Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.215
Reaction score
29.990
Λογικά κάπως έτσι θα πάνε και εδώ οι τιμές.
30.000€ το Ιnster.

Έλεος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.518
Reaction score
21.297
Για τις αποστάσεις της Κύπρου, μια χαρά είναι. Το μόνο που με "χαλάει" πολύ είναι ότι είναι αυστηρά τετραθέσιο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.215
Reaction score
29.990
Δεν αναφέρομαι στο αν είναι μια χαρά. Μπορεί να είναι και δύο, δεν ξέρω.

3.80m αμάξι οι Κινέζοι τα δίνουν κάτω από 20k. Και στην τοπική αγορά 12k-13k.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.215
Reaction score
29.990
Ίσως η καλύτερη εταιρεία ηλεκτρικών μοτοσυκλετών της Ευρώπης. Δεν τα κατάφερε τελικά. Το ΔΣ αποφάσισε το κλείσιμο της εταιρείας και την άμεση ρευστοποίηση όλων των περιουσιακών της στοιχείων.

 

Μηνύματα
135
Reaction score
77
Η Ηyundai έχει δυστυχώς ξεφύγει στις τιμές της τα τελευταία χρόνια.Οκ ,καλά αυτοκίνητα είναι (έχω ένα και στην οικογένεια) αλλά τιμολογιακά κοντεύει να την δει VW και επειδή έχω ένα τα προβλήματα συναρμογής από το νέο εργοστάσιο στην Τουρκία υπάρχουν.Για το Ιnster τώρα το σκέφτομαι και εγώ αλλά με τιμή προ επιδότησης πάνω από 26 δεν λέει για αυτό το ρομποτοειδές κουβαδάκι.
Με βλέπω στο τέλος να μιλώ κινέζικα και εγώ όπως πάει το πράγμα αφου ο Ηλον μας έχει στο περίμενε με το M2.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.215
Reaction score
29.990
Αυτό το αμαξάκι είναι απίθανο. Είναι το Dolphin της κατηγορίας του. Έχει τρελούς χώρους επιβατών για καναπές με ρόδες, και καλό εξοπλισμό. Μέχρι και γυάλινη οροφή έχει με ηλεκτρικό σκίαστρο. Κατασκευάζεται Ευρώπη οπότε δεν θα αλλάξει η τιμή. Test drive θα έχει από τον άλλο μήνα, οπότε λέω να κάνω μια επίσκεψη έτσι από περιέργεια.

Η Ηyundai έχει δυστυχώς ξεφύγει στις τιμές της τα τελευταία χρόνια.Οκ ,καλά αυτοκίνητα είναι (έχω ένα και στην οικογένεια) αλλά τιμολογιακά κοντεύει να την δει VW και επειδή έχω ένα τα προβλήματα συναρμογής από το νέο εργοστάσιο στην Τουρκία υπάρχουν.Για το Ιnster τώρα το σκέφτομαι και εγώ αλλά με τιμή προ επιδότησης πάνω από 26 δεν λέει για αυτό το ρομποτοειδές κουβαδάκι.
Με βλέπω στο τέλος να μιλώ κινέζικα και εγώ όπως πάει το πράγμα αφου ο Ηλον μας έχει στο περίμενε με το M2.
Έμαθα από ταξιτζή με ηλεκτρικό Hyundai πως και εκεί ζήλεψαν την Tesla. Προπληρωμή ανταλλακτικών μετά από τρακάρισμα, 5-6 μήνες αναμονή και τέτοια.
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.215
Reaction score
29.990
Μιας και η Geely έρχεται Ελλάδα, και αφού έχουμε δει το πρώτο EV που θα έρθει, ας δούμε ένα νέο και πολύ ενδιαφέρον EV για την Ελληνική αγορά, το Geely Geome. Σε μέγεθος βρίσκεται ανάμεσα στα BYD Seagull & Dolphin, αλλά είναι φθηνότερο και από το Seagull στην Κινεζικη αγορά καθώς ξεκινά από τα $9.960.
Μήκος 4,14m, πλάτος 1,81m, ύψος 1,57m, μεταξόνιο 2,65m. Mοτέρ 79 και 116 ίππων, με LFP batteries από την CATL στις 30kWh και 40kWh αντίστοιχα. Εμβέλεια 300χλμ & 400χλμ κατά CLTC. Φόρτιση 30% - 80% σε 20 λεπτά, ενώ διαθέτει και V2L στα 3,3 kW. Από ηλεκτρονικά βοηθήματα δεν απουσιάζει τίποτα στην μεγάλη έκδοση η οποία φτάνει στα $15.000. Διαθέτει frunk 70 λίτρων και πορτμπαγκάζ 375 λίτρων όπου με αναδίπλωση των πίσω καθισμάτων φτάνει τα 1.320 λίτρα.

Geely Geome Xingyuan 1.jpeg

1-36-1024x571.jpg
2-39-1-1024x586.jpg

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.215
Reaction score
29.990
H Lynk & Co, που βρίσκεται ήδη στην Ελλάδα (είδαμε το 01 στην έκθεση), παρουσίασε το πρώτο της EV για την Ευρώπη, το 02. Πατάει πάνω σε πλατφόρμα της Geely, την οποία χρησιμοποιεί το Volvo EX30 και το Zeekr X.

Από 35.500 ευρώ.

lynkco-02-ext-04.jpg


 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.042
Reaction score
134.165
Και μ'αυτα και μ'αυτα, γεμίζουμε και στην Ελλάδα σιγά σιγά με άφθονες εξαιρετικές και υψηλού vfm κινέζικες επιλογές, οι οποίες όσο πάει θα αυξάνονται όλο και περισσότερο, παίρνοντας σιγά σιγά όλο και μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας των πωλήσεων, μέχρι της αναπόφευκτης πλήρους επικράτησης.

Οι ελληνικές αντιπροσωπείες πώλησης ΙΧ, που ήδη ζοριζονται, βλέπουν τι έρχεται και ορθώς (για να επιβιώσουν) στρέφονται προς τις κινέζικες επιλογές, εμπλουτίζοντας το προηγούμενο διαθέσιμο ευρωπαϊκό "μενού" τους.

Βλέπουμε την αρχή του τέλους της επικράτησης των γνωστών γερμανικών και γιαπωνέζικων ΙΧ στις πωλήσεις στην ελληνική αγορά.
 

gid

Μηνύματα
8.090
Reaction score
9.312
Πάντως με πρόσκαιρες προσφορές σαν αυτή των 20.000Ε που τρέχει τώρα η αγορά θα σπάσει, με τιμές "από 35.500Ε" όμως δε θα σπάσει και πολύ...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.215
Reaction score
29.990
Διάβασα κάπου για 1200 παραγγελίες μόνο στο Dolphin. Ενώ δε περίμεναν λέει πάνω από 200 για το πρώτο δίμηνο. Διαβάζω και πολλά παράπονα με τις παραδώσεις. Μάλλον τους έπεσαν πολλά παραπάνω από όσα ετοίμαζαν και δεν προλαβαίνουν.

Η BYD ήρθε δεύτερη στις ταξινομήσεις EVs τον Σεπτέμβριο, μετά την Τesla. Mε 1200 Dolphin στην ουρά μόνο από την BYD μάλλον πέταξε το KH3 για πολλούς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.042
Reaction score
134.165
Διάβασα κάπου για 1200 παραγγελίες μόνο στο Dolphin. Ενώ δε περίμεναν λέει πάνω από 200 για το πρώτο δίμηνο.
Ρε σε αυτά τα λεφτά, τι άλλο να πάρει ο κόσμος; Μονόδρομος είναι.

Κακώς δε περίμεναν πολύ υψηλά νούμερα πωλήσεων.

Τώρα που είδαν τη δυναμική της φίρμας στην ελληνική αγορά, θα ετοιμαστούν καταλλήλως για το 2025, όπου θα γίνει Ο χαμούλης. Ο.

Τα Τέσλα έχουν κερδίσει επάξια την κορυφή των πωλήσεων στα σέγμεντ που κινούνται τα μοντελ 3/Υ. Στα υπόλοιπα σέγμεντ, να δεις τι έχει να συμβεί..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.215
Reaction score
29.990
Χαμούλης θα γίνει αν συνεχιστεί η προσφορά και το ΚΗ3. Γιατί στην κανονική του τιμή θα πάει άπατο.
Αν θέλουν να πουλάνε η τιμή δεν πρέπει να ξεπερνά τα 30k ακόμα και για το full extra. Τώρα το έχουν 28.500.
 

gid

Μηνύματα
8.090
Reaction score
9.312
Τώρα που είδαν τη δυναμική της φίρμας στην ελληνική αγορά, θα ετοιμαστούν καταλλήλως για το 2025, όπου θα γίνει Ο χαμούλης. Ο.
Ποιας φίρμας; Αυτής που μάθαμε προχθές;

Την ΠΡΟΣΦΟΡΑ είδε ο κόσμος και έτρεξε πατείς με πατώ σε...

Όταν λήξει θα κάνουν όλοι πάλι τον... Κινέζο...
 
  • Like
Reactions: TGD

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.634
Reaction score
42.697
Δηλαδή για να καταλάβω, υπάρχει περίπτωση να έχουμε στην αγορά 1000-1200 κομμάτια με τη μία και μετά με την κανονική τιμή να μπαίνουν 100-200 κομμάτια ξερωγω το χρόνο στην αγορά;
Ελπίζω αυτοί που έτρεξαν να πάρουν με τη μειωμένη τιμή να συνυπολόγισαν αυτή την εξέλιξη που μπορεί να σημαίνει άσχημα μαντάτα σε ότι αφορά την υποστήριξη των αυτοκινήτων τους στο μέλλον.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.215
Reaction score
29.990
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.096
Μηνύματα
2.928.965
Members
38.133
Νεότερο μέλος
Nik_Chris
Top