Η σημασία της Κλασικής Μουσικής στην εποχή μας.

Μηνύματα
7.543
Reaction score
6.288
Ο σπουδαίος πιανίστας (και μαέστρος) Michail Pletnev σε μία θαυμάσια και τόσο ανθρώπινη ερμηνεία του γοητευτικότατου Arabeske του μεγάλου Γερμανού Ρομαντικού Schumann.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.543
Reaction score
6.288
Από μία πολύ εξαίρετη παραγωγή της Channel Classics, η λίαν ταλαντούχα Ουκρανή πιανίστα Anna Fedorova σε μία λαμπρή ερμηνεία της εξαιρετικά απαιτητικής καταληκτικής κίνησης ("Η μεγάλη πύλη του Κιέβου) του εμβληματικού έργου του σημαντικού Ρώσου συνθέτη Modest Mussorsgsky..."Εικόνες από μία Έκθεση".
Overwhelmingly...Thrilling!
 
Last edited:


Μηνύματα
7.543
Reaction score
6.288
Ο Rossini ήταν μία σπάνια μουσική μεγαλοφυία...Κατάφερνε να συνδυάζει εξαίρετη μουσικότητα, απαιτητική αρμονία και επιδέξια σύνθεση προσφέροντας ύψιστο μουσικό χιούμορ...όπως στο σεπτέτο στο Φινάλε της 1ης πράξης σπό την Όπερά του..."Η Ιταλιάνα στο Αλγέρι".
Enjoy!
 



Μηνύματα
138
Reaction score
65

Μηνύματα
84
Reaction score
37
Καλημέρα
Ήθελα να ρωτήσω ποια ήταν η σύνθεση που ακολούθησε αμέσως μετά το κονσέρτο του Μπάρτοκ, προς το τέλος δηλαδή.
Θύμιζε Brahms, αλλά δεν τη γνωρίζω...
 

Μηνύματα
138
Reaction score
65
Καλημέρα
Ήθελα να ρωτήσω ποια ήταν η σύνθεση που ακολούθησε αμέσως μετά το κονσέρτο του Μπάρτοκ.
Θύμιζε Brahms, αλλά δεν τη γνωρίζω...
Μου ήταν γνωστή αλλά δεν θυμόμουν ποια ήταν, ρώτησα και μου είπαν Brahms. Αλλά δεν ήξεραν να μου πουν συγκεκριμένα. Το κομμάτι που εκτέλεσε ως encore ο πιανίστας ποιο ήταν, μήπως ξέρεις;
 

Μηνύματα
84
Reaction score
37
Μου ήταν γνωστή αλλά δεν θυμόμουν ποια ήταν, ρώτησα και μου είπαν Brahms. Αλλά δεν ήξεραν να μου πουν συγκεκριμένα. Το κομμάτι που εκτέλεσε ως encore ο πιανίστας ποιο ήταν, μήπως ξέρεις;
Δυστυχώς όχι, αλλά ήταν Bach
 

Μηνύματα
84
Reaction score
37
Καλημέρα
Ήθελα να ρωτήσω ποια ήταν η σύνθεση που ακολούθησε αμέσως μετά το κονσέρτο του Μπάρτοκ, προς το τέλος δηλαδή.
Θύμιζε Brahms, αλλά δεν τη γνωρίζω...
Hungarian dance No 1, Brahms
 



Μηνύματα
7.543
Reaction score
6.288
στις 29/11 ο πεπε ρομερο στο μεγαρο
ροντριγκο - κονσερτο αρανχουεθ για κιθαρα κ ορχηστρα
Αειθαλής (ογδοντάρισε) και πάντα ένας σπουδαίος κιθαρίστας!..
Κοντσέρτο must στις 29/11 για όσους αγαπούν την κιθάρα και το μαγευτικό Κοντσέρτο του Rodrigo.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.090
Μηνύματα
2.927.940
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top