Αγορά νέου αυτοκινήτου

Μηνύματα
1.320
Reaction score
2.189
Σε μιά συζήτηση που είχα με την κυρά, λέμε για νέο αμάξι.
Τώρα έχουμε ένα qashqai του 15.
Θέλουμε suv (βασικά θέλει suv), πιό γρήγορο και δυνατό απο το qashqai (163 άλογα έχει το τωρινό), όχι ακόμη ηλεκτρικό δυστυχώς, μόνο μεταχειρισμένο, μέχρι 40-50000 χλμ, με μεγάλο πορτ μπαγκάζ (είναι μικρό του qashqai), βενζίνη ή πετρέλαιο δε γνωρίζω (τί προτείνετε; ), άνετο (όχι τύπου x1 που έχει παιδικά καθισματάκια), αν γίνεται να έχει κάμερες 360 (τρομερά βολικές αλλά θα ζήσουμε και χωρίς αυτές) και να είναι άνετο γενικά.

Αυτό που κοιτάω είναι τα peugeot 3008 μετά του 20.
Volvo XC60 από 18 και μετά.

Κάποιο άλλο έχετε να προτείνετε;

Κάτι πολύ σημαντικό, να μην τρέχουμε στα συνεργεία. Ευτυχώς με το qashqai, δεν είχαμε τέτοια.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.305
Reaction score
7.403
Το πιο σημαντικό δεν μας λες: budget.

Ενδεχομένως τεκμαίρεται από τα μοντέλα που λες ότι κοιτάς, αλλά για να μην ψάχνουμε αγγελίες και να το έχουμε και πιο σίγουρο, πες μας μέχρι που φτάνεις.
 

Μηνύματα
1.320
Reaction score
2.189
Το πιο σημαντικό δεν μας λες: budget.

Ενδεχομένως τεκμαίρεται από τα μοντέλα που λες ότι κοιτάς, αλλά για να μην ψάχνουμε αγγελίες και να το έχουμε και πιο σίγουρο, πες μας μέχρι που φτάνεις.

Το ξέχασα. Έλεγα μέχρι 40 χιλιάδες.
 

TGD

Μηνύματα
8.095
Reaction score
8.069
Ψάξε κάποιο πολυμορφικό στα μεταχειρισμένα για να έχεις πρακτικότητα. Γιατί κανένας δεν φτιάχνει πια... Μόνο που δεν θα το ανεβάζεις σε πεζοδρόμιο.
 


Μηνύματα
7.333
Reaction score
1.360
Με 40Κ οριακά παίρνεις και καινούριο 3008 - μέχρι 2 μήνες πριν ο Gallo είχε προσφορά τελευταία κομμάτια από την προηγούμενη γενιά 3008 από 28.000€. Όχι ισχυρότερα από 165 άλογα βέβαια (130 νομίζω βγάζει η βασική).

Κατά τα άλλα αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος (πέραν του χαμηλότερου κόστους) λόγος για να πάρεις μεταχειρισμένο, είσαι "τυχερός", η αγορά εδώ και 3-4 χρόνια έχει διαμορφωθεί έτσι που τα μεταχειρισμένα λίγων ετών με λίγα χιλιόμετρα κοστίζουν σχεδόν όσο τα καινούρια.

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ το Mazda CX-5 και η DS4, επειδή όμως λες ότι θέλεις να ανέβεις σε χώρους ίσως να έβλεπες και το DS7.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.305
Reaction score
7.403
@bonepeeler2

Για αγορά από εξωτερικό θα το σκεφτόσουν; Ή το αποκλείεις δια ροπάλου;
Σε ρωτάω γιατί έχει κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα, όπως π.χ. ότι οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι καλύτερες έξω αλλά και διάφορα άλλα.

Εγώ έχω αγοράσει και τα 2 μου τωρινά αυτοκίνητα από έξω και σίγουρα θα το ξανάκανα, οπότε αν θα το εξέταζες πες μου να στο αναλύσω παραπάνω. Αλλά αν το αποκλείεις, οκ, δεκτό.
 

Μηνύματα
2.137
Reaction score
5.603
Αυτό που κοιτάω είναι τα peugeot 3008 μετά του 20.
Volvo XC60 από 18 και μετά.
Κάτι πολύ σημαντικό, να μην τρέχουμε στα συνεργεία. Ευτυχώς με το qashqai, δεν είχαμε τέτοια.
Μια χαρα αυτοκινητα ειναι ολα , το κομματι των βλαβων θελει πολυ καλο ελεγχο για χιλιομετρα και τι εχει ακολουθηθει απο service σε αντιπροσωπίες,πλεον ειναι ολα online,οποτε οταν βρεις κατι που σε ενδιαφερει κανεις τις αντιστοιχες ερωτησεις στην εταιρια παραγωγης.Τελευταια εχει παρει ενας πολυ καλος φιλος ενα volvo diesel xc 60 με υποτιθεμενα 60000 χλμ ,αλλα του εχει αλλαξει τα φωτα ,ολο ζημιες ρε γμτ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.312
Reaction score
21.273
Το ξέχασα. Έλεγα μέχρι 40 χιλιάδες.
Με 40000 και ψάχνεις για μεταχειρισμένο; Πάρτε ένα καινούργιο RAV4, με 200-κάτι άλογα, και δεδομένη αξιοπιστία. Βέβαια, η μούρη του θυμίζει οργισμένη μέλισσα πεθερά, αλλά αυτό το συνηθίζεις με τον καιρό ρε παιδί μου, σλόου δε θινγκ...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.560
Μηνύματα
2.909.498
Members
38.060
Νεότερο μέλος
John-Paul
Top