Αρχάριος


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.407
Reaction score
34.106
Σε λήψη μέρα βολεύει το σκοπευτρο κακά τα ψέμματα. Συν η σταθερότητα στο κράτημα. Κατά τα άλλα, και από την οθόνη μια χαρά συνηθίζεις να γίνεται η δουλειά.

Στο συστημα Μ έχω πρόσθετο ηλεκτρονικό σκοπευτρο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.679
Reaction score
20.379
Σε λήψη μέρα βολεύει το σκοπευτρο κακά τα ψέμματα. Συν η σταθερότητα στο κράτημα. Κατά τα άλλα, και από την οθόνη μια χαρά συνηθίζεις να γίνεται η δουλειά.

Στο συστημα Μ έχω πρόσθετο ηλεκτρονικό σκοπευτρο.
Βολεύει και η οθονίτσα δεν λέω, άλλωστε συνήθεια είναι όλα..
Απ' την άλλη η ''απομόνωση'' και η αίσθηση του κάδρου που προσφέρει το viewfinder για εμένα είναι σημαντικά ατού.
Στο μόνο που η οθόνη με βολεύει περισσότερο είναι οι λήψεις από περίεργες γωνίες, καλό είναι πάντως να υπάρχουν και οι δύο επιλογές..
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.213
Reaction score
9.342
Απ' την άλλη η ''απομόνωση'' και η αίσθηση του κάδρου που προσφέρει το viewfinder για εμένα είναι σημαντικά ατού.
Να θυμώμαστε βρε αδελφέ και τα νιάτα μας. Αλοτινούς καιρούς τις εποχές των kodak και του φίλμ!!!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.679
Reaction score
20.379
Να θυμώμαστε βρε αδελφέ και τα νιάτα μας. Αλοτινούς καιρούς τις εποχές των kodak και του φίλμ!!!
No.. :biggrin: :tongue:

Σουρωτήρι η τσέπη, από παντού έφευγαν τα ρημάδια...
Digital και πάλι digital..
Σαν αίσθηση οέο το φιλμάκι σίγουρα αλλά μέχρι εκεί.. :smoke:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.668
Reaction score
129.633
Σε λήψη μέρα βολεύει το σκοπευτρο κακά τα ψέμματα
Απ' την άλλη η ''απομόνωση'' και η αίσθηση του κάδρου που προσφέρει το viewfinder για εμένα είναι σημαντικά ατού.
+1.

Σκόπευτρο πάντα, νύχτα μέρα.

Πολύ καλύτερη αίσθηση κάδρου, και κλάσεις ανώτερη ακινητοποίηση του εξοπλισμού.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.679
Reaction score
20.379
+1.

Σκόπευτρο πάντα, νύχτα μέρα.

Πολύ καλύτερη αίσθηση κάδρου, και κλάσεις ανώτερη ακινητοποίηση του εξοπλισμού.
Ενώ την έχω τόσα χρόνια και είμαι πάααρα πολύ ευχαριστημένος γενικά από το μηχανάκι (Ricoh) ακόμα και τώρα που και που με τρώει που δεν είχα πάρει αντί γι' αυτή την αντίστοιχη Fuji που είχε viewfinder (είχε βέβαια κάποια άλλα μειονεκτήματα).
Η επόμενη ''μικρή'' (έρχεται που θα πάει.. :biggrin:) θα έχει σίγουρα.
Μεγάλη δουλειά αν έχεις ''μάθει'' έτσι.. (κι αν δεν έχεις μάθει να κοιτάξεις να μάθεις γιατί δεν ξέρσ' τι χάνεις.. :tongue:)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.407
Reaction score
34.106
+1.

Σκόπευτρο πάντα, νύχτα μέρα.

Πολύ καλύτερη αίσθηση κάδρου, και κλάσεις ανώτερη ακινητοποίηση του εξοπλισμού.

Εννοείται το δεύτερο, αλλά συνήθεια είναι.

Και με σπαστή οθόνη και λήψη από χαμηλά είναι άλλος τρόπος, που μοιάζει με το θαμπογυαλο που είχαν πριν 60 χρόνια . Σαν βολή εκ του ισχίου. Πολύ σταθερά εάν το μάθεις ιδίως εάν συνοδευτεί με κάποια λαβή με ντεκλανσερ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.668
Reaction score
129.633
Και με σπαστή οθόνη και λήψη από χαμηλά είναι άλλος τρόπος, που μοιάζει με το θαμπογυαλο που είχαν πριν 60 χρόνια . Σαν βολή εκ του ισχίου. Πολύ σταθερά εάν το μάθεις ιδίως εάν συνοδευτεί με κάποια λαβή με ντεκλανσερ
Έεις ξεφύγ'.

Απλοί χρήστες είμεθα μεις οι υπόλοιποι.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.679
Reaction score
20.379
Εννοείται το δεύτερο, αλλά συνήθεια είναι.

Και με σπαστή οθόνη και λήψη από χαμηλά είναι άλλος τρόπος, που μοιάζει με το θαμπογυαλο που είχαν πριν 60 χρόνια . Σαν βολή εκ του ισχίου. Πολύ σταθερά εάν το μάθεις ιδίως εάν συνοδευτεί με κάποια λαβή με ντεκλανσερ
Οέο το θαμπόγυαλο και τα λοιπά σύνεργα (έχω 1-2 τέτοιες ακόμα κάπου και κάθονται) αλλά βρε παιδίμ΄χαιρόσουν να κρατάς μηχανή τότενες σ' αυτές τις λήψεις όχι τα τσουτσου.. που κρατάμε τώρα (κινητά ή compact).
Είχαν grip και βάρος - εργονομία ήταν άλλο φρούτο..
Τες πα..
Και τώρα ακόμα κάτι στουντιακές - μόδας ''μεσαίου φορμά'' έτσι παίζουν μπάλα..
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.440
Μηνύματα
2.904.154
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top