Καλά - ακριβά ακουστικά bluetooth, χωρίς επένδυση σε noise cancelling

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
667
Reaction score
108
Καλησπέρα!
Λοιπόν, αυτή τη στιγμή έχω τα γνωστά Sony WH-1000XM4.
Σκέφτομαι να πάω σε κάτι πιο καλό, απαραιτήτως bluetooth.

Χρήση: ποτέ σε εξωτερικό χώρο, μόνο στο σπίτι το βράδυ με το tablet στο κρεβάτι.
Με το που τα ανοίγω τα βάζω σε ambient sound (γιατί δε θέλω και δεν μπορώ το noise cancelling).

Το θέμα: ψάχνω να τα αντικαταστήσω ενώ παράλληλα θέλω να επενδύσω σε ποιότητα ήχου και διάρκεια μπαταρίας και καθόλου σε noise cancelling (τα XM4 θεωρούνται καλά noise cancelling ακουστικά και ουσιαστικά είναι ακριβά γι' αυτό το λόγο).

Έχετε καμία πρόταση για ακουστικά για τη χρήση που τα θέλω;
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.366
Reaction score
9.809
Καλησπέρα!
Λοιπόν, αυτή τη στιγμή έχω τα γνωστά Sony WH-1000XM4.
Σκέφτομαι να πάω σε κάτι πιο καλό, απαραιτήτως bluetooth.

Χρήση: ποτέ σε εξωτερικό χώρο, μόνο στο σπίτι το βράδυ με το tablet στο κρεβάτι.
Με το που τα ανοίγω τα βάζω σε ambient sound (γιατί δε θέλω και δεν μπορώ το noise cancelling).

Το θέμα: ψάχνω να τα αντικαταστήσω ενώ παράλληλα θέλω να επενδύσω σε ποιότητα ήχου και διάρκεια μπαταρίας και καθόλου σε noise cancelling (τα XM4 θεωρούνται καλά noise cancelling ακουστικά και ουσιαστικά είναι ακριβά γι' αυτό το λόγο).

Έχετε καμία πρόταση για ακουστικά για τη χρήση που τα θέλω;
Περιγράφεις τα Sennheiser Momentum 4 (60 ώρες μπαταρία) στα περίπου 280€.

Noise canceling έχουν όλα. Επίσης όλα σε αφήνουν να το απενεργοποιήσεις.
Άρα απλά περιγράφεις ότι θες καλύτερη μπαταρία με καλό ήχο.

Ανάλογα το μπατζετ σου έχεις και τις παρακάτω επιλογές με όχι απίστευτη μπαταρία αλλά πολύ καλό ήχο:
  • B&W Px7 S2e: Ότι ποιό όμορφο κυκλοφορεί σε ακουστικό. Γαμάτος ήχος και μέταλο/δέρμα. Physical keys! 30 ώρες μπαταρία.
  • Focal Bathys: Πανάκριβα. 30 ώρες μπαταρία. Ισχυρίζονται ότι έχουν τον καλύτερο ήχο μαζί με τα Apple Airpods Max.
  • Apple airpods max: Ιδανικά αν είσαι στο οικοσύστημα. Dolby atmos αν σε ενδιαφέρει. Τα περισσότερα reviews λένε ότι δεν παίζονται από ήχο. Αλλά... 20 "μόνο" ώρες μπαταρία και κατά τη γνώμμη μου κατάσχημα. Και όπως είπαμε και πριν το γ@μημένο το οικοσύστημα. :lol: Βγαίνουν τα καινούρια μάλλον αρχές του 2025 που λογικά θα είναι ακόμη καλύτερα.
Εγώ έχω τώρα τα Sony XM5 αλλά δεν στα συνιστώ γιατί έχουν διάφορα θεματάκια και η μπαταρία δεν είναι καλή.
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
667
Reaction score
108
Είμαι πολύ κοντά στο να αγοράσω τα Focal Bathys.
Το πολύ καλό με αυτά είναι ότι έχουν και usb dac, πέραν του ότι είναι κουκλιά. Μια εκδοσούλα Dune είναι ό,τι πρέπει!

@kalitsouni και οι υπόλοιποι: πιστεύετε αξίζει η αναβάθμιση από Sony WH-1000XM4 σε Focal Bathys; Δε λέω ούτε για την μπαταρία ούτε για το noise cancelling, αλλά για ποιότητα ήχου / εμπειρίας.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.366
Reaction score
9.809
Είμαι πολύ κοντά στο να αγοράσω τα Focal Bathys.
Το πολύ καλό με αυτά είναι ότι έχουν και usb dac, πέραν του ότι είναι κουκλιά. Μια εκδοσούλα Dune είναι ό,τι πρέπει!

@kalitsouni και οι υπόλοιποι: πιστεύετε αξίζει η αναβάθμιση από Sony WH-1000XM4 σε Focal Bathys; Δε λέω ούτε για την μπαταρία ούτε για το noise cancelling, αλλά για ποιότητα ήχου / εμπειρίας.
Δεν θα το έλεγα. Ήδη έχεις πολύ καλά ακουστικά από πλευράς ηχητικής απόδοσης. Επίσης μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ασύρματα ακουστικά. Οπότε πάντα θα σε περιορίζει ηχητικά το bluetooth το ίδιο.

Αν θες γαμάτο ήχο από τα ακουστικά σου, προσωπικά θα συνιστούσα καλωδιάτα ακουστικά ανοιχτού τύπου:
Π.χ.: Sennheiser σειρά 6xx.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
677
Είμαι πολύ κοντά στο να αγοράσω τα Focal Bathys.
Το πολύ καλό με αυτά είναι ότι έχουν και usb dac, πέραν του ότι είναι κουκλιά. Μια εκδοσούλα Dune είναι ό,τι πρέπει!

@kalitsouni και οι υπόλοιποι: πιστεύετε αξίζει η αναβάθμιση από Sony WH-1000XM4 σε Focal Bathys; Δε λέω ούτε για την μπαταρία ούτε για το noise cancelling, αλλά για ποιότητα ήχου / εμπειρίας.
Πάντως οταν εγώ δοκιμασα τα καλωδιατα azurys και hadenys που νομίζω βασιζονται στα bathys μου ηρθαν ως μεγάλη εκπληξη το πόσο διαφορετικά και καλύτερα ήταν σε ήχο και σε άνεση απο τα άλλα focal, που τυπικά δεν μου άρεσαν

Επίσης δεν νομίζω πως θα συνιστούσα ανοιχτά ακουστικά σε κάποιον που ζητά noise-cancelling οχι επειδή είναι το αντίθετο απο αυτό που ζήτησε αλλά εχω παρατηρίσει ότι κάποιο απλά δεν θέλουν να ακούν το περιβάλλον τους μεσα απο τα ακουστικά. Τώρα επίσης πιστέυω πως θα έπαιρνα τα bathys αντι για τα 6XX αλλα αυτό επειδή δεν μου αρέσουν τα 6XX, και αυτό είναι πρωσοπικό θέμα.
 
Last edited:

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
667
Reaction score
108
Τα focal έχουν και usb dac (type-c) που συνδέεται και σε android (οπως σας ειπα τα θελω για το βραδυ στο κρεβάτι με το tablet). Ίσως μπορούσα να κάνω την παραχώρηση να τα συνδέσω έτσι αντί μέσω bluetooth. Αξίζει; Το tablet μου δεν εχει 3.5mm για να πάρω καλωδιατα.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
677
Άμα δεν παραπονιέται το πορτοφόλι σου, ίσως. Αλλά ίσως τα έχει και ο Athens Pro Audio για Demo, να πας να τα ακούσεις και να σιγουρευτείς
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.001
Μηνύματα
2.925.031
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top