Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
1.013
Reaction score
870
Καλημέρα σας ... κρίμα θα πάει χαμένη όλη η γνώση της ανθρωπότητας με τα πυρηνικά και την αλλαγή κλίματος του Σταύρου.
Τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό ; Έχουμε κανένα έλεγχο ; Για τα πυρηνικά εννοώ . Για το κλίμα ίσως κάτι προλάβουμε
 

Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.821
Λίγο στο μάτι τον έχεις βάλει πάντως... Η πλατφόρμα παρέχει δυνατότητες ignore για όποιου μέλους τις αναρτήσεις δεν θα βλέπαμε με ΄΄καλό μάτι΄΄.... Λέμε τώρα... :sneaky:
Τι λίγο ; Τυφλός έχω μείνει. Άσε που ματιάζομαι και εύκολα και έχω πονοκεφάλους. :D
 

Μηνύματα
4.813
Reaction score
8.461
Καλημέρα σας ... κρίμα θα πάει χαμένη όλη η γνώση της ανθρωπότητας με τα πυρηνικά και την αλλαγή κλίματος του Σταύρου. Αυτό έπρεπε να σας απασχολεί τώρα και όχι τόσο το audio. :D Ξέρετε ε ; Μαζί θα πάει και το audio. :D Κανείς δεν ανησυχεί. Μόνο εγώ και ο Ν.Κ. :D Και εχω και τον Νταλίπη απο πάνω να με βρίζει για την συνεισφορά μου. Σας ¨έλυσα" (εννοώντας τουλάχιστον εξήγησα) και ένα άλλο αιώνιο πρόβλημα των απανταχού την οικουμένη audio people.
Εγώ έκλεισα με το Οντιο, είμαι πρώην πανκης κσι πρώην audio people.
Δεν σκαλίζω τα μηχανήματα και τα υπόλοιπα εις το όνομα ενός χόμπι, τα άφησα στην ησυχία τους και ακούω μουσική. Αν βέβαια δεν με ικανοποιουσε το αποτέλεσμα θα τα ξανά σκάλιζα βέβαια.
Για την πιστή αναπαραγωγή αυτό το ιερό δισκοπότηρο, μπούρδες, θα σκιστεί το καλσόν εάν το ηχείο έχει κάποιον χαρακτήρα ή ο ενισχυτής. Δεν θα κάτσω να δαιμονοποιησω κάτι. Λες και άμα αναπαραγάγεις πίστα την φθηνιαρικη κιθάρα που ποστάρες θα πετάξουμε την σκούφια μας ή αν λύκος ακούγεται στα 5 μέτρα αντί στα δέκα. :biggrin:
Όπως είπε ο Μπουτχιας, τους θεμελιώδεις κανόνες να τηρήσεις έχει κλείσει το οριστικά το θέμα. Με τις διάφορες υπερβολές το έχουν κάνει λύσσα σε σημείο να σε απωθεί πλέον η όποια ενασχόληση με το χόμπι.
 

Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.821
Τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό ; Έχουμε κανένα έλεγχο ; Για τα πυρηνικά εννοώ . Για το κλίμα ίσως κάτι προλάβουμε
Τώρα είναι αργά. η INF treaty πάει, η ΑΒΜ treaty πάει, η JCPOA treaty πάει, μέσου βεληνεκούς θα εγκαταστήσει η Ευρώπη και το λένε και για καλό και ο κόσμος λέει ο ένας για τον άλλον nuked them, nuked them all χωρίς να ξέρουν καν τι εστί πυρηνικά, τι εστί πρωτόκολλα αυτών (νομίζει ότι αυτος θα γλυτώσει χα χα) και 1002 άλλα και έχουν πρόσφατα ενταχθεί και στον τακτικό και επιχειρησιακό σχεδιασμό conventional πολέμου. Αμμόρφωτοι, τρελοί και τών βίντεο γκέιμς άνθρωποι και γενιές που δεν έχουν καταλάβει κάν το αρχικό δόγμα και λογική της ίδρυσης των πυρηνικών και ΝΟΜΟ και που όλοι ήδη απο το 1950 μετά τον Β ΠΠ αλλά ακόμη και στον ψυχρό πόλεμο οι γέροι ξέραμε (και παλέψαμε για αυτό ζήσανε κιόλας μέχρι τώρα) : ότι δεν μπορεί να ηττηθεί στρατηγικά καμιά χώρα που έχει πυρηνικά. Άς το επιχειρήσουμε όμως .... να μια καλή ιδέα... Yeah ... that will go well for us. :D Άσε φίλε μου. It's a freak show and the freaks are running it. :D
 

Μηνύματα
1.109
Reaction score
1.235
Τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό ; Έχουμε κανένα έλεγχο ; Για τα πυρηνικά εννοώ . Για το κλίμα ίσως κάτι προλάβουμε
Μην τρέμετε! Υπάρχει ελπίς! Όλες οι χώρες που έχουν πυρηνικά,ανέθεσαν την καλωδίωση των πυρηνικών εγκαταστάσεων τους σε μένα.Εβαλα επίτηδες καλώδια πορτατίφ(στους Αμερικανούς που με πλήρωσαν καλύτερα,έβαλα Mogami) ώστε οι μπόμπες να μην εκτοξευθούν ποτέ.Ακριβως όπως δε θα εκτοξευθούν ποτέ και τα ηχητικά συστήματα που τα χρησιμοποιούν.
 

Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.821
Χωρίς να παραμελούσαμε ποιητικές εγκλίσεις σε 100 περίπου λέξεις, ισχύει στα ESL-63 αφενός μεν αυξημένη παροχή χωρικής πληροφορίας με εγγενή φασική συνοχή (ελέω κατασκευής με τα ηλεκτρόδια να σχηματίζουν ομόκεντρους κύκλους) αφετέρου δε χαμηλωμένη... χωρική κυκλοφορία στην άμεση ηχητική ακτινοβολία με μειωμένη ενέργεια από πρώτες ανακλάσεις (ελέω οκτωειδούς πολικής απόκρισης κι επιπλέον περιορισμό εκπεμπόμενης ενέργειας χάρη στην πάνελ αρχιτεκτονική προς δάπεδο και οροφή).

Εσύ που δεν χρησιμοποιείς πλέον πάνελ το κάνεις με αυξημένο πλήθος σε πηγές άμεσης ηχητικής ενέργειας υπό φασική συνοχή ελέω Trinnov και χαμηλές παραμορφώσεις ελέω Neumann & Perlisten. Εννοούνται χαμηλές και ομοιόμορφες ανά οκτάβα τιμές RT στο χώρο σου.
Τα ομοαξονικά (με μεγάφωνα) ηχεία έχουν κάτι ... που οδηγεί σε καλό μέν imaging αλλά μη ικανοπιητική σε μέγθος σκηνή και συγκεκριμένα κιόλας πιο πολύ στο βάθος της ; (και πιο ανεπτυγμένο συγκριτκά πλάτος, οπότε "φαινεται" και η ανισορροπία) ;
Μην τρέμετε! Υπάρχει ελπίς! Όλες οι χώρες που έχουν πυρηνικά,ανέθεσαν την καλωδίωση των πυρηνικών εγκαταστάσεων τους σε μένα.Εβαλα επίτηδες καλώδια πορτατίφ(στους Αμερικανούς που με πλήρωσαν καλύτερα,έβαλα Mogami) ώστε οι μπόμπες να μην εκτοξευθούν ποτέ.Ακριβως όπως δε θα εκτοξευθούν ποτέ και τα ηχητικά συστήματα που τα χρησιμοποιούν.
Νάτος ο αστάθμητος παράγοντας της ιστορίας ... που θα μας γλυτώσει. :D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.207
Reaction score
56.321
Τα ομοαξονικά (με μεφάφωνα) ηχεία έχουν κάτι ... που οδηγεί σε καλό μέν imaging αλλά μη ικανοπιητική σε μέγθος σκηνή και συγκεκριμένα κιόλας πιο πολύ στο βάθος της ;
Τα ESL-63 δεν είναι ομοαξονικά ηχεία. Η κατανομή των ηλεκτροδίων είχε μια πατενταρισμένη διάταξη με σταδιακή μετάδοση της διέγερσης από το κέντρο προς την περιφέρεια όπως σε νοητή σημειακή πηγή που εξασφάλιζε φασική συνοχή κατά την εκπομπή της μεμβράνης.
 

Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.821
Τα ESL-63 δεν είναι ομοαξονικά ηχεία. Η κατανομή των ηλεκτροδίων είχε μια πατενταρισμένη διάταξη με σταδιακή μετάδοση της διέγερσης από το κέντρο προς την περιφέρεια που εξασφάλιζε φασική συνοχή κατά την εκπομπή.
Ναι το ξέρω ... η ερωτηση δεν ήταν σχετική με αυτά. Απλώς επιπρόσθετα ρωτάω, στο ίδιο πάνω θέμα ...γιατί κάτι έχω στο μυαλό μου για πιθανό συσχετισμό μεταξύ συγκεκριμένων αρχιτεκτονικής σχεδιάσης και επιλογής ηχείου , καμπίνας , μεγαφώνων στην προεκιμένη κλπ ...με ... σκηνή που είναι η συζήτηση).
 

Μηνύματα
1.013
Reaction score
870
Τώρα είναι αργά. η INF treaty πάει, η ΑΒΜ treaty πάει, η JCPOA treaty πάει, μέσου βεληνεκούς θα εγκαταστήσει η Ευρώπη και το λένε και για καλό και ο κόσμος λέει ο ένας για τον άλλον nuked them, nuked them all χωρίς να ξέρουν καν τι εστί πυρηνικά, τι εστί πρωτόκολλα αυτών (νομίζει ότι αυτος θα γλυτώσει χα χα) και 1002 άλλα και έχουν πρόσφατα ενταχθεί και στον τακτικό και επιχειρησιακό σχεδιασμό conventional πολέμου. Αμμόρφωτοι, τρελοί και τών βίντεο γκέιμς άνθρωποι και γενιές που δεν έχουν καταλάβει κάν το αρχικό δόγμα και λογική της ίδρυσης των πυρηνικών και ΝΟΜΟ και που όλοι ήδη απο το 1950 μετά τον Β ΠΠ αλλά ακόμη και στον ψυχρό πόλεμο οι γέροι ξέραμε (και παλέψαμε για αυτό ζήσανε κιόλας μέχρι τώρα) : ότι δεν μπορεί να ηττηθεί στρατηγικά καμιά χώρα που έχει πυρηνικά. Άς το επιχειρήσουμε όμως .... να μια καλή ιδέα... Yeah ... that will go well for us. :D Άσε φίλε μου. It's a freak show and the freaks are running it. :D
Ποιος κόσμος λέει ο ένας για τον άλλο “nuke them” ( nuked είναι αόριστος …) ; Η τοποθέτηση πυρηνικών είναι για την ισορροπία του φόβου κανείς δεν θα επιδιώξει να τα χρησιμοποιήσει παρά μόνο σε μια στιγμή απελπισίας ή εάν πιστέψει ότι είναι μακριά και δεν θα μπορέσει να τον πλήξει ο άλλος … Ποιος κόσμος ; Δεν αποφασίζει ο «κόσμος»
 

Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.821
Ποιος κόσμος λέει ο ένας για τον άλλο “nuke them” ( nuked είναι αόριστος …) ; Η τοποθέτηση πυρηνικών είναι για την ισορροπία του φόβου κανείς δεν θα επιδιώξει να τα χρησιμοποιήσει παρά μόνο σε μια στιγμή απελπισίας ή εάν πιστέψει ότι είναι μακριά και δεν θα μπορέσει να τον πλήξει ο άλλος … Ποιος κόσμος ; Δεν αποφασίζει ο «κόσμος»
Ναι nuke them ... λάθος έγραψα. Εχουν αλλάξει αυτά τα σωστά και λογικά που λές... αυτό σου λέω. Κάποιοι ιθύνοντες πιστεύουν ότι μπορεί να γίνει για λόγους που είναι τεχνικοί και δεν είναι της στιγμής να σου εξηγήσω. Ο κόσμος πρέπει να δώσει το ΟΚ για να μην υπάρχει ευθύνη σε αυτό το νέο κόσμο που θα προκύψει (που πιστεύουν λανθασμένα αυτοί που αποφασίζουν ότι θα προκύψει). Περιληπτικά και σαν δόγμα εϊναι οπαδοί και θεωρούν ότι το έχουν επιτυχεί του there are levels of survivor we are prepared to accept (απο το Matrix).
 
Last edited:

Μηνύματα
1.013
Reaction score
870
Ναι nuke them ... λάθος έγραψα. Εχουν αλλάξει αυτά τα σωστά και λογικά που λές... αυτό σου λέω. Κάποιοι είθυνοντες πιστεύουν ότι μπορεί να γίνει για λόγους που είναι τεχνικοί και δεν είναι της στιγμής να σου εξηγήσω. Ο κόσμος πρέπει να δώσει το ΟΚ για να μην υπάρχει ευθύνη σε αυτό το νέο κόσμο που θα προκύψει (που πιστεύουν λανθασμένα αυτοί που αποφασίζουν ότι θα προκύψει).
Αν υπάρχουν τεχνικοί λόγοι σημαίνει ότι η μια πλευρά θεωρεί ότι μπορεί να εξουδετερώσει τα πυρηνικά της άλλης πριν προλάβει να αντεπιτεθεί . Αυτό ποιος το πιστεύει και γιατί ;
 

Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.821
Αν υπάρχουν τεχνικοί λόγοι σημαίνει ότι η μια πλευρά θεωρεί ότι μπορεί να εξουδετερώσει τα πυρηνικά της άλλης πριν προλάβει να αντεπιτεθεί . Αυτό ποιος το πιστεύει και γιατί ;
Ναι αυτό ακριβώς .... δεν είναι της ώρας (το γιατί) ούτε του νήματος αλλά και γιατί πρέπει και να φύγω. Αλλά και δύσκολο και χρονοβόρο να σου το εξηγήσω γραπτά. Στο απλό που εννοείς (ρωτάς) ποιός θεωρεί ότι το έχει επιτύχει ...οι Αμερικάνοι.

Μεγάλο μέρος (των πυραύλων) τους μόνο ε ; Παίζουν με την φωτιά τα (κάποια) τζιμάνια και ο κόσμος δεν ξέρει τίποτε. no joke.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.333
Reaction score
10.702
Πλάκα .... πλάκα κάνω. ... άξιε και αγαπημένε και ιδίως για το ήθος σου στην επικοινωνία μαθητή του Bhutia και όλων. :D 😍
Κι εγώ βρε για πλάκα σε τσιγκλάω. Για να διασκεδάζω.
Μελετάω τις αντιδράσεις σου.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.131
Reaction score
134.459
Πάμε πάλι στην αρχή:

Βάθος δεν βγαίνει (μετρητικά εννοώ) σίγουρα, εχω ρωτήσει δυο κατασκευαστές
Προφανώς οι κατασκευαστές που ρώτησες, είτε είναι βόδγια όρθια, είτε δεν ήθελαν να σου πουν, αλλά το "βάθος" της ηχογράφησης ξέρουμε αν θα βγει από τα ηχεία, βλέποντας τις μετρήσεις των ηχείων, φαίνεται μια χαρά στις μετρήσεις.

Αν ακόμα χρειάζεσαι διευκρινηση, εδώ είμαι.

Φυσικά, είναι αναγκαίος ο έλεγχος των "αντηχησεων" μέσα στο χώρο σου, ώστε η ηχητική σφραγίδα του χώρου σου να μην επιβάλλεται σε αυτήν της ηχογράφησης.

Θα πρέπει να ταπεινωθεί τόσο η ηχητική σφραγίδα του χώρου σου, ώστε να αφήνει ξεκάθαρη την ηχητική σφραγίδα της ηχογράφησης, δηλαδή να αναπαράγεται ξεκάθαρα το RT 60 του χώρου ηχογράφησης (ή το οποιοδήποτε ριβερμπ του μαστερά) χωρίς να έχει σημαντικότερη ενέργεια το RT 60 του δικού σου χώρου.

Προς αυτόν τον σκοπό, οι πολλαπλές πηγές είναι το σημαντικότερο όπλο, ενώ τα υπόλοιπα είναι: οκτοειδης λοβός, καρδιοειδής λοβός, στενό εύρος λοβών, αρέι.

Πάμε τώρα στο πλάτος της μουσικής σκηνής.

Αυτό φαίνεται στις μετρήσεις ενός ηχείου;

Παράπλευρη ερώτηση: το spatial resolution ή άλλα ομοειδή φίλτρα, ψηφιακά και αναλογικά, που αυξάνουν το αντιληπτό πλάτος σε μια ηχογράφηση, ξέρουμε πως δουλεύουν;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.131
Reaction score
134.459
Έχω την εντύπωση πως στο μυαλό πολλών άσχετων με τα μετρητικά δεδομένα (δεν μιλάω για τον Θήβα) υπάρχουν διάφορες "αέρινες" έννοιες περί ήχου, οι οποίες πιστεύουν ακράδαντα πως δεν απεικονίζονται επαρκώς στις μετρήσεις ενός ηχείου.

Προφανώς αυτά οφείλονται στην άγνοια.
Διάβασμα χρειάζεται, αλλά είναι πάντα δύσκολο το διάβασμα.

Προσωπικά, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι στον ήχο, οτιδήποτε, που να μην φαίνεται στις μετρήσεις του και στα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά του. Μηδέν.

Αρκεί να υπάρχουν άφθονα μετρητικά δεδομένα.

Ευτυχώς οι σοβαροί κατασκευαστές δημοσιεύουν πληθώρα αναλυτικών μετρητικών δεδομένων, και ευτυχώς υπάρχουν άνθρωποι σαν τον Αμίρ και τον Έριν, που πραγματοποιούν μετρήσεις με σοβαρό εξοπλισμό.
 

Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.821
Κι εγώ βρε για πλάκα σε τσιγκλάω. Για να διασκεδάζω.
Μελετάω τις αντιδράσεις σου.
Και εγώ που νόμιζα ότι εκνευρίστηκες γιατί ανέπτυξες ένα απότομο και έντονο ενδιαφέρον να μάθεις για τις λάμπες και διέκοπτα το νήμα. Εσυ τι ανάγκη έχεις ; Με τις ηχειάρες και συστηματάρα σου. Αφού έχεις πετυχεί και τις καμπύλες ... δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο. Όλα check.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.131
Reaction score
134.459
Ρε παππού, μη το κάνεις μπουλινγκ το παιδί για το στέρεό του! Αμάν πχιά!

🤭😁😜🤣
 


Μηνύματα
15.495
Reaction score
17.821
Πάμε πάλι στην αρχή:



Προφανώς οι κατασκευαστές που ρώτησες, είτε είναι βόδγια όρθια, είτε δεν ήθελαν να σου πουν, αλλά το "βάθος" της ηχογράφησης ξέρουμε αν θα βγει από τα ηχεία, βλέποντας τις μετρήσεις των ηχείων, φαίνεται μια χαρά στις μετρήσεις.

Αν ακόμα χρειάζεσαι διευκρινηση, εδώ είμαι.

Φυσικά, είναι αναγκαίος ο έλεγχος των "αντηχησεων" μέσα στο χώρο σου, ώστε η ηχητική σφραγίδα του χώρου σου να μην επιβάλλεται σε αυτήν της ηχογράφησης.

Θα πρέπει να ταπεινωθεί τόσο η ηχητική σφραγίδα του χώρου σου, ώστε να αφήνει ξεκάθαρη την ηχητική σφραγίδα της ηχογράφησης, δηλαδή να αναπαράγεται ξεκάθαρα το RT 60 του χώρου ηχογράφησης (ή το οποιοδήποτε ριβερμπ του μαστερά) χωρίς να έχει σημαντικότερη ενέργεια το RT 60 του δικού σου χώρου.

Προς αυτόν τον σκοπό, οι πολλαπλές πηγές είναι το σημαντικότερο όπλο, ενώ τα υπόλοιπα είναι: οκτοειδης λοβός, καρδιοειδής λοβός, στενό εύρος λοβών, αρέι.

Πάμε τώρα στο πλάτος της μουσικής σκηνής.

Αυτό φαίνεται στις μετρήσεις ενός ηχείου;

Παράπλευρη ερώτηση: το spatial resolution ή άλλα ομοειδή φίλτρα, ψηφιακά και αναλογικά, που αυξάνουν το αντιληπτό πλάτος σε μια ηχογράφηση, ξέρουμε πως δουλεύουν;
Αυτά που λές όλα και αφορούν χώρο, ανακλάσεις και λοβούς είναι μόνο για να διασφαλίζεται η μη καταστροφή της σκηνής και όλου του φάντομ φαινομένου και να μπορείς να την διακρίνεις σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό. Δεν την "δημιουργούν". To ίδιο ισχύει φυσικά και για τις ανακλάσεις στον χώρο (και δεν είναι όλες όπως το παρουσιάζεις και αυτό μόνο αυτές που με τις κατάλληλες μοίρες χτυπούν σε επιφάνεις που έρχονται μετά σε ορισμένο χρόνο στην θέση ακρόασης). .Αυτό το κάλυψα σε ένα απο τα πόστ μου. Μου λές αυτά που σου έχω γράψει. Αλλά δεν στάθηκα σε αυτό γιατί σου λέω δεν είναι η αιτία. Είναι απλώς αυτό που έχουμε παρατηρήσει οτι δημιουργεί η στερεοφωνία απο το 1920 δεν ξέρω πότε . Αυτά είναι Α Β , διάβαζες 40 χρόνια για να κάνεις αυτό το πόστ ;

Δεν είναι η γενεσιουργός αιτία του φαινομένου. Αυτή και πως γίνεται η ανασύνθεση του στον εγκέφαλο δεν γνωρίζουμε. Πως θα γνωρίζουμε τις αιτίες και τα χαρακτηριστικά του. Πόσο μάλλον να έχουμε μετρήσεις .Επίσης δεν εχουμε μέτρηση που να μετράει το φαινόμενο αυτό καθαυτό εννούμε. Όχι να μετράει αυτά που λές και σου λέω δεν είναι η αιτία. Αυτό είναι άλλο. Όταν λέμε μέτρηση ενός φαινομένου δεν εννοούμε μέτρηση των δευτερευόντων παραγ΄όντων που δημιουργούνται απο αυτό και απλώς τις μετράμε καιπάλι μόνο για να το διατηρήσουμε όσο το δυνατόν ανέπαφο.

Το ίδιο ισχύει βασικά και για την ηχοληψία και για αυτό είναι τέχνη και εξαρτάται απο τον μηχανικό. Εκεί τουλάχιστον όμως είναι η "δημιουργία" της, έλεγχος και αρτιστική προσέγγιση του φαινομένου πάλι απο χρόνια εμπειρίας. Εσύ απο εκεί και πέρα στην αναπαραγωγή απλώς πρέπει να την ανασυνθέσεις χωρίς να την καταστρέψεις εντελώς (ή λίγο λιγότερο και λίγο περισσότερο). Υπάρχουν και άλλες εξίσου σημαντικές παράμετροι και σπουδαιότεροι μάλλον που αφορούν την σχεδίαση, χρονισμό μεγφώνων , μπαφλών κλπ που δεν τα αναφέρεις ούτε εδώ στο "κύκνειο άσμα" πόστ σου (ο ίδιος του δίνεις την αίσθηση αυτή του πόστ σου καθώς είσαι ικανοποημένος πως τα εξήγησες όλα μια χαρα και προχωράς κια σε άλλες ερωτήσεις) αλλά ούτε και σε προηγούμενα. Εγω ξέρω περισσότερα μου φαίνεται. :D Το ότι εξελίχθηκαν πάλι απο εμπειιρία (και ας υπαρχουν μετρήσεις που βγήκανε απο αυτή την εμπειρία) δεν σημαίνει πάλι τίποτε. Αποτελούν εργαλείο. Υπάρχουν εάν θες να ξέρεις κάποια "όργανα" στην κονσόλα που έχουν στην διάθεση τους οι μηχανικοί αλλά αφορούν την μίξη και όχι την ηχοληψία αλλά και δεν τα χρησιμοποιούν ούτε για αυτήν (την ισορροπία της) οι μηχανικοί καθώς δεν τους δείχνει πολλά και χρησιμοποιούν και εκεί τα αυτιά τους.

Επιστημονικά μιλώντας δε, αυτα που λες εννοείται ότι δεν έχουν σχέση με κάτι επιστμονικό για τους λόγους που ανέφερα. Είναι εμπειρία που έχει μετατραπεί με την βοήθεια της τεχνολογίας σε κάποιες μετρήσεις ή μπούσουλες και μεθόδους που ακολουθούνται. Δηλαδή δεν είναι κάν τεχνολογία που έχει βρε παιδί μου έστω απο πίσω κάποια έρευνα που να εξετάζει το φαινόμενο αυτό καθαυτό. Και να υπάρχει σε θεωρητική fondumental φυσική δεν έχουν αναπτυχθεί μέθοδοι πάνω σε αυτήν γαι Χ ,Υ λόγους που δεν τους γνωρίζω αλλά τους φαντάζομαι. (δεν είναι της παρούσης όμως να τους πιθανολογήσω).

Τώρα επιεδή ξέρω ότι δεν κατάλαβες τίποτε ή κάνεις ότι δεν κατάλαβες, ή θα τα διαστρεβλώσεις όλα ή θες να πείς αυτά που ξέρεις αλλά και όπως σε κόβω και λίγο περίεργο σε διάθεση και σε προθέσεις .... άσε με εμένα , κουράστηκα δεν εχω χρόνο να εξηγάω θεμελιώδεις λογικές , δεν έχεις καθαρή σκέψη και αιτιολόγηση ... και πες τα εδώ με τα παιδιά να σου βάζουν like. :D Εμένα μην με ανκατεύετε πλέον. Δεν ξέρω τίποτε για το τίποτε. Εγώ για λάμπες μπήκα , έτσι έγραφε το νήμα είδα φώς απο τις λάμπες και μπήκα. Δεν μπορώ και το μάτιασμα του Πέτρου , έχω ήδη πονοκέφαλο, εγώ μπηκα να κάνω λίγο πλακά με τα φιλαρακια εδώ και να ακούσω μουσική απο την ΣΥΣΤηματάρα μου. :D
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.133
Μηνύματα
2.930.075
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top