Ακουστικά μέχρι 160-200 ευρώ

Μηνύματα
131
Reaction score
44
Λαμβάνοντας υπόψιν τις προτάσεις σας και ζυγίζοντας τα πράγματα, λέω να προχωρήσω αύριο στην αγορά των Sennheiser HD560S. Αρχικά θα χρησιμοποιηθούν στην έξοδο του Zen Air Dac, και αργότερα είναι πιθανό να αντικατασταθεί από το Fiio K7. Αν έχετε και άλλη πρόταση με προλαβαίνετε :). Και εκτός αυτού πείτε μου πως σας φαίνεται το K7 σαν αναβάθμιση.

Ευχαριστώ!
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.998
Reaction score
2.386
Ίσως να έβλεπες και τα MEZE 99 NEO, που είναι ευκολοδήγητα, ταιριάζουν με το Air DAC, έχουν ευχάριστο ήχο και είναι πολύ άνετα στο κεφάλι.

 

Μηνύματα
131
Reaction score
44
Καλησπέρα παιδιά! Εύχομαι να είστε όλοι καλά!

Ήρθαν τα 560s στα χέρια μου και τα πράγματα είναι όπως τα είχατε περιγράψει. Όπως είπε ο @kalitsouni το zen air dac έχει τα αποθέματα να τα οδηγήσει σε υψηλές στάθμες. Η κατασκευή τους είναι οκ, όμως σε προσκαλεί να τα προσέχεις. Ο ήχος του είναι καθαρός και ευχάριστος, ακόμα δεν τα έχω ανακαλύψει σε βαθμό που να εντυπωσιαστώ ακόμα.

Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις προτάσεις και εδώ είμαστε να τα συζητάμε. Να ρωτήσω και κάτι, παρατηρώ ότι το zen air dac χάνει ένα, ενάμισι δευτερόλεπτο όταν ξεκινάω ένα τραγούδι. Καμία ιδέα για να το διορθώσω αυτό;
 

Μηνύματα
434
Reaction score
579
Ψηλά κάτι ενοχλούσε όμως.
Ξέρω τι λες, έχουν ενα μεγάλο peak στα 7 η 8κ. Ενας φιλος που τα είχε τα εδωσε γιατι το προκαλούσε πονοκέφαλο 😅 αλλιώς καλό ακουστικάκι. Τωρα για τα 770 και 990... εγω δεν θα τα επαιρνα. Αμα θες κοιταξε και λιγο σε hifiman πχ κανενα he400se στο κατοστάρικο, ναι θέλουν ενισχυτή (που εχεις) και δεν μπορω να μιλήσω ως προς το ποσο θα σου κρατήσουν, αλλα δεν ειναι ασχημα. Ειναι και ανηχτά και planar, εχουν ωραιο μπασο. Τα ψηλα και οι μεσαίες ειναι λιγο μεχ αμα δεν εχεις ενισχυτη αλλα νομιζω με το ifi θα εισαι μια χαρα
αν σου αρέσουν τα akg δες το Κ371 χωρίς το bluetooth, στα 150ευρώ περίπου
και προσπάθησε να τα ακούσεις. Ta έχω απευθείας στο laptop και μου ακούγονται μια χαρά.
Τα Κ361 είναι ακόμα φθηνότερα (100 ευρώ)και θεωρούνται επίσης καλά, αλλά δεν τα έχω ακούσει.
Και θελω να ακούσω αυτα λενε καλα λογια
Θα προτείνατε κάτι τέτοιο για τέτοια χρήση;
Εγώ νομίζω όχι. Δεν θα το πρότεινα, θα πάρεις καλύτερη ποιότητα απο ενα dac-amp απο interface, και τις περισσότερες φορες δεν σου χρειάζεται το AD μερος. Εγώ πάντως που είχα τη Audient ID14 mk2 (και το UA Volt2) και πήγα σε topping dx3 pro+ τα ακουστικά παίζουν πολύ καλυτερα
παρατηρώ ότι το zen air dac χάνει ένα, ενάμισι δευτερόλεπτο όταν ξεκινάω ένα τραγούδι. Καμία ιδέα για να το διορθώσω αυτό
Με τί παίζεις; Ίσως άμα το έτρεχες σε direct mode μέσο ASIO εφτιαχνε
 
Last edited:

Μηνύματα
434
Reaction score
579
Εγώ νομίζω όχι. Δεν θα το πρότεινα, θα πάρεις καλύτερη ποιότητα απο ενα dac-amp απο interface, και τις περισσότερες φορες δεν σου χρειάζεται το AD μερος. Εγώ πάντως που είχα τη Audient ID14 mk2 (και το UA Volt2) και πήγα σε topping dx3 pro+ τα ακουστικά παίζουν πολύ καλυτερα
(Έχει περάσει το χρονικό όριο.)
Λένε πως το Motu M2 ειναι καλούτσικο αλλα σκέψου ότι ένα dac amp των 150€ είναι dac, και ενισχυτής, ενώ το interface, ειναι, dac, amp, adc, και προενισχυτής. Σε 1. Οπότε δεν γίνεται ακριβώς να είναι καλύτερο, δεν βγαίνει απο κόστος δλδ, και συνήθως τα φτηνά interface επικεντρόνονται στους προενισχυτές η στα adc. Οπότε δεν πολύ λεεί κατα εμένα
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.751
Μηνύματα
2.916.190
Members
38.092
Νεότερο μέλος
nelson2812
Top