Ηχοσύστημα για σχολή χορού

Μηνύματα
14.297
Reaction score
16.101
Εγώ νομίζω το αντίθετο. Είτε μικρά παιδιά, είτε μεγάλα μια σχολή χορού θέλει κάπως καλό ήχο για να νοιώθουν κάτι απο την μουσική όταν χορεύουν. Δεν μπορεί να πετάξεις ένα μπουμμπόξ, πρώτα απο όλα και τα παιδιά να μην καταλάβουν συνειδητά αρχικά .... στους γονείς που θα τα πάνε θα κάνει κακή εντύπωση. Με πονοκέφαλο θα φεύγουν τα παιδιά ; :)και μάλιστα αυτά που έχουν και τέλεια και οξεία ακοή.
 

Μηνύματα
2.482
Reaction score
1.766
Jbl partybox 310 x 2τμχ σε tws mode μεταξύ τους.
Ανεβαινεις κανα 200ρι αλλά δε θα χρειαστεις κάτι άλλο.
Θεωρώ οτι σε 50τμ με 10-15 άτομα να χορεύουν και με οτι επιπλα+κουρτίνες μπορεί να υπάρχουν δε θα χρειαστειτε περιποιηση χώρου.
Εντάξει οταν είναι άδεια η αίθουσα θα ακουγεται χάλια αλλά δε μας ενδιαφερει ιδιαίτερα αυτό.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
5
Η προσέγγιση του στέρεο σε πίστα χορού, όπου κι αν είναι αυτή, είναι εντελώς εσφαλμένη. Το πρώτιστο μέλημά σας πρέπει να είναι, ο χορευτής να ακούει τη μουσική όσο γίνεται πιο καθαρά και στην ίδια στάθμη, σε οποιοδήποτε σημείο της πίστας. Αν βάλετε μόνο δύο ηχεία, στη μεριά τους ο ήχος θα είναι εκκωφαντικός, ώστε να ακούν σωστά οι χορευτές στην άλλη πλευρά του χώρου. Η σωστή προσέγγιση είναι να βάλετε πολλά ηχεία περιμετρικά του χώρου και συνδεδεμένα εναλλάξ στα κανάλια του ήχου (δεξί - αριστερό - δεξί - αριστερό), ώστε όλοι οι χορευτές να τα ακούν όλα, πρωτίστως από τον απ' ευθείας ήχο, και δευτερευόντως από ανάκλαση. Έτσι στήνονται τα ηχητικά σε όλα τα μπαράκια και όλες τις σωστά σχεδιασμένες πίστες. Όπου βρείτε διαφορετικό στήσιμο, προφανώς ο ιδιοκτήτης έκανε του κεφαλιού του.

Επιπροσθέτως, τα ηχεία πρέπει να αναρτηθούν στον τοίχο ψηλά, πάνω από το ύψος των χορευτών, με κλίση ελαφρά προς τα κάτω. Για πρακτικούς λόγους, όλο το δάπεδο πρέπει να είναι "καθαρό", διαθέσιμο για χορό.

Ο ένας πλευρικός τοίχος της μεγάλης διάστασης, πρέπει να καλυφθεί με καθρέπτες, ώστε όλοι οι χορευτές να μπορούν βλέπουν το είδωλό τους καθώς μαθαίνουν. Μπροστά από τους καθρέπτες, και καθ' όλο το μήκος του τοίχου και σε ύψος περί το ένα μέτρο, πρέπει να τοποθετηθεί κουπαστή, κατά προτίμηση από ανοξείδωτο σωλήνα, που πρακτικά δεν θέλει καμιά συντήρηση και αντέχει να ακουμπήσει επάνω του ένας ενήλικας.

Ενδείκνυται να βάλετε 12 ηχεία, στις συμβολές των τοίχων και ανά 2 μέτρα (0, 2, 4, 6, 8, 0), καθ' όλο το μήκος των μακρών τοίχων. Δεν είναι ανάγκη να μπουν όλα εξ αρχής, ξεκινήστε με τέσσερα, στις θέσεις 4 και 6 αμφοτέρων των μακρών τοίχων. Πέραν των καθρεπτών, οι υπόλοιποι τοίχοι μπορούν να φροντιστούν ηχητικά εν ευθέτω χρόνω, καθώς προέχει να ξεκινήσετε σωστά. Η σύνδεση των ηχείων σε τοπολογία daisy chain διευκολύνει τη σύνδεσή τους, υπό την προϋπόθεση πως είναι ενεργά (ή αυτοενισχυόμενα). Μην πάρετε παθητικά ηχεία για κανένα λόγο (εκτός αν σας πείσει ο μαγαζάτορας με επιχειρηματολογία του στυλ, πάρε ένα ενισχυτή και δυό ηχεία να κάνεις τη δουλειά σου, κι άσε τον καθένα να λέει το κοντό του και το μακρύ του).

Επίσης, χρειάζεστε ένα ασύρματο μικρόφωνο μάγουλου για τον instructor, για να μιλάει σε talk over πάνω από τη μουσική (για να μην κλείσει ο λαιμός του από την πρώτη μέρα), πράγμα που θα γίνει σε έναν μείκτη, πάνω στον οποίο μπορεί να είναι συνδεδεμένη μια πηγή, ας πούμε ένα cd player, ένα φθηνό μεταχειρισμένο laptop (για να μην προκαλεί...), και επίσης ένας bluetooth receiver, που βολεύει πολύ για streaming από τηλέφωνο, ή τάμπλετ.

Τέλος, όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες, αν δεν το κάνετε εξ αρχής, μπορείτε να στρώσετε ξύλινο δάπεδο, που είναι μακράν η καλύτερη, η πιο άνετη και ξεκούραστη επιφάνεια για χορό (πιθανότατα αυτό το γνωρίζετε ήδη).

Ανακεφαλαίωση: Πολλά μικρά ηχεία, αναμεμειγμένα τα κανάλια, ακόμα καλύτερα στη θέση mono, αν ο μείκτης έχει τέτοιο επιλογέα, ώστε να τα ακούν όλοι, όλα, από παντού, το ίδιο δυνατά, καθρέφτες να βλέπουν τον εαυτό τους, διάχυση του ήχου στους υπόλοιπους τοίχους, "καθαρή πίστα" να χορεύουν άνετα, χωρίς το άγχος μην τυχόν κλωστήσουν ηχείο, χώρια το γεγονός ότι αυτό διευκολύνει αφάνταστα την καθαριότητα.

Δεν θέλω να σας προτείνω τί να πάρετε, προτίμησα να προσπαθήσω να σας πείσω, πώς να το ζητήσετε. Πηγαίνετε σε κάποιο μεγάλο κατάστημα που πουλάει επαγγελματικά ηχητικά, και θα τη βρείτε την άκρη.

Καλά παζάρια και καλή αρχή!
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές , όσον αφορά τα πατώματα καθρέφτες είναι ολα τακτοποιημενα. Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν ο ήχος γτ είναι το δεύτερο προϊόν στο μαγαζί μετά το χορο.

Θα έκανα το λάθος για παθητικά όλοι εκεί με οδηγούσαν εναν καλο ενισχυτή ή μια αυτοενισχυομενη κονσόλα με 4 8'' ηχειακια στις γωνίες. Μου άρεσε πολύ η ιδέα ενεργών στις θέση 4-6 και απέναντι 4-6.

Εγώ νομίζω το αντίθετο. Είτε μικρά παιδιά, είτε μεγάλα μια σχολή χορού θέλει κάπως καλό ήχο για να νοιώθουν κάτι απο την μουσική όταν χορεύουν. Δεν μπορεί να πετάξεις ένα μπουμμπόξ, πρώτα απο όλα και τα παιδιά να μην καταλάβουν συνειδητά αρχικά .... στους γονείς που θα τα πάνε θα κάνει κακή εντύπωση. Με πονοκέφαλο θα φεύγουν τα παιδιά ; :)και μάλιστα αυτά που έχουν και τέλεια και οξεία ακοή.
Ακριβώς έτσι , είναι το μόνο εύκολο ενα partybox αλλα μου φαίνεται ''πρόχειρο'' , εγώ τουλάχιστον έτσι θα το έβλεπα αν πήγαινα και έβλεπα που χορεύει το παιδί μου.

Σε παρόμοια αίθουσα εκμάθησης παραδοσιακών χορών που πηγαίνω ο σύλλογος έχει ένα ενεργό σαν το παρακάτω και η δουλειά γίνεται μια χαρά .

νομίζω το προτείνει ενα παλικάρι πιο πάνω σαν επιλογή, μου αρέσει γτ με 2 τέτοια καθάρισες απλά το θεώρησα υπερβολή στα 50τμ τα 1000w. Ευχαριστώ πολύ.
 

gid

Μηνύματα
7.819
Reaction score
9.017
νομίζω το προτείνει ενα παλικάρι πιο πάνω σαν επιλογή, μου αρέσει γτ με 2 τέτοια καθάρισες απλά το θεώρησα υπερβολή στα 50τμ τα 1000w. Ευχαριστώ πολύ.
Μην παρασύρεσαι από το νούμερο, η εταιρία αυτή συστηματικά και διαχρονικά ανακοινώνει βατ κορυφής για λόγους εντυπωσιασμού. Τα 1000 βάτ που βλεπεις είναι βατ κορυφής, όχι RMS. Συνήθως τα βατ κορυφής είναι διπλάσια από τα βατ "προγράμματος", που με τη σειρά τους ειναι διπλάσια από τα RMS. Δηλαδή το ηχείο αυτό έχει ισχύ περίπου 250WRMS.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.467
Μηνύματα
2.905.253
Members
38.048
Νεότερο μέλος
Coffee
Top