Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.277
Στην εποχή ετούτη της κρίσης, κλιματικής και ενεργειακής, εγώ σε κλας Α και λάμπες βάζω ❌
Δεν είναι ρε class A , AB ,είναι αλλά σοβαρό εργαλείο , ιδίως αν αίναι ο L , SANSUI B 2301L .
 

Μηνύματα
15.460
Reaction score
17.750
Στην εποχή ετούτη της κρίσης, κλιματικής και ενεργειακής, εγώ σε κλας Α και λάμπες βάζω ❌
Κοίτα τώρα μην σκάσει κανένα πυρηνικό ... και άσε την κλιματική αλλαγή. Μπορεί να περιμένει. Εξάλλου έχουμε τελειώσει ήδη εάν δεν το έχεις καταλάβει .... αλλά οι audio people το χαβά τους.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.277
Παιδιά τον χαβάς εσείς. Ποιά κλιματική αλλαγή ?
Ο πλανήτης γη ΕΚΤΕΛΕΊ reset κάθε κάποια χρόνια , ως σταννταρτ διαδικακσία , τι δεν καταλαβαίνετε ?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.977
Reaction score
21.229
Παιδιά τον χαβάς εσείς. Ποιά κλιματική αλλαγή ?
Ο πλανήτης γη ΕΚΤΕΛΕΊ reset κάθε κάποια χρόνια , ως σταννταρτ διαδικακσία , τι δεν καταλαβαίνετε ?
Καλέ..? :rolleyes:
Και αυτό το reset προκαλεί κλιματική αλλαγή.. ;)
Μην αρπάζεσαι.. :laugh::lolsign:
 


Μηνύματα
15.460
Reaction score
17.750
Τον τίτλο γκουρου φέρει ο Μπουτχιας. Βέβαια αυτό που προσπαθώ να κατανοήσω είναι το συναισθηματικό του δέσιμο με αντικείμενα όπως εκείνα τα μικρά όμορφα ηχειάκια που δεν του πάει η καρδιά να τα βάλει στο κελάρι. Ίσως να είναι απαραίτητα για την ψυχική του ισορροπία. Το προσπερνάω.

Σχετικά με τις μετρήσεις και τον ήχο θα δανειστώ την φράση κάποιου.
Υπάρχουν πράγματα που μετριούνται αλλά δεν ακούγονται και υπάρχουν πράγματα που δεν μετριούνται αλλά ακούγονται.
Στο τέλος αυτό που έχει σημασία είναι η απόλαυση και η ευχαρίστηση του υποκειμένου κατά την ακρόαση.
Δεδομένο είναι ότι υπάρχουν νόμοι και συνθήκες ευνοϊκές για την ακρόαση που δημιουργούν διαφορετική αίσθηση στον ακροατή.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μεγάλη οθόνη. Η θέαση ταινίας σε μεγάλη οθόνη θα αφήσει ένα διαφορετικό αποτυπωμα στον θεατή εν συγκρίσει με το να την δει από το ταμπλετ.
Εάν οι συνθήκες είναι τελείως από κομμένες απ την απόλαυση και το μέγεθος αυτής τότε για ποιο λόγο να μπαίνουν στον κόπο να ρυθμίσουν όλα αυτά που πρέπει σε ένα λαιβ. Θα τα άφηναν όλα χύμα αφού θα ήταν αδιάφορα για τους μουσικόφιλους στην αρένα.
Δεν ξέρω γιατί ο Αυτιά προσδιορίζεται ως μουσικόφιλος λες και εμείς είμαστε εχθροί της.
Η πιθανότητα επίσης ένας εχθρός της μουσικής να ασχολειθει με το χόμπι είναι μιδαμινη. Υπάρχει μια συνάφεια. Εγώ άλλωστε ήμουν αρχικά μουσικόφιλος σκέτο και μετά ασχολήθηκα με το χόμπι διότι πέρα από την ευχαρίστηση της ενασχόλησης με κάτι, το αποτέλεσμα αποτυπώνεται κατά την ακρόαση. Δεν θα ασχολούμουν με σαμπ και πολυκαναλο εάν δεν άκουγα διαφορά προς το καλύτερο κατά την ακρόαση και δεν μου δημιουργούσε μεγαλύτερη ευχαρίστηση ή έστω ακόμη και επιθυμία να ακούω περισσότερες ώρες χωρίς να με κουράζει.
Δλδ η ενασχόληση με το χόμπι δεν προέκυψε τυχαία, η αγάπη για την μουσική με οδήγησε και οι οποίες αναβαθμίσεις προέκυψαν με γνώμονα την απόλαυση.
Η πιστή αναπαραγωγή δεν μου λέει κάτι εάν δεν συνδέεται με την απόλαυση.
Το μόνο πρόβλημα που διαπίστωσα είναι χάλια παραγωγές που ναι μεν τις ακούω αλλά ο εγκέφαλος δεν τις δέχεται τόσο ευχάριστα.
Μόνον στον Αυτιά παίζουν όλες οι ηχογραφήσεις ευχάριστα σύμφωνα με τα λεγόμενά του.
Να δω πότε θα πάω να πάρω αυτή την βρεγμένη την σανίδα :lolsign:
Τι μου τα λές εμένα ; :D Εγώ ούτε στους γκουρού πιστεύω , ούτε στο "χόμπι" όπως έχω ξαναπεί. Εάν δε , πισττεύεις ότι η μουσική και οι τέχνες γενικότερα έχουν σχέση με τους audio people όπως βλέπω εδώ μέσα τις απόψεις τους για όλα τα θέματα .... καήκαμε. Πάνω απο όλα η "απόλαυση" βεβαίως βεβαίως ... η πεμπτουσία της τέχνης .... το audio βγάζει "γούστα".

Στο θέμα μας τώρα . Κοίτα βίντεο που μου βγάζει προτεινόμενα με αυτά τα λίνκ που με βάζετε όλοι να ανοίγω. Εσύ τα ξέρεις όλα αυτά. Κοίτα Ελληνας λέει είναι ο youtuber. ¨Εχει και έναν ViVa εκεί μέσα ο τύπος εκτός απο τον αλλο με τα 65 βατάκια που κάνει 350 Κ. Να τα πουλήσει πες του να πάρει την προσφορά $99 του ενισχυτή του Αμίρ που προτείνει ο Bhutia. :D

Άς το βάλω όπως πετάς εξάλλου και εσύ τα πολυκάναλα στα βίντεο. Τουλάχιστον νήμα για λάμπες είναι και κόρνες ... ας μπεί και κάτι σχετικό, όλο για πολυκάναλα , λέμε εδώ και για τα ελαττώματα των λαμπτήρων.


Για την τηλεόραση και τις οθόνες τι να πω ;
Πρώτο και σπυδαιότερο αυτό : Προσοχή στις στίχοι.


Μετά διάφορα :


Και ένα semi σχετικό αλλά μου άρεσε τώρα που το άκουγα μετά απο πάρα πάρα πολλά χρόνια.
https://www.youtube.com/watch?v=dD-SpHH7qDA
 
Last edited:

Μηνύματα
4.806
Reaction score
8.446
Να τα πουλήσει πες του να πάρει την προσφορά $99 του ενισχυτή του Αμίρ που προτείνει ο Bhutia. :D
:biggrin::biggrin:
Δεν τον ρωτάς από περιέργεια γιατί τότε ο οκτακαναλος ενισχυτής της τρινοφ κοστίζει πάνω από 14000? :D
 

Μηνύματα
15.460
Reaction score
17.750
:biggrin::biggrin:
Δεν τον ρωτάς από περιέργεια γιατί τότε ο οκτακαναλος ενισχυτής της τρινοφ κοστίζει πάνω από 14000? :D
Απο τις πολλές ακροάσεις που κάνανε , ελέγχοντας σε διάφορα στάδια της παραγωγής το αποτέλεσμα. Ήταν λίγο άπειροι και δεν χρειαζόταν όπως οι άλλοι λίγες ή καθόλου γιατί ξέρουν απο πριν πως θα ακουστεί κάτι και ξανακάνουν έντονες μόνο όταν κάνουν κάποιο νέο σχεδιασμό. :D

Ο Ear και ο Bhutia νομίζουν ότι "γεννήθηκε" μόνος του απο τις μετρήσεις. :D

===============

Είναι και 24 άτομα στην ομάδα, δεκαετία και βάλε τον δούλευαν πρέπει να πληρωθούν όλα αυτά. Φτηνός είναι κιόλας εάν θες την γνώμη μου.

Βάζω στοίχημα βέβαια ότι ο Ear θα σου πεί ότι ηχητικά σαν πιχότητα είναι ίδια με αυτόν των $99.99 του Αμίρ. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.203
Reaction score
56.294
Τι μου τα λές εμένα ; :D Εγώ ούτε στους γκουρού πιστεύω , ούτε στο "χόμπι" όπως έχω ξαναπεί. Εάν δε , πισττεύεις ότι η μουσική και οι τέχνες γενικότερα έχουν σχέση με τους audio people όπως βλέπω εδώ μέσα τις απόψεις τους για όλα τα θέματα .... καήκαμε. Πάνω απο όλα η "απόλαυση" βεβαίως βεβαίως ... η πεμπτουσία της τέχνης .... το audio βγάζει "γούστα".

Στο θέμα μας τώρα . Κοίτα βίντεο που μου βγάζει προτεινόμενα με αυτά τα λίνκ που με βάζετε όλοι να ανοίγω. Εσύ τα ξέρεις όλα αυτά. Κοίτα Ελληνας λέει είναι ο youtuber. ¨Εχει και έναν ViVa εκεί μέσα ο τύπος εκτός απο τον αλλο με τα 65 βατάκια που κάνει 350 Κ. Να τα πουλήσει πες του να πάρει την προσφορά $99 του ενισχυτή του Αμίρ που προτείνει ο Bhutia. :D

Άς το βάλω όπως πετάς εξάλλου και εσύ τα πολυκάναλα στα βίντεο. Τουλάχιστον νήμα για λάμπες είναι και κόρνες ... ας μπεί και κάτι σχετικό, όλο για πολυκάναλα , λέμε εδώ και για τα ελαττώματα των λαμπτήρων.


Για την τηλεόραση και τις οθόνες τι να πω ;
Πρώτο και σπυδαιότερο αυτό : Προσοχή στις στίχοι.


Μετά διάφορα :


Και ένα semi σχετικό αλλά μου άρεσε τώρα που το άκουγα μετά απο πάρα πάρα πολλά χρόνια.
https://www.youtube.com/watch?v=dD-SpHH7qDA
like για τα κομμάτια αλλά αναρωτιέμαι μήπως... έχεις πάθει παράκρουση. Ενώ έχω δηλώσει πως θα διάλεγα τον λυχνιακό έναντι του Αμιρικού εσύ υποστηρίζεις το αντίθετο... Ακόμα και οι audio people έχουν ψυχή και δοπαμινεργικούς υποδοχείς στον εγκέφαλο οπότε η εκάστοτε ενασχόληση συνδέεται με κάποια απόλαυση... Ομοίως και για όσους χτίζουν μνημειώδη χαϊενδικά setup δίχως να ενδιαφέρονταν για την ίδια τη μουσική... Η απόλαυση πάει με όλα.

Piece de Resistance όμως είναι το πρώτο βιντεάκι με τον χαϊεντά που δεν έχει καν μεριμνήσει για στοιχειώδη ηχητική ποιότητα με αποτέλεσμα να κάνει παράσιτα ... Το πενηντάκιλο DAC τον μάρανε. :roflmao:
 
Last edited:


Μηνύματα
1.072
Reaction score
1.191
Τι μου τα λές εμένα ; :D Εγώ ούτε στους γκουρού πιστεύω , ούτε στο "χόμπι" όπως έχω ξαναπεί. Εάν δε , πισττεύεις ότι η μουσική και οι τέχνες γενικότερα έχουν σχέση με τους audio people όπως βλέπω εδώ μέσα τις απόψεις τους για όλα τα θέματα .... καήκαμε. Πάνω απο όλα η "απόλαυση" βεβαίως βεβαίως ... η πεμπτουσία της τέχνης .... το audio βγάζει "γούστα".

Στο θέμα μας τώρα . Κοίτα βίντεο που μου βγάζει προτεινόμενα με αυτά τα λίνκ που με βάζετε όλοι να ανοίγω. Εσύ τα ξέρεις όλα αυτά. Κοίτα Ελληνας λέει είναι ο youtuber. ¨Εχει και έναν ViVa εκεί μέσα ο τύπος εκτός απο τον αλλο με τα 65 βατάκια που κάνει 350 Κ. Να τα πουλήσει πες του να πάρει την προσφορά $99 του ενισχυτή του Αμίρ που προτείνει ο Bhutia. :D

Άς το βάλω όπως πετάς εξάλλου και εσύ τα πολυκάναλα στα βίντεο. Τουλάχιστον νήμα για λάμπες είναι και κόρνες ... ας μπεί και κάτι σχετικό, όλο για πολυκάναλα , λέμε εδώ και για τα ελαττώματα των λαμπτήρων.


Για την τηλεόραση και τις οθόνες τι να πω ;
Πρώτο και σπυδαιότερο αυτό : Προσοχή στις στίχοι.


Μετά διάφορα :


Και ένα semi σχετικό αλλά μου άρεσε τώρα που το άκουγα μετά απο πάρα πάρα πολλά χρόνια.
https://www.youtube.com/watch?v=dD-SpHH7qDA
Άσε τον ενισχυτή του πρώτου συστήματος που παρουσιάζεται και φέρε μου τα καλώδια ηχείων που χρησιμοποιεί.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.826
Reaction score
29.487
Δεν εννοούσα αυτόν.

Παιδιά τον χαβάς εσείς. Ποιά κλιματική αλλαγή ?
Ο πλανήτης γη ΕΚΤΕΛΕΊ reset κάθε κάποια χρόνια , ως σταννταρτ διαδικακσία , τι δεν καταλαβαίνετε ?
Δεν το αποκλείω, αλλά και δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά. Ας μην επιβαρύνουμε κι εμείς κι ας κάνουμε ό,τι μπορούμε σε κάθε περίπτωση.
 

Μηνύματα
15.460
Reaction score
17.750
Άσε τον ενισχυτή του πρώτου συστήματος που παρουσιάζεται και φέρε μου τα καλώδια ηχείων που χρησιμοποιεί.
Δεν ξέρω ... έχω ειδικό άνθρωπο (εξειδίκευση) που ρωτάω για καλώδια και παρεμφερή θέματα. Τον λένε Π.Α.Η. :D 😍

Τι καλώδια είναι ; Για πες.
 

Μηνύματα
4.806
Reaction score
8.446
Απο τις πολλές ακροάσεις που κάνανε , ελέγχοντας σε διάφορα στάδια της παραγωγής το αποτέλεσμα. Ήταν λίγο άπειροι και δεν χρειαζόταν όπως οι άλλοι λίγες ή καθόλου γιατί ξέρουν απο πριν πως θα ακουστεί κάτι και ξανακάνουν έντονες μόνο όταν κάνουν κάποιο νέο σχεδιασμό. :D

Ο Ear και ο Bhutia νομίζουν ότι "γεννήθηκε" μόνος του απο τις μετρήσεις. :D

===============

Είναι και 24 άτομα στην ομάδα, δεκαετία και βάλε τον δούλευαν πρέπει να πληρωθούν όλα αυτά. Φτηνός είναι κιόλας εάν θες την γνώμη μου.

Βάζω στοίχημα βέβαια ότι ο Ear θα σου πεί ότι ηχητικά σαν πιχότητα είναι ίδια με αυτόν των $99.99 του Αμίρ. :D
Αν όμως τον κοστολογουσαν 3 και 4 χιλιάρικα τον φθηνό θα είχε πιο πολλές πιθανότητες να του ρίξεις ένα βλέφαρο :biggrin:
Αν είμαστε των μετρήσεων τότε μας καλύπτει ο φθηνός. Ετσι όμως αποδεχόμαστε ότι κάποιοι άλλοι μας δουλεύουν. :sneaky:
Εκτός εάν είναι και κάτι άλλο που δεν πιάνουν οι μετρησεις :sneaky:
 

Μηνύματα
1.072
Reaction score
1.191
Δεν ξέρω ... έχω ειδικό άνθρωπο (εξειδίκευση) που ρωτάω για καλώδια και παρεμφερή θέματα. Τον λένε Π.Α.Η. :D 😍

Τι καλώδια είναι ; Για πες.
Μοιάζουν πολύ με Argento.Ασημι.Ψευτικος ήχος όπως απεφάνθη γνωστός αντιπρόσωπος.Μακρια από σας και κοντά σε μένα.
 

Μηνύματα
15.460
Reaction score
17.750
Δεν εννοούσα αυτόν.


Δεν το αποκλείω, αλλά και δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά. Ας μην επιβαρύνουμε κι εμείς κι ας κάνουμε ό,τι μπορούμε σε κάθε περίπτωση.
Το πλασματάκι στο άβαταρ μου και εγώ, θα επιζήσουμε , για εσάς ανησυχώ. Δεν θα καταλάβετε τίποτε βέβαια, σε 72 λεπτά θα έχουν τελειώσει όλα. Δεν θα σας ρωτήσουν ούτε θα γίνει κανένα deabte όπως νομίζετε πρώτα. ¨Άντε να ανοίξετε την τηλεόραση και το ίντερνετ όταν πάτε για κανένα γλυκάκι απο το ψυγείο εάν τύχει να είναι βράδυ .... και σε αυτό το διάστημα να μην δουλεύει τίποτε. :D
 


Μηνύματα
15.460
Reaction score
17.750
Εκτός εάν είναι και κάτι άλλο που δεν πιάνουν οι μετρησεις
Ενα είναι σίγουρο. Για βιομηχανική "έρευνα" πρόκειται ... δημοσιευμένο δεν θα το δείς. Μέχρι και οι πατέντες ούτε τα μισά δεν γράφουν όταν κατατίθενται. . Χαζοί είναι. :D
 

Μηνύματα
4.806
Reaction score
8.446
Εσύ @thva επιρρεαζεσαι από την τιμή πώλησης ενός προϊόντος, κλασική περίπτωση βλάβης του χώρου. Το να σου πουλάνε αέρα κοπανιστό δεν σου περνάει απ το μυαλό.
Μπορεί όμως και να μην πουλάνε αέρα κοπανιστό.
 

Μηνύματα
15.460
Reaction score
17.750
Ενα είναι σίγουρο. Για βιομηχανική "έρευνα" πρόκειται ... δημοσιευμένο δεν θα το δείς. Μέχρι και οι πατέντες ούτε τα μισά δεν γράφουν όταν κατατίθενται. . Χαζοί είναι. :D

Εσύ @thva επιρρεαζεσαι από την τιμή πώλησης ενός προϊόντος, κλασική περίπτωση βλάβης του χώρου. Το να σου πουλάνε αέρα κοπανιστό δεν σου περνάει απ το μυαλό.
Μπορεί όμως και να μην πουλάνε αέρα κοπανιστό.
Καπνιστός ... ξεκαπνιστός (που όλα είναι) η αγορά ρυθμίζει αυτά τα πράγματα. Και σε νορμάλ συνθήκες είναι αναλογικός ο καπνιστός αέρας.

Πρέπει να προσπαθήσεις να βρείς το καλύτερο για εσένα και στην καλύτερη τιμή που ορίζει η αγορά κάθε εποχή. Τι να κάνεις ;

Την μεθοδο μου (την δική μου) για ατνιμετώπιση αυτού του φαινομένου την έχω εξηγήσει. Ο κάθενας έχει την δική του.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.118
Μηνύματα
2.929.726
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top