Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Μηνύματα
7.342
Reaction score
11.931
Ενώ τα υπόλοιπα καλώδια που ανεφερες;
Αν γνωρίζεις τα λεγόμενα των πάντων τότε να ανησυχούμε.Ουτε ο Υπερκοριος δεν το κατάφερε αυτό.
Αν δέχεσαι σύγκριση των καλωδίων σου με τα φθηνά δικα μου σε φανερό η τυφλό τεστ,ευχαρίστως να σου τα φέρω όταν επιστρέψω στην Αθηνα.
Κοίτα. Αυτή τη περίοδο παλεύω να σπατουλάρω το σπίτι μου καθώς μετά την εγκατάσταση γυψοσανίδας καθώς και καλωδίων δικτύου, έχουν γίνει οι τοίχοι σαν 8 καρώ.
Φαντάσου ότι ούτε καν τα μηχανήματά μου δεν έχω στο σπίτι.
Μελλοντικά όμως αν θέλεις, πολύ ευχαρίστως να τα π(ι)ούμε, να κάνουμε και τις δοκιμές μας, αλλά τις αλλαγές θα τις κάνει ένας αντικαλωδιάς, ενώ θα γνωρίζουμε και οι δύο εξ'αρχής ότι θα προβαίνει σε μπλόφες, σε βαθμό που μπορεί να παίξει και μόνο ένα καλώδιο.
Ποιος νομίζει ότι τα καλώδια είναι ισοσταθμιστες;
Κάντε την ισοστάθμιση σας κι εγώ είμ' εδω για ν' ακούσετε το αντίθετο απ' αυτό που νομίζετε.
Μα, η γενικότερη πεποίθηση των οντιοφίλ είναι ότι τα καλώδια έχουν "χαρακτήρα", με τον οποίο χαρακτήρα προσπαθείτε ( άντε, προσπαθούν ) να αλλάξουν τον χαρακτήρα του συστήματος. Δεν έχει πρίμα το σύστημα; Βάλε ασήμι, ξέρω'γω. Ούτε καν λόγος για on axis τοποθέτηση των ηχείων, εκεί, να βαράνε στο γάμο του Καραγκιόζη, ευθεία σαν τους τσολιάδες στο μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη.
Αντίθετα, με το ψηφιακό EQ που ανέφερε ο wnet ( και χρησιμοποιούν στην ανώτερη μορφή του ο Κώστας και ο Dimi ), παίρνεις μετρήσεις του συστήματος στον χώρο και το σύστημα προβαίνει στις απαραίτητες ρυθμίσεις προκειμένου το τελικό αποτέλεσμα να συμβαδίζει ( όσο το δυνατόν περισσότερο ) με τη καμπύλη που έχει τεθεί ως στόχος. Και το αποτέλεσμα δεν αξιολογείται μόνο με τα αυτιά, αλλά - το κυριότερο - με μετρήσεις.
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.172
Reaction score
9.174
Εγω πχ τοποθετώ τα μικροτερα ηχεια στο γραφείο μου σε απισταση μισού μέτρου απο τα αυτιά μσυ , ένα αριστερά και ένα δεξιά . Ακούω απίστευτο χαμηλο με τον ενισχυτή στο ρελαντι.
Και εγώ αυτό έκανα. Και νόμιζα ότι ακούω οκ. Όταν πρόσθεσα sub κατάλαβα τι έχανα τόσο καιρό.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.862
Reaction score
81.548
Με τα φτηνά subs, ενδεικτικά με κόστος < 3.000 €, δύσκολο να παραχθεί σωστό χαμηλό με μικρές παραμορφώσεις.
Και βάσει αυτού, προφανώς με ηχείο δίδρομο με 5.5άρι και κόστος κάτω από 3000€ (όχι πως θα άλλαζε η φυσική αν ήταν ακριβότερο), είναι απολυτως αδύνατο να παραχθεί καν χαμηλό, και ότι παραχθεί θα έχει τεράστιες παραμορφώσεις.

Ο,τι ακούτε είναι room modes, όχι μουσική.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.266
Reaction score
20.895
Και εγώ αυτό έκανα. Και νόμιζα ότι ακούω οκ. Όταν πρόσθεσα sub κατάλαβα τι έχανα τόσο καιρό.
Εύγε. Κι εγώ πρόσθεσα δύο (2) subwoofers στο χώρο μου, στα τεράστια (συγκριτικά με τα ηχεία γραφείου) ηχεία μου και κατάλαβα τι έχανα τόσο καιρό.

Αλλά, ΟΚ, τα καλώδιά μου δεν είναι των €600/μέτρο, οπότε μπορεί να "χάνω" κάτι ακόμα.:rolleyes:
 



Μηνύματα
6.578
Reaction score
358
Και εγώ αυτό έκανα. Και νόμιζα ότι ακούω οκ. Όταν πρόσθεσα sub κατάλαβα τι έχανα τόσο καιρό.
Εγώ δεν μπορώ καθόλου τα subs και τα μπουμαρισματα . Λίγο να ξεφύγει το μουσικό κομμάτι στα μπάσα, θα πρέπει να σηκωθω για να επιλεξω αλλη κσμπυλη EQ. . Ελάχιστες είναι οι καλές ηχογραφήσεις με σωστο ελεγχομενο μπάσο.
Με το RME ADI 2 Pro έχω σωθεί με τις δυνατότητες που μου παρέχει για πειραματισμό και υπέροχες ακροάσες, για ισοστάθμιση ακουστικών και ηχείων
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.539
Reaction score
129.135
Εγώ δεν μπορώ καθόλου τα subs και τα μπουμαρισματα . Λίγο να ξεφύγει το μουσικό κομμάτι στα μπάσα, θα πρέπει να σηκωθω για να επιλεξω αλλη κσμπυλη EQ.
Δυστυχώς, τα σαμπς και τα μπουμαρίσματα, δεν παλεύονται με "άλλη καμπύλη EQ", και γενικώς δεν παλεύονται με EQ.
(Αντιθέτως, τα ακουστικά, μια χαρά βολεύονται).

Η "καμπύλη EQ" (target curve ή room curve ή room correction) είναι μια άλλη ιστορία, όπως και το speaker EQ (ή speaker correction).

Η σωστή ενσωμάτωση σαμπ, είναι μια πιο σύνθετη διαδικασία, η οποία τυπικά ξεφεύγει από τις γνώσεις ενός χαϊφιντελά, και απαιτεί αφενός ένα εξειδικευμένο σοφτγουερ ενσωμάτωσης, κι αφετέρου έναν έμπειρο καλιμπράτορα (ειδάλλως θέλει μπόλικο διάβασμα και τριβή με το αντικείμενο της ενσωμάτωσης σαμπ, αλλά και με το ανάλογο software, κι εδώ η εμπειρία "μετράει", και η απαιτούμενη "καμπύλη μάθησης" είναι μακρά).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.862
Reaction score
81.548
Και ενώ τους φαίνεται πολύ αποδεκτό και φυσιολογικό να ρυθμίζουν το πικάπ για να παίζει σωστά (εδώ γελάμε), δεν αποδέχονται πως και άλλα κομμάτια του συστήματος χρειάζονται ρύθμιση και γνώση.
Γιατί;
 

Μηνύματα
83
Reaction score
67
Κοίτα. Αυτή τη περίοδο παλεύω να σπατουλάρω το σπίτι μου καθώς μετά την εγκατάσταση γυψοσανίδας καθώς και καλωδίων δικτύου, έχουν γίνει οι τοίχοι σαν 8 καρώ.
Φαντάσου ότι ούτε καν τα μηχανήματά μου δεν έχω στο σπίτι.
Μελλοντικά όμως αν θέλεις, πολύ ευχαρίστως να τα π(ι)ούμε, να κάνουμε και τις δοκιμές μας, αλλά τις αλλαγές θα τις κάνει ένας αντικαλωδιάς, ενώ θα γνωρίζουμε και οι δύο εξ'αρχής ότι θα προβαίνει σε μπλόφες, σε βαθμό που μπορεί να παίξει και μόνο ένα καλώδιο.

Μα, η γενικότερη πεποίθηση των οντιοφίλ είναι ότι τα καλώδια έχουν "χαρακτήρα", με τον οποίο χαρακτήρα προσπαθείτε ( άντε, προσπαθούν ) να αλλάξουν τον χαρακτήρα του συστήματος. Δεν έχει πρίμα το σύστημα; Βάλε ασήμι, ξέρω'γω. Ούτε καν λόγος για on axis τοποθέτηση των ηχείων, εκεί, να βαράνε στο γάμο του Καραγκιόζη, ευθεία σαν τους τσολιάδες στο μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη.
Αντίθετα, με το ψηφιακό EQ που ανέφερε ο wnet ( και χρησιμοποιούν στην ανώτερη μορφή του ο Κώστας και ο Dimi ), παίρνεις μετρήσεις του συστήματος στον χώρο και το σύστημα προβαίνει στις απαραίτητες ρυθμίσεις προκειμένου το τελικό αποτέλεσμα να συμβαδίζει ( όσο το δυνατόν περισσότερο ) με τη καμπύλη που έχει τεθεί ως στόχος. Και το αποτέλεσμα δεν αξιολογείται μόνο με τα αυτιά, αλλά - το κυριότερο - με μετρήσεις.
Άλλο το ένα(χαρακτήρας)κι άλλο το άλλο(ισοστάθμιση).Αν τα καλώδια οποιασδήποτε μάρκας ήταν ισοσταθμιστες δε θα χρειαζονταν αφού έκανες ήδη ισοσταθμιση.Θα έπαιζες με μαύρα.Βαλε λοιπόν μαύρα κι εδώ είμαστε για τις εντυπώσεις.
Τα καλώδια δεν ειναι ισοσταθμιστες. Η ισοστάθμιση δεν δίνει χαρακτήρα.
Όσο για το"δεν έχει πρίμα βάλε ασήμι" ούτε όλα τα ασημένια καλώδια ακούγονται το ίδιο ούτε όλα τα χάλκινα αντιστοίχως.
Τέλος ας θυμόμαστε ότι τα καλώδια δεν παίζουν μουσική.Βοηθουν σ' αυτό.Αν εγώ τα θεωρώ συσκευές είναι γιατί μπορουν να αναβαθμίσουν η να υποβαθμίσουν ένα σύστημα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.394
Μηνύματα
2.901.267
Members
38.034
Νεότερο μέλος
efsr
Top