Να επιλέξω την xlr σύνδεση;





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.712
Reaction score
129.793
Τα RCA interconnects (ic) σε τοπική διάλεκτο
Τοπική διάλεκτο Ιθαγενών; 😁😜😁🤪

Τα XLR interconnects (ic) στην τοπική διάλεκτο ιθαγενών δεν έχουν ενταχθεί ακόμα;

Δηλαδή, το οργισμένο μέλος (ιθαγενής) κατά της επιστήμης (με την οποία αναλύονται τα αντικειμενικά πλεονεκτήματα του διαφορικού σήματος) νομίζει ότι τα καλώδια με βύσματα XLR δεν είναι interconnects (ic).

Ωραία.

Και τι είναι τα καλώδια με XLR εάν δεν είναι interconnects (ic);

Καλώδια ηχείων είναι; :headbang:


ΥΓ. Παλιά μου'λεγε η γιαγιά μου ένα γνωμικό: "άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο".
Εγώ σπαρτιάτικα, λέω απλώς "τούβλο". 😁😜🤪
 

Μηνύματα
230
Reaction score
235
Αν γυρίσω το volume στο τέρμα χωρίς μουσική και σταθώ μπροστά στο ηχειο δεν ακούγεται το παραμικρό φύσημα η ο,τιδηποτε αλλο είτε με xlr είτε με rca.Το έντονο φύσημα όμως σε κάποιες εγγραφές έχει μειωθεί πολύ από τότε(πολλά χρόνια)που ανεκάλυψα κάτι σε καλώδια ρεύματος.Δε γράφω τι για να μην αρχίσει ξανά η παραφιλολογία.Το είπα σε φίλο,το εφήρμοσε,το διαπίστωσε και το επιβεβαίωσα κι εγώ στη πρώτη επίσκεψη.
...και το οποίο δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν κάποιοι διότι δεν ειχε κυκλοφορησει ακόμα στην αγορά οταν ήταν νέοι και βουτηγμένοι στον αμαρτωλό κόσμο του hi-end.Ομως και τώρα που δεν είναι νέοι το αγνοουν γιατί σνομπαρουν χωρίς ν' ακούσουν.
 

Μηνύματα
230
Reaction score
235
...και το οποίο δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν κάποιοι διότι δεν ειχε κυκλοφορησει ακόμα στην αγορά οταν ήταν νέοι και βουτηγμένοι στον αμαρτωλό κόσμο του hi-end.Ομως και τώρα που δεν είναι νέοι το αγνοουν γιατί σνομπαρουν χωρίς ν' ακούσουν.
Δικαιολογημένοι όμως γιατί πέφτει λιγάκι ακριβό.13.254 καλώδια ρεύματος X300...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.291
Reaction score
21.169
Και τι είναι τα καλώδια με XLR εάν δεν είναι interconnects (ic);

Καλώδια ηχείων είναι; :headbang:
Νομίζω πως αυτή είναι μια αβάσιμη ερώτηση. Τα ίκ με ερσεά παρομοιάζονται με λάστιχα ποτίσματος με εσωτερική δακτυλιοειδή εγκάρσια κυμματοειδή διαμόρφωση διατομής αμβλυγωνίου τριγώνου υπό γωνία μικρότερη των 90 μοιρών, εξ ου και η κατευθυντικότητά τους! Για τα XLR, δεν ξέρω! Πρέπει να τα ακούσουμε για να προσδιορίσουμε την κατευθυντικότητά τους - τουλάχιστον αυτήν.
 

Μηνύματα
6.663
Reaction score
479
Πως κάνετε έτσι για ένα ορθογραφικό λάθος του μέλους Kanakiani ;
Εγώ δηλαδή πως τον κατάλαβα αμέσως ότι εννοούσε RCA interconnect ?
Iθαγενής είμαι ;

Αυτά γράφετε και χάνουμε διαφημίσεις
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.712
Reaction score
129.793
Πως κάνετε έτσι για ένα ορθογραφικό λάθος του μέλους Kanakiani ;
Εγώ δηλαδή πως τον κατάλαβα αμέσως ότι εννοούσε RCA interconnect ?
Iθαγενής είμαι ;

Αυτά γράφετε και χάνουμε διαφημίσεις
Όλοι καταλάβαμε τι εννοούσε ο αγαπητός ιθαγενής, αλλά καταλάβαμε και το μέγεθος της άγνοιας που τον δέρνει, αφού δεν έχει μάθει ούτε τα βασικά πράγματα ακόμα, ούτε καν τι σημαίνει "interconnect". 😁😜🤪

Κατά τα άλλα, είναι "ειδήμων" κι αυτός. "Ξέρει" από interconnects, ξέρει πως τα XLR είναι "κακά". Πάναγιά μου τι τραβάω...

Να, αυτά δε μπορώ.

(Κι ο κογιας τα ορθογραφικά)

Έλα μαϊμού, βάλε διαφημίσεις τώρα, να μην έχουμε παράπονα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.514
Reaction score
15.438
Το έντονο φύσημα όμως σε κάποιες εγγραφές έχει μειωθεί πολύ από τότε(πολλά χρόνια)που ανεκάλυψα κάτι σε καλώδια ρεύματος.Δε γράφω τι για να μην αρχίσει ξανά η παραφιλολογία.Το είπα σε φίλο,το εφήρμοσε,το διαπίστωσε και το επιβεβαίωσα κι εγώ στη πρώτη επίσκεψη.
τόση παραφιλολογία στο νήμα, αυτό σε πείραξε? :p

πες να μαθαίνουμε!

ακόμα κ οι "αντικαλωδιάδες" μπορεί να πάρουμε καμιά ιδέα!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.344
Reaction score
39.847
Διαφημίσεις..οχι σκουπίδγια...οχι παιδια...οχι πλαστικα εκρηκτικα...σε θάλασσες και αχτες.
IMG_20240817_150942.jpg

...δεσε την ομπρελα με rca και xlr..να δουμε ποιο απο τα δυο αντεχει καλητερα στον ανεμο...🙊🙉🙈
 

Μηνύματα
6.663
Reaction score
479
Τα παιδιά που πίνουν Coca-Cola επιτρέπονται, γιατί θα πέσει εξω το μπάρ . Οχι στο γάλα γιατί τα παιδιά γίνονται μοσχαράκια , και γάλα δεν έχομεν
 


Μηνύματα
230
Reaction score
235
τόση παραφιλολογία στο νήμα, αυτό σε πείραξε? :p

πες να μαθαίνουμε!

ακόμα κ οι "αντικαλωδιάδες" μπορεί να πάρουμε καμιά ιδέα!
Θα το έλεγα αν πριν μπορούσα να το επαναλάβω(έχουν περάσει χρόνια) ώστε να είναι "φρέσκο".Δε μπορώ να το επαναλάβω γιατί ο κατασκευαστής των καλωδίων μου με απετρεψε από το να πειραχθουν τα καλώδια του γιατί έτσι θα πάει περιπατο η διαδικασια έξι σταδίων κατά την κατασκευή τους και μετα θα αποδωσουν χειροτερα.Μου είπε μάλιστα ότι προσπάθησαν κι άλλοι πριν από μενα( κυρίως Αμερικανοί)και το αποτέλεσμα ήταν να γεμίσει
το service του απ' αυτά.Δεν το ρισκάρω.Προκειται για κάτι που κοστίζει σήμερα περίπου 300 ευρώ ανά καλώδιο.
Πώς όμως αυτός που δεν εμπιστεύεται τα καλώδια ρεύματος θα δώσει το ανωτερω ποσον για τη βελτίωση τους;
Για την ιστορία,στο παρελθόν το έχω κάνει σε Furutech fp-α3,Eichmann Express Six Series 2,Kimber pk-10 και YBA Diamond χωρίς αντίρρηση από τους κατασκευαστές τους.
Η Black Sand το απαγορεύει δια ροπάλου.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.150
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν έδινες για ηχεία τα χρήματα που ξόδεψες για ηχεία + καλώδια ήχου, δε θα έπαιρνες καλύτερο ήχο από αυτόν που έχεις τώρα;
Αντίστοιχα αν αντί για ακριβά ρεύματος, xlr, rca κλπ τα έβαζες για αγορά ηχείων, δε θα ανέβαινες πιστεύεις ένα σκαλοπάτι από αυτά που έχεις τώρα;
Προσωπικά θεωρώ από το σημαντικότερο έως το λιγότερο σημαντικό ηχεία, προενισχυτής, dac, τελικός, καλώδια.
Δε βάχω το treatment γιατί είναι κάτι που δυστυχώς δε μπορούν να το κάνουν όλοι, κι ας είναι ίσως το πιό σημαντικό.
Βασικά έχω αγοράσει χρωματιστά καλώδια, ποτέ ακριβά, μόνο και μόνο επειθδή τα βλέπω και μου αρέσουν οπτικά.
Διαφορά μεταξύ τους, ποτέ δεν έχω ακούσει.
 

Μηνύματα
14.291
Reaction score
16.093
Θα το έλεγα αν πριν μπορούσα να το επαναλάβω(έχουν περάσει χρόνια) ώστε να είναι "φρέσκο".Δε μπορώ να το επαναλάβω γιατί ο κατασκευαστής των καλωδίων μου με απετρεψε από το να πειραχθουν τα καλώδια του γιατί έτσι θα πάει περιπατο η διαδικασια έξι σταδίων κατά την κατασκευή τους και μετα θα αποδωσουν χειροτερα.Μου είπε μάλιστα ότι προσπάθησαν κι άλλοι πριν από μενα( κυρίως Αμερικανοί)και το αποτέλεσμα ήταν να γεμίσει
το service του απ' αυτά.Δεν το ρισκάρω.Προκειται για κάτι που κοστίζει σήμερα περίπου 300 ευρώ ανά καλώδιο.
Πώς όμως αυτός που δεν εμπιστεύεται τα καλώδια ρεύματος θα δώσει το ανωτερω ποσον για τη βελτίωση τους;
Για την ιστορία,στο παρελθόν το έχω κάνει σε Furutech fp-α3,Eichmann Express Six Series 2,Kimber pk-10 και YBA Diamond χωρίς αντίρρηση από τους κατασκευαστές τους.
Η Black Sand το απαγορεύει δια ροπάλου.
Πες το καθώς το πιο πιθανό αφού διαφωνούν οι κατασκευαστές καλωδίων, οι αντικαλωδιάδες θα το βρούν πιθανά σωστό και επιστημονικά εξηγήσιμο. Προβλέπω ότι θα γελάσουμε πολύ και με τα δυό στρατόπεδα εάν το πείς. :D :D
 

Μηνύματα
230
Reaction score
235
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν έδινες για ηχεία τα χρήματα που ξόδεψες για ηχεία + καλώδια ήχου, δε θα έπαιρνες καλύτερο ήχο από αυτόν που έχεις τώρα;
Αντίστοιχα αν αντί για ακριβά ρεύματος, xlr, rca κλπ τα έβαζες για αγορά ηχείων, δε θα ανέβαινες πιστεύεις ένα σκαλοπάτι από αυτά που έχεις τώρα;
Προσωπικά θεωρώ από το σημαντικότερο έως το λιγότερο σημαντικό ηχεία, προενισχυτής, dac, τελικός, καλώδια.
Δε βάχω το treatment γιατί είναι κάτι που δυστυχώς δε μπορούν να το κάνουν όλοι, κι ας είναι ίσως το πιό σημαντικό.
Βασικά έχω αγοράσει χρωματιστά καλώδια, ποτέ ακριβά, μόνο και μόνο επειθδή τα βλέπω και μου αρέσουν οπτικά.
Διαφορά μεταξύ τους, ποτέ δεν έχω ακούσει.
Η ερώτηση σου είναι λογική όμως στη δική μου περίπτωση τα πράγματα είναι διαφορετικά.Εχω αγοράσει τα ηχεία μου στο 1/8 περιπου της τιμης τους ως καινούρια.Τα υπάρχοντα. καλώδια ρευματος θα χρησιμοποιούσα και στην περίπτωση των ενεργών.Θα γλυτωνα τα καλώδια ηχείων αλλά θα τα πλήρωνα σε πολύ μακρύ interconnect(κι επειδή δεν θα ηταν Mogami,καταλαβαίνεις...).Αυτό που φθάνει στο ταμείο στο τέλος δε με κάνει καθόλου σίγουρο ότι θ' άκουγα καλύτερα.
Πώς άλλως τε όταν θα αναγκαζομουν ν' αγοράσω ένα μικρό ενεργό ηχείο;Αν βέβαια μπορούσα να βάλω πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη,ναι όμως τότε μπαίνουν διαφορετικά οικονομικά μεγέθη στην εξίσωση.
Αν είμαι ζωντανός θα μπορέσω να το βάλω σε 3 χρόνια.
 

Μηνύματα
13.029
Reaction score
10.263
Βασικά έχω αγοράσει χρωματιστά καλώδια
Μιας και το ανέφερες, είχα γκρι καλώδιο δικτύου από την πλακέτα μέσα στο pc στο εξωτερικό κουτί του audio interface και έβαλα κίτρινο, λίγο πιο μακρύ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.466
Μηνύματα
2.905.136
Members
38.048
Νεότερο μέλος
Coffee
Top