Featured Λόγοι να μη χρειαζόμασταν sub και κατά πόσον θα ίσχυαν...

Μηνύματα
6.868
Reaction score
667
Φίλε μου, με αυτό που έγραψες μόλις δείχνει πως απλά δεν ξέρεις πως να τοποθετήσεις και να ενσωματώσεις ένα sub συο σύστημα. Τίποτα περισσότερο.
Στην τύχη θα τα έβαζα τα subs για να ακουμπάω τον καφέ μου και τα πόδια μου. .
Θα γέμιζα μετά το σαλόνι με μπάσο παγίδες για να κινηθεί το χρήμα στη αγορά .
Θα πηνάσετε ρε !
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.797
Reaction score
6.368
Στην τύχη θα τα έβαζα τα subs για να ακουμπάω τον καφέ μου και τα πόδια μου. .
Θα γέμιζα μετά το σαλόνι με μπάσο παγίδες για να κινηθεί το χρήμα στη αγορά .
Θα πηνάσετε ρε !
Για το Δελφινάριο και εκεί οριακά...

Δεν είναι κακό να μην ξέρουμε κάτι... να επιμένουμε όμως είναι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.114
Reaction score
131.146
Φίλε μου, με αυτό που έγραψες μόλις δείχνει πως απλά δεν ξέρεις πως να τοποθετήσεις και να ενσωματώσεις ένα sub συο σύστημα. Τίποτα περισσότερο.
Αυτό κάνει μπαμ από το διάστημα.

Σα το σινικό τείχος.
 

Μηνύματα
13.112
Reaction score
10.384
Εμένα με έχει μπερδέψει ο Κύριος Γιώργος με αυτά που γράφει. Δεν καταλαβαίνω πότε κάνει πλάκα, γιατί την κάνει τόσο επιτηδευμένα και πότε μιλάει σοβαρά.
 

Μηνύματα
6.868
Reaction score
667
Εμένα με έχει μπερδέψει ο Κύριος Γιώργος με αυτά που γράφει. Δεν καταλαβαίνω πότε κάνει πλάκα, γιατί την κάνει τόσο επιτηδευμένα και πότε μιλάει σοβαρά.
Γιατί εδώ αγαπιόμαστε και κάνουμε και την πλακίτσα μας
Ξεχνιόμαστε απο τη δουλειά και αυτό μας βοηθάει όλους. Δεν χρειάζεται να τα πέρνουνε όλα της μετρητοίς.
Η δουλειά μου δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τη μουσική ή το χώρο του Audio.
Το ότι έρχεται πείνα δεν το είπα για πλάκα . Οι μισθοί μειώνονται διαρκώς με τον πληθωρισμό και οι καλές δουλειές είναι λιγοστές. Στην πολυεθνική που εργάζομαι, οι νέοι μηχανικοί τηλεπικοινωνιών και ΙΤ με τους μισθούς που παίρνουν είναι αδύνατον να πάρουν την απόφαση να παντρευτούν και να κάνουν οικογένεια. Θα πρέπει να δουλέψουν για τα επόμενα 20 χρόνια για να μείνουν σε δικό τους σπιτι.
Το να αγοράσεις καινούργιο διαμέρισμα 85 τμ είναι πλέον αδύνατον . Δίπλα μου χτίζεται μια πολυκατοικία και σήμερα που ρώτησα για ένα γνωστό μου ζευγάρι πόσο κοστίζει το τ. μ η απάντηση που πήρα ήταν 4.320€.
Subwoofers προφανώς και δεν ξέρω να εγκαθιστώ. Εαν ποτέ χρειαστεί θα πληρώσω τεχνικό να το κάνει .
Αυτό κάνει μπαμ από το διάστημα.

Σα το σινικό τείχος.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια .
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.797
Reaction score
6.368
Γιατί εδώ αγαπιόμαστε και κάνουμε και την πλακίτσα μας
Ξεχνιόμαστε απο τη δουλειά και αυτό μας βοηθάει όλους. Δεν χρειάζεται να τα πέρνουνε όλα της μετρητοίς.
Η δουλειά μου δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τη μουσική ή το χώρο του Audio.
Το ότι έρχεται πείνα δεν το είπα για πλάκα . Οι μισθοί μειώνονται διαρκώς με τον πληθωρισμό και οι καλές δουλειές είναι λιγοστές. Στην πολυεθνική που εργάζομαι, οι νέοι μηχανικοί τηλεπικοινωνιών και ΙΤ με τους μισθούς που παίρνουν είναι αδύνατον να πάρουν την απόφαση να παντρευτούν και να κάνουν οικογένεια. Θα πρέπει να δουλέψουν για τα επόμενα 20 χρόνια για να μείνουν σε δικό τους σπιτι.
Το να αγοράσεις καινούργιο διαμέρισμα 85 τμ είναι πλέον αδύνατον . Δίπλα μου χτίζεται μια πολυκατοικία και σήμερα που ρώτησα για ένα γνωστό μου ζευγάρι πόσο κοστίζει το τ. μ η απάντηση που πήρα ήταν 4.320€.
Welcome to Greece :D

Μόνο τωρινό φαινόμενο είναι αυτό; Πότε πληρωνότανε ο Έλληνας στο Χ πόστο, αντίστοιχα με χώρες "καριέρας" τύπου USA, Ελβετία, Norway, UK, Japan, ακόμα και China σε κάποιες θέσεις...
Συν ότι είσαι... ας πούμε "Τεχνικός εγκαταστάσεων" και ζητάνε να ξέρεις να οδηγάς και μονοκινητήριο μπας και χρειαστεί να κάνεις delivery replacement parts που υποσχέθηκαν εντός 4 ωρών σε όλη την επικράτεια ενώ η εταιρία δεν έχει ούτε κατά διάνοια την δυνατότητα και την οργάνωση για να το προσφέρει;

Όλη η χώρα είναι και ήταν μια αγγελία "Ζητήτε σερβιτώρος, με εμπειρία στο service, με καλές γνώσεις αν γίνεται και με πτυχεία, αγγλικών, γαλλικών, ισπανικών, γερμανικών, να οδηγάει αμάξι και μηχανάκι, να ξέρει υπολογιστές, να μπορεί να ρυθμίσει ένα router/access point, να γνωρίζει και από ψήσιμο φιλέτων, να ξέρει να φτιάχνει μαρινάδα, να μπορεί να φτιάξει και specialty coffee & latte art".... μόνο γνώσεις Oracle DB δεν έβαζαν στην αγγελία ζήτησης εργασίας... και φυσικά έκλεινε με το "ανταγωνιστικός μισθός και ευχάριστο περιβάλλον" (my ass!) :D

Για τους έχοντες βεβαίως η χώρα μας είναι η γη της επαγγελίας (μέχρις ενός σημείου και ολίγων παραλείψεων).

Subwoofers προφανώς και δεν ξέρω να εγκαθιστώ. Εαν ποτέ χρειαστεί θα πληρώσω τεχνικό να το κάνει .
Για αυτό καλό είναι να μην κρίνουμε το setup κανενός, κανένα προϊόν, καμία κατηγορία προϊόντος όταν δεν ξέρουμε αν έχει ρυθμιστεί σωστά.
Υπάρχουν πράγματα που επαφύονται σε επιφανειακές γνώσεις (π.χ. να μην βάλεις σε σύστημα με ένα subwoofer την θέση ακρόασης εκεί που έχεις null λόγω room mode), και υπάρχουν και πράγματα που είναι τόσο πολύπλοκα που ακόμα και επαγγελματίας μπορεί να του ξεφύγουν, καθώς και νέες μελέτες, νέες εξελίξεις που πολλές φορές πρέπει να ασχοληθείς, να διαβάσεις, να πειραματιστείς πολύ για να τις κατανοήσεις πλήρως και να φτάσεις να τις εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο.

Είναι εύκολο να μπεις σε ένα σπίτι με ένα ας πούμε common, mainstream, SVS SB-3000 και να πεις "πω πω, χάλια παίζει αυτό"... και το ίδιο "εύκολο" να πεις "πω, πολύ καλά για τα λεφτά του παίζει αυτό" στο ίδιο ακριβώς σπίτι στον ίδιο χώρο, απλά με κάποιες αλλαγές.
 

Μηνύματα
6.868
Reaction score
667
Welcome to Greece :D

Μόνο τωρινό φαινόμενο είναι αυτό; Πότε πληρωνότανε ο Έλληνας στο Χ πόστο, αντίστοιχα με χώρες "καριέρας" τύπου USA, Ελβετία, Norway, UK, Japan, ακόμα και China σε κάποιες θέσεις...
Δεν ίσχυε αυτό παλαιότερα.
Πριν απο 6 χρόνια οι νέοι presales μηχανικοί μας προσλαμβάνονταν με σχεδόν το διπλάσιο μισθό.
Σήμερα τα περισσότερα καλά βιογραφικά απορρίπτονται ως over qualified για πολλούς και διάφορους λόγους. Ένας λόγος είναι ότι φεύγουν γρήγορα στον 1ο ή 2ο χρόνο .
Όλοι ψάχνουν για χαμηλόμισθο προσωπικό με τα προσόντα που ανέφερες κι εσύ στο προηγούμενο post.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.114
Reaction score
131.146
Για αυτό καλό είναι να μην κρίνουμε το setup κανενός, κανένα προϊόν, καμία κατηγορία προϊόντος όταν δεν ξέρουμε αν έχει ρυθμιστεί σωστά.
Υπάρχουν πράγματα που επαφύονται σε επιφανειακές γνώσεις (π.χ. να μην βάλεις σε σύστημα με ένα subwoofer την θέση ακρόασης εκεί που έχεις null λόγω room mode), και υπάρχουν και πράγματα που είναι τόσο πολύπλοκα που ακόμα και επαγγελματίας μπορεί να του ξεφύγουν, καθώς και νέες μελέτες, νέες εξελίξεις που πολλές φορές πρέπει να ασχοληθείς, να διαβάσεις, να πειραματιστείς πολύ για να τις κατανοήσεις πλήρως και να φτάσεις να τις εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο.
Εικόνα και ήχος, είναι πλέον πολύ σύνθετα τεχνικά θέματα, πέραν των ορίων γνώσης των πελατών.

Οι καλιμπρατορες, καλούνται να διαχειριστούν πολλές και περίπλοκες παραμέτρους, ώστε να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τις όποιες διαθέσιμες συσκευές, αλλά και να ενημερώνονται συνεχώς για τις τεχνολογίες που τρέχουν.

Οι πελάτες τώρα, δυστυχώς δεν έχουν πάντα δίκιο.

Ενώ στην εικόνα, στη ρύθμιση ενός 4k εξαιρετικού σύγχρονου βιντεοπροβολέα, αλλά και μιας υψηλής πιστότητας απεικόνισης τηλεόρασης, δεχόμαστε όλοι ανεξαιρέτως πως ένας επαγγελματίας καλιμπρατορας είναι αναγκαίος για να "παίξει την καλύτερη το δυνατόν εικόνα", στον ήχο υπάρχει ένα ..θεματάκι, δυσκολεύεται ο κόσμος να αποδεχτεί πως χρειάζεται επαγγελματία να του καλιμπράρει σωστά το στέρεο.

Κι όμως, ένας επαγγελματίας θα μπορούσε να βελτιώσει σε σημαντικό βαθμό την συνολική απόδοση της συντριπτικής πλειοψηφίας των οικιακών συστημάτων ήχου.

Και χωρίς να βάλει "καλύτερα" καλώδια ρεύματος. Αυτό που το πας..

Τέλος πάντων, είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσουμε πως εικόνα δε στήνεται με το μάτι, και ήχος με το αυτί. Χρειάζονται μετρητικά εργαλεία, πρέπει να πραγματοποιηθούν πολλές μετρήσεις, ώστε στη συνέχεια να ξεκινήσει η αναγκαία διαδικασία διόρθωσης των μετρούμενων αποκλίσεων από το προβλεπόμενο, σύμφωνα με τις προδιαγραφές, και στο τέλος να γίνει επαλήθευση της διόρθωσης με επιπρόσθετες μετρήσεις. Είτε μιλάμε για εικόνα, είτε για ήχο.

Συνολικά, αυτή είναι η απλή πραγματικότητα:

Άμα την παλεύεις με μετρήσεις και διορθώσεις, κι έχεις προμηθευτεί τον αναγκαίο εξοπλισμό και απέκτησες και μια Α εμπειρία, οκ, κάνε το παιχνίδι σου. Άμα δε την παλεύεις, βρες ένα επαγγελματία να στο ρυθμίσει, κι άσε τα ματζουνια και τα πολυμπριζα..
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.641
Μηνύματα
2.912.524
Members
38.080
Νεότερο μέλος
ApoToL98
Top