Καλωδιακό παράδοξο.

Μηνύματα
605
Reaction score
561
Ξεκινω με το γεγονός πως τα καλώδια επιφερουν μεγάλη διαφορα κι ότι η ακοή μου είναι μια χαρα.Αυτα,για να προλάβω πιθανές σχετικές αναφορές.
Το interconnect μου είναι ένα Neotech nemoi-1220 rca το οποίο με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο.Παραλληλα έχω το προς πώληση Siltech Explorer 180ix xlr ενός φίλου το οποίο είναι πολύ καλό όμως δε φθάνει το Neotech.Επειδη το Siltech είναι καινούριο,το έχω συνδέσει ώστε να παίζει ποτε-ποτε για να "στρώσει".Άλλο γεγονός αυτό.
Τον τελευταίο καιρό συμβαίνει το εξής:Υπάρχουν κάποιες μέρες που κάθομαι ν' ακούσω και το σύστημα παίζει σαφώς χειρότερα απ' ο,τι συνηθως.Τοτε,αλλαζω τη θέση του διακόπτη σε xlr και το Siltech παίζει ακριβώς όπως το Neotech!Συνεχίζω λοιπόν ν' ακούω μ' αυτό.Την επόμενη μέρα το σύστημα δεν παίζει καλά ξανά.Αλλαζω τη θέση του διακόπτη σε rca και το σύστημα ξαναβρίσκει την υγεια του!
Επειδή αυτο το φαινόμενο έχει επαναληφθεί πέντε φορές,συμβαίνει όντως.Ειναι όμως η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας.Ο κανόνας είναι ότι το Neotech παίζει καλύτερα.Υπαρχει όμως εξήγηση για αυτή την,έστω,εξαίρεση;
Συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα και στα καλώδια και στην επιλογή σύνδεσης rca ή xlr , δες ποια σύνδεση θες στα μηχανήματα και και κάνε σύγκριση σε ίδια καλώδια μόνο rca η μόνο xlr .
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.782
Reaction score
29.334
σοβαρές πτώσεις της τάσης του δικτύου
Αποκλείεται!! Αφού έχει πολύμπριζο σούπερ ντούπερ. :roflmao: :lolsign:,,

Μην το ψάχνεις Παναή μου. Το σίλτετς πωςτολέν θέλει πολύ πολύ στρώσιμο. Σε πεντέξι χρόνια που θα είναι έτοιμο θα το κάνει μία χόρτα το νεοτέτΧοιο.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.902
Reaction score
79.349
Υπαρχει όμως εξήγηση για αυτή την,έστω,εξαίρεση;
βεβαιως...έχουν γίνει μελέτες πάνω σε αυτό
η ταχύτητα του ήχου και συνεπώς ο τρόπος μετάδοσης και αλληλεπίδρασης των συχνοτικών κυματισμών και άρα της ακουστότητας του ήχου εξαρτώνται στον κάθετο άξονα από την υγρασία και στον οριζόντιο από την θερμοκρασία του χώρου

καλό είναι να ξεκινήσεις τα μπακ τεστς με θερμόμετρο και αφυγραντήρα....ή αν δεν θέλεις να σου τραβάει αμπέρ από το δίκτυο άλλη συσκευή...πάρε κ βάλε ένα τσουβάλι ασβέστη ανά 5 τετραγωνικά σαλονιού και δοκίμαζε τις συσκευές σου
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.759
Reaction score
8.770
Όλα είναι θέμα ψυχολογίας....
Πχ, τώρα που αποφάσισα να πάω για νέα ηχεία, μου φέρεται ότι τον σύστημα ακούγεται υπέροχα.
Ούτε μπουμάρισμα ούτε ξεχωρίζει το sub. Όλα καλά!
Ξέρω, αύριο που θα το ανοίξω, ίσως πάλι να αρχίσω να βρίζω....
Έτσι είναι αγαπητοί μου φίλοι! Μαζί με την ποιότητα των μηχανημάτων, των συνοδευτικών, του χώρου, λαμβάνει μέρος και μάλιστα μεγάλο, η ψυχολογία μας.
 

Μηνύματα
1.033
Reaction score
1.141
Όταν ο χαιφιντελιστας στεγνώνει από ρευστό, αλλα το σαρακι εξακολουθεί να του τρώει τα σωθικά, τότε είναι που αρχίζουν τα ψυχοσωματικά.

Εννοείται ότι όλα παίζουν τον ρόλο τους, αλλά κάποιες φορές με αυτα που γράφεις αναρωτιέμαι αν τρολαρεις και στο λέω εγώ που ψωνίζω απ τον Ρίτσο σχεδόν 30χρ.

Στο τέλος θα λέμε πάμε στου ¨ταδε¨ ν ακούσουμε πριζες και ασφάλειες.
Ελεος κάπου.
Δεν γνωρίζω αν εξ' ίδιων κρίνεις τα αλλότρια πάντως το τσουβαλιασμα παραμένει τσουβαλιασμα.Τα ψυχοσωματικά μπορούν κάλλιστα να αρχίζουν και την εποχή που είσαι Κροίσος.Δοξα τω Θεώ,εγώ δεν είχα ποτέ ψυχοσωματικά διότι δεν είχα ποτέ χρήματα.
Υ.Γ. Έχω παραβρεθεί σε ακρόαση σε σπίτι γνωστού πριν και μετά την αλλαγή της ασφάλειας του πίνακα.Προηγηθηκε η αλλαγή της πρίζας.Ειναι και μέλος.Μπουμερανγκ το έλεος.
 

Μηνύματα
15.350
Reaction score
17.531
Ξεκινω με το γεγονός πως τα καλώδια επιφερουν μεγάλη διαφορα κι ότι η ακοή μου είναι μια χαρα.Αυτα,για να προλάβω πιθανές σχετικές αναφορές.
Το interconnect μου είναι ένα Neotech nemoi-1220 rca το οποίο με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο.Παραλληλα έχω το προς πώληση Siltech Explorer 180ix xlr ενός φίλου το οποίο είναι πολύ καλό όμως δε φθάνει το Neotech.Επειδη το Siltech είναι καινούριο,το έχω συνδέσει ώστε να παίζει ποτε-ποτε για να "στρώσει".Άλλο γεγονός αυτό.
Τον τελευταίο καιρό συμβαίνει το εξής:Υπάρχουν κάποιες μέρες που κάθομαι ν' ακούσω και το σύστημα παίζει σαφώς χειρότερα απ' ο,τι συνηθως.Τοτε,αλλαζω τη θέση του διακόπτη σε xlr και το Siltech παίζει ακριβώς όπως το Neotech!Συνεχίζω λοιπόν ν' ακούω μ' αυτό.Την επόμενη μέρα το σύστημα δεν παίζει καλά ξανά.Αλλαζω τη θέση του διακόπτη σε rca και το σύστημα ξαναβρίσκει την υγεια του!
Επειδή αυτο το φαινόμενο έχει επαναληφθεί πέντε φορές,συμβαίνει όντως.Ειναι όμως η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας.Ο κανόνας είναι ότι το Neotech παίζει καλύτερα.Υπαρχει όμως εξήγηση για αυτή την,έστω,εξαίρεση;
Δεν γνωρίζω να σου πω. Προφανώς συμβαίνουν διάφορα "περίεργα" (είτε εξηγήσιμα είτε όχι) με το audio και ειδικά το ρεύμα όπως βλέπουμε πολλοί να καταθέτουν τις εμπειρίες τους, τουλάχιστον σε ξένα forums που παλιά κάτι ψιλά διάβαζα.

Ένα ξέρω μόνο (κάπως λογικό και απο επαγωγή) να σου πω - προτείνω. Εάν είναι να διαλέξεις ένα απο τα δύο (ή ποιο είναι αντικιεμενικά καλύτερο) ... (μάλλον) είναι αυτό που παίζει καλά όταν το ρεύμα σου είναι καλό (δηλαδή απο ότι καταλαβαίνω το Neotech πως το λένε) ... καθώς λογικά ισχύει αυτό που ισχύει και για τα διάφορα power conditioners, voltage regulators κλπ τέτοια, τα οποία όταν το ρεύμα είναι κακό μπορεί να βελτιώνουν ότι τέλος πάντων μπορεί να βελτιώσουν στον ήχο .... αλλά όταν το ρεύμα είναι καλό τότε χειροτερεύουν τον ήχο. Δηλαδή πρέπει να τα βάζεις όταν το ρεύμα είναι κακό και να τα βγάζεις όταν το ρεύμα είναι καλό. (Κάτι τέτοιο - ανάλογο σου συμβαινει τώρα και με αυτά που λες). Αυτά όμως δε γίνονται και πρακτικά και εάν θες να κρατήσεις και την ψυχική σου ισορροπία. :D

Οπότε καλύτερα όταν το ρεύμα σου είναι τουλάχιστον πολυ κακό και έχεις τέτοιες υψηλές απαιτήσεις και ευαισθησία στο θέμα ... να μην ακούς μουσική. Νo joke. Να το κλείνεις και να ακούς άλλη φορά. Και θέμα ψυχολογίας να είναι άλλες φορές (όχι το συγκεκριμένο) και να μην έχεις διάθεση να ακούσεις, μην ζορίζεις τον εαυτό σου να ακούσεις τότε. Να αφήνεις να σου "λείψει" λίγο η μουσική και η ανάγκη σου για αυτήν. Όπως και να κάνεις αποχή και "μεγάλα" διαλείμματα απο αυτήν. Έτσι θα "εκπαιδεύσεις" και τον εαυτό σου να καταλάβεις και τι ρόλο (βαθμό και αντίκτυπο) παίζει η ψυχολογία σου και διάθεση σου σε σχέση με την ανάγκη σου για μουσική. Θα αποκτήσεις και πιο "αντικειμενικό" κριτήριο στο να εξαιρείς την διάθεση σου απο την πραγματική "αξία" ενός μουσικού έργου και συγκέντρωση σου σε αυτό. Δηλαδή το μουσικό δρώμενο να καθορίζει και να σου ξυπνάει συναισθήματα και όχι να του impose εσύ πάνω του τα δικά σου εκείνης της στιγμής (ή εποχής). Οι "ψυχολογικές" μεταπτώσεις που όλοι βασανίζονται και αναρωτιούνται για αυτές τότε θα σταματήσουν (ή μάλλον θα ελέγχονται πολύ καλύτερα σε σχέση με την επιδρασή τους σε σχέση με την μουσική αυτή καθαυτή) και θα γίνεις πιο "εμπειρος" και "ώριμος" ακροατής.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.033
Reaction score
1.141
Όπως περιγράφεις το "παράδοξο" εμπλέκονται τέσσερις παράγοντες , τα καλώδια, ο τύπος σύνδεσης, ο προενισχυτής και ο τελικός.
Μοιάζει όντως μη λογικό, αν και ποτέ δεν ξέρεις, να ευθύνονται τα καλώδια, ο διακόπτης επιλογής RCA-XLR βρίσκεται στο τελικό λογικά, εκτός αν διαθέτει και ο προ.
Μια πρώτη δοκιμή είναι, όταν εμφανιστεί το πρόβλημα αντί να αλλάξεις θέση στο διακόπτη, να αποσυνδέσεις το καλώδιο που δεν παίζει.
Για περαιτέρω ελέγχους με σκοπό να εντοπίσεις που δημιουργείτε το πρόβλημα χρειάζεται να έχεις εναλλακτικές συσκευές προ και τελικό με αντίστοιχες RCA-XLR συνδέσεις.
Η πρώτη μου σκέψη ήταν η αποσύνδεση του καλωδίου.Δεν το έκανα γιατί δε μου αρέσει το συχνό κλεισε-ανοιξε τον τελικό ενισχυτή και γιατί θέλω να παραμείνουν άθικτες οι επιστρώσεις των βυσματων.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.078
Μηνύματα
2.927.367
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top