Ενεργά ηχεία



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Παρεμπιπτόντως, Ντιμιφούτη μου "πάνε" τα ATC ξέχνα τα...

Μόλις γύρισα από το σπίτι του dapost που είχα πάει να πάρω ένα σκληρό δίσκο, και τον είδα να αλείφεται με φυστικοβούτυρο και μαρμελάδα αγριοκέρασο... :o

Περίμενε τον Gojakla μου είπε... o_O


Να σου πω κάτι ρε φίλε;
Καλά ηχεία αυτά τα ATC...
Πολύ καλά, για την ακρίβεια...

Αλλά όχι και τόοοοσο καλά...

One has to draw the line somewhere...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.681
Reaction score
80.848

Y

Yiannis_B

Guest
....
Να σου πω κάτι ρε φίλε;
Καλά ηχεία αυτά τα ATC...
Πολύ καλά, για την ακρίβεια...

Αλλά όχι και τόοοοσο καλά...

One has to draw the line somewhere...
Τα ATC δεν είναι ουδέτερα ηχεία, αρκετά με την καραμέλα της ουδετερότητας.

Θα τα αναγνώριζα παντού και πάντα, με κουβερλί, παραβάν και ψηφιακή ισοστάθμιση, ό,τι θέλεις βάνε.

Οπότε, έχεις δίκιο. :fuckyou:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.681
Reaction score
80.848
Το θέμα ηταν (και ειναι) πως τα 100ρια έτσι κι αλλιως δεν χωράνε. Θα έπρεπε να γκρεμίσω και να ξανακτίσω την σκάλα. Κουκιά μετρημένα.

Ας τα πάρει ο μικρός.

Αν εχει αποφασίσει ο νταποστ να κανει την πατάτα της δεκαετίας....τι να πω :gotcha:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Το θέμα ηταν (και ειναι) πως τα 100ρια έτσι κι αλλιως δεν χωράνε. Θα έπρεπε να γκρεμίσω και να ξανακτίσω την σκάλα. Κουκιά μετρημένα.

Ας τα πάρει ο μικρός.

Αν εχει αποφασίσει ο νταποστ να κανει την πατάτα της δεκαετίας....τι να πω :gotcha:
Άλλο μεγάλο ψέμα. Κόψτα λίγο χαμηλά και τα ξαναλέμε. :rolleyes:

Το καλύτερο nearfield, είναι ένα κουρεμένο midfield.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.681
Reaction score
80.848
Άλλο μεγάλο ψέμα. Κόψτα λίγο χαμηλά και τα ξαναλέμε. :rolleyes:

Το καλύτερο nearfield, είναι ένα κουρεμένο midfield.
Σε χάνω. Δεν εχω μπροστα μου bushmills.
Τι εννοείς;
 

Y

Yiannis_B

Guest
Ότι παίζουν πολύ καλά σε μικρό χώρο.

Πιες ένα bushmills και συ και γκρέμισε την σκάλα,

Ένα σκοινί με κόμπους είναι αρκετό για τα ανέβα - κατέβα. ;)

Έχετε μάθει όλοι στην ευκολία, γι' αυτό πάμε κατά διαόλου. :whistling:

:roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.681
Reaction score
80.848
Ότι παίζουν πολύ καλά σε μικρό χώρο.

Πιες ένα bushmills και συ και γκρέμισε την σκάλα,

Ένα σκοινί με κόμπους είναι αρκετό για τα ανέβα - κατέβα. ;)

Έχετε μάθει όλοι στην ευκολία, γι' αυτό πάμε κατά διαόλου. :whistling:

:roflmao:
Τα εχω σκεφτεί...θα με χωρίσει και θα πληρώνω διατροφή. Δεν συμφέρει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.437
Reaction score
78.460
Τα εχω σκεφτεί...θα με χωρίσει και θα πληρώνω διατροφή. Δεν συμφέρει.
πες της ότι αν σε χωρίσει θα κάνεις αλλαγή φύλου.. και θα ντρέπεται να σου ζητήσει διατροφή:roflmao::roflmao:
Υ.Γ.Και θα βγεις και στην Πάνια να την κάνεις ρόμπα:dance2::D
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Θα κάνω για λίγο τον συνήγορο του διαβόλου, -έχω μόλις γυρίσει κι από κάμποσες ρακιές, οπότε μην με παρεξηγείτε - ή αν με παρεξηγείτε, μαύρο φίδι που σας έφαγε.:whistling:

Θα βάζω απορίες και εμπειρικά συμπεράσματα τουρλού, γιατί μόλις έβαλα κι ένα bushmills, και η διάυγεια έχει πάει περίπατο.

1. Απορία #1. Ο τίτλος του thread είναι ενεργά ηχεία, αλλά στην πορεία, έχουν μπει σχεδιάσεις που δεν αφορούν (?) τα ενεργά cross, αλλά τον τρόπο ακτινοβολίας. Οπότε η ερώτηση είναι προφανής : Σχετίζονται άμεσα τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά με τα ενεργά cross? Είναι δηλαδή απαραίτητα τα τελευταία για να υλοποιηθούν τα πρώτα?
...
Το ενεργό cross δεν είναι αναγκαία συνθήκη, για την ύπαρξη π.χ. καρδιοειδούς ακτινοβολίας στα μπάσσα.
Δες για παράδειγμα τα Amphion που αγόρασε τελικά το παλικάρι.
Την ύπαρξη των οποίων Amphion (άντε, των αδελφακίων τους...) σας είχα επισημάνει χρόνια πριν:

Σημείωση:

Η επιλογή των τεστ ηχείων από το αρχείο του περιοδικού Resolution έγινε με τα παρακάτω κριτήρια:

1. Να ανήκουν σε παρεμφερή κατηγορία απόδοσης (και, δυστυχώς αναπόφευκτα, σε παρεμφερή ή ανώτερη κατηγορία τιμής) με τα ηχεία του thread.
ή 2. (Συνηθέστατα) να προέρχονται από γνωστές και καθιερωμένες εταιρείες του χώρου
ή 3. Να έχουν ει δυνατόν συζητηθεί στο παρακάτω thread (με το οποίο γίνεται ο κακός χαμός τους τελευταίους μήνες):

http://www.gearslutz.com/board/high-end/851143-high-end-nearfield-test.html --> το εν λόγω thread, παρά το όνομά του, κάθε άλλο παρά εξαντλείται σε nearfield ηχεία...


...Σε μια προσπάθεια να "θέσουμε τον δάκτυλον εις τον τύπον των ήλων"...

Απλά, όπως συνήθως, going active opens the field to a whole new range of possibilities...





...
2. Μετά από όσα έχουμε αναφέρει για την σημασία του χώρου και της παθητικής και ενεργούς ισοστάθμισης, πόση διαφορά θα κάνουν τα ενεργά cross? - Να υποθέσουμε εδώ ότι έχουμε τουλάχιστον +6db ισχυρότερους ενισχυτές για τα παθητικά.
...
Εκτός από γενικά συμπεράσματα, καλό είναι να κρίνουμε και κατά περίπτωση.
Π.χ.
http://www.mixonline.com/news/guide...shootout-atc-scm-300a-and-dunlavy-sc-v/371391

By the way, αν νομίζετε ότι ο John LaGrou είναι απλά άλλο ένα "χρυσό αυτί", τότε κάνετε ΜΕΓΑΛΟ λάθος:

https://www.linkedin.com/in/lagrou


Μπορώ να σου πω πάντως ότι αν είχα να διαλέξω μεταξύ δύο "θεωρητικά" (αν σου λείπει κάμποση θεωρία βέβαια :wink: ) ισοδύναμων ηχείων, όπου το ένα απαιτούσε το 1/4 της ισχύος σε σχέση με το άλλο, θα προτιμούσα το πρώτο ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ και με διαφορά.




...
3. Είχα σκοπό να γράψω κατεβατό αλλά άδειασε το ποτήρι...:rolleyes:

:roflmao:
...
Ε, πιες κι άλλο ένα στην υγειά μου.
Να δω πώς θα σηκωθείς αύριο το πρωί... :D



...

Με λόγια, στα παραδείγματα των ενεργών που παρουσιάζονται, πόση συμμετοχή στο τελικό αποτέλεσμα, έχει το γεγονός ότι είναι ενεργά?
Καλό είναι να κρίνουμε και κατά περίπτωση.
[DOUBLEPOST=1481842782][/DOUBLEPOST]
Άλλο μεγάλο ψέμα. Κόψτα λίγο χαμηλά και τα ξαναλέμε. :rolleyes:

Το καλύτερο nearfield, είναι ένα κουρεμένο midfield.
Γενικά, όχι απαραίτητα.

Τίποτα δεν καταλάβατε από τα περί των Geithain ρε αήτες;
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Τα ATC δεν είναι ουδέτερα ηχεία, αρκετά με την καραμέλα της ουδετερότητας.

...
Ουδέτερα σε σχέση με τι;
Ουδέτερα απαιτώντας από αυτά τι;

Μη ουδέτερα σε σχέση με τι;
Μη ουδέτερα απαιτώντας από αυτά τι;

Ρε, κρίνουμε κατά περίπτωση ρε!

Γενικά πάντως, και σε σχέση με την πλειοψηφία των ηχείων που κυκλοφορούν εκεί έξω, μια χαρά ουδέτερα είναι.


...

Θα τα αναγνώριζα παντού και πάντα, με κουβερλί, παραβάν και ψηφιακή ισοστάθμιση, ό,τι θέλεις βάνε.

...
Πασαλειμμένα με φυστικοβούτυρο και μαρμελάδα αγριοκέρασο θα τα αναγνώριζες; :D



...

Οπότε, έχεις δίκιο. :fuckyou:
Πάντα έχω δίκιο μαδαφάκαζ! :vinsent:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Θα κάνω για λίγο τον συνήγορο του διαβόλου, -έχω μόλις γυρίσει κι από κάμποσες ρακιές, οπότε μην με παρεξηγείτε - ή αν με παρεξηγείτε, μαύρο φίδι που σας έφαγε.:whistling:

Θα βάζω απορίες και εμπειρικά συμπεράσματα τουρλού, γιατί μόλις έβαλα κι ένα bushmills, και η διάυγεια έχει πάει περίπατο.

1. Απορία #1. Ο τίτλος του thread είναι ενεργά ηχεία, αλλά στην πορεία, έχουν μπει σχεδιάσεις που δεν αφορούν (?) τα ενεργά cross, αλλά τον τρόπο ακτινοβολίας. Οπότε η ερώτηση είναι προφανής : Σχετίζονται άμεσα τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά με τα ενεργά cross? Είναι δηλαδή απαραίτητα τα τελευταία για να υλοποιηθούν τα πρώτα?
2. Μετά από όσα έχουμε αναφέρει για την σημασία του χώρου και της παθητικής και ενεργούς ισοστάθμισης, πόση διαφορά θα κάνουν τα ενεργά cross? - Να υποθέσουμε εδώ ότι έχουμε τουλάχιστον +6db ισχυρότερους ενισχυτές για τα παθητικά.
3. Είχα σκοπό να γράψω κατεβατό αλλά άδειασε το ποτήρι...:rolleyes:

:roflmao:

Με λόγια, στα παραδείγματα των ενεργών που παρουσιάζονται, πόση συμμετοχή στο τελικό αποτέλεσμα, έχει το γεγονός ότι είναι ενεργά?
Η πλήρης χρονική ευθυγράμμιση -και παράλληλη σύγκλιση των πεδίων από τις μονάδες εκπομπής γύρω από το ύψος διαχωρισμού- με εφαρμογή παθητικών δικτυωμάτων είναι πρακτικώς ανέφικτη.

Για να σου λυθεί το σύνδρομο...ΑΥΤΕ (Απορείν Υπό Την Επήρεια) αρκεί να εφαρμοστεί αντίστροφη μηχανική στην απορία σου...
Εξετάζοντας παθητικά μοντέλα με εφηρμοσμένες σχεδιαστικές Αρχές που προσπαθούν να εξισορροπήσουν την πολική απόκριση των επιμέρους μονάδων τους στο σύνολο του φάσματος έρχονται μεν στο μυαλό τα monitor της Amphion με τους κυματοδηγούς στις υψηλές και παθητικούς ακτινοβολητές (προσπάθεια εξορκισμού της επάρατης ανάκλασης χαμηλών) αλλά και τα ηχείια της Larsen προδιαγεγραμμένα για εφαπτομενική με τον τοίχο τοποθέτηση,με προεξάρχον το Model 8:

(Σημειωτέον ότι υπάρχει woofer πλευρικώς,ενώ τα οριζοντίως-μη ορατά στη σκίαση της εικόνας- τοποθετημένα tweeter εκπέμπουν εκτός φάσης και σε στάθμη 10dB κατώτερη σε σχέση με τις υπόλοιπες μονάδες).

Και το συμπέρασμα;Δεν είναι ότι όλα τα ενεργά cross μπορούν να δίνουν ισορροπημένη κατευθυντικότητα σε ευρύτατη ζώνη επί του ακουστού φάσματος,αλλά ότι εκείνα τα cross που επιτυγχάνουν κάτι τέτοιο με τους μικρότερους,πιο εύχρηστους επεξεργαστικούς συμβιβασμούς και τα λιγότερα σχεδιαστικά τεχνάσματα,δεν μπορούν παρά να είναι...ενεργά.:D
 
Last edited:


Μηνύματα
557
Reaction score
523
Άλλοι έχουν active και άλλοι έχουν...άχτι(β).:roflmao:

Τελικά είναι γεγονός, ότι μου γραψαν αρκετοί φίλοι εδώ μέσα.....

Αν μπουτία, η προσπάθεια μου να βγάλω τα συμπεράσματα μου, σχετικά με ενεργά ή παθητικά συστήματα σου φάνηκε σαν άχτι για να υπερασπιστώ τη μία τεχνολογία σε σχέση με την άλλη....να σου πώ ότι είμαι πελάτης....δε τραβάω κάποιο ζόρι επιστράτευσης σε οποιαδήποτε κατηγορία...

Υ.Γ. Καλό θα ήταν οι υπεύθυνοι του σαιτ να διατηρούν ένα επίπεδο και να μήν επιτρέπουν συνεχή "χωσίματα" που γίνονται σε απλούς χρήστες, διότι έτσι θα κινδυνευουν να χαρακτηριστουν και αυτοί ....μουσικοί..... (κατά το ....."αν ήταν το πουλί βιολί θα ήσασταν όλοι μουσικοί...")
 

Μηνύματα
5.297
Reaction score
6.448
Δε ξερω τωρα εαν Natural Bipolar αφορα την ακουστικη ή τον τροπο γραφης του μαλλον το δευτερο θα ελεγα γνωσεις και φιλοσοφικο σαρκαστικο χιουμορ που εγω απολαμβανω και σπανιως δυστυχως εχω δεχτει... εγω λεω μαλλον ζει για το δευτερο αλλα μονο του ως οντοτητα δε μπορει να επιβιωσει χωρις το ομορο του.
Υ.Γ. για κατι τετοια υστερογραφα ζει οπως του ΕΠΑΝΤΑΖ λεω τωρα ...
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.681
Reaction score
80.848
Να κι άλλος ένας κατασκευαστής που έχει υλοποιήσει cardio με κατάλληλη καμπίνα:

http://dutchdutch.com/t15c

μαζί με το σαμπ του:

http://dutchdutch.com/s18c
Price?
[DOUBLEPOST=1481872012][/DOUBLEPOST]
Άλλοι έχουν active και άλλοι έχουν...άχτι(β).:roflmao:

Τελικά είναι γεγονός, ότι μου γραψαν αρκετοί φίλοι εδώ μέσα.....

Αν μπουτία, η προσπάθεια μου να βγάλω τα συμπεράσματα μου, σχετικά με ενεργά ή παθητικά συστήματα σου φάνηκε σαν άχτι για να υπερασπιστώ τη μία τεχνολογία σε σχέση με την άλλη....να σου πώ ότι είμαι πελάτης....δε τραβάω κάποιο ζόρι επιστράτευσης σε οποιαδήποτε κατηγορία...

Υ.Γ. Καλό θα ήταν οι υπεύθυνοι του σαιτ να διατηρούν ένα επίπεδο και να μήν επιτρέπουν συνεχή "χωσίματα" που γίνονται σε απλούς χρήστες, διότι έτσι θα κινδυνευουν να χαρακτηριστουν και αυτοί ....μουσικοί..... (κατά το ....."αν ήταν το πουλί βιολί θα ήσασταν όλοι μουσικοί...")

Ποια ειναι τα παθητικά που χρησιμοποιείς;

Εχεις μετρησεις απο τον χώρο σου;
Up
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.119
Μηνύματα
2.889.256
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top