Για ακροατές του Τρίτου στα Νότια του λεκανοπεδίου από αναλογικό δέκτη.

Μηνύματα
13.256
Reaction score
10.584
Εγώ είχα πρόβλημα με ένα ραδιοφωνικό σταθμό πριν 3-4 χρόνια. Είχαν τη στάθμη του σήματος πολύ ψηλά και ψαλίδιζε. Παραμορφωμένος ήχος. Έστειλα email στο σταθμό αλλά με αγνόησαν.
 

Μηνύματα
481
Reaction score
630
Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση, αν το FM ακούγεται καλύτερα, ή χειρότερα, από το mp3 (128, 256, 320 Kbps).
Δεν ξέρουμε καν σε τι μορφή και σε τι bitrate διατηρούν οι σταθμοί τα μουσικά αρχεία , πως είναι δυνατόν να βγάλουμε σαφή συμπεράσματα ;
Πάντως είναι κρίμα να μην διαθέτει το Τρίτο τη δυνατότητα μετάδοσης σε streaming σε ποιότητα CD

Για το S/N όντως είναι χαμηλή η μέτρηση στα 58 dB. Επίσης το mp3 δεν έχει το φύσημα του FM . Το βινύλιο είναι κοντά στα 70 dB η κάπου εκεί κοντά.
Απο την άλλη δεν έχουν όλοι πρόσβαση στο internet, από παντού, ούτε και απεριόριστα data στο κινητό τους.
Φίλος που κάνει εκπομπή στο τρίτο, μου έχει πει μόνο σιντι, από εταιρείες (δηλ όχι άντεγραμμένα).
Και μετά το κάθε έργο αναφέρει όχι μόνο τους συντελεστές , αλλά και την εταιρεία και χρονια παραγωγης
 

Μηνύματα
7.053
Reaction score
1.058
Φίλος που κάνει εκπομπή στο τρίτο, μου έχει πει μόνο σιντι, από εταιρείες (δηλ όχι άντεγραμμένα).
Και μετά το κάθε έργο αναφέρει όχι μόνο τους συντελεστές , αλλά και την εταιρεία και χρονια παραγωγης
Μπορείς νσ τον ρωτήσεις γιατί δεν παρέχουν τη δυνατότητα streaming σε ποιότητα CD ;
Που πάνε τα εκατομμύρια ευρώ που τους δίνουμε μέσω των παγίων του ηλεκτρονικού ρεύματος; τόσα χρόνια ;
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.518
Reaction score
2.079
Ο ραδιοφωνικός δέκτης . . . φτάνει μέχρι 15 kHz.
Αρα δεν παίζει μόνο (ελαχιστότατες από) τις απολύτως ανώτατες αρμονικές του βιολιού και των πιατινιών που φτάνουν-δεν φτάνουν τα 16KHz. (ΟΚ τα συνθ θα μπορούσαν να φτάσουν πιο ψηλα΄)
 

Μηνύματα
529
Reaction score
724
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η ΕΡΤ ανακοινώνει την επιτυχή ολοκλήρωση της αναβάθμισης του δικτύου Ραδιοφωνίας της στο Κέντρο Εκπομπής Υμηττού με την εγκατάσταση νέων πομπών τελευταίας τεχνολογίας.

Με τον τρόπο αυτό αναβαθμίζονται η ποιότητα και η ισχύς του σήματος εκπομπής των ραδιοφώνων και επιτυγχάνεται η απρόσκοπτη πρόσβαση όλων των πολιτών στα ραδιοφωνικά προγράμματα της ΕΡΤ.

Οι νέοι πομποί μεταδίδουν το πρόγραμμα των ακόλουθων ραδιοφωνικών σταθμών: του Δεύτερου Προγράμματος (ΕΡΑ2) στη συχνότητα των 103,7 MHz, της ΕΡΑ ΣΠΟΡ στη συχνότητα των 101,8 MHz, του Τρίτου Προγράμματος (ΕΡΑ3) στη συχνότητα των 90,9 MHz, του Πρώτου Προγράμματος (ΕΡΑ1) στη συχνότητα των 105,8 MHz και του του KOSMOS στη συχνότητα των 107,0 MHz.
 

Μηνύματα
2.794
Reaction score
1.222
Δηλαδή αυτό που ακούμε τώρα είναι ΜΕΤΑ την αναβάθμιση ????
Τίποτα δεν άλλαξε ! 95.6 Απλά δεν ακούγεται ! και στο σπίτι και στο αυτοκίνητο ! Αυτόν τον Νίκο Νίρο μήπως να τον βρούμε να τον πάρουμε ένα τηλέφωνο ???
 
Last edited:

Μηνύματα
15.264
Reaction score
17.324
Πάντως το φύσημα εάν είναι μόνιμη κατάσταση (γιατί που και που η ΕΡΤ όντως τους ξερυθμίζονται "διάφορα") είναι απο την κεραία (και την θέση της).

Εγώ έχω δύο εξωτερικές κεραίες (μια του εμπορίου ειδική υποτίθεται και καλή, που θα την αλλάξω και αυτήν με δεύτερη δικής μου κατασκευής σε καμιά βδομάδα) και μια άλλη δικής μου κατασκευής. Μπορώ να αλλάξω οποιοδήποτε στιγμή μεταξύ τους και η του εμπορίου έχει φύσημα το Τρτιο πρόγραμμα (απο Πάρνηθα) το οποίο αμέσως εξαφανίζεται (πλήρης ησυχία) όταν συνδέσω την δικής μου κατασκευής. :D Δυστυχώς δεν μπορώ να σου επιβεβαιώσω την εποχή που μιλάς γιατί είχα συνδεδεμένη την εταιρική κεραία (για άλλους δικούς μου λόγους κάτι δοκιμών) και είχα όπως είπα φύσημα. Αλλά εξάλλου μιλάς και για Υμηττό βλέπω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.008
Μηνύματα
2.925.378
Members
38.119
Νεότερο μέλος
MakChem
Top