Καλωδιακό παράδοξο.

Μηνύματα
1.030
Reaction score
1.133
Ξεκινω με το γεγονός πως τα καλώδια επιφερουν μεγάλη διαφορα κι ότι η ακοή μου είναι μια χαρα.Αυτα,για να προλάβω πιθανές σχετικές αναφορές.
Το interconnect μου είναι ένα Neotech nemoi-1220 rca το οποίο με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο.Παραλληλα έχω το προς πώληση Siltech Explorer 180ix xlr ενός φίλου το οποίο είναι πολύ καλό όμως δε φθάνει το Neotech.Επειδη το Siltech είναι καινούριο,το έχω συνδέσει ώστε να παίζει ποτε-ποτε για να "στρώσει".Άλλο γεγονός αυτό.
Τον τελευταίο καιρό συμβαίνει το εξής:Υπάρχουν κάποιες μέρες που κάθομαι ν' ακούσω και το σύστημα παίζει σαφώς χειρότερα απ' ο,τι συνηθως.Τοτε,αλλαζω τη θέση του διακόπτη σε xlr και το Siltech παίζει ακριβώς όπως το Neotech!Συνεχίζω λοιπόν ν' ακούω μ' αυτό.Την επόμενη μέρα το σύστημα δεν παίζει καλά ξανά.Αλλαζω τη θέση του διακόπτη σε rca και το σύστημα ξαναβρίσκει την υγεια του!
Επειδή αυτο το φαινόμενο έχει επαναληφθεί πέντε φορές,συμβαίνει όντως.Ειναι όμως η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας.Ο κανόνας είναι ότι το Neotech παίζει καλύτερα.Υπαρχει όμως εξήγηση για αυτή την,έστω,εξαίρεση;
 


Μηνύματα
1.030
Reaction score
1.133
Βεβαίως.

Το σύστημα ποτέ δε παίζει καλά.

Αλλά άμα έχεις πιει κάνα ουισκάκι, μια χαρά είναι.
Δεν πίνω, φανταστικέ ακροατή!Σε οποιον πίνει όταν ακούει,όλα καλά του φαίνονται.
 




Μηνύματα
1.030
Reaction score
1.133
Όποιο setup έχει τέτοιες μεταπτώσεις απόδοσης χωρίς να υπεισέρχονται άλλοι πιο εύλογοι παράγοντες κρίνεται ελαττωματικό.
Εύκολη απάντηση όμως όχι λογική διότι οι μεταπτώσεις θα επηρέαζαν και τα δύο καλώδια ταυτοχρόνως και όχι μόνο το ένα κάθε φορά.
Είναι θέμα ψυχολογίας ρε, ξεκόλλα.

Γι'αυτό, άμα δε σ'ακουγεται καλά, βρες τρόπο να αλλάξεις ψυχολογία (πχ πχιές ένα σκατς).
Δεν είναι θέμα ψυχολογίας.Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορέσει να μ' επηρεάσει.Εκει,βράχος εγώ!
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.170
Reaction score
56.136
Εύκολη απάντηση όμως όχι λογική διότι οι μεταπτώσεις θα επηρέαζαν και τα δύο καλώδια ταυτοχρόνως και όχι μόνο το ένα κάθε φορά.

Δεν είναι θέμα ψυχολογίας.Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορέσει να μ' επηρεάσει.Εκει,βράχος εγώ!
Κάθε άλλο παρά θίγεται η ψυχολογία του χρήστη εδώ. Είμαι βέβαιος ότι το αντιλαμβάνεσαι ακριβώς όπως θα συμβαίνει.
Το γνωστό ΄΄Ξυράφι του Occam΄΄ προβλέπει την απλούστερη δυνατή εξήγηση γι ανάλογα φαινόμενα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.952
Reaction score
133.842
είναι καινούριο,το έχω συνδέσει ώστε να παίζει ποτε-ποτε για να "στρώσει".Άλλο γεγονός αυτό.
Να δεις που εκεί το πάει ο πάης. 😜😁🤭

Ε ρε τι τραβάμε και δε το μαρτυράμε...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.077
Reaction score
3.105
Θα δώσω μια συμβουλή. Απο τότε που αποφάσισα να ακούω μουσική και όχι μηχανήματα σταμάτησα τις αναβαθμίσεις. Τουλάχιστον στο κύριο σύστημα. Στο γραφείο όλο και κάνα μικρό ενισχυτάκι δοκιμάζω. Μην ψάχνετε το holy grail.
 

Μηνύματα
1.030
Reaction score
1.133
Να δεις που εκεί το πάει ο πάης. 😜😁🤭

Ε ρε τι τραβάμε και δε το μαρτυράμε...
Άσε τα κολπακια! Εξήγηση,έχεις;
Μη σου πω τι έκανε το Neotech κατά το στρώσιμο γιατί δεν γλυτώνεις τον τριχοφαγο και θα 'χω και τύψεις!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.792
Reaction score
12.731
Το φαινόμενο των ακροάσεων είναι ψυχοακουστικό. Αυτά τα εξηγεί όλα.
Γιατί βέβαια είναι αδύνατον ένα σύστημα μια να παίζει έτσι και μια αλλιώς.

Μόνη εξαίρεση στο παραπάνω είναι οι σοβαρές πτώσεις της τάσης του δικτύου, όταν τα μηχανήματα είναι λυχνιακά ή αν βρίσκεσαι κοντά σε βιομηχανική περιοχή και εισέρχεται υψηλός θόρυβος.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.030
Reaction score
1.133
Το φαινόμενο των ακροάσεων είναι ψυχοακουστικό. Αυτά τα εξηγεί όλα.
Γιατί βέβαια είναι αδύνατον ένα σύστημα μια να παίζει έτσι και μια αλλιώς.

Μόνη εξαίρεση στο παραπάνω είναι οι σοβαρές πτώσεις της τάσης του δικτύου όταν τα μηχανήματα είναι λυχνιακά ή αν βρίσκεσαι κοντά σε βιομηχανική περιοχή και εισέρχεται υψηλός θόρυβος.
Εχω θόρυβο,οποίος όμως δεν μπορεί να είναι παρων-απων τη στιγμή που γυρίζω τον διακόπτη.
Για να αποκλειστεί το ψυχοτετοιο,αναφέρω ότι το ίδιο φαινομενο παρατηρήθηκε και σε "τυφλό" τεστ όταν ο γιος μου άλλαζε τη θέση του διακόπτη.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.030
Reaction score
1.133
Να δεις που εκεί το πάει ο πάης. 😜😁🤭

Ε ρε τι τραβάμε και δε το μαρτυράμε...
Να δεις τι τράβηξα εγώ μέχρι να "στρώσει" το Neotech.Εχω ξαναγράψει ότι στην αρχή είχε τόσο έντονα συριστικά που ήταν ανυπόφορο ακόμα και σε μένα που δεν έχω ευαισθησία σ' αυτό.Υπηρχαν φορές που το μπασσο εξαφανιζόταν όπως στους δορυφόρους σου.Κατοπιν,επανήλθε σε 6,5"+ όπως είναι το σωστό.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.365
Reaction score
11.885
Ένα από τα πιο ακριβά μηχανήματα που πέρασε από τα χέρια μου,65 κιλά έκαστο αν θυμάμαι καλά ,ήταν τα Krell FPB 750 Mcx.Προς μεγαλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι δεν είχαν αποσπώμενο καλώδιο ρεύματος αλλά ενσωματωμένο στο εσωτερικο τους.
 


Μηνύματα
362
Reaction score
369
Εχω θόρυβο,οποίος όμως δεν μπορεί να είναι παρων-απων τη στιγμή που γυρίζω τον διακόπτη.
Για να αποκλειστεί το ψυχοτετοιο,αναφέρω ότι το ίδιο φαινομενο παρατηρήθηκε και σε "τυφλό" τεστ όταν ο γιος μου άλλαζε τη θέση του διακόπτη.
Όπως περιγράφεις το "παράδοξο" εμπλέκονται τέσσερις παράγοντες , τα καλώδια, ο τύπος σύνδεσης, ο προενισχυτής και ο τελικός.
Μοιάζει όντως μη λογικό, αν και ποτέ δεν ξέρεις, να ευθύνονται τα καλώδια, ο διακόπτης επιλογής RCA-XLR βρίσκεται στο τελικό λογικά, εκτός αν διαθέτει και ο προ.
Μια πρώτη δοκιμή είναι, όταν εμφανιστεί το πρόβλημα αντί να αλλάξεις θέση στο διακόπτη, να αποσυνδέσεις το καλώδιο που δεν παίζει.
Για περαιτέρω ελέγχους με σκοπό να εντοπίσεις που δημιουργείτε το πρόβλημα χρειάζεται να έχεις εναλλακτικές συσκευές προ και τελικό με αντίστοιχες RCA-XLR συνδέσεις.
 

Μηνύματα
221
Reaction score
304
Ξεκινω με το γεγονός πως τα καλώδια επιφερουν μεγάλη διαφορα κι ότι η ακοή μου είναι μια χαρα.Αυτα,για να προλάβω πιθανές σχετικές αναφορές.
Το interconnect μου είναι ένα Neotech nemoi-1220 rca το οποίο με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο.Παραλληλα έχω το προς πώληση Siltech Explorer 180ix xlr ενός φίλου το οποίο είναι πολύ καλό όμως δε φθάνει το Neotech.Επειδη το Siltech είναι καινούριο,το έχω συνδέσει ώστε να παίζει ποτε-ποτε για να "στρώσει".Άλλο γεγονός αυτό.
Τον τελευταίο καιρό συμβαίνει το εξής:Υπάρχουν κάποιες μέρες που κάθομαι ν' ακούσω και το σύστημα παίζει σαφώς χειρότερα απ' ο,τι συνηθως.Τοτε,αλλαζω τη θέση του διακόπτη σε xlr και το Siltech παίζει ακριβώς όπως το Neotech!Συνεχίζω λοιπόν ν' ακούω μ' αυτό.Την επόμενη μέρα το σύστημα δεν παίζει καλά ξανά.Αλλαζω τη θέση του διακόπτη σε rca και το σύστημα ξαναβρίσκει την υγεια του!
Επειδή αυτο το φαινόμενο έχει επαναληφθεί πέντε φορές,συμβαίνει όντως.Ειναι όμως η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας.Ο κανόνας είναι ότι το Neotech παίζει καλύτερα.Υπαρχει όμως εξήγηση για αυτή την,έστω,εξαίρεση;
Όταν ο χαιφιντελιστας στεγνώνει από ρευστό, αλλα το σαρακι εξακολουθεί να του τρώει τα σωθικά, τότε είναι που αρχίζουν τα ψυχοσωματικά.

Εννοείται ότι όλα παίζουν τον ρόλο τους, αλλά κάποιες φορές με αυτα που γράφεις αναρωτιέμαι αν τρολαρεις και στο λέω εγώ που ψωνίζω απ τον Ρίτσο σχεδόν 30χρ.

Στο τέλος θα λέμε πάμε στου ¨ταδε¨ ν ακούσουμε πριζες και ασφάλειες.
Ελεος κάπου.
 

Μηνύματα
4.227
Reaction score
3.996
Εχω θόρυβο,οποίος όμως δεν μπορεί να είναι παρων-απων τη στιγμή που γυρίζω τον διακόπτη.
Για να αποκλειστεί το ψυχοτετοιο,αναφέρω ότι το ίδιο φαινομενο παρατηρήθηκε και σε "τυφλό" τεστ όταν ο γιος μου άλλαζε τη θέση του διακόπτη.
Ελαττωματικός διακόπτης.
Μία λειτουργεί σωστά μία όχι .
Αλλιώς ψυχίατρο κατευθείαν.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.078
Μηνύματα
2.927.325
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top