Ενισχυτής για harbeth




Μηνύματα
110
Reaction score
48
Αν και δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο στον μεριντιαν και ακούω μουσική με τις ώρες, το σκέφτομαι να δοκιμάσω έναν ενισχυτή με διαφορετικό χαρακτήρα τώρα που πήρα τα harbeth.
 

ika

News
Μηνύματα
15.348
Reaction score
14.071
Αν μπορείς και θέλεις, δες και σε λάμπα, που λέει και στο #10 ο damian10.
Primaluna πχ
 

Μηνύματα
110
Reaction score
48
Αν μπορείς και θέλεις, δες και σε λάμπα, που λέει και στο #10 ο damian10.
Primaluna πχ
Δεν νομίζω ότι θα με ενδιέφερε... δεν ξέρω αλλά μπελάς μου φαντάζει ο λαμπατος
Και νομίζω ότι θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι δυναμικό
 

Μηνύματα
344
Reaction score
350
Καλημέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας για το εξής: έχω τον μεριντιαν 551 (65watt) ολοκληρωμένο ενισχυτή. Πιστεύετε είναι αρκετός για τα harbeth shl5 plus ή χρειάζονται περισσότερα Watt; Με τα περισσότερα watt στον ενισχυτή κερδίζεις μόνο αν θες να καλύψεις μεγαλύτερο χώρο ή ακόμη και για τον ίδιο χώρο και μέτριες εντάσεις;
Θα προσπαθήσω να περιοριστώ στο ερώτημά σου, αν και βεβαίως υπάρχουν πολλές πτυχές που δεν καλύπτονται με ένα απλό ναι ή όχι.
Ο ενισχυτής είναι κάτι πιο σύνθετο ως κατασκευή για να κριθεί απλά από μια ονομαστική ισχύ, και βέβαια στην εξίσωση μπαίνει ο χώρος ακρόασης και τα ηχεία.
Με δεδομένο ότι τόσο ο χώρος όσο και τα ηχεία μένουν σταθερά, όσο ποιοτικότερο ενισχυτή βάλεις τόσο καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.
Η γνώμη μου λοιπόν για να καταλήξω, αν προχωρήσεις είναι καλύτερα να πάρεις ένα πολύ ανώτερο ενισχυτή, ο οποίος θα έχει χειροπιαστή ακουστική διαφορά και που σε περίπτωση αναβάθμισης και των ηχείων θα τον κρατήσεις, παρά να πάρεις κάτι κοντά στον meridian που σε κάποιους τομείς θα είναι λίγο καλύτερος και σε άλλους θα υστερεί.
Φυσικά τίποτα δεν σε εμποδίζει να κάνεις δοκιμές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.263
Reaction score
131.553
Ξέρω πάντως κάποιον που αλλάζοντας πολυμπριζο βγήκε η γειτόνισσα και φώναζε:

Μα τι μπάσο είναι αυτό παιδαρά μου!
Κουνηθήκαν τα βυζγιά μου!
 

Μηνύματα
196
Reaction score
126
Ότι και να σκεφθείς να κάνεις, ηχεία ΜΗΝ αλλάζεις!
Ακούω τώρα με Leben+Harbeth 30.1+ Chord tt2 από το Tidal με στρημερ το Eversolo A6 ( ναι ναι, το ...περιβοητο) και ο ήχος είναι μούρλια!
ΥΓ μέχρι ώρα 10" ανεβάζω ένταση στον ενισχυτή και η οικιακή ένταση είναι υπεραρκετή!
 

Μηνύματα
110
Reaction score
48
Ότι και να σκεφθείς να κάνεις, ηχεία ΜΗΝ αλλάζεις!
Ακούω τώρα με Leben+Harbeth 30.1+ Chord tt2 από το Tidal με στρημερ το Eversolo A6 ( ναι ναι, το ...περιβοητο) και ο ήχος είναι μούρλια!
ΥΓ μέχρι ώρα 10" ανεβάζω ένταση στον ενισχυτή και η οικιακή ένταση είναι υπεραρκετή!
Σιγά μην αλλάζω ηχεία σαν πουκάμισα, τώρα τα πήρα, μια χαρά παίζουν, ακούω Bjork Debut, από cd, rme ADI 2 fs, σούπερ ακούγεται. Τέτοιες λεπτομέρειες δεν άκουγα ποτέ μέχρι τώρα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.731
Μηνύματα
2.915.258
Members
38.090
Νεότερο μέλος
JERONiMOS
Top