ΔΕΗ Fiber To The Home

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.951
Reaction score
29.602
Στα βουνά της Αττικής δεν βλέπω τίποτα. Μόνο η ΔΕΗ μπορεί να πάει εκεί με τις κολόνες. Κανένας δεν θα σκάψει, άσε που απαγορεύεται.
 

Μηνύματα
4.206
Reaction score
3.957
Πλέον σε ημιαστικες περιοχές κανόνας είναι το εναέριο. Πόσο μάλλον στα βουνά. Οπότε να περιμένεις κολώνες όχι σκαψίματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.951
Reaction score
29.602
Το ξέρω ότι θα είναι εναέριο. Δεν αφήνει το δασαρχείο. Έχω μάθει μέσα από τον τοπικό ΟΤΕ, τότε, πως όταν ήθελε να βάλει δίκτυο στην περιοχή ζήτησε άδεια να το κάνει υπόγειο (πριν 20 χρόνια περίπου αν κατάλαβα καλά), και πήραν άκυρο. Η πλάκα στην όλη υπόθεση είναι ότι εδώ και δύο χρόνια περνάει οπτική 200 μέτρα από το σπίτι, στο νέο καφάο που έφτιαξαν. Είναι ήδη στα 200 μέτρα και εσύ να δεις φως σε 10 χρόνια και αν. Κατάντια δημοσίου, ξεφτίλα, δεν ξέρω πως λέγεται.

Edit: από την άλλη και το Λαύριο και η Ανάβυσσος και η Κερατέα έχουν οπτική. 🤬

Άσε που πληρώνω την 35αρα, στο καλό σενάριο, για 100αρα. Έχω στείλει email στο Παπαστεργίου για αυτό το θέμα. Δεν φταίω εγώ Cosmote που δεν φέρνεις 100αρα. Εσύ όμως νταβαντζίδικα εκμεταλλεύεσαι την περιοχή και χρεώνεις ίδια τιμή με 100αρα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.206
Reaction score
3.957
Δυστυχώς η αλήθεια αυτή είναι όπως τα λες...
Αν δεν μπει η περιοχή σου σαν γενικό project επέκτασης δεν θα έρθει η ίνα.
Έχεις πιθανότητες γιατί τώρα τρέχει πρόγραμμα επιδοτούμενο για ημιαστικές περιοχές οπότε λίγο αναμονή...
Πλέον αν δεν υπάρχει ο ορίζοντας κέρδους δεν βάζουν ουτε καρφί. Δεν υπάρχει ο όρος εξυπηρέτηση εκτός δικτύου πλέον. Άσε που νομίζω τώρα τις εκτός δικτύου περιοχές τις έχει η forthnet (ή ότι μετατράπηκε).
Όσο για τα 100mbs θα σου δείξουν στους όρους το "εως" . Το υποχρεωτικό από τον πάροχο είναι το 20% του έως....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.951
Reaction score
29.602
Ούτε τηλέφωνο δεν παίρνεις πλέον αν είσαι "μακριά". Παλιότερα, καρκινοπαθείς εδώ στην περιοχή τους έχει κάνει θεούς να της φέρουν απλή γραμμή τηλεφώνου και της λένε δεν γίνεται. Μέχρι και επιστολή έστειλε ότι θα πληρώσει αυτή τις κολώνες. Τίποτα. Για τώρα δεν ξέρω αν τελικά ήρθε κάτι.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.951
Reaction score
29.602

Μηνύματα
1.434
Reaction score
1.193
Τελικά έκανα αίτηση για fiber πριν το καλοκαίρι και πριν μια βδομάδα συνδέθηκε η μια απο τις 2 γραμμές που έκανα αίτηση
Το θέμα μου είναι πως εδω και μια βδομάδα ενώ είχα κατοστάρα πλεον έχω μαξ 35,5mbps. Συνεχώς μου λένε δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Διαρκεί τόσο πολύ η διαδικασία;
fibertest.png
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
4.008
Reaction score
3.864
Και μόνο που έχεις 10Mbps upload, φαίνεται ότι η γραμμή είναι 100άρα.
Πάντως ένα speedtest με συγκεκριμένο σέρβερ δεν αρκεί για την αξιολόγηση της ταχύτητας της γραμμής.
Όμως έχω μια υποψία ότι η γραμμή δεν είναι "ΔΕΗ Fiber To The Home" ;)
 

Μηνύματα
1.434
Reaction score
1.193
Έχουμε Δεη και cosmote αν θυμάμαι καλά οπότε έγραψα σε αυτο που βρήκα εύκαιρο :)
Ναι έχω vodafone και μου λένε πως δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία ακόμα γι αυτο έχω αυτή τη ταχύτητα. Συμφωνώ πως το upload δείχνει πως είναι κατοστάρα που και αυτό πότε είναι στα 10 πότε στα 5.
Μέσα απο το modem δεν υπάρχει κάποιο στατιστικό της γραμμής όπως με τη vdsl ;
 

Μηνύματα
1.434
Reaction score
1.193
Αααα μολις μου ηρθε μν στο κινητο πως ολοκληρώθηκαν οι διαδικασιες. Ξανα κάνω speed test
fiber.jpg
 

Μηνύματα
28.359
Reaction score
26.949
Αααα πολύ ωραία.
Οπότε να μην γκρινιάζω εγώ που πληρώνω 50άρα αλλά έχω 23mbps με το ζόρι.
Εδώ έχουν περάσει υποτίθεται τους σωλήνες οπτικών ινών , όχι σε όλον τον οικισμό .
Σε μένα ας πούμε δεν έχουν σκάψει , ενώ στον αποκάτω δρόμο έχουν σκάψει . ΟΤΕ και μάντολες .
Αει σιχτήρ .
 

Μηνύματα
1.434
Reaction score
1.193
Με vdsl είχα 89 Mbps τουλάχιστον. Θα το φτιάξουν αλλά θα μου βγάλουν τον αδόξαστο όπως πάντα!!!
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
4.008
Reaction score
3.864
Έχουμε Δεη και cosmote αν θυμάμαι καλά οπότε έγραψα σε αυτο που βρήκα εύκαιρο :)
Ναι έχω vodafone και μου λένε πως δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία ακόμα γι αυτο έχω αυτή τη ταχύτητα. Συμφωνώ πως το upload δείχνει πως είναι κατοστάρα που και αυτό πότε είναι στα 10 πότε στα 5.
Μέσα απο το modem δεν υπάρχει κάποιο στατιστικό της γραμμής όπως με τη vdsl ;
Στις οπτικές δεν υπάρχει κλείδωμα και ταχύτητα "έως". Το ONT σε GPON μιλάει με την υποδομή με 2.5Gbps/1.25Gbps και επιπλέον υπάρχει ένα κλείδωμα για την ταχύτητα που έχεις συμφωνήσει (προσπερνάω χάριν ευκολίας ότι την οπτική σου την μοιράζεσαι και με άλλους επειδή διαχωρίζεται και πολυπλέκεται).
Αυτό αφορά στην επικοινωνία σου με τον πάροχο. Η πραγματική ταχύτητα με διάφορα σημεία στο internet έχει να κάνει και με την κατάσταση όλων των διαδρομών μεταξύ εσένα και αυτών. Πχ άλλη ταχύτητα θα πάρεις από το speedtest.net με τον server HOSTMEIN IKE και άλλη με τον server FASTPATH.GR, ακόμη και την ίδια χρονική στιγμή.
Για να έχεις ακριβέστερη εικόνα δες και άλλες τοποθεσίες/πρωτόκολλα.
Πχ κάνε ένα speetest με fast.com, κατέβασε κάποιο μεγάλο αρχείο από γνωστό σημείο με μεγάλο bandwidth, κλπ.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.434
Reaction score
1.193
Ναι πάντα είχα αποκλείσεις μεταξύ των διαφόρων site μέτρησης και είναι κατανοητό.Ποτέ δεν ήταν χαοτικές οι διαφορές αλλα υπήρχαν. Τώρα κάποιο πρόβλημα υπάρχει και δε βγάζω άκρη με δ'αυτους. Η γραμμή είναι σταθερή χωρίς θέματα αλλα με ταχύτητα που σκοτώνει :p
fiber2.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.737
Μηνύματα
2.915.650
Members
38.091
Νεότερο μέλος
djalex17
Top