Μετά από καιρό...

Μηνύματα
3.784
Reaction score
5.846
Ναι εννοειται και ηταν καλυτερα απο τις γωνίες. Εδώ που βλέπεις τα faital είναι με αντίστροφη φαση μεταξυ τους και στα L/4.
faital old.png

Οριστε και το spectro
faital old spectro.png

Φυσικα το spectro δεν είναι καλό αν και η αποκριση πλατους ήταν εξαιρετική. Βέβαια εδω ακόμα τα faital ήταν ported. Μετά την προσθήκη της απορρόφησης στην πάνω πλευρά της οθόνης και στον μπροστινό τοίχο άλλαξε εντελώς συμπεριφορά το δωμάτιο. Είχα μια μόνιμη βύθιση στα 30-50 hz περίπου η οποία δεν γεμίζει σε κανένα σημείο ή υψος του μπροστινού τοίχου αλλα μετράνε όλα τα ηχεία το ίδιο σε όλες τις θέσεις μπροστά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.965
Reaction score
130.693
Προφανώς δεν γίνεται να μείνουν με αντίστροφη φάση.

Αν δεν είναι εφικτή η τοποθέτηση εκάστου στη μεσότητα του πλάτους κάθε τοίχου (λογικά στο ταβάνι θα βολεύονται) τότε πας σε stacked ανά ζεύγη στο κέντρο του εμπρός και πίσω τοίχου.

Αφού πιάνουν τα χέρια σου, και κει μέσα κάνεις ότι θες, εγώ θα δοκίμαζα στο 1/4 απόσταση από κάθε τοίχο στις 4 γωνίες:

1000011282.png


Αυτό, το κάνεις μια δοκιμή στο δάπεδο, και μετράς τόσο στη θέση ακρόασης, όσο και στο αντίστοιχο ύψος εάν καθόσουν στο ταβάνι.

Αν είναι οκ, τα μεταφέρεις έτσι στο ταβάνι.
4 βάσεις ταβανιού, σιγά τα ωα.
 

Μηνύματα
3.784
Reaction score
5.846
Το έκανα και αυτό για να είμαι σίγουρος. Πάλι έιχα το ίδιο πρόβλημα και πλέον ήταν και πιο απρόβλεπτη η απόκριση. Επειδή μάλιστα το 1/4 του μήκους πέφτει στην πόρτα του δωματίου απο την μια και στην μπαλκονόπορτα απο την άλλη έγινε ακόμα χειρότερο. Παρακάτω είναι οι μετρήσεις με τα faital κολλημένα μαζί στο κέντρο του μπροστά τοίχου. Μετρήθηκαν και όλες οι άλλες πιθανές θέσεις μπροστά και αυτη η θέση έδινε την μέγιστη απόκριση πλάτους.
faital front mid.png

Η τρύπα που ξεκινάει απο τα 30 και φτανει λίγο πάνω απο τα 50 είναι ίδια ακριβώς σε όλα τα μπροστινά ηχεία και σαμπ. Όσο μετακινέις απο μπροστα προς τα πίσω στο δωμάτιο τα σαμπ φεύγει αυτη η τρύπα και μετατοπίζεται προς τα κάτω καταλλήγοντας στην άλλη ακρη (εκει που ήταν τα dayton στακαρισμενα στον πίσω τοίχο) να είναι έτσι:
dayton back mid.png

Παρόλο που μόλις το δεις λες οτι κάτι δεν πάει βλέπεις οτι το άθροισμα δεν είναι άσχημο. Απλα κάτι έπρεπε να γίνει ακόμα ώστε να πάρω το μέγιστο.
Εδώ είναι και οι δυο καμπύλες μαζί
Both.png
 


Μηνύματα
3.784
Reaction score
5.846
Ναι Σωκράτη και δοκίμασα το ίδιο και με τα άλλα Σάμπ που έχω και πάντα το ίδιο γινόταν. Όσο πιο πολύ τα πλησίαζα μεταξύ τους προς το κέντρο έφταναν στο σημείο να μην χρειάζεται η αντιστροφή της φάσης και το σημείο με το μεγαλύτερο πλάτος είναι το κέντρο. Περίεργο καθώς θα περίμενα κοντά στα λ/4 να μεγιστοποιείται αλλά it us what it is. Δοκίμασα και στο 1/4 του ύψους αλλά τα οφέλη ήταν ανάξια λόγου για να προχωρήσω σε τέτοια υλοποίηση. Με βάση όσα ανακάλυψα από τις μετρήσεις το καλύτερο σε αυτό το χώρο θα ήταν αν πρόσθετα Σάμπ μπροστά να το έκανα στο μέσο του ύψους και στο 1/4 του πλάτους αλλά η φασαρία δεν δικαιολογεί το αποτέλεσμα. Το μέγιστο πλάτος κάτω από τα 30 hz το έχω όταν στακαρω στο κέντρο μπροστά τα Dayton. Με αυτό τον τρόπο μπορώ να βάλω τα Faital στον πίσω τοίχο και να τα κόψω κάτω από τα 30 που έτσι κι αλλιώς τα ακυρώνει ο χώρος. Θα βάλω μετρήσεις κάποια στιγμή και από αυτή την διάταξη που είναι και η τωρινή μου αλλά δεν τις έχω μαζί τώρα στις διακοπές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.965
Reaction score
130.693
Με βάση όσα ανακάλυψα από τις μετρήσεις το καλύτερο σε αυτό το χώρο θα ήταν αν πρόσθετα Σάμπ μπροστά να το έκανα στο μέσο του ύψους και στο 1/4 του πλάτους
Αυτή η τοποθέτηση δουλεύει και σε μένα εξαιρετικά.

Θα ήταν το επόμενο που θα σου έλεγα, αλλά φαντάστηκα πως δεν έχει νόημα, διότι θα πέσει πάνω στην οθόνη, εκεί που είναι τα μεϊν.

Αν όμως δουλεύει στον πίσω τοίχο καλά, όπως σε μένα, ίσως πίσω να γίνεται.
 

Μηνύματα
3.784
Reaction score
5.846
Στον πίσω δεν δουλεύει τόσο καλά. Δουλεύει όμως τέλεια αν το κάνεις και μπρος και πίσω. Δυστυχώς το σημείο που πρέπει να είναι το κέντρο του Σάμπ είναι στο πάνω άκρο των main αλλά και πάλι είναι εφικτό να το κάνω με μικρές μετακινήσεις στα ηχεία. Παρακάτω είναι η τοποθέτηση που έχω κάνει τώρα.
IMG_20240727_012622.jpg
IMG_20240727_012611.jpg
IMG_20240723_020236.jpg
 



Μηνύματα
3.784
Reaction score
5.846
Είναι από τα πιο hi end ακούσματα που έχω ακούσει ποτέ. Μετά το tuning βέβαια γιατί ήθελε αρκετο speaker eq για να έρθει όπως πρέπει. Μετά το eq και το dirac είναι λες και ακούω από τα dynaudio που είχα. Πρέπει να φτάσεις σε τρομακτικές εντάσεις για να σε ενοχλήσει κάτι. Βέβαια το πιο αστείο είναι ότι το dirac έχει ναι μεν αποτέλεσμα αλλά θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό σε αυτό τον χώρο με αυτά τα ηχεία.
 


Μηνύματα
483
Reaction score
490
Στον πίσω δεν δουλεύει τόσο καλά. Δουλεύει όμως τέλεια αν το κάνεις και μπρος και πίσω. Δυστυχώς το σημείο που πρέπει να είναι το κέντρο του Σάμπ είναι στο πάνω άκρο των main αλλά και πάλι είναι εφικτό να το κάνω με μικρές μετακινήσεις στα ηχεία. Παρακάτω είναι η τοποθέτηση που έχω κάνει τώρα.
View attachment 340585 View attachment 340586 View attachment 340587
Έχω επιφυλάξεις για το αν η εικόνα βγαίνει στο ίδιο η στο...διπλανό δωμάτιο!
Και να 'θελες να βάλεις αληθινά καλώδια ρεύματος δε γίνεται λόγω τοποθέτησης.
 



Μηνύματα
3.784
Reaction score
5.846
Ποια εικόνα να ακούσω; 🤣🤣 Έχω εικόνα 117 ιντσες μπροστά από τα ηχεία που με καλύπτει. Δεν χρειάζεται να την έχω στην φαντασία μου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.550
Μηνύματα
2.909.267
Members
38.060
Νεότερο μέλος
John-Paul
Top