Αγορά από Ιαπωνία (ρεύμα)


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.146
Reaction score
1.585
Δεν είναι τόσο απλά που τα λέτε...Αν το πικάπ έχει ηλεκτρονική πλακέτα, άρα τροφοδοτικό και το μοτέρ οδηγείται από αυτήν (δεν έχει σημασία αν είναι με ιμάντα ή DD) τότε με αλλαγή Μ/Σ ή εξωτερικό 230/100V όλα θα δουλέψουν άψογα. Αν το μοτέρ είναι συνδεδεμένο στο AC (μάλλον δύσκολο για Ιαπωνική κατασκευή) τότε παίζει ρόλο η συχνότητα. Αν έχει δε και στροβοσκόπιο με ένα σετ διακτύλιους (για μια συχνότητα) τότε αν είναι 60Hz, και αυτό οδηγείται από την τάση AC (λαμπάκι νέον) αυτό δεν θα δείχνει σωστά, ακόμα και αν το μοτέρ οδηγείται από ηλεκτρονική μονάδα. Αν το στροβοσκόπιο οδηγείται από ηλεκτρονική μονάδα τότε θα δείχνει σωστά ανεξάρτητα της συχνότητας δικτύου. Πριν κάποια τέτοια αγορά, ο υποψήφιος αγοραστής πρέπει να μελετήσει προσεκτικά αυτές τις "τεχνικές" λεπτομέρειες. Αν δεν τα καταφέρνει, να αποτανθεί σε έναν έμπειρο τεχνικό.
Για το πικάπ της φωτογραφίας, δεν υπάρχει θέμα, έχει δακτύλιους για δύο συχνότητες, 50 και 60 Hz.
Γιάννης
 
Last edited:

Μηνύματα
78
Reaction score
22
Δεν είναι τόσο απλά που τα λέτε...Αν το πικάπ έχει ηλεκτρονική πλακέτα, άρα τροφοδοτικό και το μοτέρ οδηγείται από αυτήν (δεν έχει σημασία αν είναι με ιμάντα ή DD) τότε με αλλαγή Μ/Σ ή εξωτερικό 230/100V όλα θα δουλέψουν άψογα. Αν το μοτέρ είναι συνδεδεμένο στο AC (μάλλον δύσκολο για Ιαπωνική κατασκευή) τότε παίζει ρόλο η συχνότητα. Αν έχει δε και στροβοσκόπιο με ένα σετ διακτύλιους (για μια συχνότητα) τότε αν είναι 60Hz, και αυτό οδηγείται από την τάση AC (λαμπάκι νέον) αυτό δεν θα δείχνει σωστά, ακόμα και αν το μοτέρ οδηγείται από ηλεκτρονική μονάδα. Αν το στροβοσκόπιο οδηγείται από ηλεκτρονική μονάδα τότε θα δείχνει σωστά ανεξάρτητα της συχνότητας δικτύου. Πριν κάποια τέτοια αγορά, ο υποψήφιος αγοραστής πρέπει να μελετήσει προσεκτικά αυτές τις "τεχνικές" λεπτομέρειες. Αν δεν τα καταφέρνει, να αποτανθεί σε έναν έμπειρο τεχνικό.
Για το πικάπ της φωτογραφίας, δεν υπάρχει θέμα, έχει δακτύλιους για δύο συχνότητες, 50 και 60 Hz.
Γιάννης
Για την ακρίβεια αυτό εδώ έχω πάρει αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα περιμένω το τελωνείο😩
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
15.769
Reaction score
14.490
Μακάρι να είσαι τυχερός και πίσω από το αυτοκόλλητο (?) πίσω ανάμεσα στα καλώδια, να κρύβεται επιλογέας τάσης
 

Μηνύματα
369
Reaction score
376
Για την ακρίβεια αυτό εδώ έχω πάρει αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα περιμένω το τελωνείο😩
Όπως περιγράφει ο πωλητής:: " The DC motor is not affected by the frequency of the power supply " οπότε η συχνότητα του εναλλασσόμενου ρεύματος δεν δημιουργεί πρόβλημα.
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο μετασχηματιστής του πικάπ, ακόμη και εάν δεν έχει επιλογέα τάσης, όπως το μοντέλο της φωτογραφίας που ανάρτησε ο ika, να έχει και επαφές τυλιγμάτων 220 ή 230 Volt και απλά θα χρειαστεί κάποιος τεχνικός να αλλάξει εσωτερικά την συνδεσμολογία.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.146
Reaction score
1.585
Δεν θα έχεις πρόβλημα. Το στροβοσκόπιο δέχεται δύο συχνότητες. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ο μετασχηματιστής τάσης. Δεν νομίζω ότι έχει την δυνατότητα αλλαγής τάσης εσωτερικά.
Να κάνω μια ερώτηση, γιατί αυτό το πικάπ; Δεν είναι φτηνό, θα έχει τελωνείο και έχεις και το ρίσκο της ζημιάς. Ποιός θα το εκτελωνίσει; Με ποιόν μεταφορέα το έστειλαν; Εταιρίες σαν τις UPS, DHL χρεώνουν πολλά για τα έξοδα εκτελωνισμού, εκτός από τους κλασικούς δασμούς. Το έχω πάθει στο παρελθόν και αν χρειαστεί (το αποφεύγω), θα εκτελωνίσω κάτι μόνος μου.
Επίσης, τα πικάπ θέλουν ειδική μεταχείρηση και πακετάρισμα για να προστατευτούν από τους "άγριους" των μεταφορικών εταιριών (couriers). Ελπίζω ο αποστολέας να έχει κάνει ότι ήταν απαραίτητο.
Γενικά, σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις και εδώ ένα καλό πικάπ, ειδικά μεταχειρισμένο.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
376
Ως φαίνεται από το service manual η συσκευή διαθέτει εσωτερικά επιλογέα τάσης και ανάλογα προσαρμόζεις την ασφάλεια.
 

Μηνύματα
78
Reaction score
22
Να κάνω μια ερώτηση, γιατί αυτό το πικάπ; Δεν είναι φτηνό, θα έχει τελωνείο και έχεις και το ρίσκο της ζημιάς. Ποιός θα το εκτελωνίσει; Με ποιόν μεταφορέα το έστειλαν; Εταιρίες σαν τις UPS, DHL χρεώνουν πολλά για τα έξοδα εκτελωνισμού, εκτός από τους κλασικούς δασμούς. Το έχω πάθει στο παρελθόν και αν χρειαστεί (το αποφεύγω), θα εκτελωνίσω κάτι μόνος μου.
Επίσης, τα πικάπ θέλουν ειδική μεταχείρηση και πακετάρισμα για να προστατευτούν από τους "άγριους" των μεταφορικών εταιριών (couriers). Ελπίζω ο αποστολέας να έχει κάνει ότι ήταν απαραίτητο.
Γενικά, σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις και εδώ ένα καλό πικάπ, ειδικά μεταχειρισμένο
Το γιατί αυτό το πικάπ νομίζω είναι λάθος ερωτήσει Για κάποιον που ασχολείται με αυτό το χόμπι
Γιατί το ερωτεύτηκα Γιατί είναι πανέμορφο ποιοτικό vintage Και ανώτερο από όλα τα καινούργια μεχρι 800 ευρώ Επίσης το συγκεκριμένο δεν το βρήκα πουθενά στα μεταχειρισμένα εδώ και αρκετούς μήνες

Ο συγκεκριμένος πολίτης δείχνει πολύ save με τις συσκευασίες Φυσικά δεν παύει να είναι ένα ρίσκο.
Με fedex έρχεται θα δείξει πόσα θα ζητήσουν α απ
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.146
Reaction score
1.585
Η επιλογή δεν γίνεται με τοποθέτηση ασφαλειών, όπως σε μερικούς ενισχυτές, υπάρχει μόνο ο επιλογέας τάσης. Αυτός δεν είναι σίγουρο ότι υπάρχει στο μοντέλο που θα έλθει. Οι κατασκευαστές δεν έβγαζαν universal όλα μοντέλα τους παλιότερα. Ανάλογα την αγορά που θα πουλιούνταν, προσάρμοζαν και την κατασκευή. Από την εμπειρία μου, τα περισσότερα μοντέλα για την Ιαπωνία και λιγότερα για την Αμερική, δεν είχαν επιλογέα τάσης.
Αλλά ας περιμένουμε να το παραλάβει ο φίλος μας και θα το δει δια ζώσης.
Το γιατί αυτό το πικάπ νομίζω είναι λάθος ερωτήσει Για κάποιον που ασχολείται με αυτό το χόμπι
Γιατί το ερωτεύτηκα Γιατί είναι πανέμορφο ποιοτικό vintage Και ανώτερο από όλα τα καινούργια μεχρι 800 ευρώ Επίσης το συγκεκριμένο δεν το βρήκα πουθενά στα μεταχειρισμένα εδώ και αρκετούς μήνες

Ο συγκεκριμένος πολίτης δείχνει πολύ save με τις συσκευασίες Φυσικά δεν παύει να είναι ένα ρίσκο.
Με fedex έρχεται θα δείξει πόσα θα ζητήσουν α απ
Δεν ειναι λάθος ερώτηση, μην θυμώνεις, αυτή την απάντηση περίμενα. Απλά ήθελα να το επιβεβαίωσω. Όσο για την ανωτερότητά του, άστο καλύτερα, είναι μια συζήτηση δίχως τέλος. Καλύτερα να πούμε για την εμφάνισή του. Και εγώ εκεί θα στεκόμουν (στέκομαι).
Η Fedex θα στο εκτελωνίσει, να δείξεις "θάρρος" για το τελικό κόστος που θα ακούσεις...
 
Last edited:

Μηνύματα
369
Reaction score
376
Ανάλογα την αγορά που θα πουλιούνταν, προσάρμοζαν και την κατασκευή. Από την εμπειρία μου, τα περισσότερα μοντέλα για την Ιαπωνία και λιγότερα για την Αμερική, δεν είχαν επιλογέα τάσης.
Αλλά ας περιμένουμε να το παραλάβει ο φίλος μας και θα το δει δια ζώσης.

Η Fedex θα στο εκτελωνίσει, να δείξεις "θάρρος" για το τελικό κόστος που θα ακούσεις...
[/QUOTE]

Ναι σωστά, μόνο όταν το παραλάβει θα δούμε αν έχει επιλογέα τάσης, αλλά είτε έχει, είτε δεν έχει καλό είναι να το δει ένας τεχνικός που εμπιστεύεται ο sonic36 και για να δει αν μπορεί να το φέρει στο σωστό voltage, αλλά και για γενικότερο έλεγχο.

Πρόσφατα έφερα μέσω FEDEX από Ιαπωνία, με πήραν τηλέφωνο αν θέλω να το εκτελωνίσουν αυτοί, είπα ναι, και μου ήρθε ένα email όπου έπρεπε να του στείλω το "τιμολόγιο", έτσι έστειλα ένα screen shot με την χρέωση της πλατφόρμας. Το κόστος μαζί με τα μεταφορικά ήταν περίπου 340€ και η FEDEX μου ζήτησε γύρω στα 160€ έξοδα εκτελωνισμού, τα οποία όμως τα πληρώνεις μετά.
 


Μηνύματα
78
Reaction score
22
Η επιλογή δεν γίνεται με τοποθέτηση ασφαλειών, όπως σε μερικούς ενισχυτές, υπάρχει μόνο ο επιλογέας τάσης. Αυτός δεν είναι σίγουρο ότι υπάρχει στο μοντέλο που θα έλθει. Οι κατασκευαστές δεν έβγαζαν universal όλα μοντέλα τους παλιότερα. Ανάλογα την αγορά που θα πουλιούνταν, προσάρμοζαν και την κατασκευή. Από την εμπειρία μου, τα περισσότερα μοντέλα για την Ιαπωνία και λιγότερα για την Αμερική, δεν είχαν επιλογέα τάσης.
Αλλά ας περιμένουμε να το παραλάβει ο φίλος μας και θα το δει δια ζώσης.

Δεν ειναι λάθος ερώτηση, μην θυμώνεις, αυτή την απάντηση περίμενα. Απλά ήθελα να το επιβεβαίωσω. Όσο για την ανωτερότητά του, άστο καλύτερα, είναι μια συζήτηση δίχως τέλος. Καλύτερα να πούμε για την εμφάνισή του. Και εγώ εκεί θα στεκόμουν (στέκομαι).
Η Fedex θα στο εκτελωνίσει, να δείξεις "θάρρος" για το τελικό κόστος που θα ακούσεις...
Προς θεού δεν θυμώνω κουβέντα κάνουμε αλήθεια θα ήθελα να ήξερα τι γνώμη σας Στο τι θα αγοράζετε εσείς με τα ίδια χρήματα.

Μόλις παραλάβω παιδιά θα σας ενημερώσω για το τελικό κόστος

Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τεχνικός για αυτή τη δουλειά;

Μου έχουν προτείνει μέχρι στιγμής των https://www.giatras.com/
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.146
Reaction score
1.585
Να ευλογήσω λίγο τα γένια μου...
 

Μηνύματα
369
Reaction score
376
Παραθέτω μερικά link με τεχνικούς για να επικοινωνήσεις:



 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.107
Μηνύματα
2.928.596
Members
38.133
Νεότερο μέλος
aristis
Top