Να επιλέξω την xlr σύνδεση;


Μηνύματα
28.092
Reaction score
26.484
Μην το γελάτε , μπορεί να κατεβαίνει τόσο , στα -12 db , ή και ακόμη λιγότερα. -15db ας πούμε.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τους βγάζει τους 28 κύκλους. Απλά δεν έχουν στάθμη .
 

Μηνύματα
2.354
Reaction score
2.911
Μην το γελάτε , μπορεί να κατεβαίνει τόσο , στα -12 db , ή και ακόμη λιγότερα. -15db ας πούμε.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τους βγάζει τους 28 κύκλους. Απλά δεν έχουν στάθμη .
Σε στάθμη φτερού.
 

Μηνύματα
4.528
Reaction score
7.859
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι αγόρασε μαγικά ηχεία που με ένα 5ιντσο γουφερακι κατεβαίνουν πολύ χαμηλά, τώρα ψάχνεται με μαγικά καλώδια.
Εγω θα του πρότεινα να κοιτάξει και για μαγικές λάμπες αυτές που κοστίζουν πολύ κσι βγάζουν 10 βατ.
Όσο πιο λίγα τα βατ τόσο το καλύτερο, αρκεί να είναι πολύ ακριβά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.265
Reaction score
39.571
..... θα επιβεβαιωνα οτι η αποκριση του συστηματως δεν ειναι παλμογραφημα-καρδιογραφημα πριν εξαγω συμπερασματα ακομα και για τον εαυτο μου.
-ευελπιστω να αναφερεται σε αλλο ηχειο, το παρακατω γραφημα.
1722950493002.png
 

Μηνύματα
68
Reaction score
44
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι αγόρασε μαγικά ηχεία που με ένα 5ιντσο γουφερακι κατεβαίνουν πολύ χαμηλά, τώρα ψάχνεται με μαγικά καλώδια.
Εγω θα του πρότεινα να κοιτάξει και για μαγικές λάμπες αυτές που κοστίζουν πολύ κσι βγάζουν 10 βατ.
Όσο πιο λίγα τα βατ τόσο το καλύτερο, αρκεί να είναι πολύ ακριβά.
Αφού το προτείνεις,βάλε εσύ 10w λάμπα σε ηχεία 87db.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
44
Το ζήτημα για εμένα είναι τι σύστημα - χώρο - διαχείριση έχει κάνει κάποιος πριν φτάσει να δίνει νεφρό για καλώδια..
Αν υπάρχει τόση ''λόξα'' ώστε να έχεις επενδύσει - κάνει όλα τα άλλα ''σωστά'' και θες ν' ασχοληθείς με καλώδια οκ..
Αλλά μην μου πείτε πως αυτό συμβαίνει συχνά.. :whistling:
Ο νεφρος του ενός είναι το νυχακι του άλλου.Αυτο συμβαίνει όταν πέσεις την κατάλληλη στιγμή στην κατάλληλη ευκαιρια και μπορείς να πληρώσεις.Φυσικα δεν ισχύει μόνο για τα καλώδια.
Έχουν πουληθεί στο avsite καλώδια πολλαπλάσιας τιμής από τα δικά μου(περί τα 600 ευρώ το ζεύγος)και αυτό θα συνεχιστεί.Ο άτιμος κανονισμός όμως δε σας επιτρέπει να εκφραστειτε όπως εκφράζεστε τώρα.Αιτηθειτε λοιπον να σχολιάζετε και τις αγγελίες.Μπορειτε π.χ. να σχολιάσετε τα ηχεια του πωλητη η να τον προτρεψετε να διαθέσει το ποσό από την πώληση για αγορά subs και να παίζει με μαυροκόκκινα.Ξερετε εσείς.Εν τω μεταξύ στείλτε και μια διαμαρτυρία στην PMC ότι είναι απατεώνες και κοροϊδεύουν τον κόσμο.Τι γραμμή μεταφοράς και μπούρδες,το πενταιντσο...Άσε που πουλούν και ακριβά.Κλεφτες.Μην αγοράσετε.Μακρια.
Τέλος αν θελήσετε απαντήστε και στο ερώτημα του νηματος κάτι που δεν έχει κάνει σχεδόν κανείς.
 

Μηνύματα
4.528
Reaction score
7.859
Αφού το προτείνεις,βάλε εσύ 10w λάμπα σε ηχεία 87db.
Γιατί το άκουσες κσι δεν σου άρεσε?

Σε πληροφορώ πως έχω ακούσει σε έκθεση πανάκριβα ηχεία με 5 5ιντσο γουφερ και λάμπα με 5-10βατ δεν θυμάμαι ακριβώς, θυμάμαι ότι ήταν πολύ ακριβή με καλώδια εννοείται πανάκριβα και το αποτέλεσμα ήταν μαγικό.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.638
Reaction score
20.298
Ο νεφρος του ενός είναι το νυχακι του άλλου.Αυτο συμβαίνει όταν πέσεις την κατάλληλη στιγμή στην κατάλληλη ευκαιρια και μπορείς να πληρώσεις.Φυσικα δεν ισχύει μόνο για τα καλώδια.
Έχουν πουληθεί στο avsite καλώδια πολλαπλάσιας τιμής από τα δικά μου(περί τα 600 ευρώ το ζεύγος)και αυτό θα συνεχιστεί.Ο άτιμος κανονισμός όμως δε σας επιτρέπει να εκφραστειτε όπως εκφράζεστε τώρα.Αιτηθειτε λοιπον να σχολιάζετε και τις αγγελίες.Μπορειτε π.χ. να σχολιάσετε τα ηχεια του πωλητη η να τον προτρεψετε να διαθέσει το ποσό από την πώληση για αγορά subs και να παίζει με μαυροκόκκινα.Ξερετε εσείς.Εν τω μεταξύ στείλτε και μια διαμαρτυρία στην PMC ότι είναι απατεώνες και κοροϊδεύουν τον κόσμο.Τι γραμμή μεταφοράς και μπούρδες,το πενταιντσο...Άσε που πουλούν και ακριβά.Κλεφτες.Μην αγοράσετε.Μακρια.
Τέλος αν θελήσετε απαντήστε και στο ερώτημα του νηματος κάτι που δεν έχει κάνει σχεδόν κανείς.
Νομίζω πως παρεξήγησες το πνεύμα της παρατήρησής μου..
Δεν αφορά αυτό που είπα ούτε την οικονομική επιφάνεια του ενδιαφερόμενου, ούτε το τι πουλάει κάποιος και πόσο στις αγγελίες, ούτε αναφέρθηκα για το αν η PMC έχει κάνει καλή δουλειά ή όχι με το συγκεκριμένο ηχείο..
Αυτό που είπα αφορά μόνο θέμα προτεραιότητας όσο αφορά το ''χτίσιμο'' και δεν το θεωρώ παγκόσμια αλήθεια, είναι μόνο η δική μου οπτική για το θέμα των καλωδίων.. ;)
 

Μηνύματα
68
Reaction score
44
Νομίζω πως παρεξήγησες το πνεύμα της παρατήρησής μου..
Δεν αφορά αυτό που είπα ούτε την οικονομική επιφάνεια του ενδιαφερόμενου, ούτε το τι πουλάει κάποιος και πόσο στις αγγελίες, ούτε αναφέρθηκα για το αν η PMC έχει κάνει καλή δουλειά ή όχι με το συγκεκριμένο ηχείο..
Αυτό που είπα αφορά μόνο θέμα προτεραιότητας όσο αφορά το ''χτίσιμο'' και δεν το θεωρώ παγκόσμια αλήθεια, είναι μόνο η δική μου οπτική για το θέμα των καλωδίων.. ;)
Μα δεν αναφέρεται σε σένα ολόκληρη η απαντηση παρά μόνο η πρώτη παράγραφος.Απλως μάζεψα όλες μαζί τις "πονηριές" γιατί αν έψαχνα τι ακριβώς και πόσες φορές το έγραψε ο καθένας θα προέκυπτε ένα τεραστιο "σεντόνι".
Γιατί το άκουσες κσι δεν σου άρεσε?

Σε πληροφορώ πως έχω ακούσει σε έκθεση πανάκριβα ηχεία με 5 5ιντσο γουφερ και λάμπα με 5-10βατ δεν θυμάμαι ακριβώς, θυμάμαι ότι ήταν πολύ ακριβή με καλώδια εννοείται πανάκριβα και το αποτέλεσμα ήταν μαγικό.
Ας υποθέσω ότι η ακρόαση έγινε όντως.Δεν "βγαίνει" η ευαισθησία των ηχείων συν το γεγονός ότι κανείς δεν αγόρασε PMC(τα πήρα σε τιμή παμφθηνων ενεργών χρεπιων) για να ακούει "μαγικά".
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.638
Reaction score
20.298
Μα δεν αναφέρεται σε σένα ολόκληρη η απαντηση παρά μόνο η πρώτη παράγραφος.Απλως μάζεψα όλες μαζί τις "πονηριές" γιατί αν έψαχνα τι ακριβώς και πόσες φορές το έγραψε ο καθένας θα προέκυπτε ένα τεραστιο "σεντόνι".
Ούτε η πρώτη παράγραφος αφορούσε την περίπτωσή σου με την έννοια πως δεν είχα σκοπό να εστιάσω αποκλειστικά στο δικό σου σύστημα. 8-)
Ίσως δεν το διευκρίνησα επαρκώς, (όταν το έγραφα μου φάνηκε ξεκάθαρο..)
Ούτε η πρώτη παράγραφος αφορούσε την περίπτωσή σου με την έννοια πως δεν είχα σκοπό να εστιάσω αποκλειστικά στο δικό σου σύστημα. 8-)
Ίσως δεν το διευκρίνησα επαρκώς, (όταν το έγραφα μου φάνηκε ξεκάθαρο..)
Μόλις κατάλαβα πως εννοείς τη δική σου πρώτη παράγραφο.. 😛

Οκ, η ζέστη.. :biggrin:8-)
 

Μηνύματα
6.571
Reaction score
348
Τέλος αν θελήσετε απαντήστε και στο ερώτημα του νηματος κάτι που δεν έχει κάνει σχεδόν κανείς.
Εγώ νομίζω ότι απάντησα εξ αρχής να επιλέξεις καλωδιο XLR και για τα δύο άκρα , αναξαρτήτως τελκού που είναι pseudo-balanced
 

Μηνύματα
68
Reaction score
44
Εγώ νομίζω ότι απάντησα εξ αρχής να επιλέξεις καλωδιο XLR και για τα δύο άκρα , αναξαρτήτως τελκού που είναι pseudo-balanced
Προς αυτο προσανατολίζομαι κι εγώ διοτι παιζει καλύτερα ετσι.Απλως με προβληματίζει το γεγονός πως θεωρητικά δε θα'πρεπε να συμβαίνει αυτό.
 



Μηνύματα
6.571
Reaction score
348
Να ξέρετε επίσης ότι αυτοί που λένε ότι πλέον δεν ακούν διαφορές ανάμεσα σε διαφορετικά καλώδια, κάποτε που ήταν νεότεροι τις άκουγαν για τα καλά !

"δεινόν τό γῆρας, οὐ γάρ ἔρχεται μόνον"

References : avforun, avclub, avsite
 

Μηνύματα
68
Reaction score
44
εφόσον ακούς διαφορές τότε όντως συμβάινει και δεν είσαι κουφός
Είναι εντελώς διαφορετικός ο ήχος του ενός καλωδίου από το άλλο.Οταν "στρώσει" θα δανειστώ μια τριχιά απ' αυτές που υπάρχουν ακόμη στο χωριό και θα πάω δεμένο έναν από τους "μαυροκοκκινους" (οι παρόντες εξαιρούνται)να τ' ακούσει διπλα-διπλα και να πει τη γνώμη του.Ειναι ο μόνος τρόπος ν' ακούσει πριν απορρίψει.
Να ξέρετε επίσης ότι αυτοί που λένε ότι πλέον δεν ακούν διαφορές ανάμεσα σε διαφορετικά καλώδια, κάποτε που ήταν νεότεροι τις άκουγαν για τα καλά !

"δεινόν τό γῆρας, οὐ γάρ ἔρχεται μόνον"
Δεν το ομολογούν όμως! Μια χαρά τις διακρίνουν και τώρα.Αρκει να τολμήσουν την ακρόαση.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.265
Reaction score
39.571
Τώρα που βρήκαμε "παπά" ας θάψουμε πεντεξι(ηχεία γραμμής μεταφοράς)
-καλα δε χρειαζομαι παπα για να θαπσω, αλλωστε μονο του θαβεται, αν δεν εχει ηδη θαφτει :king: :angel:
Οι μετρησεις ερμηνευουν ποσο κατω απο την επιφανια ειναι το καθε συνολο.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.390
Μηνύματα
2.900.896
Members
38.034
Νεότερο μέλος
efsr
Top