Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
13.834
Reaction score
15.714
Έχεις ζήσει στην επαρχία; Για να δεις ότι ό,τι tuner και ό,τι κεραία και να έχεις στο τέλος θα ακούς μαλ.....ες από τα FM: κλαρινογυφτοτσιφτιτελοδιαφημίσεις χα χα.... ευτυχώς σωθήκαμε από το internet radio!
Εγώ εάν έχω ζήσει επαρχία ; Εγώ απο επαρχία είμαι. Μην κοιτάς που τώρα μένω Αθήνα (στο τρελοκομείο χα χα).

Θα σου φτιάξω μια κεραία εγώ (τώρα που έμαθα) να πιάνει όχι μόνο Αθήνα αλλά και πολύ πιο μακρυά. Εντάξει εσύ αναγκαστικά ιντερνετικο, έχει και καλά, όχι αυτά με τα 120 Kbps (καλά Ελλάδα άστο). Να την αγοράσες θέλει "πολλά" (σχετικό για αυτό σε εισαγωγικά) λεφτά.

:D
 

Μηνύματα
2.391
Reaction score
5.103
Εγώ εάν έχω ζήσει επαρχία ; Εγώ απο επαρχία είμαι. Μην κοιτάς που τώρα μένω Αθήνα (στο τρελοκομείο χα χα).

Θα σου φτιάξω μια κεραία εγώ (τώρα που έμαθα) να πιάνει όχι μόνο Αθήνα αλλά και πολύ πιο μακρυά. Εντάξει εσύ αναγκαστικά ιντερνετικο, έχει και καλά, όχι αυτά με τα 120 Kbps (καλά Ελλάδα άστο). Να την αγοράσες θέλει "πολλά" (σχετικό για αυτό σε εισαγωγικά) λεφτά.

:D
Επειδή τα FM μεταδίδονται μόνο μέχρι εκεί που βλέπει το μάτι (ευθεία μετάδοση-τουλάχιστον έτσι μαθαίναμε στην φυσική), αδύνατον από εδώ να πιάνει αθηναικούς σταθμούς!
 


Μηνύματα
13.834
Reaction score
15.714
Επειδή τα FM μεταδίδονται μόνο μέχρι εκεί που βλέπει το μάτι (ευθεία μετάδοση-τουλάχιστον έτσι μαθαίναμε στην φυσική), αδύνατον από εδώ να πιάνει αθηναικούς σταθμούς!
Ε, ναι κάνω και λίγο πλάκα αλλά όχι και ακριβώς. Ανάλογα που είσαι και την μορφολογία, Δεν ξέρω που είσαι. Πολλές περιπτώσεις είναι δυνατόν (πολύ περισσότερες απο ότι νομίζει ο κόσμος). Ανάλογα πόσο το θές πάντως ... ψάξτο.

Η απόσταση κυμαίνεται (αλλά σε ευθεία, πρόσεξε) απο 50 έως 100 μίλια συνήθως αλλά μέχρι και 250 μίλια. Ανάλογα την ισχύ του σταθμού, η συχνότητα, το είδος της μπάντας, την ποιότητα της κεραίας εκπομπής, την τοποθεσία της κεραίας αλλά και το ύψος της δικής σου. (ε, και καιρικές συνθήκες φυσικά, αυτό ισχύει για όλους).

Αυτές οι αποστάσεις που σου γραφω είναι για FM με καλή ισχύ σήματος που αρκετοί σταθμοί νομίζω έχουν την δυνατότητα. Μπορείς να τους δείς, είναι αναρτημένη η ισχύς και η τοποθεσία στο ίντερνετ αλλά και οι αναμεταδότες.

Να "βλέπει" την κεραία εκπομπής είναι όντως απαραίτητο αλλά επειδή οι κεραίες έιναι τοποθετημένες πάντα στα βουνά (Πεντελη, Υμηττός, Παγγαίο κλπ) και υπάρχουν και αναμεταδότες για πολλούς σταθμούς .... είναι εφικτό. Εάν όμως ανάμεσα σου και στο βουνό που είναι η κεραία εκπομπής έχεις άλλα βουνά τότε πρόβλημα. Μάλιστα στην επαρχία εάν δεν έχεις αυτην την ατυχία να έχει κανέναν βουνό μπροστά σου πετυχαίνεις με directional κεραία και αρκετή ισχύ αλλά και ποιότητα εάν κάνεις μέτρηση αλλά και καλή (μικρή) γωνία λήψης και εάν και την κάνεις και με ρότορα τότε ποιός σε πιάνει χα χα. Οι αποστάσεις που σου γράφω είναι τεράστιες για "ευθεία". Εντάξει μη νομίζεις ότι και όλοι οι σταθμοί στην Αθήνα αξίζουν. Λίγοι που αξίζουν έχουν και καλό πομπό. Μπορεί να πιάνεις και απο αλλού ανάλογα που είσαι. Πάντως απο ότι έχω δεί τα Kbps των Ελληνικών τουλάχιστον σταθμών ... είναι ξεφτίλα, για λάπτοπ και ραδιοφωνάκια. Ξένοι ... έχει αρκετούς συνγθως κλασικής ή/και μερικοί άλλοι Πανεπιστημίων, τζάζ κλπ όποιος έχει τέλος πάντων μεράκι.
 

TGD

Μηνύματα
7.853
Reaction score
7.819
Ισχύει, τα FM λειτουργούν σε line of sight . Οπως και τα VHF UHF.
Και πάλι μέχρι κάποιες αποστάσεις ανάλογα πάντα και με την ισχύ του εκπομπού.
Θεωρητικά ναι, αλλά έλα που έχεις παρεμβολές στην Αθήνα από σταθμό της Λαμίας...
 



Μηνύματα
6.525
Reaction score
290
τζάμπα καίνε τα streamers άμα ακούτε mp3 μέσω fm :p
Και να ήταν τα μουσικά αρχεία επιπέδου mp3 στα 320Kbps θα ήταν αποδεκτό, αλλά όχι 64-128 Kbps .

Αλλά και με το streaming από Tidal, με χρήση της εφαρμογής "Lossless Audio-Checker" , έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι πάρα πολλά tracks είναι είτε upsampled είτε transcoded από χαμηλότερα bit rates . Ισως αυτό να οφείλεται στις εταιρείες που επιθυμούν να προστατεύσουν τα original WAV μουσικά αρχεία τους από τις παράνομες αντιγραφές. Τα μουσικά αρχεία τα μετατρέπουν σε κάποιο χαμηλότερου bit rate lossy format (πχ mp3) και μετά τα επαναφέρουν σε WAV ή FLAC ακοπίμως για να χαθεί μέρος της πληροφορίας.
Προφανώς η Tidal δεν ελέγχει τα αρχεία για το αν είναι αυθεντικά (original) WAV, ή Hi-Fi /Max.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.834
Reaction score
15.714
τζάμπα καίνε τα streamers άμα ακούτε mp3 μέσω fm :p
Εάν είναι καλή η παραγωγή του άλμπουμ ή ακόμη και του Live (ιδίως κάποιων ραδιοσταθμών που ξέρουν να ρυθμίζουν τον ήχο) δεν ειναι τζάμπα. Το μήνυμα ή/και το συναίσθημα περνάει. Πολλές φορές ακόμη περισσότερο και απο πολλές χάλια εγγραφές σε cd. Με το δικό μου πάντα σύστημα και dac, δεν ξέρω για άλλα. Δεν ξέρω βέβαια, γιατί εσείς οι Χαιφιντελίστες έχετε και υψηλές απαιτήσεις. 😍 Το χαμηλό είναι πρόβλημα όμως .... σε ορισμένα είδη. Ισχύει και για FM και για ίντερνετ.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.525
Reaction score
290
Για το χαμηλό , σε όλες τις ηχογραφήσεις, την μεγαλύτερη ευθύνη /βαρύτητα την έχει το ηχείο , ο χώρος, ο εξοπλισμός, τα καλώδια ηχείων πρωτίστως και μετά τα υπόλοιπα καλωδια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.272
Reaction score
128.351
Για το χαμηλό, χρειάζεται πολλαπλά σαμπ, ικανά για τον όγκο του χώρου, τοποθετημένα κατά τας γραφάς, με σοβαρό σύστημα ισοστάθμισης χρόνου και πλάτους, και κατ'εμε, συν χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις, χωρίς παρασιτικούς θορύβους, με χαμηλό decay, χωρίς φαινόμενα συμπίεσης, και άριστο σπεκτρο. Οι αναγκαίες στάθμες στις πρώτες 2 οκτάβες από το σύνολο των σαμπ, είναι τουλάχιστον κατά 15dB υψηλότερες αυτών του κάθε δορυφόρου (85-105dB).

Χωρίς τα ανωτέρω, το χαμηλό ήταν είναι και θα είναι "πρόβλημα".

Με καβλώδια και θυμιατά, μη περιμένετε θαύματα.

Ευτυχώς, το κυρίως σώμα της μουσικής, βρίσκεται στα μεσαία (και χαμηλομεσαία), οπότε και με "πρόβλημα" στις χαμηλές, η μουσική μια χαρά ακούγεται και ευχαριστιέται ο μουσικόφιλος που δεν είναι βλαμμένο.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.834
Reaction score
15.714
Το χαμηλό στην περίπτωση αυτή δεν αναφέρομαι στο audi- στικό κομμάτι της υπόθεσης αλλά στην συμπίεση που έχει το αρχείο απο μόνο του και που αναλογικά σε έναν (τον ίδιο) σχετικά φροντισμένο χώρο αλλά και συγκριτικά με μια άλλη εγγραφή-παραγωγή- format, ακούγεται. Και μάλιστα σε φροντισμένο χώρο ακόμη περισσότερο διακριτή η διαφορά. Κάποιους δεν τους ενοχλεί , εγω το ακούω ακόμη και σε σχετικά χαμηλές εντάσεις και με ενοχλεί.
 

Μηνύματα
180
Reaction score
117
Πριν από όχι πολλά χρόνια, 50+ δηλαδη:), έπιανα με εξωτερική κεραία στα FM σταθμούς από... Ισπανία! Μάλλον τα κύματα χτυπούσαν στο ...φεγγάρι και με καραμπόλα έπιανα (όχι πολύ καθαρα)!
 


Μηνύματα
1.906
Reaction score
4.515
Και να ήταν τα μουσικά αρχεία επιπέδου mp3 στα 320Kbps θα ήταν αποδεκτό, αλλά όχι 64-128 Kbps .

Αλλά και με το streaming από Tidal, με χρήση της εφαρμογής "Lossless Audio-Checker" , έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι πάρα πολλά tracks είναι είτε upsampled είτε transcoded από χαμηλότερα bit rates . Ισως αυτό να οφείλεται στις εταιρείες που επιθυμούν να προστατεύσουν τα original WAV μουσικά αρχεία τους από τις παράνομες αντιγραφές. Τα μουσικά αρχεία τα μετατρέπουν σε κάποιο χαμηλότερου bit rate lossy format (πχ mp3) και μετά τα επαναφέρουν σε WAV ή FLAC ακοπίμως για να χαθεί μέρος της πληροφορίας.
Προφανώς η Tidal δεν ελέγχει τα αρχεία για το αν είναι αυθεντικά (original) WAV, ή Hi-Fi /Max.
Σαν το μαναβη που μαζι με τα καλα βαζει και κανενα σαπιο..
Ο καθενας κανει την δουλεια του.
Ολο και περισσοτεροι ορκιζονται στο cd και στο καλο cd player.
Αφηστε τα αφτια σας να αποφασισουν.
 

Μηνύματα
158
Reaction score
96
Πριν από όχι πολλά χρόνια, 50+ δηλαδη:), έπιανα με εξωτερική κεραία στα FM σταθμούς από... Ισπανία! Μάλλον τα κύματα χτυπούσαν στο ...φεγγάρι και με καραμπόλα έπιανα (όχι πολύ καθαρα)

......Ιονοσφαιρα ηταν ... Απο τις διαληψεις το καταλαβαινει κανεις ισχυει παντωτε και τωρα
Αυτο που πραγματικα συνεβαινε τοτε ηταν οτι οι κρατικοι σταθμοι λογω καθαρων συχνωτητων ειχαν απιστευτη εμβελεια και ποιότητα εξω φρενων
 

Μηνύματα
1.764
Reaction score
828
Πριν από όχι πολλά χρόνια, 50+ δηλαδη:), έπιανα με εξωτερική κεραία στα FM σταθμούς από... Ισπανία! Μάλλον τα κύματα χτυπούσαν στο ...φεγγάρι και με καραμπόλα έπιανα (όχι πολύ καθαρα)

......Ιονοσφαιρα ηταν ... Απο τις διαληψεις το καταλαβαινει κανεις ισχυει παντωτε και τωρα
Αυτο που πραγματικα συνεβαινε τοτε ηταν οτι οι κρατικοι σταθμοι λογω καθαρων συχνωτητων ειχαν απιστευτη εμβελεια και ποιότητα εξω φρενων
Στις χαμηλες και μεσαιες συχνότητες . Οχι στη μπάντα που χρησιμοποιει διαμορφωση FM
 

Μηνύματα
6.525
Reaction score
290
Κάποιες φορές ταλαντώνουν οι τελεστικοί ενισχυτές (opamps) σε κάποιες συσκευές και αρπάζουν σήμα ραδιοφώνου, κι εμείς νομίζουμε ότι πιάνει η κεραία μας μέχρι και την Ισπανία

Με παλμογραφο εντοπίζουμε την ταλάντωση και στη συνέχεια την διορθώνουμε με ηλεκτρονικό τρόπο, συνήθως με φίλτρα στα στάδια τροφοδοσίας της προβληματικής συσκευής που δημιουργεί την ταλάντωση
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.289
Μηνύματα
2.895.673
Members
38.024
Νεότερο μέλος
ChristosLps
Top