ΖΗΜΙΑ ΣΕ VW TIGUAN

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.621
Reaction score
75.606
Οκ αλλά αν ψάχνουμε τα επενδυτικά σχήματα πίσω από κάθε εταιρεία πάει μακρυά η βαλίτσα
Γενικά μας (με) ενδιαφέρει ποιός έχει τον έλεγχο, όχι τι φαίνεται. Έτσι υποθέτουμε τις κινήσεις και τη λύσσα του Marchionne για πώληση.

Η Geely αρχικά ήθελε το FCA group, πρόσφερε 20 δις, είπαν "πλάκα κάνεις", πρόσφερε 23, ξαναείπαν τα ίδια οπότε αγόρασε το 9% της Mercedes με 10.



Ιδιαιτερα στην Ελλαδα συνεπεσε η παρουσιαση των μοντελων αυτων με την αποχωρηση της Lion και το θεμα εγινε μπαχαλο.
Η Lion δεν αποχώρησε. Της "προσφέρθηκε" η Renault, και αφού είχαν ήδη την αντιπροσωπεία της Nissan δεν νομίζω να είχαν επιλογή.
 
Last edited:

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Διαβάζω και διερωτώμαι λοιπόν φωναχτά:
αν έχεις το χρήμα να πάρεις ένα golf γιατί δεν παίρνεις ένα civic?
Η αξιοπιστία της εταιρείας είναι παροιμιώδης όσο και το βάθος της μεταλλογνωσίας της!
Εκτιμώ ότι έχει να κάνει με τη γενικότερη φιλοσοφία ζωής των Ιαπώνων η προσήνειά τους προς την ορθή μηχανολογικά κατασκευή.
το καλό και όχι εμπορικό engineering.
Η toyota είναι η μόνη που παραστρατεί συστηματικά (λόγω ευρωπαϊκών επιρροών) και κραματώνει το κατάνα της και με λίγο νικέλιο για τη λάμψη.
Νομίζω ότι η ελληνική πραγματικότητα έχει εξωθήσει όλους μας στην προτεραιοτητοποίηση της αξιοπιστίας έναντι αξιών όπως η οδική συμπεριφορά ή ακόμη χειρότερα η ασφάλεια (αλλά ποιος έχει να τα χώνει για να αγοράζει και να συντηρεί βόλβο ή μερκενδέ?)
Όσο για τον φίλτατο αρχάριο θα συμφωνήσω ότι ειδικά η πτώση συμπίεσης σε σχετικά σύγχρονο κινητήρα με ήπια χρήση είναι τουλάχιστον αδικαιολόγητη για αυτά τα χλμ και να τον ρωτήσω αν εμπιστεύεται το συνεργείο του ή έστω αν έχει κάποια ένδειξη για το ποιόν του το αυτό και για τον βενζινά του ;).
Πιστεύω πως ναι έχω εμπιστοσύνη (εννοείται όση μπορεί να έχει κανείς). Βενζίνη ποτέ από "δεύτερες" εταιρείες, τα δε τελευταία έτη Shell VPower (με τη γνωστή προσφορά της Τρίτης). Έχει ακούσει κανείς για το γεγονός σε κάποια αυτοκίνητα τη VW που τα έχεις παρκαρισμένα σε ανηφόρα/κατηφόρα για αρκετές ημέρες, φεύγουν τα λάδια από τους κυλίνδρους και μέχρι να επανέλθουν (όταν εκκινήσει η μηχανή) δουλεύουν "ξερά"? Με τη μικρή σταδιακή φθορά, μέχρι και για ράγισμα μοτέρ έχω ακούσει. Ίσως να ισχύει κάτι τέτοιο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
σοφο να >ψωνιζεις> με λιζιν....αλλα αυτο δεν ξορκιζει δαιμονες....
μπορει ενα πρωι να πας να ανοιξεις την πορτα...και να μην ανοιξει......(καμμια)
ελαχε σε λιζιν πασατ....εξω απο την πορτα μου.......
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.767
Reaction score
10.600
σοφο να >ψωνιζεις> με λιζιν....αλλα αυτο δεν ξορκιζει δαιμονες....
μπορει ενα πρωι να πας να ανοιξεις την πορτα...και να μην ανοιξει......(καμμια)
ελαχε σε λιζιν πασατ....εξω απο την πορτα μου.......
Μια χαρά είναι !! Που να σου τύχει το αντίθετο, να μην κλειδώνει το βράδυ.
Άντε αν ξέρεις 5 πράγματα το κλειδώνεις (βγάζεις την ασφάλεια από το κεντρικό κλείδωμα) ο άσχετος που πατούσε κλείδωμα και απλός του ξαναάνοιγε τις ασφάλειες σαν να είχε πόρτα ανοιχτή;

Φυσικά την άλλη μέρα που πήγε μάστορα δούλευε ρολόι :headbang::headbang:
 

Μηνύματα
30.111
Reaction score
24.443
Ακούς εκεί να σπάσει καδένα... υποτίθεται ότι για αυτό την προτιμάνε από τον ιμάντα χρονισμού, γιατί θεωρείται περίπου αθάνατη.... βέβαια άλλο καδένα άλλο αλυσιδίτσα για το χεράκι.

Από την άλλη... μπορεί να μου εξηγήσει κανείς πώς αυτό το αυτοκίνητο έχει βγάλει πέντε εκατομμύρια (5.000.0000 !!!!) χιλιόμετρα?



Volvo P1800 μοντέλο '66 (ίδιο με του "Αγίου").
Μηχανή Β18 της Volvo, 1.778 κ.εκ.. 4κύλινδρη σε σειρά, διπλά καρμπυρατέρ, 100 αλόγατα.


Δεν μιλάμε για αλλαγές κινητήρα, μετάδοσης κλπ, μιλάμε για ορίτζιναλ μπλοκ, κυλινδροκεφαλή, κιβώτιο, διαφορικόκλπ.
Μόνο δύο ρεκτιφιέ έχει κάνει ο άνθρωπος (νισάφι κι αυτά).
3.000.000 μίλια (4.827.000 χιλιόμετρα) μέχρι το 2013, μηδένισε το οδόμετρο ...30 φορές.

https://www.hemmings.com/magazine/hsx/2011/11/Driven---1966-Volvo-1800S/3704971.html


2 ΜΟΝΑ ΕΙΧΕ SU H ZENITH-STROMBERG ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.
ΜΕΤΑ ΜΠΗΚΕ Ο ΨΕΚΑΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο Β20 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙΔΙΟΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ
ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΠΙΣΤΟΝΙΑ.



ΜΠΛΟΚ-ΚΑΠΑΚΙ ΑΠΟ ΧΥΤΟΣΙΔΗΡΟ ΒΕΒΑΙΑ........
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.378
Reaction score
34.052
Μια μηχανή που ο ιδιοκτήτης της (δάσκαλος) της έκανε πάνω-κάτω 300 χιλιόμετρα κάθε μέρα! Για 50 χρόνια!

Αυτό που έχουμε σήμερα δεν λέγεται οικονομία. Τουλάχιστον όχι στην τσέπη μας. Αλλά περιβαλλοντικό αντίκτυπο.
Ωστόσο κι αυτό έχει τεράστια συζήτηση. Τι είναι καλύτερο για το περιβάλλον, ένα όχημα να κρατάει 30 χρόνια και ας καίει 30% παραπάνω καύσιμο ή ένα να κρατάει 6-7;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
ε......δεν σκεφτεσαι εμπορικα.......
δεν κανεις για εμπορας....
Στα παλιοτρενα τα maybach .....οι γερμανοι οταν σκεφτονταν <αλλιως>
η αντλια υψηλης ....ποτε δεν χρειαστηκε ανταλλακτικο.....
Ολες οι αλλες αντλιες απο οπου και αν ηταν στο 1 μυριο χλμ .,....θελαν κανα ρουλεμανακι.....κανα ωστηριακι....
κατι απο εκει .....κατι απο εδω.....ολες....ΟΛΕΣ....Ο ΛΕΣ
η παλιομπαχ ποτες......τιποτα
Και ενταξει αστην αυτη......ολοι οι κινητηρες εμπαιναν για γενικη στο 1 μυριο χλμ....
Αν εταιρια εβγαζε τετοιο αμαξι ,......τα ανταλλακτικα και τα συνεργεια θα ηταν ειδος υπο εξαφανιση......
Οπως οταν εχεις γ@μαω μηχανικους.....τους βαζεις να σαξουν ενα μοτερ ή ενα αμαξι.,....και να ξερουν ακριβως ποτε θα χτυπησει τι.......και παμε παλι......δουλιτσα να εχουμε......
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.275
Reaction score
21.107
Βενζίνη ποτέ από "δεύτερες" εταιρείες, τα δε τελευταία έτη Shell VPower (με τη γνωστή προσφορά της Τρίτης).
Όλες οι εταιρείες, και οι πρώτες και οι δεύτερες και οι τρίτες αγοράζουν το ίδιο προϊόν από το κρατικό διυλιστήριο, ή τα πράγματα έχουν αλλάξει χωρίς να το αντιληφθώ;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
...απλα δεν σου εχει κατσει........
και μην σου κατσει....γιατι δεν θα καταλαβεις ποτε θα παρεις αντλια μπεκ παραμασχαλα.....
Το οτι αγοραζουν το προιον απο την καθε φαμπρικα....δεν τους δενει τα χερια μετα (κανεις)
να μην κανουν τις γλυκες αλχημειες τους σε καθε δεξαμενη,.......
Ασε σου λεω.......φτηνα την γλυτωσα καπου στο 07...........
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
...απλα δεν σου εχει κατσει........
και μην σου κατσει....γιατι δεν θα καταλαβεις ποτε θα παρεις αντλια μπεκ παραμασχαλα.....
Το οτι αγοραζουν το προιον απο την καθε φαμπρικα....δεν τους δενει τα χερια μετα (κανεις)
να μην κανουν τις γλυκες αλχημειες τους σε καθε δεξαμενη,.......
Ασε σου λεω.......φτηνα την γλυτωσα καπου στο 07...........
Για να μην σας πω εγώ, έχοντας εμπειρία (υπερασπιζόμενος στο Δικαστήριο... βενζινά) τι γίνεται... Στις μεγάλες δεξαμενές ή από τις μεγάλες προς τις μικρές. Υπάρχουν διαφορές φίλε Costas Coyias.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.639
Reaction score
29.339
Όλες οι εταιρείες, και οι πρώτες και οι δεύτερες και οι τρίτες αγοράζουν το ίδιο προϊόν από το κρατικό διυλιστήριο, ή τα πράγματα έχουν αλλάξει χωρίς να το αντιληφθώ;
Για την Shell μπορώ να πώ ότι απλή και V Power φτιάχνονται Θεσσαλονίκη. Η Racing ερχεται απ έξω.
 

TGD

Μηνύματα
7.971
Reaction score
7.943
Και τα 2 κάθε 5000χλμ ήθελαν περίπου 800ml extra λάδι. Στο ένα φτιάχτηκε μετά από 3 αλλαγές κινητήρων, εντός εγγύησης. Στον άλλο τον άτυχο φτιάχτηκε αλλά του κόστισε 850. Εκτός εγγύησης.
Το ίδιο συμβαίνει και με το CR-V μου. 1 λίτρο λάδι στα 5500 χιλιόμετρα. Εγγύηση: μας τελείωσε. Λύση: άστο να καίει.

Στο κάτω-κάτω το μάνουαλ λέει ότι είναι φυσιολογικό. Πάλι καλά, γιατί μου είπαν ότι σε μάνουαλ VAG λέει φυσιολογικό το 1 λίτρο στα 1000 χιλιόμετρα.

Αλλά να λέμε το δίκαιο, το οδήγημα που φχαριστιόμουν με την BMW E46 δεν το έχω απολαύσει ξανά... Βέβαια οι πολλαπλασιαστές ήταν ένα θεματάκι...
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Το ίδιο συμβαίνει και με το CR-V μου. 1 λίτρο λάδι στα 5500 χιλιόμετρα. Εγγύηση: μας τελείωσε. Λύση: άστο να καίει.

Στο κάτω-κάτω το μάνουαλ λέει ότι είναι φυσιολογικό. Πάλι καλά, γιατί μου είπαν ότι σε μάνουαλ VAG λέει φυσιολογικό το 1 λίτρο στα 1000 χιλιόμετρα.

Αλλά να λέμε το δίκαιο, το οδήγημα που φχαριστιόμουν με την BMW E46 δεν το έχω απολαύσει ξανά... Βέβαια οι πολλαπλασιαστές ήταν ένα θεματάκι...
Κάποια δυνατά Ε46 είχαν τα θεματάκια τους και με το πλαίσιο:

https://drivetribe.com/p/achilles-h...58qaTcOyY3cDgHPu-Q?iid=S8jrGjq2Sz2ObEoBiTX_Dg
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Όλες οι εταιρείες, και οι πρώτες και οι δεύτερες και οι τρίτες αγοράζουν το ίδιο προϊόν από το κρατικό διυλιστήριο, ή τα πράγματα έχουν αλλάξει χωρίς να το αντιληφθώ;
Ναι αλλα ο καθε πρατηριουχος φτιάχνει το δικο του κοκτειλ
Ακομα καινη σελίδα του υπουργείου που κάνει ελέγχους λιγους έχει μια μακρά λίστα

Τα πρατήρια της shell το 90% ειναι ιδιοκτητα οπότε θεωρητικά υποθέτουμε και σωστά καταωτην γνώμη μου πως πουλάνε βενζίνη και οχι κοκτειλς
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Τα πιο πολλα εκ των πρατηριων Shell ανηκουν σε θυγατρικες της Avin (Ομιλος ΒΑρδινογιαννη) που εχει ενοικιασει το σημα Shell για καποια χρονια. Η v-power απο Ιταλια. Η 100σταρα απο Γαλλια. Η BP ειναι των ΕΛΠΕ, βαζεις ΕΚΟ με 1,45 και ΒΡ με 1,55.
 

TGD

Μηνύματα
7.971
Reaction score
7.943
Ναι, αλλά εγώ ξέρω τρία πρατήρια Shell εταιρικά να έχουν πιαστεί να κλέβουν στην αντλία. Το ένα μάλιστα ήταν τόσο πολύ που το κατάλαβα κι εγώ!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Ναι αλλα ο καθε πρατηριουχος φτιάχνει το δικο του κοκτειλ
Ακομα καινη σελίδα του υπουργείου που κάνει ελέγχους λιγους έχει μια μακρά λίστα

Τα πρατήρια της shell το 90% ειναι ιδιοκτητα οπότε θεωρητικά υποθέτουμε και σωστά καταωτην γνώμη μου πως πουλάνε βενζίνη και οχι κοκτειλς

το εσωσες με το κατα την γνωμη μου........αν θες να αλλαξεις γνωμη ......ολα τα πρατηρια σελ δεν ειναι ιδια....και καποια δεν εχουν ελεγχους....(ξερω τι λεω σαν παθων)........
 

Μηνύματα
28.143
Reaction score
26.573
Τα περισσότερα πρατήρια SHELL είναι πλέον εταιρικά.Είδε και έπαθε η εταιρεία και τα έκανε ή τα κάνει όλα εταιρικά , με την λήξη των συμβολαίων.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
..........και το εσωσε το ματσακι με το που τα εκανε εταιρικα.....με εταιρικο την ειχα πατησει......
ακομα περιμενω να ερθουν να παρουν δειγμα απο το τεποζιτο......
11 χρονια ....στο περιπου.....
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.899
Reaction score
11.213
Βάζω εδώ και 2 χρόνια που πήρα ένα καινούργιο τουτού πετρέλαιο αποκλειστικά σε ένα πρατήριο shell. Ένα από αυτά τα μεγάλα, που έχει αρκετά στην Αθήνα, ιδιόκτητα, πως τα λεν; Από αυτά που κάθε Πέμπτη έχουν προσφορά το v-power diesel που κάνει τις μπακατέλες μας να τρέχουν σαν Ferrari (σαν τα ακριβά καλώδια ένα πράμα).

Έχω κάνει 25,000χλμ. Προχθές άρχισε να σφυρίζει η αντλία καυσίμου, το φίλτρο ήταν παντελώς φραγμένο - το άλλαξα (100 ευρώ - τζήζους!).

Δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό για την ποιότητα του καυσίμου. Πάντως στο συνεργείο μου είπαν ότι ο κατασκευαστής δίνει 30,000χλμ διάστημα αλλαγής φίλτρου καυσίμου.

Ευτυχώς που έχω high end αυτιά και άκουσα τον υψίσυχνο ήχο της αντλίας που ζοριζόταν! Άντε να αποσβέσουμε και λίγο το χρήμα που έχουμε ρίξει στο χόμπυ ;-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.422
Μηνύματα
2.902.982
Members
38.043
Νεότερο μέλος
ADRONIS
Top