Εδώ γελάμε

Μηνύματα
1.684
Reaction score
8.365

 

ika

News
Μηνύματα
15.697
Reaction score
14.422

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.264
Reaction score
97.454

:acute: :errwhat:
Το στέλνω και στην τετραετία Μητσοτάκη για τον απαραίτητο σχολιασμό.
 





symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.388
Reaction score
7.629
Για τους παλιούς:
Screenshot που μου θύμισες ότι έχω κρατήσει από 22 χρόνια πριν (με filename "gkazia!!.jpg"):

gkazia!!.JPG


όπου βλέπουμε την εκπληκτική ταχύτητα των... 21.6KB/sec, ήτοι 176kbps, ήτοι 0,17Mbps 😆

Επρόκειτο φυσικά για πραγματικά γκάζια όταν όλες οι συνδέσεις τότε ήταν 56 ή άντε 64Κ.

Το screenshot τραβήχτηκε μια νύχτα σε ταράτσα φίλου όπου με DIY κατευθυντική κεραία στο χέρι (φτιαγμένη από μεταλλικό κουτί ποτού) έχουμε καταφέρει να συνδεθούμε στο AWMN και "απολαμβάνουμε" την ADSL σύνδεση της IntraConnect (? κάτι τέτοιο τέλος πάντων, η πρώτη και μόνη εταιρεία που έδινε τότε οικιακό ADSL) που παρέχει ο κόμβος του dti (για όσους ξέρουν).

Υ.Γ. Το download εννοείται με "GetRight" από... tucows (!!!) και φυσικά το ICQ ανοιχτό δίπλα 🥺
 



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
13.297
Reaction score
33.194
Screenshot που μου θύμισες ότι έχω κρατήσει από 22 χρόνια πριν (με filename "gkazia!!.jpg"):

View attachment 344546

όπου βλέπουμε την εκπληκτική ταχύτητα των... 21.6KB/sec, ήτοι 176kbps, ήτοι 0,17Mbps 😆

Επρόκειτο φυσικά για πραγματικά γκάζια όταν όλες οι συνδέσεις τότε ήταν 56 ή άντε 64Κ.

Το screenshot τραβήχτηκε μια νύχτα σε ταράτσα φίλου όπου με DIY κατευθυντική κεραία στο χέρι (φτιαγμένη από μεταλλικό κουτί ποτού) έχουμε καταφέρει να συνδεθούμε στο AWMN και "απολαμβάνουμε" την ADSL σύνδεση της IntraConnect (? κάτι τέτοιο τέλος πάντων, η πρώτη και μόνη εταιρεία που έδινε τότε οικιακό ADSL) που παρέχει ο κόμβος του dti (για όσους ξέρουν).

Υ.Γ. Το download εννοείται με "GetRight" από... tucows (!!!) και φυσικά το ICQ ανοιχτό δίπλα 🥺
Super epic :thumbsup:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.105
Reaction score
10.385
Screenshot που μου θύμισες ότι έχω κρατήσει από 22 χρόνια πριν (με filename "gkazia!!.jpg"):

View attachment 344546

όπου βλέπουμε την εκπληκτική ταχύτητα των... 21.6KB/sec, ήτοι 176kbps, ήτοι 0,17Mbps 😆

Επρόκειτο φυσικά για πραγματικά γκάζια όταν όλες οι συνδέσεις τότε ήταν 56 ή άντε 64Κ.

Το screenshot τραβήχτηκε μια νύχτα σε ταράτσα φίλου όπου με DIY κατευθυντική κεραία στο χέρι (φτιαγμένη από μεταλλικό κουτί ποτού) έχουμε καταφέρει να συνδεθούμε στο AWMN και "απολαμβάνουμε" την ADSL σύνδεση της IntraConnect (? κάτι τέτοιο τέλος πάντων, η πρώτη και μόνη εταιρεία που έδινε τότε οικιακό ADSL) που παρέχει ο κόμβος του dti (για όσους ξέρουν).

Υ.Γ. Το download εννοείται με "GetRight" από... tucows (!!!) και φυσικά το ICQ ανοιχτό δίπλα 🥺
Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί! :thumbsup:

Για να δούμε ποιος την είχε πιο... μικρή, την ταχύτητα: εγώ έχω μπει σε BBS, προ ίντερνετ, με ονομαστική 14,4k. :roflmao:
 


Μηνύματα
16.175
Reaction score
22.776
θυμήθηκα την εποχή που έκανα την διπλωματική στο ΕΜΠ και είχα υπολογιστή στο εργαστήριο , ένα ρημάδι πεντιουμ 200mhz με το ζόρι πάνω σε γραμμή που εξαντλούσε το lan.
δεν προλάβαινε να γράψει ο δίσκος αυτά που κατέβαζε.
2002 πρέπει νατανε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.763
Reaction score
133.188
Για να δούμε ποιος την είχε πιο... μικρή, την ταχύτητα: εγώ έχω μπει σε BBS, προ ίντερνετ, με ονομαστική 14,4k. :roflmao:
Εννοείται πως έμπαινα και γω σε BBS, με τέτοιο μόντεμ, που όποτε σήκωνε το τηλέφωνο η μάνα μου, έπεφτε η σύνδεση.

Τα 14k που λες, ήταν θεωρητική τιμή, ποτέ δε πιάναμε τέτοιες ταχύτητες, συνήθως ήταν αρκετά χαμηλότερες. Άμα βλέπαμε 7k ήταν τέλεια.

Μπαίναμε μάλιστα από σπίτι σε σπίτι, να κατεβάσουμε αρχεία κατευθείαν από το μηχάνημα κάποιου φίλου μας (που έστηνε δήθεν κάτι σα BBS), εκεί η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα ήταν η ταχύτητα upload του φίλου μας, μιλάμε για κωμικές σκηνές..

Ήταν ο πρόδρομος του torrent.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.239
Reaction score
10.553
θυμήθηκα την εποχή που έκανα την διπλωματική στο ΕΜΠ και είχα υπολογιστή στο εργαστήριο , ένα ρημάδι πεντιουμ 200mhz με το ζόρι πάνω σε γραμμή που εξαντλούσε το lan.
δεν προλάβαινε να γράψει ο δίσκος αυτά που κατέβαζε.
2002 πρέπει νατανε
Εμείς εκείνη την εποχή στο ΤΕΙ Αθήνας είχαμε Pentium 3 στα 450 ή 500.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.964
Μηνύματα
2.924.148
Members
38.114
Νεότερο μέλος
KostasZaf
Top