Μικρο στο ματι , μεγαλο.....




Μηνύματα
7.025
Reaction score
995
Vlassisk wrote: Τα kef δεν συγκρινονται καν.

και απαντώ: Τα παθητικά μεγάφωνα της KEF , ήταν βασισμένα στο υπέροχο για την εποχή B139 woofer . δεκ 70-80.

Δεν έκανα σύγκριση μεταξύ των δύο, απλώς αναφέρθηκα την τεχνολογία των passive radiators και συγκεκριμένα :
" Η μέθοδος ήταν γνωστή από πολύ παλιά . Η ΚEF χρησιμοποιούσε παθητικούς ακτινοβολιτές βασισμένους στη μονάδα Β129".

ΥΓ. Οταν οδηγείτε., να μην διαβάζετε βιαστικά τα posts των μελών μας. Ούτε στα φανάρια
 

Μηνύματα
601
Reaction score
462
Διαφωνώ … πολύ θα το ήθελα αυτό το σύστημα
Δεκτό και σεβαστό και θες και τα αντίστοιχα ενισχυτικά για τους δορυφόρους.

Δε το κάνει όμως VFM για 4000 που κοστίζουν αυτά που ανέφερα ως συγκριτικά (και προφανώς υπάρχουν κι άλλες πολύ αξιόλογες λύσεις στα 4Κ).
 

Μηνύματα
247
Reaction score
136
Ποιός ο λόγος να μη πάρω 2 Genelec 1032C ή 8350A (αν θέλω 8άρια λόγω χώρου) στα ίδια λεφτά κοντά?
Γιατι δεν εχω studio και οπτικα δεν μπορω να τα βλεπω
Ακριβως larger rooms
Δεκτό και σεβαστό και θες και τα αντίστοιχα ενισχυτικά για τους δορυφόρους.

Δε το κάνει όμως VFM για 4000 που κοστίζουν αυτά που ανέφερα ως συγκριτικά (και προφανώς υπάρχουν κι άλλες πολύ αξιόλογες λύσεις στα 4Κ).
Οπως ποιες?
Το ξαναλεω μηπως δεν εγινε αντιληπτο τα ηχεια ειναι καινουρια εχουμε λιγα δειγματα του ηχου τους και μελλοντικα θα δουμε αν οντως παιζουν για πολυ μεγαλυτερη κατηγορια τιμης. Αρχικα αυτη ειναι η εκτιμηση.
Ωστοσο εκεινο που τα κανει VFM ειναι η τιμη τους σε σχεση με το κοστος των ,κατα γενικη ομολογια, εξαιρετικων μοναδων τους. Οποιος ξερει αλλο αντιστοιχο ηχειο που οι μοναδες του αντιπροσωπευουν το 50% της τιμης τους ασ το αναφερει να το μαθουμε και εμεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
601
Reaction score
462
Γιατι δεν εχω studio και οπτικα δεν μπορω να τα βλεπω

Ακριβως larger rooms

Οπως ποιες?
Το ξαναλεω μηπως δεν εγινε αντιληπτο τα ηχεια ειναι καινουρια εχουμε λιγα δειγματα του ηχου τους και μελλοντικα θα δουμε αν οντως παιζουν για πολυ μεγαλυτερη κατηγορια τιμης. Αρχικα αυτη ειναι η εκτιμηση.
Ωστοσο εκεινο που τα κανει VFM ειναι η τιμη τους σε σχεση με το κοστος των ,κατα γενικη ομολογια, εξαιρετικων μοναδων τους. Οποιος ξερει αλλο αντιστοιχο ηχειο που οι μοναδες του αντιπροσωπευουν το 50% της τιμης τους ασ το αναφερει να το μαθουμε και εμεις.
Επειδή βλέπω πολύ biased απαντήσεις, σε σημείο που να χάνεται το νόημα και να μπερδεύεται (σκόπιμα?) και η έννοια του όρου VFM, θα αποχωρήσω από τη συζήτηση. :)
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.725
Νταξει δεν είναι vfm γιατί υπάρχουν τα kh310 ναι οκ ίσως να είναι και καλύτερα κατά περίπτωση αλλά ο κόσμος αγοράζει υποδεέστερα ηχεία με περισσότερα χρήματα που σημαίνει πρέπει να τους κρεμάσουμε στα μανταλάκια ξερωγω;

Άλλη μια φορά, το YouTube εχειναλγορυθμο συμπίεσης και για εικόνα και για ήχο , οποίος εκφέρει άποψη για ήχο και εικόνα από βίντεο στο YouTube χρειάζεται βοήθεια κάποιας φύσης.
 

Μηνύματα
939
Reaction score
788
Επειδή βλέπω πολύ biased απαντήσεις, σε σημείο που να χάνεται το νόημα και να μπερδεύεται (σκόπιμα?) και η έννοια του όρου VFM, θα αποχωρήσω από τη συζήτηση. :)
Ποια σκοπιμότητα βλέπεις;
 

Μηνύματα
601
Reaction score
462
Ποια σκοπιμότητα βλέπεις;
Το να είναι υπέρμαχος κάποιος μιας συγκεκριμένης και μόνο λύσης προσπαθώντας μάλιστα επανειλλημένα να την τοποθετήσει και ως VFM, προσωπικά μου παραπέμτει σε πωλητή.
Είτε είναι σωστός. είτε είναι λάθος ο συνειρμός μου, ο τρόπος είναι αρκετά biased. Μπορεί να είναι ενθουσιασμός, δε ξέρω.
Παρόλα αυτά ενθουσιασμός για ένα "νεο" και μή συγκριτικά δοκιμασμένο σε μια ανταγωνιστική αγορά προϊόν, παραείναι ενθουσιασμός όπως και να έχει.

Δεν το έχω ακούσει το ηχείο κα ιδε μπορώ να έχω γνώμη για το συγκεκριμένο.
Μπορώ όμως να έχω γνώμη για αρκετά ηχεία που έχω ακούσει κοντά στο φάσμα των 4000, είτε Active, είτε Passive και τα θεωρώ αξιόλογα.

Τα υπόλοιπα, περί κόστους κατασκευής κλπ, έχουν ήδη αναλυθεί στις προηγούμενες σελίδες.

Προσωπικά εκτιμώ ότι κάθε εταιρία κοιτάει την τσέπη της κι εν έτη 2024 δεν υπάρχει η έννοια του VFM όπως μπορεί να υπήρχε παλαιότερα.

Τέλος να τονίσω πως η έννοια του VFM δε κρίνεται μόνο από το κόστος απόκτησης, αλλά και από το κόστος συντήρησης ενός αντικειμένου.
 

Μηνύματα
939
Reaction score
788
Το να είναι υπέρμαχος κάποιος μιας συγκεκριμένης και μόνο λύσης προσπαθώντας μάλιστα επανειλλημένα να την τοποθετήσει και ως VFM, προσωπικά μου παραπέμτει σε πωλητή.
Είτε είναι σωστός. είτε είναι λάθος ο συνειρμός μου, ο τρόπος είναι αρκετά biased. Μπορεί να είναι ενθουσιασμός, δε ξέρω.
Παρόλα αυτά ενθουσιασμός για ένα "νεο" και μή συγκριτικά δοκιμασμένο σε μια ανταγωνιστική αγορά προϊόν, παραείναι ενθουσιασμός όπως και να έχει.

Δεν το έχω ακούσει το ηχείο κα ιδε μπορώ να έχω γνώμη για το συγκεκριμένο.
Μπορώ όμως να έχω γνώμη για αρκετά ηχεία που έχω ακούσει κοντά στο φάσμα των 4000, είτε Active, είτε Passive και τα θεωρώ αξιόλογα.

Τα υπόλοιπα, περί κόστους κατασκευής κλπ, έχουν ήδη αναλυθεί στις προηγούμενες σελίδες.

Προσωπικά εκτιμώ ότι κάθε εταιρία κοιτάει την τσέπη της κι εν έτη 2024 δεν υπάρχει η έννοια του VFM όπως μπορεί να υπήρχε παλαιότερα.

Τέλος να τονίσω πως η έννοια του VFM δε κρίνεται μόνο από το κόστος απόκτησης, αλλά και από το κόστος συντήρησης ενός αντικειμένου.
Για το value for money ενω ειναι ενα κλασμα που απλως θελουμε ο αριθμητης (value) να ειναι οσο το δυνατον μεγαλυτερος απο τον παρονομαστη θα συμφωνησω οτι πρεπει να υπαρχει και ενας λογικος περιορισμος στον παρονομαστη (money).

Στα 12κ το κοστος ευκαιριας ειναι για μενα το DD 8c μιας και ειναι ενα καρδιο συστημα all in one (καμια αλλη συσκευη δε χρειαζεται να εχεις για να παιξεις μουσικη).

Δεν υπαρχει λογος να πιστεψεις οτι υπαρχει θεμα "πωλητη" που προωθει συγκεκριμενα προιοντα που υποτιθεται εχει το μεγαλυτερο περιθωριο κερδους μιας και για τα συγκεκριμενα ηχεια το μοντελο ειναι direct to consumer για να εχει πιο ανταγωνιστικη τιμη (τυπου buchard) και αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει ελληνικη αντιπροσωπεια.... και μαλλον δεν θα το βρεις σε ραφια κανενος μαγαζιου ευκολα.
 
Last edited:

Μηνύματα
792
Reaction score
877
Σε ποιο σημείο μίλησα για υπερβοιλικό χαμηλό ;

Εγώ μίλησα για 'μπάσο' , που είναι ένα μουσικό όργανο , με έντονη ακουστική παρουσία στο συχνοτικό φάσμα 50Hz-200Hz.
Το χαμηλό, από 20-80Ηz, σε ένα τόσο μικρό ηχείο και σε ένα χώρο > 20 τμ θέλει subs.
Η υπεραπόσβεση στο μπάσο που ανέφερα είναι ταυτόχρονα και έλλειψη πολύ χαμηλών συχνοτήτων, καθώς και χρωματισμός από τα παθητικά γουφεράκια. Η μέθοδος ήταν γνωστή από πολύ παλιά . Η ΚEF χρησιμοποιούσε παθητικούς ακτινοβολιτές βασισμένους στη μονάδα Β129.
Επ' ευκαιρία να ένα λάθος που κάνω μια ζωή! Αλλοτε λέω μπασσο κι άλλοτε λέω χαμηλό,εννοώ όμως πάντοτε το πρώτο!
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
995
Άλλη μια φορά, το YouTube εχειναλγορυθμο συμπίεσης και για εικόνα και για ήχο , οποίος εκφέρει άποψη για ήχο και εικόνα από βίντεο στο YouTube χρειάζεται βοήθεια κάποιας φύσης.
Μια πρώτη γεύση μπορείς να έχεις , δεν θα γράψουμε και review στο Srereophile.
Οι φωνές των παρουσιαστών μια χαρά ακούγονται , φυσικές, ακόμα και με τη συμπίεση που λες , αν και σε ανάλυση 1800p ακόμα και η εικόνα είναι πολύ καλή.
Μια χαρά ακούγεται από το YouTube και η λαμπρότητα στις υψηλή περιοχή, αν διαθέτεις ένα αναλυτικό σύστημα ακουστικών. Για πιο σοβαρή ακρόαση ακούς το review από το Patreon.

Όσοι ακούν δυνατά μουσική στο αυτοκίνητο , ντάπα-ντούπα με 10'' μεγάφωνα, έχουν κάποιο θέμα προσαρμογής στη κοινωνία που ζούμε και ελπίζω ο ΚΟΚ να πάρει σύντομα δραστικά μέτρα !
 
Last edited:

Μηνύματα
601
Reaction score
462
Όσοι ακούν δυνατά μουσική στο αυτοκίνητο , ντάπα-ντούπα με 10'' μεγάφωνα, έχουν κάποιο θέμα προσαρμογής στη κοινωνία που ζούμε και ελπίζω ο ΚΟΚ να πάρει σύντομα δραστικά μέτρα !
Ξέρεις πόσα Smart (και παρόμοια κουβαδοειδή σαπάκια) που εμπίπτουν στην άνωθεν κατηγορία, θα γούσταρα να δω κατασχεμένα ή/και στον πάτο του Ωκεανού?
 
Last edited:

Μηνύματα
7.025
Reaction score
995
Ξέρεις πόσα Smart (και παρόμοια κουβαδοειδή σαπάκια) που εμπίπτουν στην άνωθεν κατηγορία, θα γούσταρα να δω κατασχεμένα ή/και στον πάτο του Ωκεανού?
Στο πηγαδι, για να μην τους ακούς, ποιο ωκεανό ;
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
995
Έχω 4" purifi στο αυτοκίνητο χωρίς καμπίνα για χρήση mid αλλά να κατεβαίνει στους 100.
Είναι εμφανώς πιο αναίσθητο όλων όσων μπήκαν εκεί, όμως παίρνει μακράν περισσότερη ισχύ από οτιδήποτε άλλο και τελικά παίζει πιο δυνατά , δεν τερματίζει με τίποτα όμως και το θέμα των παραμορφώσεων εμφανίζεται όταν βλέπεις τον κώνο να κάνει διαδρομές του εκατοστού ενώ ταυτόχρονα βγάζει μεσαία σαν να ήταν θόλος.

Ταυτόχρονα έχω και ένα sb 10" στο άλλο αυτοκίνητο, ναι οκ φθηνό ρηχό βολικό, αλλά sub δεν είναι εξυπηρετεί μια συγκεκριμένη απαίτηση αλλά θέλεις 4 από αυτά για να βγάλεις το μπάσο ενός brax ml10.

Επίσης έχω και purifi τελικούς μέσα στον nad εκεί δεν χωράνε και πολλά σχόλια. Η εταιρία είναι κορυφή σε r&d και δεν είναι τυχαίο όταν οι ιδρυτές της είναι κορυφαίοι μηχανικοί της συγκεκριμένης βιομηχανίας
Τι αισθάνεσαι όταν ακούς πολύ δυνατά την αγαπημένη σου μουσική στο αυτοκίνητο και ενοχλείς τον κόσμο ;

Να ακούς τον Άρη Πορτοσάλτε το πρωι πηγαίνοντας στη δουλειά, αυτό μάλιστα έχει νόημα να ξεδίνεις λίγο
 
Last edited:

Μηνύματα
247
Reaction score
136
Επειδή βλέπω πολύ biased απαντήσεις, σε σημείο που να χάνεται το νόημα και να μπερδεύεται (σκόπιμα?) και η έννοια του όρου VFM, θα αποχωρήσω από τη συζήτηση. :)
Μάλλον δεν ασχολήθηκες αρκετά να διαβάσεις και να κατανοήσεις το post μου για να έχεις τέτοια άποψη.
Η λογική μου είναι απλή σχεδόν απλοϊκή διάβασε ποιο πάνω.
Πολύ θα ήθελα να δουλεύω για τον Lyngdorf σε κάποια εταιρεία του αλλά δυστυχώς δεν.
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.725
Τι αισθάνεσαι όταν ακούς πολύ δυνατά την αγαπημένη σου μουσική στο αυτοκίνητο και ενοχλείς τον κόσμο ;
Πως φτάσαμε σε αυτό το συμπέρασμα;
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
995
Πως φτάσαμε σε αυτό το συμπέρασμα;
Το 10 ινστο μεγάφωνο στο αυτοκίνητό σου τα λέει όλα.
Οι παλιατζήδες έχουν μικρές κόρνες και δεν ενοχλούν
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.893
Μηνύματα
2.921.814
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top