Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
856
Reaction score
618
Αν κάτι γίνεται σιγά σιγά έχεις το χρόνο να αντιδράσεις.
Αν γίνει σε ένα δευτερόλεπτο (όπως στο βίντεο με την μπαταρία ποδηλάτου), δεν έχεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.630
Reaction score
29.329
Αν κάτι γίνεται σιγά σιγά έχεις το χρόνο να αντιδράσεις.
Αν γίνει σε ένα δευτερόλεπτο, δεν έχεις.
Η φωτιά θα επεκταθεί γρήγορα, Είδες τι έγινε με το Murano που δεν είναι ηλεκτρικό. Αν είχε δίπλα του οχήματα θα είχαν πάρει και αυτά στο πεντάλεπτο και πολύ λέω. Πάρα πολύ.
 

Μηνύματα
15.771
Reaction score
22.091
Κανένας δεν σκοτώθηκε , μιλάμε για μεταφορά ολοκαίνουριων οχημάτων, 15 ώρες από την ολοκλήρωση της κατασκευής τους
 

Μηνύματα
856
Reaction score
618
Κανένας δεν σκοτώθηκε
Αυτή είναι η διαφορά.
Η μπαταρία εκρήγνυται, κα-μπούμ στο 1".
Το θερμικό καίγεται, έχεις χρόνο.

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει μέχρι τώρα, θα το ψάξω κι άλλο.
 

Μηνύματα
856
Reaction score
618
Τώρα που το σκέφτομαι, έχω δει πολλές φορές ηλεκτρικά πατίνια στο μετρό...βαγόνι...κλειστός χώρος...υπόγειο...
Δεν θυμάμαι ηλεκτρικό ποδήλατο αλλά πατίνια έχω δει..
Τη $@μήσαμε! o_O
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.630
Reaction score
29.329
Κάτσει σπίτι γιατί περπατώντας πέφτουν γλάστρες άσε που μπορεί να πέσει και κανένα όχημα πάνω σου, ενώ οδηγώντας θερμικό μπορεί να έχει χαλασμένα ηλεκτρολογικά. Αν παίρνεις λεωφορείο είναι ωραία τα θερμικά 25ετίας, αλλά προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις καθώς μέχρι το 2030 θα είναι όλα ηλεκτρικά. Ευρωπαϊκή οδηγία.
 

gid

Μηνύματα
7.792
Reaction score
9.005
Μια χαρά συμβαίνει.

Από όταν είναι εντελώς καινούρια, του κουτιού, με πρακτικά άδειο τεποζιτο, και μεταφέρονται με καράβι.

Λαμπαδιάζουν με το έτσι θέλω.
Κι εγώ γνωρίζω περιστατικό που συνέβη μάλιστα στο κτίριο που εργαζόμουν στο Μαρούσι, στο γκαράζ. Συμβαίνουν τέτοια, αλλά πολύ σπάνια.

Έχω ήδη γράψει και πόσο πιο επικίνδυνες έιναι οι φωτιές από ηλεκτρικά. Στη θερμοκρασία που καίνε, μπορούν να λιώσουν τα μέταλλα στον φέροντα οργανισμό του κτιρίου.

Η δε συχνότητα αυτών είναι πολύ μεγαλύτερη, ειδικά όταν λάβουμε υπόψη πως παντού τα ηλεκτρικά είναι ένα μικρό ποσοστό του συνόλου.

Αυτά για τα αυτοκίνητα, αν βάλουμε μέσα και τα ποδήλατα και τα σκούτερ μιλάμε για μάστιγα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.599
Reaction score
129.387
Όπως νομίζεις. Καταλαβαίνω το φόβο.
Ο φόβος δεν (μπορεί να) είναι αντικειμενικός.

Τα δεδομένα πάντως, είναι εναντίον του σκεπτικού σου:

1000012300.jpg


Και το σπίτι σου, εάν πχ παρκάρεις στο υπόγειο, θα πάρει φωτιά και θα καεί ολοσχερώς, είτε αν αρπάξει το θερμικό είτε το ηλεκτρικό, άπειρα τα παραδείγματα σπιτιών που λαμπάδιασαν από θερμικά. Μέχρι να το πάρεις πρέφα, δε γλυτώνεις τίποτα.

Αλλά αυτά, μικρή σημασία έχουν (εάν έχουν) στις όποιες φοβίες μας.

Άλλοι φοβούνται τα σαμπ.
 

gid

Μηνύματα
7.792
Reaction score
9.005
Δεν έχω καμία "φοβία", κοιτάζω τις ειδήσεις και κρίνω, μη γράφεις σαχλαμάρες για φοβίες και για σαμπ για να με προσβάλεις, δεν πετυχαίνεις τίποτε.

Μια φωτιά σε θερμικό σβήνει με μικρό πυροσβεστήρα, σε ηλεκτρικό δεν τη σβήνει ούτε η Πυροσβεστική....

Η έκθεση από την οποία βγαίνουν τα στοιχεία που παραθέτεις βγήκε πριν 4 χρόνια, καθόλου ασήμαντη περίοδος,

Και, το κυριότερο, αναφέρεται ΓΕΝΙΚΑ σε "vehicle fires", όχι σε αυτο-ανάφλεξη. Εδώ συζητάμε για αυτο-ανάφλεξη. Κάτι σαν αυτό που συνέβη σε ένα Τεσλα-Σ που φόρτιζε ήσυχα κι ωραία.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.408
Μηνύματα
2.902.490
Members
38.039
Νεότερο μέλος
periklispapasavvas7@gmail
Top