Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)

ika

News
Μηνύματα
15.363
Reaction score
14.096
 

Μηνύματα
13.151
Reaction score
10.438
Έπρεπε να γράφουν ΟΛΟΥΣ αυτούς που περνούν κόκκινο φανάρι, παραβιάζουν STOP και μπαίνουν ανάποδα σε μονόδρομο. Από εκεί θεωρώ ότι ξεκινάει το κακό.
Μετά είναι το πρόβλημα των οδηγών που χρησιμοποιούν κινητό για browsing όταν οδηγούν και τα διπλοπαρκαρισμένα οχήματα.
Τέλος οι πεζοί που ενώ έχουν 2-3 μέτρα πεζοδρόμιο, περπατούν μέσα στο δρόμο. (Ναι συμβαίνει συνέχεια στην περιοχή μου. Και όχι κάθετα για να τον διασχίσουν, πορεία παράλληλα... )
 

gid

Μηνύματα
7.936
Reaction score
9.112
μια ποινή σαν να περνάς κόκκινο,
Α, δηλαδή μηδενική ποινή αφού με κανέναν παραβάτη του κόκκινου δεν ασχολούνται.

Ας ξεκινήσουν από το κόκκινο και μετά ας κοιτάξουν και τις διαβάσεις. Πολύ μετά.


βλέπεις οτι ακόμα και ώρες/μέρες που δεν ισχύει το μέτρο οι οδηγοί αποφεύγουν την χρήση της.
Σε πολλούς δρόμους όχι απλά κινούνται στις λεωφορειολωρίδες αλλά και ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ σ' αυτές, π.χ. Ιπποκράτους και Χαριλάου Τρικούπη που είναι κρίσιμοι δρόμοι για το κέντρο.
 

Μηνύματα
16.001
Reaction score
22.501
Α, δηλαδή μηδενική ποινή αφού με κανέναν παραβάτη του κόκκινου δεν ασχολούνται.

Ας ξεκινήσουν από το κόκκινο και μετά ας κοιτάξουν και τις διαβάσεις. Πολύ μετά.




Σε πολλούς δρόμους όχι απλά κινούνται στις λεωφορειολωρίδες αλλά και ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ σ' αυτές, π.χ. Ιπποκράτους και Χαριλάου Τρικούπη που είναι κρίσιμοι δρόμοι για το κέντρο.
Στην συντριπτική πλειοψηφία οι οδηγοί αποφεύγουν την λεωφορειολωρίδα , σαν αυτούς που λες έχω έξω από την ασφάλεια του Πειραιά πάντως είναι γεγονός
 

TGD

Μηνύματα
8.205
Reaction score
8.200
Εδώ είχε παρκάρει ο άλλος στο Λουτράκι πάνω στις γραμμές του τρένου, τις λεωφορειολωρίδες θα σεβααστεί;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
13.104
Reaction score
32.457
18,5 Μιλια την ωρα στις πολεις ουτε οι Αμερικανοι δεν εχουν.
Τα 30 χμ ειναι διαστροφη, ευτυχως που σχεδον παντα γραφουν αυτοκινητα μονο :p
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.337
Reaction score
7.505
Άλλη μια περίπτωση "πρώτοι στους νόμους, τελευταίοι στην εφαρμογή".

Τα όρια ταχύτητας θέλουν σημαντική αναπροσαρμογή προς τα πάνω, όχι προς τα κάτω. Υπάρχουν σημεία που είναι παντελώς αδύνατο να τα τηρήσεις. Όχι εγώ, που "τρέχω", ούτε η μάνα μου δεν τα τηρεί, ούτε κανείς.

Το ΣΚ περάσαμε (σε επαρχιακό δρόμο) από σήραγγα που είχε όριο 20!!! Επίτηδες έκοψα και πήγαινα με 20 (δεν είχε κανέναν πίσω μου) και οι υπόλοιποι στο αυτοκίνητο με κοιτούσαν με απορία "τι κάνει τώρα αυτός";

Σε άλλα σημεία τα όρια αλλάζουν από 70, σε 50, σε 70, σε 40 και μετά σε 60 σε απόσταση 300 μέτρων. Είναι αδύνατο να τα τηρείς.

Στη Σουηδία, το έχω ξαναπεί, δεν μπορούσα καν να πιάσω τα όρια σε πολλά σημεία, όχι να πάω παραπάνω (οι Σουηδοί μπορούσαν).

Βάλε σωστά όρια και μετά κόψε τον πωπό σε όποιον τα παραβαίνει. Αλλά αυτό τώρα είναι σαν τα ακαθάριστα οικόπεδα. Δεν μας νοιάζει να αποτρέψουμε το κακό, απλώς όταν γίνει να λέμε "πήγαινε πάνω από το όριο".

Υ.Γ. αυτό με τις κλήσεις που δεν θα σβήνουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ εκτός αν κάνεις ένσταση και γίνει δεκτή από κάποιον διοικητή, τι ανέκδοτο είναι πάλι;
 

gid

Μηνύματα
7.936
Reaction score
9.112
Έχω ακούσει τουλάχιστον 3 φορές στο ράδιο συγκοινωνιολόγους καθηγητές να καλούν με επιμονή για θέσπιση ορίου ταχύτητας 30χ/ω στην Αθήνα ως μέτρο πρώτης προτεραιότητας.

Ρε πάρτε τα πτυχία σας και...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.957
Reaction score
29.604
Ακολουθούν το παράδειγμα της Ισπανίας που έβαλε όριο 30χλμ σε κάποιες πόλεις και μειώθηκαν τα τροχαία.
 

TGD

Μηνύματα
8.205
Reaction score
8.200
Δεν είναι καθόλου κακό το όριο 30 στα στενά. Με τα παρκαρισμένα δεξιά-αριστερά-γωνίες πατίνιαποδήατα-μηχανάκια ανάποδα και παπούδες που πάνε από τον δρόμο γιατί τα πεζοδρόμια είναι κατεστραμμένα; Και πολλά είναι.
Αυτό που με καίει πιο πολύ: τα φώτα ημέρας θα γίνουν υποχρεωτικά; Γιατί δεν εμπιστεύομαι πια κανέναν ότι θα τα ανάβει στη βροχή, στην ομίχλη, στα τουνελ...
 



Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.740
Μηνύματα
2.915.774
Members
38.091
Νεότερο μέλος
djalex17
Top