Απάτη μέσω των αγγελιών

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Θερμά συγχαρητήρια και στους τρεις συμφορουμίτες!
Είναι τιμή μας να κάνουμε παρέα μαζί σας!

Τώρα για τον Μιχάλη τι να πω.... με έχει συγκινήσει πολλές φορές!
Μιχάλη να ξέρεις είσαι στην καρδιά μου!
:624:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.579
Reaction score
29.039
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Βρε παιδιά κι εσείς αν μπορούσατε πηγαίνοντας μια βόλτα να βοηθήσετε δύο συνανθρώπους που μπήκαν άδικα στη φυλακή, δεν θα το κάνατε;
Φυσικά και θα το κάνατε. Οι περισσότεροι αν όχι όλοι.

Είχα μια εμπειρία από ένα γνωστό μου που μπήκε φυλακή. (αυτός το άξιζε)
Όταν πήγα να τον δω στα κρατητήρια της ασφάλειας, έπαθα ένα ψιλοσόκ από το θέαμα.
Ο χώρος στενός, μουντός, με διάφορους άλλους υπόδικους, στριμωγμένοι όλοι μαζί εκεί μέσα, στρώματα που θυμίζουν τις φυλακές στην ταινία "Ο Πεταλούδας", μπόχα και κλεισούρα, αποπνικτική ατμόσφαιρα.
Κυρίως όμως μου έμεινε ο ήχος από την σιδερένια πόρτα που έκλεισε.
Εκείνο το ΓΚΛΑΝΓΚ !!!

Αυτός το άξιζε και τον λυπήθηκα που μπήκε εκεί μέσα.
Πόσο μάλλον για κάποιους που δεν το άξιζαν και μπήκαν άδικα.
Ελπίζω να τιμωρηθεί ο τύπος που με τόση ευκολία αποφάσισε να στήσει όλη αυτή την ιστορία και να καταστρέψει 2 παιδιά.
Και ήταν και ένοχος.
Άλλωστε το λένε και οι δικαστές.
Καλύτερα 100 ένοχοι έξω από την φυλακή, παρά ένας αθώος μέσα στην φυλακή.
 

Μηνύματα
67
Reaction score
7
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ AVSITE.GR ΦΑΝΗ(SCORPIOS_X),ΓΙΩΡΓΟ(gmpout) ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΧΑΛΗ ΜΕΛΙΔΗ.(ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ).ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΗΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ''ΠΑΓΙΔΑ''.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.
ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΩΝ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Μιχάλη, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, η περίπτωση αυτή ήταν πάρα πολύ χοντρή και όλους μας σόκαρε...
Ναι πιστεύω ότι πολλοί απο εδώ θα κάνανε -ελπίζω- αυτό που έκανες εσύ και οι άλλοι δύο συμφορουμίτες..
Όμως! Εσύ βρε φίλε έχεις μια σπάνια ποιότητα ανθρωπιάς η οποία ασχολείται και με τα χοντρά και με τα "ψιλά", και με τα προφανή και με όσα περνάνε απαρατήρητα αλλά και με τα ζωάκια...
Όπως είπα στο προηγούμενο post, προσωπικά με έχεις συγκινήσει πολλές φορές, και μπορώ να πω ότι δεν με εντυπωσίασε αυτό που έκανες τώρα... ήταν αναμενόμενο. Γιατί έχω καταλάβει ποιος είναι ο Μιχάλης....

Τιμή μου που μιλάμε από εδώ και ακόμα μεγαλύτερη τιμή μου αν σε συναντήσω κάποτε και από κοντά!

Μέχρι τότε σου βγάζω το καπέλο!
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ AVSITE.GR ΦΑΝΗ(SCORPIOS_X),ΓΙΩΡΓΟ(gmpout) ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΧΑΛΗ ΜΕΛΙΔΗ.(ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ).ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΗΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ''ΠΑΓΙΔΑ''.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.
ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΩΝ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...
Καλή επιτυχία να έχετε φίλε!
Όλα θα πάνε καλά! :444:
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
19
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Επειδή -πραγματικά- είναι συγκίνηση οι γλαφυρές προσωπικές μαρτυρίες των συν-αδελφών μας, και ειδικά και πολύ ξεχωριστά, οι εικόνες που ο Μελίδης μας έκανε να ζήσουμε, θα κάνω μια off-topic παρένθεση, παραδιδόμενος στο... heat of the moment, και μην με κοπανάτε, γιατί πιστεύω ότι θα δώσει δύναμη σε όλους μας, όπως έδωσε μια άγρια χαρά σε μένα που μόλις την εδιάβασα...

US gets suspect in hacking case that spanned world
MIKE BAKER, Associated Press Writer – Fri Aug 6, 5:53 pm ET
(το άρθρο είναι ελαφρώς καθαρισμένο...)

RALEIGH, N.C. – In November 2008, with the nation transfixed by a presidential election and a collapsing economy, a group of international hackers infiltrated the computer network of a major financial services company in what authorities describe as one of the most sophisticated attacks ever concocted.

Their work was both furtive and impressive: Around the time Barack Obama was securing his White House win, the hackers entered RBS WorldPay servers, accessed prepaid payroll card numbers, cracked their encrypted PIN codes, raised the balances on the cards and distributed dozens of them to a team of people around the world.

Then, in the span of 12 hours around Nov. 8 of that year, the group hit 2,100 ATM terminals in 280 cities spanning the world, from the United States to Russia to Italy to Japan. Prosecutors say they withdrew $9 million --a haul that rivals 1,000 typical bank robberies in the United States.

Despite the technical and international challenges of the case, US investigators believe they were able to trace the scheme back to its origin. On Friday they brought one of the accused ringleaders from Estonia to Atlanta to face arraignment on several fraud charges --a rare appearance in US courts for an accused international hacker.

Sergei Tsurikov, 26, of Tallinn, Estonia, pleaded not guilty at his arraignment to conspiracy to commit computer fraud, computer fraud, conspiracy to commit wire fraud, wire fraud and aggravated identity theft.

FBI officials said in interviews with The Associated Press that they weren't so much drawn to the case by the dollar ammount of the RBS heist but by the coordination. It exemplified the international scope and increasing acumen of cyber attacks.

The RBS case began when a 29-year-old Moldovan man, Oleg Covelin, found a vulnerability in the computer network run by RBS, the FBI said. He passed the details along to Tsurikov in Estonia, according to FBI officials, and he conducted "reconnaissance" to assess the vulnerability before sharing his findings with a colleague in Russia. After breaking into the system, the team distributed 44 counterfeit cards to a network of "cashers" around the world.
Though the hackers attempted to cover their tracks, RBS noticed the activity and reported it to the FBI. They managed to trace the culprits, relying on cyber forensics, international banks and foreign authorities.

Tsurikov was indicted last year in the case along with Viktor Pleshchuk of St. Petersburg, Russia, Covelin of Chisinau, Moldova, and 3 others from Estonia. The 3 leading suspects have been convicted in Estonia. In the United States they face up to 20 years in prison for wire fraud charges and between 5 and 10 years for computer fraud charges.

Tsurikov is the first to face his US charges. Officials said extradition of the others is in progress. Tsurikov's lawyer didn't immediately return a call Friday seeking comment.
 

Μηνύματα
548
Reaction score
139
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Μπραβο και απο μένα στον Μιχαλη και σε οσους βοηθησαν...
οσο για τη συνεχεια στους εμπλεκομενους θα δανειστω τη δηλωση του λατρεμενου μας Επιτρόπου Όλι Ρεν,
«Καλό κουράγιο».
 

Μηνύματα
931
Reaction score
81
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Χιλια μπραβο στον μιχαλη και στα αλλα 2 παιδια!!Η αληθεια ειναι αγαθο σπανιο και ο αλτρουισμος σπανιοτερο..Να ειστε παντα καλα!!!
 

Μηνύματα
6.925
Reaction score
5.818
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ AVSITE.GR ΦΑΝΗ(SCORPIOS_X),ΓΙΩΡΓΟ(gmpout) ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΧΑΛΗ ΜΕΛΙΔΗ.(ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ).ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΗΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ''ΠΑΓΙΔΑ''.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.
ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΩΝ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...
Kαλη επιτυχια φιλε!
Η αληθεια σιγουρα θα λαμψει!:126: Κουραγιο.....
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.296
Reaction score
99.111
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Γιωρίκα μην γράφεις με κεφαλαία. Θα σε τιμωρήσω! :137:

:142:

Ωχ...τώρα αποφυλακίστηκε, θα τη φάει από σένα τη νέα φυλάκα! :136::138:
 



Μηνύματα
67
Reaction score
7
Απάντηση: Re: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Πιστεύω ότι έγραψε με κεφαλαία για να τονίσει την ευγνωμοσύνη του!!!
+1000 Μονο και μονο γι' αυτο το εκανα γιατι δεν μπορω και δεν ξερω πως να το περιγραψω αυτο που νοιωθω για εσας παιδια.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ και παλι.
 

Μηνύματα
1.995
Reaction score
460
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Μπραβο ρε παιδια.

Κι αυτο δειχνει οτι καποιοι ξερουν να βλεπουν τον ανθρωπο, πισω απο μια ιντερνετικη περσονα.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
10
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

ξερετε οτι με αυτο που εκανε επιβαρυνει ποινικα κατα πολυ περισσοτερο την θεση του για ψευδη καταγγελια και παραπλανηση των αρχων...... ενα μεγαλο μπραβο παντως στα παιδια που αφησαν τις δουλειες τους για να συμπαρασταθουν στα μελη.....
 

Μηνύματα
30.431
Reaction score
24.840
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΗ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΒΛΑΞ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΤΟΥ. ΘΑ ΠΕΣΗ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΜΕ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΒΙΑΙΟ ΤΡΟΠΟ. ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ Η ΜΟΙΡΑ ΤΟΥΣ.
 

Μηνύματα
2.500
Reaction score
1.791
Απάντηση: Re: Απάτη μέσω των αγγελιών.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΗ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΒΛΑΞ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΤΟΥ. ΘΑ ΠΕΣΗ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΜΕ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΒΙΑΙΟ ΤΡΟΠΟ. ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ Η ΜΟΙΡΑ ΤΟΥΣ.
λες να ψάχνει το...σαπούνι στη φυλακή???
 

Μηνύματα
30.431
Reaction score
24.840
ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟΥ ΦΥΣΗ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ......
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
πραγματικά απο μικρός έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους να κλέβουν γύρω μου...
αλλα ρε παιδιά...πραγματικά δέν μπορώ να συλλάβω πώς γίνεται κάποιος να στείλει κάποιον στη φυλακή για ένα κινητό τηλέφωνο.

Πραγματικά καταλαβαίνω απολύτως την Ευρώπη που μας βρίζει σήμερα.Ναι μεν και αυτοί έχουν λερωμένη τη φωλιά τους-μήν ξεχνάμε την βαρβαρότητα του δυτικού πολιτισμού κατα τους αιώνες- αλλα βρε παιδιά...δεν είναι κλεφτοκοτάδες.

Πραγματικά δέν καταλαβαίνω που μπορεί να φτάσει ο Έλληνας και ειδικότερα ο άνθρωπος...για ένα κινητό τηλέφωνο?
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.868
Μηνύματα
2.920.550
Members
38.105
Νεότερο μέλος
Ruler93
Top