Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.889
Reaction score
81.660
Ε πήγαινε να κάνεις βόλτα το Seal να μας πεις. Πηγές και είδες SUV που δεν σου αρέσουν; 🙂
Το dolphin ήθελα να δω. Μπας και πάρω κανένα για τα παιδιά. Παιδιά είναι που έλεγε και ο Χάρυ Κλυν. :roflmao:

Δεν είχε 🐬 μπήκα στο Atto για να πάρω μια ιδέα. Δεν ρώτησα αν είχε 🦭

Αν εντυπωσιαζόμουν θα ρωτούσα για test drive.
Ειχαμε πει βέβαια πως θα το δοκίμαζα να σας πω, αλλά μου κόπηκε η όρεξη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.612
Reaction score
29.298
Να πας να σε κοιτάξει γιατρός.
Εσένα να κοιτάξει γιατρός με τα 32 sub και 62 ηχεία. :biggrin: 😅

Δεν αναφέρομαι στη αποτελεσματικότητα. Για την εμφάνιση του λογισμικού μιλάω
Το dolphin ήθελα να δω. Μπας και πάρω κανένα για τα παιδιά. Παιδιά είναι που έλεγε και ο Χάρυ Κλυν. :roflmao:

Δεν είχε 🐬 μπήκα στο Atto για να πάρω μια ιδέα. Δεν ρώτησα αν είχε 🦭

Αν εντυπωσιαζόμουν θα ρωτούσα για test drive.
Ειχαμε πει βέβαια πως θα το δοκίμαζα να σας πω, αλλά μου κόπηκε η όρεξη.
Και για μένα είναι κάπως το Atto μέσα. Αν ήταν διαφορετικό ίσως και να το συζητούσα. Εξωτερικά μου αρέσει. Σε λευκό που είχε εκεί. Ίσως το καλύτερο του χρώμα.

Το Seal είναι εντελώς άλλο πράγμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.612
Reaction score
29.298
Από ότι γράφουν η Ιταλική κυβέρνηση είναι σε προχωρημένες συζητήσεις με την Dongfeng για εργοστάσιο.

Αν γίνει και αυτό έχουμε Chery στην Ισπανία, Dongfeng στην Ιταλία, Leapmotor στη Σλοβενία, BYD σε Ουγγαρία και Τουρκία, και από μπαταρίες ΒΥD και CATL Ουγγαρία.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.643
Reaction score
4.231

Ξεπερνώντας τις π@π@ριστες από αυτούς που νόμιζαν ότι τ' αυτοκίνητο είναι επένδυση και οι τιμές δεν αλλάζουν (χα,χα,χα) ας σταθώ σε 2 σημεία.

1) Υπερπαραγωγή οχημάτων --> εκπτώσεις να ξεφορτωθούν στοκ που οδηγεί σε:
2) Μειωμένες κερδοφορίες--> πίεση για χαμηλότερες τιμές από τους προμηθευτές --> χαμηλότερη ποιότητα*.

*Αυτό κρατήστε το, γιατί θα φτάσει και εδώ, νωρίτερα από ότι φανταζόμαστε.

Ενδεχομένως το mid term σχέδιο τις Κινεζικής κυβέρνησης είναι να δημιουργήσει εσωτερικό ολιγοπώλιο (και μετά κρατική εξαγορά του Νο1- το έχει κάνει και στο παρελθόν σε άλλους τομείς).

Η εσωτερική οικονομία της δεν διανύει καλή περίοδο-η μεσαία της τάξη εξανεμίζεται -και ξέρουν πολύ καλά ότι η εσωτερική τους κατανάλωση δεν επαρκεί.
 

Μηνύματα
962
Reaction score
2.700
Από ότι γράφουν η Ιταλική κυβέρνηση είναι σε προχωρημένες συζητήσεις με την Dongfeng για εργοστάσιο.

Αν γίνει και αυτό έχουμε Chery στην Ισπανία, Dongfeng στην Ιταλία, Leapmotor στη Σλοβενία, BYD σε Ουγγαρία και Τουρκία, και από μπαταρίες ΒΥD και CATL Ουγγαρία.
Το 1ο (και παλιότερο; ) ξεχνάς. Volvo cars (Geely δηλαδή) στο Βέλγιο (Ghent). Φτιάχνει μεταξύ άλλων EX40, C40 και ετοιμάζεται, αν δε ξεκίνησε ήδη, για ΕΧ30. Θέλουν, ειδικά για το "μικρό", ν' αποφύγουν τους δασμούς της Ε.Ε ;). Σχεδιάζουν επίσης και παραγωγή για Lynk & Co
Και το δικό μου το κινεζάκι απ' εκεί ήρθε, βέρος Φλαμανδός :laugh: .
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.770
Reaction score
9.548
Το dolphin ήθελα να δω. Μπας και πάρω κανένα για τα παιδιά. Παιδιά είναι που έλεγε και ο Χάρυ Κλυν. :roflmao:

Δεν είχε 🐬 μπήκα στο Atto για να πάρω μια ιδέα. Δεν ρώτησα αν είχε 🦭

Αν εντυπωσιαζόμουν θα ρωτούσα για test drive.
Ειχαμε πει βέβαια πως θα το δοκίμαζα να σας πω, αλλά μου κόπηκε η όρεξη.
Το εσωτερικό του Dolphin μου φαίνεται αρκετά συντηρητικό, γερμανικού στυλ θα έλεγα, αλλά γούστα είναι αυτά.

Αυτό του Atto πάει στο άλλο άκρο, σε βαθμό εκκεντρικότητας. Για την ακρίβεια, όταν το πρωτοείδα σε φωτογραφίες, είπα κι εγώ "τιναφταρεεέ"! :biggrin:
Καθώς το έβλεπα και το ξανάβλεπα σε διάφορα reviews, άρχισα να εξοικειώνομαι μαζί του. Τώρα πια, μου αρέσει κιόλας! :D

Όσο για του Seal, αυτό που έκανα test-drive και είχε μαύρη πλεχτή δερματίνη, θα μπορούσε κάλλιστα να προέρχεται από supercar!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.612
Reaction score
29.298
Το 1ο (και παλιότερο; ) ξεχνάς. Volvo cars (Geely δηλαδή) στο Βέλγιο (Ghent). Φτιάχνει μεταξύ άλλων EX40, C40 και ετοιμάζεται, αν δε ξεκίνησε ήδη, για ΕΧ30. Θέλουν, ειδικά για το "μικρό", ν' αποφύγουν τους δασμούς της Ε.Ε ;). Σχεδιάζουν επίσης και παραγωγή για Lynk & Co
Και το δικό μου το κινεζάκι απ' εκεί ήρθε, βέρος Φλαμανδός :laugh: .
Ναι, βασικά έχεις δίκιο. Εγώ εννοούσα τα καθαρά Κινέζικα. Όχι τις εξαγορές.

Με την ίδια λογική η Geely μπορεί να κατασκευάσει και Zeekr στην Ευρώπη.

Τώρα που είπαμε για ΕΧ30. Κλασική περίπτωση ότι πουλάει το σήμα. Ποιός δίνει σχεδόν 40k για ηλεκτρικό χωρίς αντλία; Αυτός που δεν ξέρει και αγοράζει σήμα.
Όσο για του Seal, αυτό που έκανα test-drive και είχε μαύρη πλεχτή δερματίνη, θα μπορούσε κάλλιστα να προέρχεται από supercar!
Το Seal είναι άλλο επίπεδο. Αν είχα τα φράγκα.....

By the way. Παρουσίασαν το Seal 2025 στην Κίνα. Ξεκινά $10.000 κάτω από το Model 3. Καλά κρασά
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.398
Μηνύματα
2.901.770
Members
38.037
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top