Καλωδιακό παράδοξο.

Μηνύματα
4.776
Reaction score
8.359
Υπάρχουν κάποιες μέρες που κάθομαι ν' ακούσω και το σύστημα παίζει σαφώς χειρότερα απ' ο,τι συνηθως
Να κοιτάξεις μήπως έχει περίοδο το σύστημα ή είναι απλά κρυωμένο.
Δεν υπάρχει περίπτωση ένα σύστημα να παίζει σαφώς χειρότερα κάποιες μέρες. Θεωρώ ότι τρολαρεις. Αν όμως έχεις αυτή την εντύπωση θα ανησυχούσα για τις. δικές σου εργοστασιακες ρυθμίσεις. Πιθανόν να θέλεις καλιμπραρισμα😀
 

Μηνύματα
1.042
Reaction score
1.152
20 πατεντες και διακρισεις απο οσους εχουν περασει απο τον ειδικο τυπο και εσεις μιλατε για φιδολαδα και mogamia

Αλλο το συστημα μασ δεν ακουει, εμεις δεν ακουμε η ακομα δεν μας παιρνει και αλλο το ολα ιδια ειναι.

Ελπίζω να μην είναι σαν τα παλαιοτερα-απαραδεκτα-MIT.
Να κοιτάξεις μήπως έχει περίοδο το σύστημα ή είναι απλά κρυωμένο.
Δεν υπάρχει περίπτωση ένα σύστημα να παίζει σαφώς χειρότερα κάποιες μέρες. Θεωρώ ότι τρολαρεις. Αν όμως έχεις αυτή την εντύπωση θα ανησυχούσα για τις. δικές σου εργοστασιακες ρυθμίσεις. Πιθανόν να θέλεις καλιμπραρισμα😀
Μην ανησυχείς.Θα ζήσω.Και το σύστημα θα ζήσει.
 

Μηνύματα
292
Reaction score
166
Ελπίζω να μην είναι σαν τα παλαιοτερα-απαραδεκτα-MIT.

Μην ανησυχείς.Θα ζήσω.Και το σύστημα θα ζήσει.
Εγω εχω απο τα "παλιοτερα αποαραδεκτα" ΜΙΤ και προσπαθω να τα αλλαξω αλλα κατι δεν μου καθεται .
Εχω δοκιμασει και belden και mogami αλλα δεν.... θελει λεει 4ψηφια νουμερα οποτε καθομαι με τα εικοσαχρονα μου και περναω καλα :drinks:
 

Μηνύματα
1.965
Reaction score
2.954
Κοίτα τι λέει εδώ (στο τέλος) η Sansui ήδη απο 1989. Μην αλλάξετε το εσωτερικό καλώδιο από 1.5 mm2 σε μεγαλύτερο (2.5 ή 5.5 mm2) θα αλλάξει ο ήχος μεν αλλά θα χαλάσει η ισορροπία και το ντελικάτο της παρουσίασης. :D

Ωχ, ο Θήβας έγινε Sansui -.ολόγος.
Βρε που πάμε;!
 

Μηνύματα
1.042
Reaction score
1.152
Εγω εχω απο τα "παλιοτερα αποαραδεκτα" ΜΙΤ και προσπαθω να τα αλλαξω αλλα κατι δεν μου καθεται .
Εχω δοκιμασει και belden και mogami αλλα δεν.... θελει λεει 4ψηφια νουμερα οποτε καθομαι με τα εικοσαχρονα μου και περναω καλα :drinks:
Αν είσαι ευχαριστημένος με τον μαλακό,σωματωδη και βαρύ ήχο των MIT,είναι φυσικό να μη σου αρέσει ο σκληρός,λεπτός και τσιριχτος ήχος των Mogami.
 

Μηνύματα
1.965
Reaction score
2.954
Το προβλημα παρουσιάζεται μόνο με την xlr σύνδεση; δεν τα διάβασα όλα. Ξήγα..
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.784
Reaction score
29.352
απο τον ειδικο τυπο
Μόνο ΤΑΣ, λίγο ΠουΦού και μια τζούρα Στερεόφιδο. Τι περιμένεις να γράψουν αυτοί για καλώδια των 5Κ και των 20Κ...?
Όσο για πατέντες, ο καθείς δικαιούται να κατοχυρώσει. Μια πατέντα δεν σημαίνει σώνει και καλά κάτι σπουδαίο ούτε, ακόμα λιγότερο, ότι θα ανταποκριθεί στα πολλά χιλιάρικα που σού ζητάνε.
 

Μηνύματα
1.042
Reaction score
1.152
Το προβλημα παρουσιάζεται μόνο με την xlr σύνδεση; δεν τα διάβασα όλα. Ξήγα..
Απλώς τυγχάνει να είναι xlr το δεύτερο καλώδιο.Παντως τις τελευταίες ώρες που το xlr έχει αποσυνδεθεί από το σύστημα,το φαινόμενο δεν έχει επαναληφθεί.
 

Μηνύματα
1.965
Reaction score
2.954
Απλώς τυγχάνει να είναι xlr το δεύτερο καλώδιο.Παντως τις τελευταίες ώρες που το xlr έχει αποσυνδεθεί από το σύστημα,το φαινόμενο δεν έχει επαναληφθεί.
Τα xlr δεν είναι τόσο "αθώα" όσο νομίζουν κάποιοι. Αν πρέπει να χρήσιμοποιηθούν ok. Μπορεί να εισάγουν παραμόρφωση στο σύστημα σε κάποιες περιπτώσεις.
 

Μηνύματα
15.360
Reaction score
17.563
Αν είσαι ευχαριστημένος με τον μαλακό,σωματωδη και βαρύ ήχο των MIT,είναι φυσικό να μη σου αρέσει ο σκληρός,λεπτός και τσιριχτος ήχος των Mogami.
Πες μου δυο λόγια για το ηχητικό χαρακτήρα (ας πούμε των καλών μοντέλων τους) των Cardas για όλες τις συχνότητες και ότι άλλο μετά επιπρόσθετα θες (μην αρχίσεις το δούλεμα, δεν έχω Cardas :D έχω άλλο λόγο που ρωτάω).
 

Μηνύματα
570
Reaction score
805
Να κοιτάξεις μήπως έχει περίοδο το σύστημα ή είναι απλά κρυωμένο.
Δεν υπάρχει περίπτωση ένα σύστημα να παίζει σαφώς χειρότερα κάποιες μέρες. Θεωρώ ότι τρολαρεις. Αν όμως έχεις αυτή την εντύπωση θα ανησυχούσα για τις. δικές σου εργοστασιακες ρυθμίσεις. Πιθανόν να θέλεις καλιμπραρισμα😀
Τι ειναι ρε το σύστημα να έχει περίοδο; Γειτόνισσα;
 

Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.789
με τα πολύ λίγα και φθηνά καλώδια interconnect και ηχείων που δοκίμασα δεν άκουσα διαφορές, τα αυτιά μου φταίνε, τα συστήματα που είχα, δεν ξέρω,
αλλά είμαι τυχερός έτσι,
γλίτωσα από πέταμα χρημάτων αλλά το κυριότερο από το να είμαι με τη μόνιμη αμφιβολία αν έχω ματσάρει σωστά τα καλώδια και ότι πιθανότατα υπάρχει και κάποιο άλλο γ@μ@το καλώδιο που δεν έχω ακούσει, χειρότερο και από δουλειά χωρίς μισθό θα ήταν αυτό για μένα, το να πρέπει να κάνω συνέχεια δοκιμές


βέβαια να διορθώσω,
ότι αν για κάποιον είναι χόμπυ, δεν είναι κακό,
έχω και εγώ μαζοχιστικά χόμπυ πχ να στήνω και να συντηρώ (χωρίς να έχω και το ανάλογο υπόβαθρο) servers, firewalll routers κλπ στο σπίτι που ανάθεμα και αν τα χρειάζομαι σε κάτι
 

Μηνύματα
292
Reaction score
166
Μόνο ΤΑΣ, λίγο ΠουΦού και μια τζούρα Στερεόφιδο. Τι περιμένεις να γράψουν αυτοί για καλώδια των 5Κ και των 20Κ...?
Όσο για πατέντες, ο καθείς δικαιούται να κατοχυρώσει. Μια πατέντα δεν σημαίνει σώνει και καλά κάτι σπουδαίο ούτε, ακόμα λιγότερο, ότι θα ανταποκριθεί στα πολλά χιλιάρικα που σού ζητάνε.
Για να σε δω πηγαινε να κατοχυρωσεις πατεντα που νομιζεις οτι μπορει ο καθενας να το κανει ,θελει πολυ χρονο, πολυ χρημα και αντικειμενο σταματηστε ποια να απαξιωνεται οτι δεν σας αρεσει λεγοντας μπουρδες . Δεν ειναι για ολους σωστα. Οι διαφορες εξαρτωνται απο πολλα ,σωστα αλλα ειναι εκει, αλλα πραγματα μπορει να εχουν μεγαλυτερη επιδραση, μπορει δεκτο ,αλλα υπαρχουν και σε καποιους αυτες εχουν σημασια.

Αν είσαι ευχαριστημένος με τον μαλακό,σωματωδη και βαρύ ήχο των MIT,είναι φυσικό να μη σου αρέσει ο σκληρός,λεπτός και τσιριχτος ήχος των Mogami.
Μαλακο δεν ξερω ,σωματωδη σιγουρα βοδυμπιλντερ βαρυς δεν μου φαινεται στον αερα στεκεται ψηλα και ταξιδευει.
Το απαραδεκτα δεν μου ειπες ποια και γιατι να μην την πατησω δλδ .
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.083
Μηνύματα
2.927.603
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top