Αρχάριος

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Γειά σας, καινούργιος εδω καινούργιος κ στη φωτογράφιση
Είμαι ακόμη στην αγορά φωτογραφικής βέβαια μεταξύ cannon 200d & Nikon d3200
Ήθελα να ρωτήσω αν το οπτικό ζουμ, αλλοιώνει - μειώνει τα pixels;
Όπως επίσης κ η μάκρο φωτογράφιση
Μια κάμερα πχ 24mp λένε βγάζει φωτογραφίες γυρω στα 30MB
Επίσης τα φίλτρα αλλοιώνουν μειώνουν κι αυτά;
Ολα αυτά τα ρωτάω γιατί τις φωτογραφίες μου θέλω να τις μεγενθυνω σε πόστερ
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.701
Reaction score
6.180
Γειά σας, καινούργιος εδω καινούργιος κ στη φωτογράφιση
Είμαι ακόμη στην αγορά φωτογραφικής βέβαια μεταξύ cannon 200d & Nikon d3200
Ήθελα να ρωτήσω αν το οπτικό ζουμ, αλλοιώνει - μειώνει τα pixels;
Όπως επίσης κ η μάκρο φωτογράφιση
Μια κάμερα πχ 24mp λένε βγάζει φωτογραφίες γυρω στα 30MB
Επίσης τα φίλτρα αλλοιώνουν μειώνουν κι αυτά;
Ολα αυτά τα ρωτάω γιατί τις φωτογραφίες μου θέλω να τις μεγενθυνω σε πόστερ
Το οπτικό ζουμ δεν επηρεάζει την ανάλυση. Η εικόνα που παίρνεις είναι όσο ευκρινής είναι ο φακός που θα χρησιμοποιήσεις. Οι φθηνοί συνήθως όσο μεγαλώνεις το ζουμ είναι πιο soft (λιγότερο ευκρινείς).
Για macro φωτογράφιση, χρειάζεσαι ειδικό φακό (τύπου macro). Σε αυτό το είδος θα χρειαστείτε και άλλο εξοπλισμό (speed lights & controller).
Η D3200 είναι πιο all around μηχανή από την 200d, αν πας προς την φωτογράφιση τοπίου και φύσης γενικά θα σε βοηθήσει ειδικά στην αρχή το πιο μεγάλο δυναμικό εύρος της σε υψηλό σχετικά iso.
 
Last edited:


Μηνύματα
6
Reaction score
0
Τότε δες και μια 40MP όπως την Fujifilm X-T5.
Ευχαριστώ για την απάντηση όμως δεν έχω τόσα χρήματα, ούτε φυσικά ακόμη εμπιστεύομαι τον εαυτό μου ως αρχάριος
Το οπτικό ζουμ δεν επηρεάζει την ανάλυση. Η εικόνα που παίρνεις είναι όσο ευκρινής είναι ο φακός που θα χρησιμοποιήσεις. Οι φθηνοί συνήθως όσο μεγαλώνεις το ζουμ είναι πιο soft (λιγότερο ευκρινείς).
Για macro φωτογράφιση, χρειάζεσαι ειδικό φακό (τύπου macro). Σε αυτό το είδος θα χρειαστείτε και άλλο εξοπλισμό (speed lights & controller).
Η D3200 είναι πιο all around μηχανή από την 200d, αν πας προς την φωτογράφιση τοπίου και φύσης γενικά θα σε βοηθήσει ειδικά στην αρχή το πιο μεγάλο δυναμικό εύρος της σε υψηλό σχετικά iso.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
Μάλλον εκεί Nikon d3200 κι εγω σκόπευα..
Επίσης λένε πως η αντιπροσωπεία είναι πιο εξυπηρετική
Μια ακόμη ερώτηση με την Nikon d3200 body ,χωρις δηλαδή κανένα φακό, τι θα χρησίμευε να φωτογραφησουμε;;
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.701
Reaction score
6.180
Ευχαριστώ για την απάντηση όμως δεν έχω τόσα χρήματα, ούτε φυσικά ακόμη εμπιστεύομαι τον εαυτό μου ως αρχάριος

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
Μάλλον εκεί Nikon d3200 κι εγω σκόπευα..
Επίσης λένε πως η αντιπροσωπεία είναι πιο εξυπηρετική
Μια ακόμη ερώτηση με την Nikon d3200 body ,χωρις δηλαδή κανένα φακό, τι θα χρησίμευε να φωτογραφησουμε;;
Χωρίς φακό δεν φωτογραφίζεις απολύτως τίποτα.
Χρειάζεσαι φακό.
Όποτε είτε παίρνεις κάποιον φθηνό μεταβλητού εστιακού μήκους όπως πχ τον 18-55 και ψάχνεις να δεις τι σου αρέσει περισσότερο να φωτογραφίζεις, έτσι ώστε αν σου αρέσει όντως, αποφασίζεις να δώσεις χρήματα μετά για έναν κατάλληλο για το θέμα σου φακό.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.197
Reaction score
9.277
Ποιό είναι το μπάτζετ σου ?

Χωρίς φακό την αγοράζεις με το σκεπτικό να προσθέσεις μετά το φακό της αρεσκείας σου.
Οι μηχανές δεν βγάζουν φωτογραφίες χωρίς φακό.

Πρόσεξε μην πάρεις DSLR, είναι ξεπερασμένη τεχνολογία.
Πήγαινε κατευθείαν σε μια mirrorless.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Χωρίς φακό δεν φωτογραφίζεις απολύτως τίποτα.
Χρειάζεσαι φακό.
Όποτε είτε παίρνεις κάποιον φθηνό μεταβλητού εστιακού μήκους όπως πχ τον 18-55 και ψάχνεις να δεις τι σου αρέσει περισσότερο να φωτογραφίζεις, έτσι ώστε αν σου αρέσει όντως, αποφασίζεις να δώσεις χρήματα μετά για έναν κατάλληλο για το θέμα σου φακό.
Είχα δει κ διαβάσει αυτό
 

Attachments


Μηνύματα
1.121
Reaction score
1.673
θες διάβασμα και προπόνηση για φτάσεις τις φωτογραφίες ενός συνηθισμένου κινητού τα οποία έχουν βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια (και δε μιλάω για συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως macro, tele κλπ)
και επειδή όπως λες δεν ξέρεις τις είναι μηχανή και τι φακός,
θα πρότεινα να ξεκινήσεις με μια πολύ φθηνή μεταχεισρισμένη και αντίστοιχο τσάμπα φακό και να δεις αν σου πάει το άθλημα
για να κάνεις πόστερ από φώτο θες να πετύχεις πολλά πράματα, η ανάλυση είναι σημαντική αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
θες διάβασμα και προπόνηση για φτάσεις τις φωτογραφίες ενός συνηθισμένου κινητού τα οποία έχουν βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια (και δε μιλάω για συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως macro, tele κλπ)
και επειδή όπως λες δεν ξέρεις τις είναι μηχανή και τι φακός,
θα πρότεινα να ξεκινήσεις με μια πολύ φθηνή μεταχεισρισμένη και αντίστοιχο τσάμπα φακό και να δεις αν σου πάει το άθλημα
για να κάνεις πόστερ από φώτο θες να πετύχεις πολλά πράματα, η ανάλυση είναι σημαντική αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες
Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Κι εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω βρήκα μια nikon d3200 με 200€ φακό 18-55..
Αλλά εάν όπως λες δεν θα μπορώ να βγάλω ούτε φωτογραφία ποιότητας κινητού, μάλλον πρέπει να το ξεχάσω
 

Μηνύματα
325
Reaction score
335
Μια ακόμη ερώτηση με την Nikon d3200 body ,χωρις δηλαδή κανένα φακό, τι θα χρησίμευε να φωτογραφησουμε;;
[/QUOTE]
Αν εννοείς ότι μπορούμε να κάνουμε λήψη φωτογραφίας χωρίς φακό, αυτό δεν γίνεται. Μπορείς βέβαια στη θέση του φακού να χρησιμοποιήσεις μια πολύ μικρή οπή, είναι αυτό που λέμε camera pinhole. Αυτό φτιάχνεται πολύ εύκολα κάνοντας μια οπή π.χ. με την μύτη ενός μικρού καρφιού στο κέντρο σε ένα στρογγυλό καπάκι που έχεις αποσπάσει από μια κονσέρβα που καλό μετά είναι να το βάψεις με μαύρο χρώμα.
Δεν κοστίζει κάτι, χρειάζεται λίγο να ασχοληθείς και να διαβάσεις.
Φυσικά μιλάμε ότι οι λήψεις γίνονται με τέτοιες ταχύτητες που χρειάζεσαι τρίποδο.
Και βέβαια ξεχνάς τις ευκολίες των σύγχρονων μηχανών, παρ' όλα αυτά λόγω της άμεσης εποπτείας του ψηφιακού μέσου, η χρηστικότητα μαθαίνεται αρκετά πιο γρήγορα αντίστοιχα με το αναλογικό φιλμ.

Οι αναλύσεις τόσο της 3200 όσο και της 200d είναι υπεραρκετές και για "πόστερ" , αρκεί να βρεις το σωστό εργαστήριο εκτύπωσης, μια κύρια διαφορά μεταξύ αυτών των brand στην ψηφιακή εποχή είναι η χρωματική τους παλέτα.
 

Μηνύματα
1.121
Reaction score
1.673
Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Κι εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω βρήκα μια nikon d3200 με 200€ φακό 18-55..
Αλλά εάν όπως λες δεν θα μπορώ να βγάλω ούτε φωτογραφία ποιότητας κινητού, μάλλον πρέπει να το ξεχάσω
για να βγάλεις φωτογραφία σύγχρονου κινητού θέλει κάποια ενασχόληση με το αντικείμενο.
δεν χρειάζεται να το ξεχάσεις, εξαρτάται τι σε ενδιαφέρει
για αυτό σου λέω να δώσεις λίγα λεφτά και βλέπεις
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.197
Reaction score
9.277
Αλλά εάν όπως λες δεν θα μπορώ να βγάλω ούτε φωτογραφία ποιότητας κινητού, μάλλον πρέπει να το ξεχάσω
Δεν θα μπορείς να βγάλεις φώτο κινητού τώρα που είσαι ακόμη νέοπας. Η φωτογραφία όμως είναι χόμπυ και ταξίδι και καθώς μαθαίνεις θα φτάσεις και θα ξεπεράσεις το οποιοδήποτε κινητό.

Εγώ είμαι τώρα στην 6η μηχανή της ζωής μου και ακόμη μαθαίνω αλλά ευτυχώς από τότε που έμαθα αξιοπρεπώς τη νέα μου μηχανή και το lightroom ούτε που ξανασχολήθηκα με το iphone.

Αν έχεις όρεξη να μάθεις, να διαβάσεις και να πειραματιστείς χώσου με τα μούτρα.
Αν πάλι όχι, μείνε στο κινητό. Και αυτό πλάκα έχει. :drinks:
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Μια ακόμη ερώτηση με την Nikon d3200 body ,χωρις δηλαδή κανένα φακό, τι θα χρησίμευε να φωτογραφησουμε;;
Αν εννοείς ότι μπορούμε να κάνουμε λήψη φωτογραφίας χωρίς φακό, αυτό δεν γίνεται. Μπορείς βέβαια στη θέση του φακού να χρησιμοποιήσεις μια πολύ μικρή οπή, είναι αυτό που λέμε camera pinhole. Αυτό φτιάχνεται πολύ εύκολα κάνοντας μια οπή π.χ. με την μύτη ενός μικρού καρφιού στο κέντρο σε ένα στρογγυλό καπάκι που έχεις αποσπάσει από μια κονσέρβα που καλό μετά είναι να το βάψεις με μαύρο χρώμα.
Δεν κοστίζει κάτι, χρειάζεται λίγο να ασχοληθείς και να διαβάσεις.
Φυσικά μιλάμε ότι οι λήψεις γίνονται με τέτοιες ταχύτητες που χρειάζεσαι τρίποδο.
Και βέβαια ξεχνάς τις ευκολίες των σύγχρονων μηχανών, παρ' όλα αυτά λόγω της άμεσης εποπτείας του ψηφιακού μέσου, η χρηστικότητα μαθαίνεται αρκετά πιο γρήγορα αντίστοιχα με το αναλογικό φιλμ.

Οι αναλύσεις τόσο της 3200 όσο και της 200d είναι υπεραρκετές και για "πόστερ" , αρκεί να βρεις το σωστό εργαστήριο εκτύπωσης, μια κύρια διαφορά μεταξύ αυτών των brand στην ψηφιακή εποχή είναι η χρωματική τους παλέτα.
[/QUOTE]
Σε ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Μια ακόμη ερώτηση με την Nikon d3200 body ,χωρις δηλαδή κανένα φακό, τι θα χρησίμευε να φωτογραφησουμε;;
Αν εννοείς ότι μπορούμε να κάνουμε λήψη φωτογραφίας χωρίς φακό, αυτό δεν γίνεται. Μπορείς βέβαια στη θέση του φακού να χρησιμοποιήσεις μια πολύ μικρή οπή, είναι αυτό που λέμε camera pinhole. Αυτό φτιάχνεται πολύ εύκολα κάνοντας μια οπή π.χ. με την μύτη ενός μικρού καρφιού στο κέντρο σε ένα στρογγυλό καπάκι που έχεις αποσπάσει από μια κονσέρβα που καλό μετά είναι να το βάψεις με μαύρο χρώμα.
Δεν κοστίζει κάτι, χρειάζεται λίγο να ασχοληθείς και να διαβάσεις.
Φυσικά μιλάμε ότι οι λήψεις γίνονται με τέτοιες ταχύτητες που χρειάζεσαι τρίποδο.
Και βέβαια ξεχνάς τις ευκολίες των σύγχρονων μηχανών, παρ' όλα αυτά λόγω της άμεσης εποπτείας του ψηφιακού μέσου, η χρηστικότητα μαθαίνεται αρκετά πιο γρήγορα αντίστοιχα με το αναλογικό φιλμ.

Οι αναλύσεις τόσο της 3200 όσο και της 200d είναι υπεραρκετές και για "πόστερ" , αρκεί να βρεις το σωστό εργαστήριο εκτύπωσης, μια κύρια διαφορά μεταξύ αυτών των brand στην ψηφιακή εποχή είναι η χρωματική τους παλέτα.
[/QUOTE]
Κυρίως θέλω να αγοράσω κάμερα, για να μπορώ να βγάλω, αν μπορέσω πάγωμα σε κίνηση, πχ μια μέλισσα που πετάει, με σταματημένα φτερά..
Ούτε ξερω πως γίνεται ούτε αν γίνεται
Αλλά φωτογραφίες με ουσία είναι αυτές οι εικόνες ίσως που δεν μπορεί να δει το μάτι ποτέ
 

Μηνύματα
325
Reaction score
335
Κυρίως θέλω να αγοράσω κάμερα, για να μπορώ να βγάλω, αν μπορέσω πάγωμα σε κίνηση, πχ μια μέλισσα που πετάει, με σταματημένα φτερά..
Ούτε ξερω πως γίνεται ούτε αν γίνεται
Αλλά φωτογραφίες με ουσία είναι αυτές οι εικόνες ίσως που δεν μπορεί να δει το μάτι ποτέ
[/QUOTE]

'Ότι γίνεται, γίνεται, χρειάζεσαι το κατάλληλη φακό (μάκρο- τηλεφακό,) ring flash, η μηχανή να έχει κλείστρο με υψηλή ταχήτητα 1/2000 sec και πιο γρήγορες (για εστιακού επιπέδου κλείστρα), τρίποδο και υπομονή!(προσοχή στο τσίμπημα της μέλισσας),
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.421
Μηνύματα
2.902.803
Members
38.043
Νεότερο μέλος
ADRONIS
Top