Ηχεία Mission.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.493
Reaction score
8.478
Γνωστή εγγλέζικη Εταιρία.
Ενδιαφέρουσες κατασκευές.
Τίμιες και ανταγωνιστικές προτάσεις.

Πριν αρκετά χρόνια είχα σαν κύρια ηχεία ένα ζεύγος της σειράς: "Volare".
Ήταν θυμάμαι βάσης και σε συνδιασμό με ενα sub της bw είχα ένα υπέροχο αποτέλεσμα.
Ναι. Αρχές δεκαετίας 90 και είχα στο κύριο σύστημα, ηχεία βάσης + sub.

Σήμερα....

Κοιτάζω το.... ZX 5.
Ποια η γνώμη σας?

Λέω να αντικαταστήσω τα chario Cygnus.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.894
Reaction score
4.706
Πολύ ομορφο ηχείο, εγώ βρηκα διαφορες ευκαιρίες το 23 και μάζεψα μια 7αδα lx για το εξωχικό. Για τα λεφτά που έδωσα μια χαρά ευχαριστημένος ειμαι. Τόσο για μουσική οσο και για ταινές ειναι ανώτερα μιας sonos arc (10% παραπάνω χρήματα μου κόστισε η 7αδα).

Βρήκα και σε παρα πολύ καλή τιμή ενα zx-2 (λιγο πάνω απο 300 το ζευγαρι) το αγόρασα ως πειραμα αλλά για τα αυτια μου το αντιστοιχο lx ακουγεται καλύτερα (απο εμφανιση ειναι απο τα πιο ομορφα ηχεια που έχω δει).

Ενας αγγλος λέει το εξης:

Power handling is very good. By ear and eq experimentation there is a resonance around 500hz, wich is unpleasant to the ear. They also have port noise at high volume.
Το 5αρη που θες έσυ στο διάστημα 1-1.5κ θα είχε ενδιαφέρον σαν επιλογή, αν το βρεις κάπου εκει νομιζώ αξίζει το κοπο (προχειρά κοιταξα τιμές σημερα γερμανια [1.4k] και ελλάδα [>2k]) .

Παρολα αυτά, εγώ θα κοιταγα το WHARFEDALE EVO 4.4 το οποίο είναι πολύ ομορφο, υπάρχουν μετρήσεις, ειναι φτηνό (και) στην ελλάδα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.493
Reaction score
8.478
Το είδα και πράγματι είναι πολύ ωραία κατασκευή. Δείχνει και ειναι ποιοτικό.

Όμως:


Μήπως έχω λάθος που σκεπτομαι από chario να πάω σε mission?
Μήπως κάνω υποβάθμιση?
Από ότι βλέπω, σήμερα τα cygnus κοστίζουν πάνω από 4.000.
Τρελές τιμές βέβαια, ότι θέλει ζητάει ο καθένας.

Αυτό που μου λείπει είναι το χαμηλό ενός σοβαρού ηχείου. Απεχθάνομαι την συνοδεία sabs. Στον χώρο μου δεν μπόρεσα ποτέ να έχω ενιαίο ηχητικό αποτέλεσμα με αυτά.
Όποιος έχει αμφιβολία για τα αναφερόμενα μου, τον παρακαλώ να περάσει απο τον χώρο μου.
Θα του το αποδείξω.
 

gid

Μηνύματα
7.749
Reaction score
8.961
Στον χώρο μου δεν μπόρεσα ποτέ να έχω ενιαίο ηχητικό αποτέλεσμα με αυτά.
Μάλλον αυθυποβάλλεσαι.

Ξέρεις πως έχεις δύο διαφορετικά συστήματα για δύο περιοχές του φάσματος, κι αυτό σε προδιαθέτει να ακούσεις τα "προβλήματα" που ακούς.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.493
Reaction score
8.478
Σωστά έκανα και εγώ αυτήν την σκέψη. Όπως και να έχει, έχει επίδραση ψυχολογικά στο ότι υπάρχουν δύο συσκευές οι οποίες θα πρέπει να συνεργαστούν με ακρίβεια για να αποφέρουν το επιθυμητό αποτελεσμα.

Όμως να κάνει το ίδιο λάθος και το rew? Υπάρχει κενο (μεγάλο βαθούλωμα) σε κάποιες συχνότητες,
Υπάρχει δηλαδή μεγάλη πτώση στις συχνότητες των 50 - 60 hz η όποια με κανένα τρόπο δεν διορθώνεται.
Ακόμη και χωρίς αποκοπή, πλήρους φάσματος δηλαδή τα ηχεία, το πρόβλημα παραμένει!


Όταν το ηχείο είναι μόνο του δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Από τα 40hz και άνω υπάρχει ομαλή συνέχιση.
Ναι κατεβαίνει το ηχείο σε αυτήν την συχνότητα διότι βοηθάει και ο χώρος.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.372
Μηνύματα
2.899.886
Members
38.033
Νεότερο μέλος
Π.Α.Η.
Top