Αρχάριος

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Δεδομένου του budget του, και ότι είναι εντελώς αρχάριος και δεν ξέρει καν αν θα ασχοληθεί τελικά με το χόμπι ή θα παρατηθεί η μηχανή σύντομα σε κανένα ντουλάπι, θα πήγαινα στον 18-55 αρχικά. Να δει τι και πως, και αν κολλήσει, πάει είτε σε 18-140, είτε σε πιο ειδικό φακό αν καταλάβει ότι έχει κόλλημα σε κάποια κατηγορία μόνο (π.χ. macro).

Ο 105 macro είναι λεπίδα φακός (πολύ καλός, πολύ sharp).
Αυτός ο φακός θα έκανε για μικτή χρήση;
 

Attachments


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.655
Reaction score
20.344
Δεδομένου του budget του, και ότι είναι εντελώς αρχάριος και δεν ξέρει καν αν θα ασχοληθεί τελικά με το χόμπι ή θα παρατηθεί η μηχανή σύντομα σε κανένα ντουλάπι, θα πήγαινα στον 18-55 αρχικά. Να δει τι και πως, και αν κολλήσει, πάει είτε σε 18-140, είτε σε πιο ειδικό φακό αν καταλάβει ότι έχει κόλλημα σε κάποια κατηγορία μόνο (π.χ. macro).

Ο 105 macro είναι λεπίδα φακός (πολύ καλός, πολύ sharp).

Το μόνο κακό είναι πως αν αποφασίσει να ''παίξει μπάλα'' και ν' αλλάξει φακό δεν θα πουληθεί αυτός εύκολα ή θα τον δώσει τζάμπα..
Για εμένα καλύτερα ένας φακός καλύτερης ποιότητας (που λογικά θα τον ευχαριστήσει και ίσως τον παρακινήσει να κάνει κι άλλα κλικ) με μεταπωλητική αξία..
(Γενικά το λέω δεν χρησιμοποιώ Nikon οπότε αυτούς τους φακούς δεν τους ξέρω)
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.726
Reaction score
6.202
Αυτός ο φακός θα έκανε για μικτή χρήση;
Για τα πάντα εκτός macro, για έναν μη απαιτητικό χρήστη είναι οκ.
Ο 18-155 της Nikon είναι λίγο καλύτερος όσον αφορά τις επιδόσεις και την ευκρίνεια.
ΔΕΝ είναι macro φακός αυτός (άσχετα αν η Sigma γράφει ότι γουστάρει)
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Για τα πάντα εκτός macro, για έναν μη απαιτητικό χρήστη είναι οκ.
Ο 18-155 της Nikon είναι λίγο καλύτερος όσον αφορά τις επιδόσεις και την ευκρίνεια.
ΔΕΝ είναι macro φακός αυτός (άσχετα αν η Sigma γράφει ότι γουστάρει)
Γι'αυτό αξίζει κανείς να μπαίνει σε φόρουμ όπως αυτό, να γλυτώνεις κάποια λάθη στις αγορές
Δεν ξέρω πως θα μου πάει, αλλά θέλω να ασχοληθώ με makro με τηλε κ πάγωμα κίνησης
Ο'τι δηλαδή δεν βλέπουμε με τα μάτια μας
 


Μηνύματα
12.999
Reaction score
10.240
Δεδομένου του budget του, και ότι είναι εντελώς αρχάριος και δεν ξέρει καν αν θα ασχοληθεί τελικά με το χόμπι ή θα παρατηθεί η μηχανή σύντομα σε κανένα ντουλάπι, θα πήγαινα στον 18-55 αρχικά. Να δει τι και πως, και αν κολλήσει, πάει είτε σε 18-140, είτε σε πιο ειδικό φακό αν καταλάβει ότι έχει κόλλημα σε κάποια κατηγορία μόνο (π.χ. macro).

Ο 105 macro είναι λεπίδα φακός (πολύ καλός, πολύ sharp).
Φαίνεται να θέλει να ασχοληθεί, οπότε καλό θα ήταν να πάρει έναν άλλο φακό αντί του 18-55. Δε θα ήθελε μετά από λίγα χρόνια να βλέπει τις πρώτες του φωτογραφίες και να τις απεχθάνεται. Ο 18-55 σε 2-3 περιπτώσεις βγάζει φωτογραφίες, σε όλες τις άλλες είναι θολός (έλλειψη οξύτητας). Και αυτό σε μηχανή DX 10 MP. Αν τον βάλει σε DX 24, ακόμα χειρότερα. Όχι πόστερ, ούτε 40-60 δε θα μπορεί να εκτυπώσει.
 
Last edited:

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.726
Reaction score
6.202
Για να κοιτάει μηχανή κοντά 13 χρονών, δεν θα έχει το μπάτζετ (ή δεν θα θέλει να τα διαθέσει) για να πάρει ούτε σε μτχ έναν τέτοιο φακό.
 

Μηνύματα
12.999
Reaction score
10.240
Πάλι τα λεφτά το πρόβλημα. Μπορεί απλώς επειδή είναι αρχάριος να μην έδωσε σημασία και λόγω έλλειψης γνώσης να διάλεξε την 3200.
Εγώ πάντως με το σώμα 3200 δε διαφωνώ.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.204
Reaction score
9.302
Παιδιά ο 18-55 είναι οκ για αρχή. Επίσης δεν είναι όλοι οι 18-55 ίδιοι.
2ον ο άνθρωπος μέχρι χθες δεν ήξερε ότι πρέπει η μηχανή να έχει φακό για να βγάλει φωτογραφία.

Ότι και να πάρει στα λεφτά του είναι μια καλή αρχή.
Αυτά που του λέτε μάλλον του φαίνονται κινέζικα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.655
Reaction score
20.344
Παιδιά ο 18-55 είναι οκ για αρχή. Επίσης δεν είναι όλοι οι 18-55 ίδιοι.
2ον ο άνθρωπος μέχρι χθες δεν ήξερε ότι πρέπει η μηχανή να έχει φακό για να βγάλει φωτογραφία.

Ότι και να πάρει στα λεφτά του είναι μια καλή αρχή.
Αυτά που του λέτε μάλλον του φαίνονται κινέζικα.
Δεν έχεις άδικο, ούτε ο billpeppas παραπάν'
Όσο αφορά εμένα είπα μόνο πως επειδή θέλει πολύ συγκεκριμένα πράγματα ο φίλος με ''λάθος'' φακό γι' αυτά + την απειρία το πιο πιθανό είναι να απογοητευτεί γρήγορα..
Αν αυτό συμβεί αυτός ο φακός θα πουληθεί (υποθέτω επειδή πωλείται ευρέως μαζί με φτηνά σώματα) για ένα πουγγί φυστίκια ή καθόλου..
Από εκεί και πέρα μόνο ο ίδιος θα τα ζυγίσει..
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.427
Μηνύματα
2.903.286
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top