Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Αγαπητό μέλος του AVSite - Editor Bhutia χρόνια πολλά.

Δε μπορώ να γνωρίζω πως σου ήλθε η έμπνευση για τη δημιουργία του νήματος, δεν έχει και καμιά σημασία άλλωστε. Αυτό που θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να σ' απασχολήσει ιδιαιτέρως, είναι δύο πράγματα.

1. Πρώτα το έλασσον:

O τίτλος που έδωσες στο συγκεκριμένο νήμα, ήταν απολύτως, απολύτως βέβαιο, λαβών υπ' όψιν συνολικά τις τοποθετήσεις σου περί των λυχνιακών ενισχυτικών, υποστηριζόμενες καταλλήλως - ενθέρμως και από μερικά άλλα μέλη με τις ίδιες ακριβώς απόψεις, ότι θα διέγειρε τα αντανακλαστικά, και θα πυροδοτούσε αντιδράσεις των κατόχων αυτών ακριβώς των ενισχυτικών, αλλά και όχι μόνο. Θα με συγχωρέσεις
Bhutia, αλλά είμαι απολύτως πεπεισμένος, ότι ενήργησες "εν πλήρει συνειδήσει", και εν "πλήρει επιγνώσει" για το αποτέλεσμα, και βεβαίως, αδιαφόρησες γ' αυτό. Γνώμη μου: απόφυγε στο μέλλον να ονοματίζεις με τέτοιο τρόπο τα, πράγματι, αραιά κείμενά σου, προκαλούν. Και οι προκλήσεις δεν αρμόζουν σ' ένα site που κυρίως έχει σαν θέμα του την εικόνα και τον ήχο.

2. Το μείζον:

Θα πρέπει να επανεξετάσεις τον τρόπο γραφής σου, απαραίτητα, και τάχιστα πρέπει να το κάνεις. Σου γνωρίζω ότι ο γραπτός σου λόγος, δε γνωρίζω για τον προφορικό, αλίμονο εάν είναι ο ίδιος, απέχει πάρα πολύ από τη σωστή χρήση της γλώσσας μας. Αυτή τη γλώσσα την οποία διακρίνει η σαφήνεια, η αμεσότητα, η ευστοχία, η ευθύτητα, η περιεκτικότητα, και λακωνικότητα (όταν απαιτείται), αναφέρω μερικά μόνο από τα πολλά υπέροχα χαρακτηριστικά της, την ευτελίζεις, και την μειώνεις. Λυπάμαι που το λέω, ο γραπτός σου λόγος, πάλι συνειδητά πιστεύω ότι γίνεται αυτό, δεν ενσωματώνει κανένα, απολύτως κανένα από τα ανωτέρω χαρακτηριστικά, και η απορία μου είναι γιατί. Γιατί γίνεται αυτό;
Θα ήταν αποδεκτή η χρήση της εάν απευθυνόσουν στον κύκλο σου, όποιος και αν είναι αυτός, δεν τον γνωρίζω, όχι όμως για την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων, τη διατύπωση σκέψεων, προτάσεων, απαντήσεων κ.λ.π.

Δεν είναι δυνατόν να αναγκάζεις τους συνομιλητές σου να "σπάνε" τις εκφράσεις του όποιου κειμένου σου σε λέξεις, ή προτάσεις που είναι περισσότερο κατανοητές, ώστε στο τέλος να συνθέσουν συνολικά το νόημά του. Αυτό δεν ονομάζεται ορθός τρόπος γραφής. Η ελληνική γλώσσα δεν είναι έτσι, και φυσικά δεν γράφεται έτσι. Θα είναι λάθος, πίστεψέ με, εάν, παρά τις παρατηρήσεις μου, συνεχίσεις να επιμένεις στον συγκεκριμένο τρόπο γραφής. Δε μπορώ να φανταστώ ότι είναι δυνατόν να επιμένεις περισσότερο στη σκόπιμη ασάφεια και στην γλωσσοπλασία. Αυτό πρέπει να σταματήσει νομίζω.

Αυτές είναι οι σκέψεις ενός απλού μέλους του AVSite, φανερού, όχι Hidden, και προς θεού, όχι, επ' ουδενί.. ..Guru!! Τις έγραψα με σκοπό να καταδείξω το μέγεθος του προβλήματος που εντοπίζω, αναγιγνώσκοντας τα κείμενά σου, ελπίζοντας σε διόρθωση, και όχι σε επιβολή . Δε διεκδικώ άλλωστε τον τίτλο του κατέχοντος την τέχνη της ορθής γραφής.

Καλή χρονιά και πάλι, και να είναι γεμάτη με πολλή πολλή μουσική..
Κάθε Λόγος έχει τη δική του ευκρίνεια και τη δική του ειλικρίνεια.
Παραδείγματος χάριν...
...Προτιμω τον μπουχτια απο τα και καλα poios einai o karamalakas
Από μια μόνο φράση μπορώ ο ίδιος να συλλάβω το νόημα των υπολοίπων που παρέθεσε ο Δντ στην προηγούμενη σελίδα....

Η γλώσσα του υποφαινομένου είναι...λυχνιακής τοπολογίας.Η λειτουργία της συναρτάται με το σύνθετο φορτίο του εκάστοτε αποδέκτη.

Και θα απορούσα πραγματικά άμα την επιδοκίμαζες...;)
 


Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Από μια μόνο φράση μπορώ ο ίδιος να συλλάβω το νόημα των υπολοίπων που παρέθεσε ο Δντ στην προηγούμενη σελίδα....

Η γλώσσα του υποφαινομένου είναι...λυχνιακής τοπολογίας.Η λειτουργία της συναρτάται με το σύνθετο φορτίο του εκάστοτε αποδέκτη.

Και θα απορούσα πραγματικά άμα την επιδοκίμαζες...;)
θα ρωτησω τον εαρ που σε καταλαβαινει ...:D

me no...:)
 









Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.741
Περιμένω την συνέχεια του πας γυρευοντας...:)
Να σου πω εγώ , αφού δεν καταλαβαίνεις.
Μέχρι αύριο , γράψε στοιχεία και αποδείξεις, διαφορετικά θα σβήσω όλα αυτά και θα φας ban.
Πρωτοχρονιάτικα σας έπιασε η μαλακία.
 

D

deleted user 10898

Guest
Άστο δεν αξίζει.
Παλιά τουλάχιστον μας λέγαν παπαγαλάκια του χατζητετοιου. Τώρα δεν έχουν τα ... να πουν τίποτα, λάσπη υπονοούμενα κλπ... Οπως στην πολιτική...
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.473
Reaction score
28.046
Αφού είδα μέχρι και διασκευές στο νήμα τούτο, ας κάνω κι εγώ μία
Από τούτο:

ΕΙΔΑ ΤΗ ΛΟΛΑ ΚΑΠΟΤΕ
………………………………………….
Την παιδική μου φίλη, την είδα ξαφνικά
Τις λάμπες να κοιτά
Ασθενικά κομμάτια, στις λάμπες της τις δυό
Μισοσβησμένα μπάσα, ναυάγια ηχητικά
Σβήνουν τα db, στη σκάλα ήχος κανείς
Θα πλανηθούμε ψιθυριστοί
Καλώδια, τελούρια, δίσκοι χαγιεντκοί
Αλλάζω λάμπες κάθε μέρα, μα τι?
Πού να δούμε ήχο οι πτωχοί…

Καλή χρονιά!! Χωρίς κόντρες, πάθος και βιτριόλι.
Το γέλιο κάνει καλό (για κάτι ενδορφίνες διάβασα σ’ ένα pdf).
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Μίλησα για καποιους οχι όλους
Ουτε το φόρουμ
Ειπα ότι υπάρχουν κι αυτοι και να είναι όλοι οι χομπιστες επιφυλακτικοι

Αφορμη για μπαν αυτό?

Καντο τότε :D
[DOUBLEPOST=1546379548][/DOUBLEPOST]
Άστο δεν αξίζει.
Παλιά τουλάχιστον μας λέγαν παπαγαλάκια του χατζητετοιου. Τώρα δεν έχουν τα ... να πουν τίποτα, λάσπη υπονοούμενα κλπ... Οπως στην πολιτική...
Ο εκνευρισμος γιατί?
Και τα υπονοούμενα τα δικα σου?
Σε επίπεδο ποιος εχει τα το τοποθετεις?
Αλήθεια?:)
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.741
Μίλησα για καποιους οχι όλους
Ειπα ότι υπάρχουν κι αυτοι και να είναι όλοι οι χομπιστες επιφυλακτικοι
Ανακάλυψες την Αμερική .ΜΠΡΑΒΟ σου.
Μίλησες αόριστα και ζήτησες περισσότερα απ την Σ.Ο.

Αφορμη για μπαν αυτό?
Ε ναι , δεν μπορεί ο καθένας να πετάει μια παπαριά να αιωρείται.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.256
Reaction score
128.321
δεν μπορεί ο καθένας να πετάει μια παπαριά να αιωρείται.
Η πικρή αλήθεια είναι ότι ο ορθολογισμός στο όντιο, μειώνει τραγικά τις πωλήσεις, ιδίως τις συνεχείς άπατες "αναβαθμίσεις".

Οι πτώσεις πωλήσεων, και η ενασχόληση με την ηχητική περιποίηση του χώρου ακρόασης κι όχι με τις αναβαθμίσεις συσκευών, είναι επαρκείς λόγοι για να υπάρχουν τέτοιες πρακτικές, που ακόμα και χωρίς αποδείξεις, στιγματίζουν.

Όμως: συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια. :p

Παρόλα αυτά, είμαι υπέρ του να πίπτει ράβδος, για ευνόητους λόγους. 8-)

Όπως λέει ο βετ, τα γνωστά παπαγαλάκια του χατζηστάμου και άλλες ιστορίες στη χώρα της ..λάμπας.:D

Όσο για την γραπτή έκφραση του μπούτχια, η διαφωνία μου με τον Νίκο είναι σε βαθμό κακουργήματος, διότι πιο πυκνό, σπαρτιάτικο και εύστοχο γραπτό λόγο από αυτόν, δεν ξέρω εδώ μέσα. Καταλαβαίνω όμως συχνά, ότι είναι λίγοι οι αποδέκτες που θα τον κατανοήσουν, διότι (απλώς) θέλει υπόβαθρο. Αυτό κι αν είναι επιτυχία, να γράφεις δημόσια κάτι, που να ξέρεις εκ των προτέρων ποιοί θα το καταλάβουν! Ιτς ε κάιντ οφ μάτζικ!:D

Μπορεί απλοϊκά σκεπτόμενος να ήθελα πιο βατό λόγο μπας και καταλάβουν κι άλλοι, αλλά από την άλλη, η διασκέδαση του γράφοντος είναι μεγάλη.:p
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.285
Μηνύματα
2.895.386
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top