Ανακλήσεις








ika

News
Μηνύματα
15.192
Reaction score
13.947
Diamond Shruumz

Δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά όποιος φυλάει τα ρούχα του...
 




Μηνύματα
6.768
Reaction score
591
Ντοπή τους , ούτε το λαδι μας το Ελληνικό δεν είναι ικανοί να επεξεργάζονται και να συσκευάζουν .
Παιδιά και οικογένειες δεν έχουν στη ΜΙΝΕΡΒΑ ; ή μήπως μαγειρεύουν με άλλο λάδι ;
 

TGD

Μηνύματα
8.133
Reaction score
8.119
Με πυρηνέλαιο δεν ξέρω να μαγειρεύει κανένας σπίτι του, μόνο σε επαγγελματίες κουζίνες έχω δει.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.040
Reaction score
87.764
Με πυρηνέλαιο δεν ξέρω να μαγειρεύει κανένας σπίτι του, μόνο σε επαγγελματίες κουζίνες έχω δει.
Το καλό πυρηνέλαιο είναι κατάλληλο για τηγανητές πατάτες στη θέση των σπορέλαιων. Αλλά άντε βρες το.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.904
Reaction score
9.890
Με πυρηνέλαιο δεν ξέρω να μαγειρεύει κανένας σπίτι του, μόνο σε επαγγελματίες κουζίνες έχω δει.
Στις πολύ καλές μάλλον, αν μιλάμε για τηγάνι, γιατί στις υπόλοιπες θα βρούμε μόνο φοινικέλαιο και λοιπά γράσσα...
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
591
Με πυρηνέλαιο δεν ξέρω να μαγειρεύει κανένας σπίτι του, μόνο σε επαγγελματίες κουζίνες έχω δει.
Αριστο για τις υψηλες θερμοκρασίες , που απαιτείται π.χ. στο τηγάνισμα . Καλύτερο αλλά και πιο ακριβό απο το ηλιέλαιο και το καλαμποκέλαιο (αραβοσιτέλαιο) .

Στις περισσότερες ταβέρνες χρησιμοποιούν πολύ φτηνό ηλίελαιο αμφιβόλου προέλευσης
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.501
Reaction score
42.452
Το καλό πυρηνέλαιο είναι κατάλληλο για τηγανητές πατάτες στη θέση των σπορέλαιων. Αλλά άντε βρες το.
Nope, δεν μας ενδιαφέρει μόνο η υψηλή θερμοκρασία που μπορεί να αντέξει αλλά και ο τρόπος παραγωγής του, εγώ δεν θα το έτρωγα ως υπολειμμα στις πατάτες μου.
Όπως κα κι οποιοδήποτε λάδι ραφινε.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
591
Πυρηνέλαιο και υγεία
Το πυρηνέλαιο είναι υγιεινό και όταν εισάγεται στο διατροφολόγιο των ανθρώπων συμβάλλει και στη μείωση της παχυσαρκίας. Είναι πλούσιο σε μονοακόρεστα λιπαρά οξέα (ελαϊκό όξύ). Τα μονοακόρεστα λιπαρά οξέα έχουν ευεργετική επίδραση στην καρδιά, γιατί μειώνουν την «κακή» χοληστερόλη (LDL). Περιέχει επίσης λίγα κορεσμένα λιπαρά οξέα, πράγμα ευεργετικό για την καρδιά. Πρόκειται για λάδι οικονομικό και υγιεινό, που μπορεί να χρησιμοποιείται καθημερινά στην κουζίνα. Είναι πιο υγιεινό από διάφορα σπορέλαια.

πηγή : https://www.argiro.gr/2016/11/pyrinelaio/
 




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.595
Μηνύματα
2.910.570
Members
38.071
Νεότερο μέλος
georgeelli
Top