Μικρο στο ματι , μεγαλο.....

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.424
Reaction score
47.534
Δηλώνω άσχετος σε ήχο αυτοκινήτου, επειδή όμως έχω ακούσει μουσική στο αμάξι του κρόκ, πολύ με άρεσε το ηχητικό αποτέλεσμα που έφτανε στα αυτιάμ.
Όλα όμορφα τριγύρω τακτοποιημένα και νοικοκυρεμένα χωρίς να φωνάζει ότι μπήκες σε αυτοκίνητο-εμποροπανήγυρη
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.330
Εγω πάλι, όταν βλέπω κάποιους τύπους στο αυτοκίνητο, με ανοιχτά τα παράθυρα να βάζουν δυνατά μουσική και να παίρνουν εκείνο το ύφος του βασιλιά της γυφτιάς , ενάμιση μέτρο άντρες, τότε κάτι με πιάνει και δεν μπορώ να το αντέξω.
Εχω θέμα με την ηχητική ρύπανση.
 

Μηνύματα
13.323
Reaction score
10.691
Εγώ όταν είχα το BMW E46 το 2016-2017 απόλαυσα μουσική στο αυτοκίνητο για πρώτη και τελευταία φορά. Είχε ηχοσύστημα Harman Kardon και όπως μου λένε είχε και sub εργοστασιακό. Επίσης, με κλειστά παράθυρα δε νομίζω να ακουγόταν έξω μουσική.
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.330
Και το δικό μου το Suzuki S-Cross έχει υπέροχο ήχο, μέχρι εκεί που το αντέχω σε λογικές εντάσεις.
Έχει να κάνει και με τον εξωτερικό θόρυβο και τον θόρυβο του κινητήρα.
Οταν ένα αυτοκίνητο είναι σωστά σχεδιασμένο είναι και hybrid, τότε δεν χρειάζεται μεγάφωνα υψηλών εντάσεων για ακρόαση μουσικής.
Κάποιοι παλαβοί πάνε και σε αγώνες car audio και τα σπάνε τα κακόμοιρα τα ηχεία.
Κάποιο παιδικό απωθημένο βγάζουν με αυτό τον τρόπο, δεν εξηγείται διαφορετικά
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.424
Reaction score
47.534
ενάμιση μέτρο άντρες,
Και η θκιά μας κοντή είναι :lolsign:

Είσαι συ να πας να μείνεις στη Αγιά Βαρβάρα, εμένα 10 χρόνια, μας είχαν σπάσει τα νεύρα με τα ηχοσυστηματα στα αυτοκίνητα.
Κάποια όμως οφείλω να το ομολογήσω ότι έπαιζαν απίστευτα, τα περισσότερα όμως ήταν κινητές φασαρίες
 


Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.330
Στην περιοχή της Αγ. Βαρβάρας τους αρέσουν και τα Jmlab/ Focal ,τρομερά ηχεία δε λεω.
 

Μηνύματα
4.806
Reaction score
8.446
Επίσης, με κλειστά παράθυρα δε νομίζω να ακουγόταν έξω μουσική.
Εμένα μου έκανε ένας ηλικιωμένος παρατήρηση για την μουσική όταν παρκάρω, γιατί μένει απέναντι.
Με κλειστά παράθυρα.
Του λέω... Πρέπει να ακούμε δυνατά την μουσική για να μην ακούμε τον κόσμο που καταρρέει.
Γούρλωσε τα μάτια.
Πάω και παρκάρω αλλού βέβαια 😀
 


Μηνύματα
1.009
Reaction score
856
Αν ακούς 75-80dbc στο αυτοκίνητο είναι πολύ νορμαλ αρκεί να έχεις ποιοτικό ηχοσύστημα , καλή μόνωση και να μη τρίζει τίποτα από τα μπάσα . Εγώ έχω ένα golf με πρόγραμμα κλπ αλλά το ηχοσύστημα το εργοστασιακό είναι χάλια . Όλα συνηθίζονται ομως και τα γκάζια και ο ήχος . Οποτε τι να ανεβάσω να ακούσω . Αν πάρω κανένα Volvo ηλεκτρικό θα το θελα το harman kardon
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.330
.... fad gadget....collapsing new people ? ή neubauten...επαιζε ? 🐒
- πρεπει να δοκιμασω να βαλω δισκογραφια Neubauten στο τουτου -
(με fad gadget - 2-3 φορες πηγα να τρακαρω /δυστηχως για σας/ δεν τα καταφερα να το πετυχω)
Δεν έχει βαθύ χαμηλό το κομμάτι, δεν κάνει για τα Λιόσια. Θα νομίζουν οτι ακούς Νταλάρα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.424
Reaction score
47.534
Και το δικό μου το Suzuki S-Cross έχει υπέροχο ήχο, μέχρι εκεί που το αντέχω σε λογικές εντάσεις.
Εμένα στο θκόμ αγροτικό έχουν κοπή οι αναρτήσεις των ηχείων και από τα 4 ηχεία.
Σε εντάσεις που δεν ακούν οι κουφοί παίζει πολύ καλά, αν ανεβάσεις λίγο παραπάν τη ένταση κάνει, πρρρρ, πρρρρ, πρρρρ... Βαριέμαι να ασχοληθώ, άλλωστε τα κλαρίνα που συνήθως ακούω δεν έχουν χαμηλές συχνότητες :biggrin:
 


TGD

Μηνύματα
8.445
Reaction score
8.445
Εγώ ξέρω ότι το στάνταρ εργοστασιακό ηχοσύστημα πάει από το κακό στο χειρότερο... Τα παλιότερα αυτοκίνητά μου είχαν καλύτερο ήχο και σε κανένα δεν είχα βάλει τίποτα εξτρά.
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.330
Εγώ ξέρω ότι το στάνταρ εργοστασιακό ηχοσύστημα πάει από το κακό στο χειρότερο... Τα παλιότερα αυτοκίνητά μου είχαν καλύτερο ήχο και σε κανένα δεν είχα βάλει τίποτα εξτρά.
Τοτε είχαν και χάρτινους κώνους τα μεγάφωνα . θυμάμαι τα δικά μου τα Pioneer που είχα φέρει πολυ παλιά απο την Αγγλία. . Την πρώτη μέρα που τα τοποθέτησα σε ενα Opel Astra ήθελα να κοιμηθώ το βράδυ στο αυτοκίνητο.
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.330
Εμένα στο θκόμ αγροτικό έχουν κοπή οι αναρτήσεις των ηχείων και από τα 4 ηχεία.
Μου υπενθύμισες οτι πρέπει να βάλω τις μπάμιες με μπόλικο μηλοξυδο στον ήλιο. Thanks
20240926_122803.jpg


Ακολουθούν άλλα δυο ταψιά...
 

Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.330
Νταξει δεν είναι vfm γιατί υπάρχουν τα kh310 ναι οκ ίσως να είναι και καλύτερα κατά περίπτωση αλλά ο κόσμος ...
Να τα λες με το όνομά τους , Neumann KH 310, για να καταλαβαίνει ο κόσμος και ποια είναι η εταιρεία τα ηχεία της οποίας προτείναμε ως VFM.
 

Μηνύματα
16.304
Reaction score
22.983
Εγώ όταν είχα το BMW E46 το 2016-2017 απόλαυσα μουσική στο αυτοκίνητο για πρώτη και τελευταία φορά. Είχε ηχοσύστημα Harman Kardon και όπως μου λένε είχε και sub εργοστασιακό. Επίσης, με κλειστά παράθυρα δε νομίζω να ακουγόταν έξω μουσική.
σε κανένα αυτοκίνητο που παίζει μουσική δεν ακούγεται κάτι έξω και ας έχει 2KW ενισχυτές και πολλαπλά subs.
ανέκαθεν οι άσχετοι με το θέμα συνδύαζαν το car audio (sq) με τις καταστάσεις spl αγιαβαρβάρακλπ αλλά όσο φτάνει ο καθένας τόσο καταλαβαίνει τι να κάνουμε.
30+ χρόνια ασχολούμαι με το θέμα του sq, έχω ακούσει ένα τσουβάλι μλκς όλο αυτό τον καιρό, πότε βέβαια δεν κατάφερα να ακούσω μπάσο εκτός αυτοκινήτου με ένα 10" (ούτε με 12") , με το ζόρι στα όρια του παραθύρου ανοικτό, ούτε επίσης να παίζει κάτι από αυτοκίνητο με sq σύστημα εκτός αυτοκινήτου , εκτός αν άνοιγες τις πόρτες και καθόσουν πίσω.
δεν συζητάμε για άλλα πρακτικά θέματα όπως οτι ένα ισορροπημένο σύστημα έχει μέγιστο spl που καθορίζεται αποκλειστικά από το πως θα δουλέψει το midbass στην πόρτα και από τίποτα άλλο, ούτε για ηθικά θέματα όπως για ποιό λόγο θα έφτιαχνε κάποιος ένα ισορροπημένο sq σύστημα για να το βγάλει εκτός προδιαγραφών προκειμένου να ζαλίσει τα @@ των διπλανών.

καμία λογική, απόρροια ασχετοσύνης με το θέμα.
 


Μηνύματα
7.142
Reaction score
1.330
Επ' ευκαιρία να ένα λάθος που κάνω μια ζωή! Αλλοτε λέω μπασσο κι άλλοτε λέω χαμηλό,εννοώ όμως πάντοτε το πρώτο!
Πολύς κόσμος ακούει ηλεκτρονικά παραγόμενους Synthesised ήχους με έντονη χαμηλή πληροφορία στα όρια της ακοής μας. Ακουστικό μπάσο δεν είναι πάντως.
Σε πρόσφατη επίσκεψή μου στην Αλσατία επισκέφτηκα 2-3 εκκλησίες και ευχαριστήθηκα μουσική με πλούσια πληροφορία στην πρώτη οκτάβα.
Χαμηλές συχνότητες που δεν φωνάζουν δεν μπουμάρουν και απλώς τις νιώθεις στο στήθος σαν χάδι.
Απίστευτες στιγμές έζησα και στο Παρίσι, την εποχή που ταξίδευα εκεί συχνά για επαγγελματικους λόγους.
Στην Παναγία των Πατησίων ήταν εντελώς διαφορετική η αίσθηση του χαμηλού. Δύναμη ψυχής, ο παράδεισος επί της γης.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.118
Μηνύματα
2.929.730
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top