Κατάργηση του πολυπριζου και των συν αυτώ.

Μηνύματα
133
Reaction score
124
Έχοντας στην κατοχή μου δύο συσκευές και πλεον δύο μακρια καλώδια ρεύματος σκέπτομαι να καταργήσω το πολυπριζο και το κεντρικό καλώδιο ρεύματος.Εχοντας την καλύτερη πρίζα τοίχου της αγοράς(μην ακούσω κουβέντα!)το μόνο που μου απομένει είναι ν' αγοράσω μια ίδια ώστε τα καλώδια ρεύματος των συσκευών.να συνδέονται απ' ευθείας σ' αυτές.Το πολυπριζο μου είναι σαφώς καλύτερο από τα κοινα(μην ακούσω κουβένταX2!) όμως δε μπορεί να συγκριθει με την εν λόγω πρίζα.
Θ' ακούσω καλύτερα αφαιρώντας ενα κρίκο-συμβιβασμο από την αλυσίδα;
 
Last edited:






Μηνύματα
323
Reaction score
333
Έχοντας στην κατοχή μου δύο συσκευές και πλεον δύο μακρια καλώδια ρεύματος σκέπτομαι να καταργήσω το πολυπριζο και το κεντρικό καλώδιο ρεύματος.Εχοντας την καλύτερη πρίζα τοίχου της αγοράς(μην ακούσω κουβέντα!)το μόνο που μου απομένει είναι ν' αγοράσω μια ίδια ώστε τα καλώδια ρεύματος των συσκευών.να συνδέονται απ' ευθείας σ' αυτές.Το πολυπριζο μου είναι σαφώς καλύτερο από τα κοινα(μην ακούσω κουβένταX2!) όμως δε μπορεί να συγκριθει με την εν λόγω πρίζα.
Θ' ακούσω καλύτερα αφαιρώντας ενα κρίκο-συμβιβασμο από την αλυσίδα;
Αν θες ιδέες προς αυτή την κατεύθυνση, το ιδανικό είναι αυτές οι πρίζες να παίρνουν ρεύμα από αποκλειστική γραμμή από τον πίνακα η καθεμιά.
 



Μηνύματα
585
Reaction score
429
Ειναι τοσο γενικη ερωτηση και τοσοι αγνωστοι παραμετροι που δε νομιζω οτι μπορεις να παρεις καμια αξιοπιστη απαντηση. Εγω ειμαι υπερ του πολυπριζου power conditioner, αλλα κατα του φιλτρου οταν συνδεεις ενισχυτη σε αυτο. Προσωπικα χρησιμοποιω την high power επειδη εχω την επιλογη. Και τα supra πολυπριζα εχουν το πρωτο πριζακι χωρις φιλτρο.
 


Μηνύματα
133
Reaction score
124
Το link θα το βάλεις εσύ όταν θα το δανειστεις και θα το χρησιμοποιήσεις.Για την πρίζα δε γίνεται τίποτα Συνεχίζει και θα συνεχίσει να χρησιμοποιείται.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.990
Reaction score
35.001
Πραγματικα απορω, μετα απ αυτα τα ποστ και τα προηγουμενα βεβαια, γιατι το ρωτατε; Ενω ξερετε η δε θελετε ν ακουσετε την απαντηση;
Και στη χειροτερη δοκιμαστε τοτε!
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.192
Reaction score
9.263
Αγαπητέ Πέτρο Ανευ Ηλιόσπορων, καλή η πλάκα αλλά ας μιλήσουμε και λίγο σοβαρά:

Όπως μας έχεις πει σε άλλο θρεντ ακούς Rock 60s.
Υπάρχουν λοιπόν 2 θεωρίες για την περίπτωση σου:

1) Η μουσική που ακούς δεν είναι απαιτητική. Οπότε τσάμπα ασχολείσαι με αναβαθμίσεις του συστήματος σου. Για μια παλιά μουσική με ηχογραφήσεις 60 ετών τι βελτίωση περιμένεις να ακούσεις. Αν ενθυμούμαι τον καιρό της εφηβείας μου που άκουγα τη συγκεκριμένη μουσική οι ηχολήπτες μάθαιναν ακόμη. Συγκεκριμένα πετούσαν τα μισά όργανα στο αριστερό ηχείο και τα άλλα μισά στο δεξί και έκαναν ένα στέρεο της κακιάς ώρας.

Πες ότι αλλάζεις καλώδια και ρεύματα κλπ κλπ. Θα ακούσεις μια τρίχα παραπάνω από τις άθλιες ηχογραφήσεις που σου αρέσουν; Δεν βρίσκεις ότι πετάς λεφτά δωρεάν χωρίς νόημα; Καλύτερα απλά να απολαύσεις τη μουσική σου και να δώσεις τα χρήματα σε κάτι καλύτερο, όπως στο Κ.Τ.Μ.Τ.Α.Χ.Σ.*

Εξάλλου τι νόημα έχει η φεράρι στο χωματόδρομο της κάτω πλαγιάς επαρχίας καταλαγαρίου;

* Κοινωφελές Ταμείο Μελών Του Αβσάητ Χωρίς Σαμπς

2) Έστω ότι είναι απαιτητική η μουσική που ακούς γιατί γουστάρεις και καμιά μεταγενέστερη ροκιά. Τότε θα μείνεις με τα 5" ηχεία με το (ας πούμε) τέλειο καλώδιο; Εκεί θες 2 σαμπάκια ακόμη να ακούσεις το υπόλοιπο φάσμα που τώρα ακούς μόνο στο σινεμά. Αφού απ'ότι φαίνεται το φυσάς το μαρούλι, γιατί αρνείσαι έστω και να δοκιμάσεις τα σαμπς και αν δεν σου αρέσει να τα σπρώξεις στις αγγελίες;

Θυμίζω ότι ο άνθρωπος ακούει 20-20Khz και το 20-50Hz μάλλον δεν το έχεις ακούσει ποτέ. Για άνθρωπο που ακούει (τρίχες) διαφορές σε καλώδια είναι έκπληξη να πετάει στα σκουπίδια μιάμισι οκτάβα. Σταμάτα να ακούς φανταστικές, μη-μετρήσιμες σαχλαμάρες και δες το φως το αληθινό.

Προσκύνα και εσύ τον άγιο σαμπγούφερ!!!

fde8cd46-25ba-4ec5-aa70-1a4b8c124c6f copy.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.415
Μηνύματα
2.902.730
Members
38.043
Νεότερο μέλος
ADRONIS
Top