Αγορά από Ιαπωνία (ρεύμα)


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.144
Reaction score
1.583
Δεν είναι τόσο απλά που τα λέτε...Αν το πικάπ έχει ηλεκτρονική πλακέτα, άρα τροφοδοτικό και το μοτέρ οδηγείται από αυτήν (δεν έχει σημασία αν είναι με ιμάντα ή DD) τότε με αλλαγή Μ/Σ ή εξωτερικό 230/100V όλα θα δουλέψουν άψογα. Αν το μοτέρ είναι συνδεδεμένο στο AC (μάλλον δύσκολο για Ιαπωνική κατασκευή) τότε παίζει ρόλο η συχνότητα. Αν έχει δε και στροβοσκόπιο με ένα σετ διακτύλιους (για μια συχνότητα) τότε αν είναι 60Hz, και αυτό οδηγείται από την τάση AC (λαμπάκι νέον) αυτό δεν θα δείχνει σωστά, ακόμα και αν το μοτέρ οδηγείται από ηλεκτρονική μονάδα. Αν το στροβοσκόπιο οδηγείται από ηλεκτρονική μονάδα τότε θα δείχνει σωστά ανεξάρτητα της συχνότητας δικτύου. Πριν κάποια τέτοια αγορά, ο υποψήφιος αγοραστής πρέπει να μελετήσει προσεκτικά αυτές τις "τεχνικές" λεπτομέρειες. Αν δεν τα καταφέρνει, να αποτανθεί σε έναν έμπειρο τεχνικό.
Για το πικάπ της φωτογραφίας, δεν υπάρχει θέμα, έχει δακτύλιους για δύο συχνότητες, 50 και 60 Hz.
Γιάννης
 
Last edited:

Μηνύματα
76
Reaction score
22
Δεν είναι τόσο απλά που τα λέτε...Αν το πικάπ έχει ηλεκτρονική πλακέτα, άρα τροφοδοτικό και το μοτέρ οδηγείται από αυτήν (δεν έχει σημασία αν είναι με ιμάντα ή DD) τότε με αλλαγή Μ/Σ ή εξωτερικό 230/100V όλα θα δουλέψουν άψογα. Αν το μοτέρ είναι συνδεδεμένο στο AC (μάλλον δύσκολο για Ιαπωνική κατασκευή) τότε παίζει ρόλο η συχνότητα. Αν έχει δε και στροβοσκόπιο με ένα σετ διακτύλιους (για μια συχνότητα) τότε αν είναι 60Hz, και αυτό οδηγείται από την τάση AC (λαμπάκι νέον) αυτό δεν θα δείχνει σωστά, ακόμα και αν το μοτέρ οδηγείται από ηλεκτρονική μονάδα. Αν το στροβοσκόπιο οδηγείται από ηλεκτρονική μονάδα τότε θα δείχνει σωστά ανεξάρτητα της συχνότητας δικτύου. Πριν κάποια τέτοια αγορά, ο υποψήφιος αγοραστής πρέπει να μελετήσει προσεκτικά αυτές τις "τεχνικές" λεπτομέρειες. Αν δεν τα καταφέρνει, να αποτανθεί σε έναν έμπειρο τεχνικό.
Για το πικάπ της φωτογραφίας, δεν υπάρχει θέμα, έχει δακτύλιους για δύο συχνότητες, 50 και 60 Hz.
Γιάννης
Για την ακρίβεια αυτό εδώ έχω πάρει αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα περιμένω το τελωνείο😩
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
15.764
Reaction score
14.481
Μακάρι να είσαι τυχερός και πίσω από το αυτοκόλλητο (?) πίσω ανάμεσα στα καλώδια, να κρύβεται επιλογέας τάσης
 

Μηνύματα
366
Reaction score
375
Για την ακρίβεια αυτό εδώ έχω πάρει αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα περιμένω το τελωνείο😩
Όπως περιγράφει ο πωλητής:: " The DC motor is not affected by the frequency of the power supply " οπότε η συχνότητα του εναλλασσόμενου ρεύματος δεν δημιουργεί πρόβλημα.
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο μετασχηματιστής του πικάπ, ακόμη και εάν δεν έχει επιλογέα τάσης, όπως το μοντέλο της φωτογραφίας που ανάρτησε ο ika, να έχει και επαφές τυλιγμάτων 220 ή 230 Volt και απλά θα χρειαστεί κάποιος τεχνικός να αλλάξει εσωτερικά την συνδεσμολογία.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.144
Reaction score
1.583
Δεν θα έχεις πρόβλημα. Το στροβοσκόπιο δέχεται δύο συχνότητες. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ο μετασχηματιστής τάσης. Δεν νομίζω ότι έχει την δυνατότητα αλλαγής τάσης εσωτερικά.
Να κάνω μια ερώτηση, γιατί αυτό το πικάπ; Δεν είναι φτηνό, θα έχει τελωνείο και έχεις και το ρίσκο της ζημιάς. Ποιός θα το εκτελωνίσει; Με ποιόν μεταφορέα το έστειλαν; Εταιρίες σαν τις UPS, DHL χρεώνουν πολλά για τα έξοδα εκτελωνισμού, εκτός από τους κλασικούς δασμούς. Το έχω πάθει στο παρελθόν και αν χρειαστεί (το αποφεύγω), θα εκτελωνίσω κάτι μόνος μου.
Επίσης, τα πικάπ θέλουν ειδική μεταχείρηση και πακετάρισμα για να προστατευτούν από τους "άγριους" των μεταφορικών εταιριών (couriers). Ελπίζω ο αποστολέας να έχει κάνει ότι ήταν απαραίτητο.
Γενικά, σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις και εδώ ένα καλό πικάπ, ειδικά μεταχειρισμένο.
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.106
Μηνύματα
2.928.501
Members
38.133
Νεότερο μέλος
aristis
Top