Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.857
Reaction score
130.278
Τα μεγάλα της PMC είναι πολύ ωραία ηχεία.
Συμφωνώ.

(Και για όσα είπες για τα μικρά συμφωνώ).

Από τα σύγχρονα ηχεία της PMC, για οικιακή αναπαραγωγή, θα κοιτούσα μάλλον αυτά:

1724352865179.png


Τα οποία φαίνονται ιδιαίτερα συμπαθητικά, με 8" μεγάφωνα είναι, μια χαρά μέγεθος για σπίτι.

Εδώ το λινκ από την σελίδα της φίρμας:



Και δω ένα όμορφο σεταπ με αυτή τη σειρά:
(Βολεύουν τα "μισά" τους για ταβάνι, για λόγους ..οικονομίας - δίδρομα)


1724352736539.png


Βέβαια, κακά τα ψέματα, λόγω κόστους, ακόμα κι αν είχα διαθέσιμο τέτοιο μπάτζετ, μάλλον θα επέλεγα άλλες φίρμες, πιο λογικής κοστολόγησης. Τα δίνει πολύ ακριβά τα προϊόντα της η Αγγλίδα.

ΥΓ. Το waveguide του μιντ της σειράς αυτής, δείχνει πολύ ενδιαφέρον.😎
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.397
Reaction score
40.012
... Τσουκου τσουκου... Τα ηχεια μεγαλωνουν...η απολαυση δε τελειωνει... 😇
Ετσι καταλήγουμε στο σύνθημα που ολους μας ενώνει... 🐒
Αααας πχιω μια μπυριτσα..😎
172435463919275177816033962113.jpg

...και ας πάω για νυχτερινο μπανα(να)κι🙈
 
Last edited:

Μηνύματα
14.357
Reaction score
16.184
Πάρε να ακούσεις και ένα άλλο ... πρίν το Logic, πριν το Pro Tools .... και μάλιστα home studio recording. Χειρότερα δεν γίνεται. :D :D Είπες τίποτε για τις ηχογραφήσεις και τι είναι δυνατόν ή όχι ; :D


N.K κάτσε να σου βάλω το Psycho Killer με τον Arthur Russell στο cello μπας και τον εκτιμήσεις περισσότερο έτσι.

Ιστορική πρώτη για το Avsite να φανταστώ αλλά και για τους απανταχού γνώστες ; Το έχει και σε 5.1 έπρεπε να το ξέρεις. :D


Έχει σχέση και με το proto punk , σε αφήνω να την βρείς μόνος σου. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
7.379
Reaction score
12.005
Βέβαια μπορεί κανείς να συνδυάσει τα ηχεία με τρανζιστορατο ενισχυτή όπως και έκανε συνδέοντας τα με τον lavardin,τονιζει όμως πως για τους φίλους που τους αρέσει το ηχόχρωμα τότε επιλέγοντας αυτόν τον ενισχυτή καλό είναι να συνδέσουν το cd player και τον ενισχυτή με καλώδια όπως το Kondo κτλπ.
Εντάξει, αφού προτείνει το Kondo, είναι γραντμάστερ. Τέλος. Έχει δίκιο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.397
Reaction score
40.012
... Σχεδιασμενο να μη πολυενοχλεί την παντόφλα του σπιτιού είναι, οπως ολα τα "ιδιαίτερα" ηχεια τετοιου ειδους.🙈
 

Μηνύματα
4.575
Reaction score
7.951
N.K κάτσε να σου βάλω το Psycho Killer με τον Arthur Russell στο cello μπας και τον εκτιμήσεις περισσότερο έτσι.

Ιστορική πρώτη για το Avsite να φανταστώ αλλά και για τους απανταχού γνώστες ; Το έχει και σε 5.1 έπρεπε να το ξέρεις. :D


Έχει σχέση και με το proto punk , σε αφήνω να την βρείς μόνος σου. :D
Σου είπα ότι έχω πρόβλημα με τους γείτονες όταν ακούω τέτοια κομμάτια. :D
Σήμερα θα βάλω κλασική, μ άρεσε πολύ αυτό το άτιμο 😀
Εντάξει δεν είμαι λάτρης αυτής της μουσικής να την παίζω με λαμπάτο σε τριοδο των 10 βατ, αλλά κάτι θα απολαύσουμε και μεις. 😛
 

Μηνύματα
652
Reaction score
493
Συμφωνώ.

(Και για όσα είπες για τα μικρά συμφωνώ).

Από τα σύγχρονα ηχεία της PMC, για οικιακή αναπαραγωγή, θα κοιτούσα μάλλον αυτά:

View attachment 340105

Τα οποία φαίνονται ιδιαίτερα συμπαθητικά, με 8" μεγάφωνα είναι, μια χαρά μέγεθος για σπίτι.

Εδώ το λινκ από την σελίδα της φίρμας:



Και δω ένα όμορφο σεταπ με αυτή τη σειρά:
(Βολεύουν τα "μισά" τους για ταβάνι, για λόγους ..οικονομίας - δίδρομα)


View attachment 340104

Βέβαια, κακά τα ψέματα, λόγω κόστους, ακόμα κι αν είχα διαθέσιμο τέτοιο μπάτζετ, μάλλον θα επέλεγα άλλες φίρμες, πιο λογικής κοστολόγησης. Τα δίνει πολύ ακριβά τα προϊόντα της η Αγγλίδα.

ΥΓ. Το waveguide του μιντ της σειράς αυτής, δείχνει πολύ ενδιαφέρον.😎
Ειναι πολυ ασχημα για σπιτι...
 

Μηνύματα
14.357
Reaction score
16.184
Σου είπα ότι έχω πρόβλημα με τους γείτονες όταν ακούω τέτοια κομμάτια. :D
Σήμερα θα βάλω κλασική, μ άρεσε πολύ αυτό το άτιμο 😀
Εντάξει δεν είμαι λάτρης αυτής της μουσικής να την παίζω με λαμπάτο σε τριοδο των 10 βατ, αλλά κάτι θα απολαύσουμε και μεις. 😛
Επίκαιρο πολιτικά κομμάτι. :D Ο Πούτιν θέλει λέει να διορθώσει το λάθος του Στάλιν ή του Λένιν δε θυμάμαι. :D Καλό clickbate, όπως και άλλες ανάλογες επανεκδόσεις οντιοφίλ που βλέπω να κυκλοφορούν (τις επιλέγουν, ξέρουν αυτοί :D ) εισαγωγικά για ροκάδες να αρχίσουν να ακούνε ή να λένε ότι ακούνε (και) κλασική. :D Αλλά πνευστά σε τρανζίστορ ; όχι βρε φίλε , δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. :D Λοιπόν άρχισε να ακούς κλασική να μην έχεις παράπονο (μεγάλο τουλάχιστον) απο τις ηχογραφήσεις. Τζάμπα έχεις στήσει εκεί τέτοια συστηματάρα , με 40 ηχεία και 10 σάμπ για να ακούς πάνκ και συμπιεσμένα ηλεκτρονικά μόνο ; :D 😍
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.857
Reaction score
130.278
Ειναι πολυ ασχημα για σπιτι...
Άμα τα δίνανε 2,5-3 χιλιάρικα το τεμάχιο με τα 2 8"-ιντσα, δε θα προλάβαιναν να φτιάχνουν, σα στραγάλια θα έφευγαν, χιλιάδες σπίτια θα έβαζαν τέτοια.

Αλλά ξέρεις πόσο τα πουλάνε; 🤭

Με προσοχή, δείτε τιμή για τα 6-ιντσα...


Μιλάμε για 2 εξαράκια, Ε; Για ένα μικρό ηχείο.

Να μη σας δείξω τιμή για τα σαμπ, δε χρειάζεται..🤣
 

Μηνύματα
356
Reaction score
347
Άμα τα δίνανε 2,5-3 χιλιάρικα το τεμάχιο με τα 2 8"-ιντσα, δε θα προλάβαιναν να φτιάχνουν, σα στραγάλια θα έφευγαν, χιλιάδες σπίτια θα έβαζαν τέτοια.

Αλλά ξέρεις πόσο τα πουλάνε; 🤭

Με προσοχή, δείτε τιμή για τα 6-ιντσα...

Μπερδεύεσαι.Ολα κρίνονται από την τιμή. Γι αυτό υπάρχουν τα μεταχειρισμένα.
 

Μηνύματα
4.575
Reaction score
7.951
Επίκαιρο πολιτικά κομμάτι. :D Ο Πούτιν θέλει λέει να διορθώσει το λάθος του Στάλιν ή του Λένιν δε θυμάμαι. :D
Του Λένιν σίγουρα διότι ως γνωστόν ο Στάλιν δεν έκανε ποτέ του λάθος. :biggrin:


Λοιπόν άρχισε να ακούς κλασική να μην έχεις παράπονο (μεγάλο τουλάχιστον) απο τις ηχογραφήσεις. Τζάμπα έχεις στήσει εκεί τέτοια συστηματάρα , με 40 ηχεία και 10 σάμπ για να ακούς πάνκ και συμπιεσμένα ηλεκτρονικά μόνο ; :D 😍
Η κλασική μουσική παλεύεται, δεν είναι τόσο ακαταλαβιστικη όσο η τζαζ.
Βέβαια στην τελευταία ταινία που είδα Ascenseur pour l' echafaud την κατανόησα πλήρως την τζαζ του miles. Μάλλον χρειάζομαι και την εικόνα κατά την ακρόαση της τζαζ 😭
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.857
Reaction score
130.278
Ολα κρίνονται από την τιμή.
Σωστά.

Πάρε τιμή για ένα απλό και συμμαζεμένο τρίδρομο ηχειάκι, με 10" γουφερ, νορμάλ επιλογή για σπίτι:


Εντάξει, δεν είμαστε με τα καλά μας.
 

Μηνύματα
356
Reaction score
347
Σωστά.

Πάρε τιμή ένα τρίδρομο ηχειάκι, με 10" γουφερ, νορμάλ επιλογή για σπίτι:


Εντάξει, δεν είμαστε με τα καλά μας.
Θα τα αγοράσω κι όταν θα τα βαρεθώ θα σου τα πουλήσω στο 1/10 της τιμής.Μονο για σένα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.857
Reaction score
130.278
θα σου τα πουλήσω στο 1/10 της τιμής.
Κανονικά εκεί θα έπρεπε να είναι η τιμή τους (άντε πες 4,5 χιλιάρικα έκαστο) για να τα ..σκεφτώ για αγορά. 😎

Διότι στα 4,5 χιλιάρικα έχει αντίστοιχο η Neumann και η Genelec. 💪


(Αν και βλέπω τσίμπησε λίγο το Neumann:


)


Ενώ περίπου στα 5,5 χιλιάρικα βρίσκω 16" γουφερ σε 3-δρομο ηχείο της me geithein.


Τι να κλάσει το 10-αράκι τους.. ουστ. Κλέφτες.


ΥΓ. Το me geithein, διαθέτει 5" μιντ.
Μιντ.
Μιντ λέμε.
5 ιντσες μιντ.
Και 16 ιντσες γουφεράκλα.
Άντε γεια.
 
Last edited:


Μηνύματα
14.357
Reaction score
16.184
Του Λένιν σίγουρα διότι ως γνωστόν ο Στάλιν δεν έκανε ποτέ του λάθος. :biggrin:




Η κλασική μουσική παλεύεται, δεν είναι τόσο ακαταλαβιστικη όσο η τζαζ.
Βέβαια στην τελευταία ταινία που είδα Ascenseur pour l' echafaud την κατανόησα πλήρως την τζαζ του miles. Μάλλον χρειάζομαι και την εικόνα κατά την ακρόαση της τζαζ 😭
Ούτε εγώ την καταλαβαίνω καλά την τζάζ. Επίσης διαφωνώ ακόμη και με το όνομα της. Για εμένα δεν υπάρχει τζάζ αλλά black American music μόνο. Μέχρι ακόμη και όταν αυτή εισήλθε στη disco και στην ηλεκτρονική αβανγκάρντ. It must be a white thing αυτοί οι διαχωρισμοί. :D Πάλι αντισυμβατική άποψη έχω ; :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.857
Reaction score
130.278
1000 περίπου απαντήσεις με το 99% αυτών εκτός της αρχικής ερώτησης. :lolsign:
Σιγά την ερώτηση. Πάει αυτή, τελείωσε στην 1η σελίδα και εξαντλήθηκε στην 2η, που δεν ήξερε καν ότι είναι διαφορικός ο τελικός του. Ντροπής πράματα, μη μου τα θυμίζεις.

Ας κράξουμε όλοι μαζί την πιεμσι τώρα.
 

Μηνύματα
517
Reaction score
286
Σιγά την ερώτηση. Πάει αυτή, τελείωσε στην 1η σελίδα και εξαντλήθηκε στην 2η, που δεν ήξερε καν ότι είναι διαφορικός ο τελικός του. Ντροπής πράματα, μη μου τα θυμίζεις.

Ας κράξουμε όλοι μαζί την πιεμσι τώρα.
Δυστυχώς τα ελληνικά μου τελειώνουν στο "όλοι μαζί".
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.857
Reaction score
130.278
Μπορείς να μιλάς για τζαζ όμως.

Τες πα.
Ενδιαφέρον έχει να δούμε τις προδιαγραφές απόκρισης του εν λόγω Genelec που έδωσα λινκ, του 8361:

Frequency range: 30 - 43000 Hz (-6 dB)
Linear frequency response: 36 - 20000 Hz (± 1.5 dB)

Δεν ξέρω αν το έχετε "ακούσει" αυτό το θηρίο, με τους πανίσχυρους ενσωματωμένους ενισχυτές του.

Έχει απίστευτο μπάσο για το μέγεθός του, έχει 2 μεγάφωνα 8" οβάλ.

Εκπληκτικό μπάσο, και ικανό για υψηλότατες στάθμες.

Βεβαίως θέλει σαμπ. Όπως όλα.

Απλώς να έχουμε ένα "σημείο αναφοράς" για να ξέρουμε τι ενισχυτικά και τι μεγάφωνα χρειάζεται για πραγματική χρήσιμη απόκριση από 35 κύκλους.

Βεβαίως το έχει μετρήσει κι ο Αμίρ, έχει και ενδιαφέροντα σχόλια ακροάσεων.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.575
Reaction score
7.951
Ούτε εγώ την καταλαβαίνω καλά την τζάζ. Επίσης διαφωνώ ακόμη και με το όνομα της. Για εμένα δεν υπάρχει τζάζ αλλά black American music μόνο. Μέχρι ακόμη και όταν αυτή εισήλθε στη disco και στην ηλεκτρονική αβανγκάρντ. It must be a white thing αυτοί οι διαχωρισμοί. :D Πάλι αντισυμβατική άποψη έχω ; :D
Να πας να πάρεις αυτό το βιβλίο για να μάθεις αρχικά πως να ακούς τζαζ 😅
Με τι ηχοσυστημά θα την ακούμε είναι εύκολο.

1724408020051.png


Λέω να γράψω και ένα βιβλίο για το πως να ακούμε πανκ:lolsign:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.506
Μηνύματα
2.907.297
Members
38.056
Νεότερο μέλος
Nikos K
Top