Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.207
Reaction score
128.185
Μην είσαι τέτοιος.

Να αγαπάς τους φίλους σου τους τογιοτάδες.

Καλύτερα γιαρις, παρά μοντελ 3, άλλωστε τι να την κάνεις την τηλεόραση εκεί στο κέντρο;

Και παραμένεις συμβατός με τους αγρότες φίλους μας. Δυνατό πλεονέκτημα, δε σε γιαουρτώνουν κιόλας. 😁

Πάρτε πάρτε γιαρις υβριδικό, σε πλούσια έκδοση μάλιστα. Γιαπωνέζικη τεχνολογία. Να το χαρείτε. 🤪🤣😁

Φουλ έξτρα, με 36 χιλιάρικα. Γιαρις. 😁
 
Last edited:

Μηνύματα
392
Reaction score
252
Οι αποψεις, σ αυτό το φορουμ, εκφράζονται με φανατισμό και απαξίωση προς τις εναλλακτικές αυτών. Ειναι χαρακτηριστικό των ανθρώπων, που τις εκφράζουν. Δεν αλλάζουν αυτοί, ειναι το DNA που φταίει
 

Μηνύματα
15.490
Reaction score
21.686
Η Corolla ξεκινάει από 28000 , αν δεν έχεις και θέλεις χώρους θα την πάρεις στην εισαγωγική έκδοση , σε αυτά τα λεφτά ηλεκτρικό δεν παίρνεις.
Το Yaris ξεκινάει από τα 20 , η σιχαμενη εταιρία έχει troc t cross με 20λιγα , ,Vitara 1000αρι ομοίως, και γενικά στα 25 έχεις πολλές σημαντικές επιλογές και σχεδόν καμία ηλεκτρική.
Το κομμάτι της αγοράς που θέλει αυτοκίνητο σε αυτά η λιγότερα λεφτά είναι πολύ μεγάλο για να πεις μα αφού το απλό 3αρι με επιδότηση πάει 30 τι συγκρίνουμε γιατί απλά τα 30 δεν υπάρχουν.

Απορώ γιατί πρέπει να το εξηγήσω.
 

Μηνύματα
6.756
Reaction score
5.292
Τις προάλλες βρέθηκα συνοδηγός σε υβριδικό Toyota C-HR ανεβαίνοντας στον Χορτιάτη.
Προσπαθούσα να κρατήσω τα γέλια μου. Ζοριζόταν το καημένο στις ανηφόρες, βγάζοντας μάλιστα κι έναν ενοχλητικό θόρυβο. Τις γέμιζε τις ταχύτητες ο καημένος ο οδηγός, προσπαθώντας να ανέβει τις ανηφόρες, ενώ ταυτόχρονα μου κλαιγόταν ότι καίει πολύ όταν το ζορίζει.

Υβριδικό Τοyota. Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να ξεράσω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.382
Reaction score
28.932
Τις προάλλες βρέθηκα συνοδηγός σε υβριδικό Toyota C-HR ανεβαίνοντας στον Χορτιάτη.
Προσπαθούσα να κρατήσω τα γέλια μου. Ζοριζόταν το καημένο στις ανηφόρες, βγάζοντας μάλιστα κι έναν ενοχλητικό θόρυβο. Τις γέμιζε τις ταχύτητες ο καημένος ο οδηγός, προσπαθώντας να ανέβει τις ανηφόρες, ενώ ταυτόχρονα μου κλαιγόταν ότι καίει πολύ όταν το ζορίζει.

Υβριδικό Τοyota. Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να ξεράσω.
Το έχω ακούσει και αλλού. Γενικότερα αυτό το αμάξι το παίρνεις 1800 όπως μου έχει πει άνθρωπος που το έχει, ή καθόλου. Σέρνεται. Μιλάω για το προηγούμενο μοντέλο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.734
Reaction score
81.154
Στα 20-25Κ, μπουρούχα θερμικό ή μτχ ηλεκτρικό 2-3 ετών; :roflmao:

Αλλά είπαμε, κανείς ηλεκτρικό ακόμα παρακαλώ. Ούτε μτχ, θα πάρει καινουργιο αυτός που θα το πουλήσει.
 

TGD

Μηνύματα
7.820
Reaction score
7.793
CVT κιβώτιο δεν έχει; Γι' αυτό κάνει αυτό τον θόρυβο, κρατάει σταθερές τις στροφές και αλλάζει τη σχέση μετάδοσης.
Στα 20-25Κ, μπουρούχα θερμικό ή μτχ ηλεκτρικό 2-3 ετών; :roflmao:
Τι ηλεκτρικό βρίσκεις 2-3 ετών σε αυτά τα λεφτά;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.382
Reaction score
28.932
Η Corolla ξεκινάει από 28000 , αν δεν έχεις και θέλεις χώρους θα την πάρεις στην εισαγωγική έκδοση , σε αυτά τα λεφτά ηλεκτρικό δεν παίρνεις.
Το Yaris ξεκινάει από τα 20 , η σιχαμενη εταιρία έχει troc t cross με 20λιγα , ,Vitara 1000αρι ομοίως, και γενικά στα 25 έχεις πολλές σημαντικές επιλογές και σχεδόν καμία ηλεκτρική.
Το κομμάτι της αγοράς που θέλει αυτοκίνητο σε αυτά η λιγότερα λεφτά είναι πολύ μεγάλο για να πεις μα αφού το απλό 3αρι με επιδότηση πάει 30 τι συγκρίνουμε γιατί απλά τα 30 δεν υπάρχουν.

Απορώ γιατί πρέπει να το εξηγήσω.
Δεν χρειάζεται να το εξηγήσεις. Τα έχουμε πει και παλιότερα αυτά. Και εγώ προσωπικά.

Απλά τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Υπάρχουν διαφορετικοί αγοραστές πλέον. Αυτοί που θέλουν μόνο θερμικό, αυτοί που θέλουν μόνο ηλεκτρικό, και αυτοί που θέλουν κάτι στα Χ χρήματα.

Ο τελευταίος παίζει όπου βρέξει. Οι άλλοι όχι.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.382
Reaction score
28.932
Τι ηλεκτρικό βρίσκεις 2-3 ετών σε αυτά τα λεφτά;
Στο εξωτερικό οι τιμές έχουν πέσει. Τις προάλλες κοιτούσα Γερμανία BMW i3 120αρι του 2021 με 20.000€. Αλλά με καλύτερο εξοπλισμό στα 22.000€-23.000€.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.059
Reaction score
33.300
Στο εξωτερικό οι τιμές έχουν πέσει. Τις προάλλες κοιτούσα Γερμανία BMW i3 120αρι του 2021 με 20.000€. Αλλά με καλύτερο εξοπλισμό στα 22.000€-23.000€.

Α πα πα. Σε τέτοιο έφαγαν τον τοπογραφο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.207
Reaction score
128.185
Η Corolla ξεκινάει από 28
Το Yaris ξεκινάει από τα 20
Ε, θες τουλάχιστον κάνα τάλαρο στο κεφάλι για κάπως αξιοπρεπή εξοπλισμό, γιατί οι πιο φτηνές εκδόσεις είναι εντελώς χάλι.

Σε υβριδικό, το γιαρις θέλει ένα 30-αρι χωρίς να βάλεις ούτε ζάντα.

Εν τω μεταξύ, άμα συγκρίνουμε γιαρις με iD 3, είναι σα να συγκρίνεις λάντα με Φερράρι. 🤪😁🤣
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.524
Reaction score
86.007
Όχι απλά ντρέπομαι αλλά αηδιάζω με τον εαυτό μου που κυκλοφορώ ακόμα με την 800 κυβικών συμβατική μηχανή μου Fazer μέσα στην πόλη.
Σε προσωπικό επίπεδο είναι αποδεκτή η κάθε άποψη/παραξενιά. Χωρίς κανένα αστερίσκο.

Αναφέρομαι σε αυτούς που επειδή απλά έγιναν ανεπίσημα μέλη ενός trendy progressive group αισθάνονται ανώτεροι άνθρωποι και φέρονται στους "έξω" υποτιμητικά. Κάτι σαν τους vegans που σε βλέπουν να τρως κρέας και κάνουν "τσκ-τσκ" απαξιωτικά δείχνοντας αηδιασμένοι.

Όχι μόνο γιαούρτια, φατούρο μέχρι να συνέλθουν.

Όπως είπε και ο xfader ο καθένας θα πάρει ότι θέλει. Άλλο αυτό και άλλο δεν υπάρχουν φθηνά ηλεκτρικά. Υπάρχουν, και θα έρθουν και άλλα. Τώρα αν το συγκεκριμένο όχημα εξυπηρετεί ή όχι είναι άλλη κουβέντα.
Η ισορροπία θα βρεθεί όταν υπάρξει ο ίδιος αριθμός επιλογών και στα δύο στρατόπεδα. Αν στο ένα υπάρχουν πολλές επιλογές και στο άλλο π.χ. δύο δεν υπάρχει σύγκριση. Γιατί δεν ξέρω πολλούς που θα πουν "ηλεκτρικό να ΄ναι κι ό,τι να ναι" οπότε κι ένα τυχαίο (μάρκα, μέγεθος, τύπος) αρκεί.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.524
Reaction score
86.007
Αρκεί να μην είναι κινέζικο
Μαζί σου. :)

Αλλά κι αυτό εμπίπτει στην προσωπική άποψή μας που στο ευρύ κοινό θα βρει αντιρρησίες. Με απλά λόγια, ζούμε για να τσακωνόμαστε! :biggrin:
 

Μηνύματα
15.490
Reaction score
21.686
Ε, θες τουλάχιστον κάνα τάλαρο στο κεφάλι για κάπως αξιοπρεπή εξοπλισμό, γιατί οι πιο φτηνές εκδόσεις είναι εντελώς χάλι.

Σε υβριδικό, το γιαρις θέλει ένα 30-αρι χωρίς να βάλεις ούτε ζάντα.

Εν τω μεταξύ, άμα συγκρίνουμε γιαρις με iD 3, είναι σα να συγκρίνεις λάντα με Φερράρι. 🤪😁🤣
Αυτό είναι για άλλον κόσμο, ξεκολλάτε επιτέλους δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να ορίσουν τον εξοπλισμό, στις αγγελίες αν δει κανείς τα περισσότερα αυτοκίνητα είναι βασικές εκδόσεις, οι πλούσιες εκδόσεις είναι ένα στα τέσσερα.
Ούτε ζάντα ούτε εξοπλισμό.
Εγώ δε θα το έπαιρνα αλλά υπάρχουν χιλιάδες άλλοι που θα το πάρουν και με χίλια ζόρια.

Οβερ Εντ άουτ
 

TGD

Μηνύματα
7.820
Reaction score
7.793
Πάντως είδα ένα eUp με 78000km στα 18500. Δηλαδή όσο το αγόρασε καινούργιο!
Τα μόνα που βρίσκεις εύκολα είναι τα Leaf. Τα i3 που τα λατρεύω έχουν πέσει και πάλι σε τιμή, βρίσκεις στο 20σαρικο, υποθέτω εισαγωγές από Γερμανία, αλλά με το πιθανό κόστος σε τρακάρισμα πρέπει να πέσουν κι άλλο, για να νιώσω ασφαλής.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.259
Μηνύματα
2.894.274
Members
38.011
Νεότερο μέλος
Panos4
Top