Μεμβρανες παραθυρων

Μηνύματα
1.833
Reaction score
360
αν και είναι λάθος η εποχή (έπρεπε να είχε λυθεί το θέμα μέχρι Μάρτιο το πολύ) το ξεθάβω λίγο και ερωτώ :
έχει κανείς να προτείνει ΚΑΛΟ μάστορα σε Αθήνα ? που να έχει XPEL XR Plus... :)
εν ανάγκη, ως λύση ανάγκης , πάω και επαρχία...
Thank you! :)
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.740
Reaction score
9.472
Θέλω να βάλω αντιηλιακές μεμβράνες στο Atto 3. Το αυτοκίνητο φυλάσσεται σε πάρκινγκ, οπότε δεν είναι διαρκώς εκτεθειμένο στον ήλιο. Διαθέτει κάμερες περιμετρικά, οπότε η όπισθεν τη νύχτα, με βροχή κλπ δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.
Ο εγκαταστάτης στον οποίο βάζω μεμβράνες εδώ και χρόνια στη Χαλκίδα είναι ο Χουλιάρας (Glass drive), ο οποίος κάνει άριστη δουλειά. Χρησιμοποιεί τις Johnson Window Films, από τις οποίες η δική μου εμπειρία είναι ότι οι μεν σκούρες (που μπαίνουν περιμετρικά) αποδίδουν καλά, αλλά οι διάφανες κεραμικές που έχω βάλει μπροστά δεν εμποδίζουν τη ζέστη της υπέρυθρης ακτινοβολίας.
Έχει κάποιος άποψη για τις Johnson και υπάρχει κάτι καλύτερο που θα προτείνατε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.495
Reaction score
128.976
οι διάφανες κεραμικές που έχω βάλει μπροστά δεν εμποδίζουν τη ζέστη της υπέρυθρης ακτινοβολίας.
Στις μεμβράνες της προκοπής, υπάρχουν τεχνικά χαρακτηριστικά για κάθε βαθμό "σκουρότητας", δηλαδή αναφέρεται επακριβώς το ποσοστό απορρόφησης.

Δες λοιπόν τα στοιχεία τι λένε.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.740
Reaction score
9.472
Τα έχω παραθέσει πάνω, βρε. Από όσο καταλαβαίνω, τα InsulatIR IR 70 μου φαίνονται κατάλληλα για γύρω-γύρω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.495
Reaction score
128.976
Βρε αυτά τα είδα για τη μια μάρκα που λες.

Δες τα χαρακτηριστικά από τις άλλες "γνωστές" μάρκες που βρίσκεις στο εμπόριο, αν δεν βρίσκεις χαρακτηριστικά, μην ασχολείσαι μ'αυτες, δεν αξίζει τον κόπο.

ΥΓ. Στο εμπρός τζάμι (παρμπρίζ) έβαλα μια σχεδόν διάφανη μεμβράνη, που έγραφε για σημαντική μείωση του glare, και όντως είναι απόλαυση, ήταν εμφανής η διαφορά.
Αυτή η μάρκα που λες, λέει ότι το διάφανο δεν κάνει μείωση του glare..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.495
Reaction score
128.976
Ποιες έβαλες εσύ, Κώστα;
Λουμαρ νανοκεράμικ.

Δε θυμάμαι επακριβώς ποια σειρά της λουμαρ, είχε κει ένα προσπέκτους, έβλεπα προδιαγραφές και διάλεξα. Βασικά αυτό που μου πρότειναν έβαλα, είχαν δίκιο τα παιδιά εκεί.

1000012268.png
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.376
Μηνύματα
2.900.166
Members
38.033
Νεότερο μέλος
Π.Α.Η.
Top