Ηχεία...άσωτα

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.954
Reaction score
11.346
Μη μου πείτε ότι υπήρχε έκθεση που δε σας άρεσε ηχείο της παρακάτω φίρμας:


Συζητήστε.



Ξεκινώ εγώ.

Ακόμη και τα μικρά δίδρομα ηχεία της φίρμας έχουν άκρως εντυπωσιακό μπάσο. Γιατί; Διότι έχουν ξεκάθαρα Sonos-like tuning στις χαμηλές συχνότητες. Δίπλα τους τα ΚΗ310 ακούγονται σαν τρανζιστοράκια χωρίς γούφερ. (Δεν τα έχω ακούσει αλλά το ξέρω.)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.296
Reaction score
83.264
Μη μου πείτε ότι υπήρχε έκθεση που δε σας άρεσε ηχείο της παρακάτω φίρμας
Στο λέω εγώ. Και δεν καταλάβαινα ποτέ γιατί μαζευόταν τόσος κόσμος για να τα ακούσει στις εκθέσεις στην Αθήνα.
 

Μηνύματα
13.323
Reaction score
10.691
Εγώ δεν τα θυμάμαι σε καμία έκθεση. Μάλλον δε θα μου έκαναν καθόλου εντύπωση.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.954
Reaction score
11.346
Άλλο ένα άσωτο ηχείο που δε θα είχα κανένα πρόβλημα να έχω στο σαλόνι μου και να το απολαμβάνω. Με κατάλληλο χέριασμα-στήσιμο και κατάλληλα σαμπς, θα παίζουν πιο ωραία από γνωστά σπινοραμάτα μόνιτορς. Κερδάνε λόγω εμφάνισης ;-)


Πολύ άσωτο όμως. Η παράδοση συνεχίζεται...
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.921
Reaction score
79.410
μα γιατί? :lolsign: :lolsign: :lolsign:

The Bowers & Wilkins 805 D4 Signature offers superb measured performance in some areas—the textbook woofer alignment, the extremely quiet enclosure, that impressively clean cumulative spectral-decay plot, the well-controlled lateral dispersion
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.202
Reaction score
56.289
μα γιατί? :lolsign: :lolsign: :lolsign:

The Bowers & Wilkins 805 D4 Signature offers superb measured performance in some areas—the textbook woofer alignment, the extremely quiet enclosure, that impressively clean cumulative spectral-decay plot, the well-controlled lateral dispersion
Ανηχοϊκή απόκριση συχνότητας όπως... ΄΄V for Vendetta΄΄ :
1727015183673.png


Στο χώρο του John Atkinson:
1727015255396.png

Σε αντιπαραβολή με B&W 804 D4 (μπλε καμπύλη) και GoldenEar BRX (πράσινη):
1727016905084.png

Δεν πάμε καθόλου καλά. Ο...Jon Atkinson αποφαίνεται πάνω στις ακροαματικές επιδόσεις ηχείων έχοντας ενεργειακό κενό στη δεύτερη οκτάβα και ιδιορρυθμό συνδυασμένο προφανώς με δράση από bass reflex στη ζώνη της πρώτης υπό τις δικές του συνθήκες διευθέτησης setup και ακολούθως ακρόασης. Είναι ξεκάθαρο από τα κοινά χαρακτηριστικά στις συγκριτικές αποκρίσεις... Δεν ντρέπονται κιόλας να δημοσιεύουν τέτοιες παραστάσεις...

Κερασάκι οι off-axis αποκρίσεις στο κατακόρυφο επίπεδο:
1727016965797.png

Δεν γίνεται, μας τρολάρουν κανονικά, πρέπει να θέλουν όλοι τους... δίαιτα.

diet.png
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.102
Reaction score
134.331
Δεν ντρέπονται κιόλας να δημοσιεύουν τέτοιες παραστάσεις.
Όντως.

Είναι γτπκ εντελώς τα άτομα.

Δεν είναι να τους δίνεις καμία σημασία.

Εγώ θα ντρεπόμουν να ανεβάσω τέτοιο σχεδιάγραμμα εδώ μέσα, να το δουν 5 γνωστοί, δικοί μας άνθρωποι..
Πόσο μάλλον να το δείχνεις στην υφήλιο, υπό τη στέγη του οντιοφιλ στέρεοφιλ μη χε.
Πολύ άσωτο όμως.
Γάμησέ τα. Πιο πολύ, ψοφάει.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.202
Reaction score
56.289
Όντως.

Είναι γτπκ εντελώς τα άτομα.

Δεν είναι να τους δίνεις καμία σημασία.

Εγώ θα ντρεπόμουν να ανεβάσω τέτοιο σχεδιάγραμμα εδώ μέσα, να το δουν 5 γνωστοί, δικοί μας άνθρωποι..
Πόσο μάλλον να το δείχνεις στην υφήλιο, υπό τη στέγη του οντιοφιλ στέρεοφιλ μη χε.
Όμοιος στον όμοιο και κοπριά στη...λαχανόσουπα :lolsign:
cabbage soup.png
 




TGD

Μηνύματα
8.445
Reaction score
8.445
Το σχόλιο από κάτω τα λέει όλα:
They likely voice their speakers to account for the Munson/Equal Loudness curve, tailoring the sound so that the speakers sound subjectively flatter at lower/moderate listening levels.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.296
Reaction score
83.264
Ο...Jon Atkinson αποφαίνεται πάνω στις ακροαματικές επιδόσεις ηχείων έχοντας ενεργειακό κενό στη δεύτερη οκτάβα
Δεν ντρέπονται κιόλας να δημοσιεύουν τέτοιες παραστάσεις...
Απευθύνονται σε άσχετους. Αυτή είναι η πελατειακή τους βάση.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.520
Reaction score
2.080
Ως προς την χολή που βγάζετε, σόρρυ παίδες αλλά θα διαφωνήσω.

Δεν "απευθύνονται σε άσχετους", αλλά σε μουσικά αδιάφορους/άσχετους - σε αυτούς που αγοράζουν ένα στέρεο γιατί ψιλογουστάρουν να ακούν μουσική, αλλά σαν υπόκρουση σε άλλες δραστηριότητες που τρέχουν συγχρόνως, χωρίς ποτέ να έχουν εμβαθύνει σε αυτό που ακούν πέρα από το ρεφρέν, ΑΝ έχουν εμβαθύνει και σ' αυτό.
Και αυτοί κατά κανόνα την μουσική τους υπόκρουση την ακούν σιγά. Και ψιλογουστάρουν μεν, αλλά έτσι . . .
. . . θα ψιλογουστάρουν περισσότερο.

Κάτω από αυτό το πρίσμα, το εν λόγω ηχείο είναι ένα τίμιο προϊόν. Στο τάργκετ γκρουπ που απευθύνεται, δηλαδή στην συντριπτική πλειοψηφία των ακροατών, θα προσφέρει σίγουρα περισσότερη ευχαρίστηση από ένα ATC πχ
Και να'στε σίγουροι ότι είναι συνειδητά και μετά από σοβαρή έρευνα αγοράς σχεδιασμένο έτσι.
Πιστεύετε στ' αλήθεια οτι η B&W δεν μπορεί να φτιάξει μία σωστή απόκριση σε χρόνο ντε-τε ?
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.522
Reaction score
21.304
Πιστεύετε στ' αλήθεια οτι η B&W δεν μπορεί να φτιάξει μία σωστή απόκριση σε χρόνο ντε-τε ?
Συμφωνώ. Έτσι, από περιέργεια, έχει κάποιος μετρήσεις από το "σαλιγκάρι" της B&W;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.202
Reaction score
56.289
Συμφωνώ. Έτσι, από περιέργεια, έχει κάποιος μετρήσεις από το "σαλιγκάρι" της B&W;
. . . θα ψιλογουστάρουν περισσότερο.
Κάτω από αυτό το πρίσμα, το εν λόγω ηχείο είναι ένα τίμιο προϊόν. Στο τάργκετ γκρουπ που απευθύνεται, δηλαδή στην συντριπτική πλειοψηφία των ακροατών, θα προσφέρει σίγουρα περισσότερη ευχαρίστηση από ένα ATC πχ
Και να'στε σίγουροι ότι είναι συνειδητά και μετά από σοβαρή έρευνα αγοράς σχεδιασμένο έτσι.
Πιστεύετε στ' αλήθεια οτι η B&W δεν μπορεί να φτιάξει μία σωστή απόκριση σε χρόνο ντε-τε ?
Αυτό ακριβώς είναι που χολώνει περισσότερο κάνοντάς τους ακόμα πιο αμαρτωλούς στη δική μου τουλάχιστον συνείδηση... Διότι ακολουθούν ΄΄εύκολο΄΄ δρόμο του στυλ ΄΄αυτό γουστάρει το αγοραστικό μας κοινό΄΄. Μόνο που οι ίδιοι το έχουν επιβάλει στη διαδρομή του χρόνου.

Αντιστρέφοντας το ρητορικό ερώτημα : Θεωρούμε ότι υπάρχουν εταιρείες - όπως λ.χ. Revel - οι οποίες δεν θα είχαν την τεχνογνωσία να έβγαζαν ηχεία με στρωτές αποκρίσεις που να έπαιζαν μολαταύτα ελκυστικά και μάλιστα από χαμηλότερες στάθμες ακρόασης ;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.117
Μηνύματα
2.929.670
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top