Να επιλέξω την xlr σύνδεση;





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.711
Reaction score
129.785
Τα RCA interconnects (ic) σε τοπική διάλεκτο
Τοπική διάλεκτο Ιθαγενών; 😁😜😁🤪

Τα XLR interconnects (ic) στην τοπική διάλεκτο ιθαγενών δεν έχουν ενταχθεί ακόμα;

Δηλαδή, το οργισμένο μέλος (ιθαγενής) κατά της επιστήμης (με την οποία αναλύονται τα αντικειμενικά πλεονεκτήματα του διαφορικού σήματος) νομίζει ότι τα καλώδια με βύσματα XLR δεν είναι interconnects (ic).

Ωραία.

Και τι είναι τα καλώδια με XLR εάν δεν είναι interconnects (ic);

Καλώδια ηχείων είναι; :headbang:


ΥΓ. Παλιά μου'λεγε η γιαγιά μου ένα γνωμικό: "άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο".
Εγώ σπαρτιάτικα, λέω απλώς "τούβλο". 😁😜🤪
 

Μηνύματα
226
Reaction score
232
Αν γυρίσω το volume στο τέρμα χωρίς μουσική και σταθώ μπροστά στο ηχειο δεν ακούγεται το παραμικρό φύσημα η ο,τιδηποτε αλλο είτε με xlr είτε με rca.Το έντονο φύσημα όμως σε κάποιες εγγραφές έχει μειωθεί πολύ από τότε(πολλά χρόνια)που ανεκάλυψα κάτι σε καλώδια ρεύματος.Δε γράφω τι για να μην αρχίσει ξανά η παραφιλολογία.Το είπα σε φίλο,το εφήρμοσε,το διαπίστωσε και το επιβεβαίωσα κι εγώ στη πρώτη επίσκεψη.
...και το οποίο δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν κάποιοι διότι δεν ειχε κυκλοφορησει ακόμα στην αγορά οταν ήταν νέοι και βουτηγμένοι στον αμαρτωλό κόσμο του hi-end.Ομως και τώρα που δεν είναι νέοι το αγνοουν γιατί σνομπαρουν χωρίς ν' ακούσουν.
 

Μηνύματα
226
Reaction score
232
...και το οποίο δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν κάποιοι διότι δεν ειχε κυκλοφορησει ακόμα στην αγορά οταν ήταν νέοι και βουτηγμένοι στον αμαρτωλό κόσμο του hi-end.Ομως και τώρα που δεν είναι νέοι το αγνοουν γιατί σνομπαρουν χωρίς ν' ακούσουν.
Δικαιολογημένοι όμως γιατί πέφτει λιγάκι ακριβό.13.254 καλώδια ρεύματος X300...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.290
Reaction score
21.167
Και τι είναι τα καλώδια με XLR εάν δεν είναι interconnects (ic);

Καλώδια ηχείων είναι; :headbang:
Νομίζω πως αυτή είναι μια αβάσιμη ερώτηση. Τα ίκ με ερσεά παρομοιάζονται με λάστιχα ποτίσματος με εσωτερική δακτυλιοειδή εγκάρσια κυμματοειδή διαμόρφωση διατομής αμβλυγωνίου τριγώνου υπό γωνία μικρότερη των 90 μοιρών, εξ ου και η κατευθυντικότητά τους! Για τα XLR, δεν ξέρω! Πρέπει να τα ακούσουμε για να προσδιορίσουμε την κατευθυντικότητά τους - τουλάχιστον αυτήν.
 

Μηνύματα
6.663
Reaction score
479
Πως κάνετε έτσι για ένα ορθογραφικό λάθος του μέλους Kanakiani ;
Εγώ δηλαδή πως τον κατάλαβα αμέσως ότι εννοούσε RCA interconnect ?
Iθαγενής είμαι ;

Αυτά γράφετε και χάνουμε διαφημίσεις
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.711
Reaction score
129.785
Πως κάνετε έτσι για ένα ορθογραφικό λάθος του μέλους Kanakiani ;
Εγώ δηλαδή πως τον κατάλαβα αμέσως ότι εννοούσε RCA interconnect ?
Iθαγενής είμαι ;

Αυτά γράφετε και χάνουμε διαφημίσεις
Όλοι καταλάβαμε τι εννοούσε ο αγαπητός ιθαγενής, αλλά καταλάβαμε και το μέγεθος της άγνοιας που τον δέρνει, αφού δεν έχει μάθει ούτε τα βασικά πράγματα ακόμα, ούτε καν τι σημαίνει "interconnect". 😁😜🤪

Κατά τα άλλα, είναι "ειδήμων" κι αυτός. "Ξέρει" από interconnects, ξέρει πως τα XLR είναι "κακά". Πάναγιά μου τι τραβάω...

Να, αυτά δε μπορώ.

(Κι ο κογιας τα ορθογραφικά)

Έλα μαϊμού, βάλε διαφημίσεις τώρα, να μην έχουμε παράπονα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.513
Reaction score
15.436
Το έντονο φύσημα όμως σε κάποιες εγγραφές έχει μειωθεί πολύ από τότε(πολλά χρόνια)που ανεκάλυψα κάτι σε καλώδια ρεύματος.Δε γράφω τι για να μην αρχίσει ξανά η παραφιλολογία.Το είπα σε φίλο,το εφήρμοσε,το διαπίστωσε και το επιβεβαίωσα κι εγώ στη πρώτη επίσκεψη.
τόση παραφιλολογία στο νήμα, αυτό σε πείραξε? :p

πες να μαθαίνουμε!

ακόμα κ οι "αντικαλωδιάδες" μπορεί να πάρουμε καμιά ιδέα!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.344
Reaction score
39.844
Διαφημίσεις..οχι σκουπίδγια...οχι παιδια...οχι πλαστικα εκρηκτικα...σε θάλασσες και αχτες.
IMG_20240817_150942.jpg

...δεσε την ομπρελα με rca και xlr..να δουμε ποιο απο τα δυο αντεχει καλητερα στον ανεμο...🙊🙉🙈
 

Μηνύματα
6.663
Reaction score
479
Τα παιδιά που πίνουν Coca-Cola επιτρέπονται, γιατί θα πέσει εξω το μπάρ . Οχι στο γάλα γιατί τα παιδιά γίνονται μοσχαράκια , και γάλα δεν έχομεν
 

Μηνύματα
13.028
Reaction score
10.260
Όχι.Ειχα όμως ακούσει το ίδια καλώδια σε μεγαλύτερο μήκος στο συστημα μου.Τοτε όμως είχα full Primare.
Άρα άλλο σύστημα, αφού είχε διαφορετική σύνθεση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.461
Μηνύματα
2.905.082
Members
38.048
Νεότερο μέλος
Coffee
Top