Αγορά από Ιαπωνία (ρεύμα)

Μηνύματα
1.425
Reaction score
1.165
Επειδή βλέπω ότι η Ιαπωνία έχει τεράστια αγορά και είμαι fan των μηχανακίων τους. Από ενισχυτές καταλαβαίνω πιο πολλά οπότε η ερώτηση είναι συγκεκριμένα για πικάπ. Όσοι έχετε αγοράσει πικάπ από Ιαπωνία το χρησιμοποιείται με μετατροπέα ρεύματος ή έχετε παρέμβει στον μετασχηματιστή ρεύματος του πικάπ; Mέχρι στιγμής έχω αποφύγει αγορές μηχανημάτων που δεν είναι στα 220V-240V αλλά βλέπω ότι έχουν τεράστια ποικιλία ειδικά από ντόπιες εταιρείες.
 

Μηνύματα
30.575
Reaction score
25.045
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣΤΑ 110-220 ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΒΟΛΤΑΖ. ΚΟΝΤΟΛΟΓΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΠΡΙΖΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Η ΦΙΣΑ.
 

Μηνύματα
1.425
Reaction score
1.165
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣΤΑ 110-220 ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΒΟΛΤΑΖ. ΚΟΝΤΟΛΟΓΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΠΡΙΖΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Η ΦΙΣΑ.
Αυτό το έχω δει σε υπολογιστές ενώ κάποια Hi-Fi μηχανήματα έχουν switch για 110V ή 230V. Λάθος μου που δε διευκρίνισα, με ενδιαφέρουν 80's & 90's Γιαπωνέζικα. Να δώσω ένα παράδειγμα για το τι ρωτάω: Σε λαμπάτους ενισχυτές κιθάρας αν και οι περισσότεροι δεν έχουν switch για χρήση σε διαφορετικά μέρη ένας ηλεκτρονικός αν τους ανοίξει μπορεί να αλλάξει μερικά καλώδια στο μετασχηματιστή (multi tap transformer) και να αλλάξει τη χρήση από 110V σε 230V. Ένα πικάπ direct drive έχει πιο πολύπλοκο κύκλωμα από έναν λαμπάτο κιθάρας, δεν έχω ιδέα αν και πως μπορούν να γίνουν αλλαγές χωρίς να επηρεάσουν τη λειτουργία του. Ρωτάω αν γίνεται, αν συνηθίζεται ή αν προτιμάται τελικά η εύκολη επιλογή, σύνδεση σε μετατροπέα ρεύματος. Όπου Ιαπωνία βάλτε και Αμερική, ίδια κατάσταση είναι.

Υπάρχουν μέλη με ωραία παλαιότερα πικάπ στο site, υποθέτω κάποιοι θα τα έχουν αγοράσει εκτός Ελλάδας.
 

Μηνύματα
30.575
Reaction score
25.045
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΒΟΛΤΑΖ.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΛΗ Η ΠΛΑΚΕΤΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ ΚΑΘΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ

ΣΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.

ΚΙ Ο ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ 220/110 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ.

ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΛΥΩΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΗ

ΡΕΥΜΑΤΟΣ.
 

Μηνύματα
1.425
Reaction score
1.165
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΒΟΛΤΑΖ.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΛΗ Η ΠΛΑΚΕΤΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ ΚΑΘΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ

ΣΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.

ΚΙ Ο ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ 220/110 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ.

ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΛΥΩΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΗ

ΡΕΥΜΑΤΟΣ.
Γίνεται γιατί μου το έκανε τεχνικός σε ενισχυτή που αγόρασα από Αμερική και μας καθοδήγησαν από την εταιρεία. Άλλαξε συνδεσμολογία σε κάποια καλώδια και ασφάλεια (διαφορετική τιμή). Ο ενισχυτής είναι point to point (χωρίς πλακέτα), δουλεύεται εύκολα. Για τον μετατροπέα έχεις δίκιο, υπάρχουν πολλοί σε διαφορετικές τιμές, υποθέτω και διαφορετικής ποιότητας.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Πάντα πρέπει ο μετατροπέας να είναι καλής ποίοτητος και για την ασφάλειά μας και για τη συμπεριφορά του στο θέμα ήχου.
Θα δυσκολευτεις να ξεχωρησεις στο γενικό εμπόριο καλούς μετατροπείς μιας και οι περισοοτεροι προορίζονται για γενικη χρηση. Σε ότι αφορά την ικανότητά τους, τα πράγματα είναι ίσως ευκολότερα από την περίπτωση ενός ενισχυτή μιας και το πικαπ ως φορτίο-καταναλωτής ρευματος είναι υποδεέστερο του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
576
Δεν είναι μόνο η τάση που διαφέρει. Είναι και η συχνότητα του ρευματος που χρειάζεται προσοχή. Ίσως όχι στα πικάπ...?.
 

Μηνύματα
1.425
Reaction score
1.165
Δεν είναι μόνο η τάση που διαφέρει. Είναι και η συχνότητα του ρευματος που χρειάζεται προσοχή. Ίσως όχι στα πικάπ...?.
Δε γνωρίζω για να πω την αλήθεια. Ξέρω ότι οι πηγές γενικά έχουν μικρή κατανάλωση ρεύματος σε σχέση με τους ενισχυτές και το κύκλωμα είναι διαφορετικό. Με τόσα μέλη όλο και κάποιοι θα έχουν αγοράσει εκτός Ευρώπης, ελπίζω κάποιος να μοιραστεί μαζί μας πως χειρίστηκε την υπόθεση ρεύμα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.500
Reaction score
27.245
Τα πιο πολλά γιαπωνέζικα μηχανήματα είναι 100v 50/60hz. Και αυτό γιατί στην Ιαπωνία χρησιμοποιούν παντού 100v αλλά στην μισή χώρα είναι 50hz και στην άλλη μισή 60hz. Όταν λέω γιαπωνέζικα μηχανήματα εννοώ αυτά που έχουν κατασκευαστεί για την ντόπια δική τους αγορά. Βεβαίως και τα μοντέλα εξαγωγής είναι multi voltage , τα General export . Όπως και κάποια που προορίζονταν για Ευρώπη ή αμερική κάποια ήταν σεταρισμένα για τα αντίστοιχα 220v EU 110USA , αλλά κάποια από αυτά ήταν όντως multi voltage με ικανότητα αλλαγής από μέσα ενώ κάποια άλλα σταθερά για τις αντίστοιχες τάσεις χωρίς ικανότητα αλλαγής.
Αν κοιτάζεις μηχανήματα της ντόπιας αγοράς είναι σχεδόν σίγουρα 100v 50/60hz χωρίς ικανότητα αλλαγής τάσης , εξαιρουμένων των ACCUPHASE που είναι όλα multi voltage. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα step down transformer από 230v σε 100v. Αρκεί να είναι της προκοπής. Πες μου τι μηχάνημα κοιτάζεις και θα σου πω.
 

Μηνύματα
1.425
Reaction score
1.165
Τα πιο πολλά γιαπωνέζικα μηχανήματα είναι 100v 50/60hz. Και αυτό γιατί στην Ιαπωνία χρησιμοποιούν παντού 100v αλλά στην μισή χώρα είναι 50hz και στην άλλη μισή 60hz. Όταν λέω γιαπωνέζικα μηχανήματα εννοώ αυτά που έχουν κατασκευαστεί για την ντόπια δική τους αγορά. Βεβαίως και τα μοντέλα εξαγωγής είναι multi voltage , τα General export . Όπως και κάποια που προορίζονταν για Ευρώπη ή αμερική κάποια ήταν σεταρισμένα για τα αντίστοιχα 220v EU 110USA , αλλά κάποια από αυτά ήταν όντως multi voltage με ικανότητα αλλαγής από μέσα ενώ κάποια άλλα σταθερά για τις αντίστοιχες τάσεις χωρίς ικανότητα αλλαγής.
Αν κοιτάζεις μηχανήματα της ντόπιας αγοράς είναι σχεδόν σίγουρα 100v 50/60hz χωρίς ικανότητα αλλαγής τάσης , εξαιρουμένων των ACCUPHASE που είναι όλα multi voltage. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα step down transformer από 230v σε 100v. Αρκεί να είναι της προκοπής. Πες μου τι μηχάνημα κοιτάζεις και θα σου πω.
Kαλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Κοιτάζω Ιαπωνικής κατασκευής πικάπ (δεκαετίες '70 - '80) στην αγορά της Ιαπωνίας γιατί έχουν με διαφορά τη μεγαλύτερη ποικιλία ενώ κάποια μοντέλα δε κυκλοφόρησαν ποτέ αλλού. Direct drive μοντέλα από Yamaha, Denon, JVC, Pioneer και ειδικότερα το Sansui SR-929 που μου αρέσει πολύ.

Ψάχνοντας για step down transformer διάβασα ότι κάποιοι είναι θορυβώδεις και ότι για ενισχυτές προτείνεται να είναι έως και τρεις φορές τα watt που παράγει ο ενισχυτής. Είδα κάποιους που έχουν σε audio σύστημα transformer 2KW! Επίσης είδα ότι οι πιο ποιοτικοί χρησιμοποιούν τοροειδή μετασχηματιστή. Η κατανάλωση ρεύματος δε με προβληματίζει γιατί το πικάπ έχει μικρή κατανάλωση και θα χρειαστώ μικρό μετασχηματιστή αλλά αν δεν είναι ήσυχος είναι πρόβλημα.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι μία αναφορά σε site εταιρείας κατασκευής μετασχηματιστών:

"If a timing device is included the speed of the device may change if the Frequency changes, eg. 50Hz to 60Hz.

The Transformer cannot change Frequency. In most cases this will not be a problem. This may occur with Fans and Motors"

Το μεγάλο προσόν των direct drive είναι η σταθερότητα του μοτέρ τους αλλά και σε κάθε πικάπ είναι το πιο σημαντικό, χωρίς σωστή ταχύτητα δε γίνεται τίποτα. Θα υπάρξει πρόβλημα;
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.500
Reaction score
27.245
Όχι κανένα πρόβλημα δεν θα υπάρξει.
Απλά ενημέρωσέ μας στο τι βρήκες με links και θα σου πω αν σου κάνει ή όχι.
Το SANSUI SR 929 δύσκολα θα το βρείς αννέγκιγτο
Ένα εξαιρετικό πικαπ που δύσκολα το βρίσκεις σε καλή κατάσταση . Είναι μονόδρομος αυτό το κομμάτι . Καλή επιτυχία στο ψάξιμό σου. Ότι θέλεις εδώ είμαστε.
[DOUBLEPOST=1514660407][/DOUBLEPOST]Οσον αφορά στην ταχύτητα του μοτέρ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αφού όλα τα γιαπωνέζικα είναι 50-60hz .
Μόνο να προσέξεις τα 100v ac μόνο αυτό . 100vac ΘΥΜΉΣΟΥ ΤΟ Όχι 110 αλλα 100. Εχει διαφορά. .
 

Μηνύματα
1.425
Reaction score
1.165
... Το SANSUI SR 929 δύσκολα θα το βρείς αννέγκιγτο...
Εννοείς μόντες; Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πειράζεται συχνά ή μιλάς για service;

... Μόνο να προσέξεις τα 100v ac μόνο αυτό . 100vac ΘΥΜΉΣΟΥ ΤΟ Όχι 110 αλλα 100. Εχει διαφορά. .
Δεν είναι 100V όλα της εγχώριας αγοράς τους;
 


Μηνύματα
74
Reaction score
21
Όχι κανένα πρόβλημα δεν θα υπάρξει.
Απλά ενημέρωσέ μας στο τι βρήκες με links και θα σου πω αν σου κάνει ή όχι.
Το SANSUI SR 929 δύσκολα θα το βρείς αννέγκιγτο
Ένα εξαιρετικό πικαπ που δύσκολα το βρίσκεις σε καλή κατάσταση . Είναι μονόδρομος αυτό το κομμάτι . Καλή επιτυχία στο ψάξιμό σου. Ότι θέλεις εδώ είμαστε.
[DOUBLEPOST=1514660407][/DOUBLEPOST]Οσον αφορά στην ταχύτητα του μοτέρ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αφού όλα τα γιαπωνέζικα είναι 50-60hz .
Μόνο να προσέξεις τα 100v ac μόνο αυτό . 100vac ΘΥΜΉΣΟΥ ΤΟ Όχι 110 αλλα 100. Εχει διαφορά. .
Καλησπέρα παιδιά βρήκα αυτό το παλιό τόπικ που αναφέρεται στα ρεύματα μιας και περιμένω και εγώ ένα πικάπ από Ιαπωνία
100v 6w 50/60hz
Έχετε να προτείνετε κάποιο μετατροπέα ρεύματος ; Στην Ελλάδα μόνο 220 σε 110 βρίσκω Θα ήταν εντάξει κάτι τέτοια;
 

TGD

Μηνύματα
8.393
Reaction score
8.400
Χμμμ, θέλει 230 σε 100... Το 230 εύκολο, το 100 όχι και τόσο. Τι λένε οι γνώστες ποιράζει το 10% παραπάνω;
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.063
Μηνύματα
2.926.870
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top