Να περιμένουμε λιγάκι πριν πάμε για Class D ενισχυτή;

Μηνύματα
2.376
Reaction score
5.031


Μηνύματα
2.471
Reaction score
1.747
ωραίο θέμα, πάμε για ρεκόρ θεάσεων-απαντήσεων.

Θεωρώ ότι υπάρχει πολύ hype και παραπληροφόρηση γενικά στο χώρο, έτσι και στο συγκεκριμένο debate.

Για να κρίνουμε τη μια τεχνολογία έναντι της άλλης υπάρχει ο αντικειμενικός τρόπος (μετρήσεις) και ο υποκειμενικός (αυτιά).
Οι δυο διαφορετικοί αυτοί τρόποι έχουν και τους...ακόλουθους τους και ελπίζω να μην αρχίζουμε να πλακωνόμαστε πάλι για το συγκεκριμένο θέμα.
Εγώ έχω την άποψή μου και θα την καταθέσω, δηλώνοντας ότι είμαι του "υποκειμενικού" χώρου εφόσον το τελικό αποτέλεσμα το κρίνω με βάση την ευχαρίστηση στον εγκέφαλο μου και όχι βάσει προδιαγραφών.

Θεωρώ ότι για να μπορέσουμε να κρίνουμε τις δυο διαφορετικές τεχνολογίες θα πρέπει να κατανοήσουμε έχοντας το τεχνικό υπόβαθρο το ρόλο που παίζει η επιλογή της μιας ή της άλλης τεχνολογίας (class d, class a, ab, b κλπ) στο συνολικό αποτέλεσμα που παίρνουμε όπως και το τι ρόλο παίζουν τα υπόλοιπα κομμάτια της υλοποίησης (πχ τροφοδοσία, καλωδίωση κλπ κλπ).

Όπως και στα DAC δε παίζει αποκλειστικό ρόλο η επιλογή του τσιπακίου στο τελικό αποτέλεσμα αλλά στο ηχητικό μίγμα βάζει τη σφραγίδα του και το στάδιο εξόδου, έτσι συμβαίνει και στους ενισχυτές IMHO.

Θεωρώ για πολλούς λόγους ότι το μέλλον αφορά την class d τεχνολογία, ωστόσο τον καλύτερο ήχο που έχω ακούσει ποτέ με τα ηχεία chario millenium II στο σπίτι μου αλλά και από τους καλύτερους ήχους που έχω ακούσει ποτέ γενικά σε φίλους-εκθέσεις-μαγαζιά ανεξαρτήτου τιμής είναι με τον συνομήλικο μου accuphase e202 και μάλιστα με το ένα τρανζίστορ "αρπαγμένο".

Θέτω σοβαρό θέμα voicing και ταιριάσματος για να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα με τη νέα τεχνολογία class d.
Το γεγονός ότι μεγάλοι κατασκευαστές πλέον αρχίζουν και επιλέγουν αυτή την τεχνολογία για τις υλοποιήσεις τους είναι κάτι που δείχνει το δρόμο.

Αυτή τη στιγμή ακούω με έναν crown xls1500 επαγγελματικούρα ενισχυτή ο οποίος μεταμορφώνεται ανάλογα με το τι θα τον οδηγήσω.
Έχω δοκιμάσει το adcom gcd750 κατευθείαν στον τελικό, electrocompaniet ec4 anniversary με balanced συνδέσεις, ένα dac με variable output ιδιοκατασκευή του ΚΦ, την impact twin, και ένα krk ergo.
το καλύτερο αποτέλεσμα το πήρα με το dac του ΚΦ, μετά με τον electro και μετά με το krk ergo-impact twin.

Μένω όμως στο ότι ο ενισχυτής είναι ένα καλώδιο με gain και αυτό είναι κάτι που επιθυμούσα και πιστεύω ότι πολλοί έκεί έξω επιθυμούν το ίδιο.

Για την οδήγηση δε θα μιλήσω, με μια λέξη: αστείρευτος.

μαη του σεντς
 

Μηνύματα
2.376
Reaction score
5.031
Βασικά το θέμα που ήθελα να θίξω εξ' αρχής είναι το αν η χρήση της καινούργιας τεχνολογίας τρανζίστορς με την ονομασία Gallium Nitride (GaN) θα έχει σαν αποτέλεσμα την βελτίωση σε όλα τα σημεία των ενισχυτικών τάξης D; Οπότε εξ' ου και το ερώτημα....να περιμένει κανείς να δει πριν προχωρήσει στην απόκτηση κάποιου class D ενισχυτή;
 

Μηνύματα
893
Reaction score
896
Βασικά το θέμα που ήθελα να θίξω εξ' αρχής είναι το αν η χρήση της καινούργιας τεχνολογίας τρανζίστορς με την ονομασία Gallium Nitride (GaN) θα έχει σαν αποτέλεσμα την βελτίωση σε όλα τα σημεία των ενισχυτικών τάξης D; Οπότε εξ' ου και το ερώτημα....να περιμένει κανείς να δει πριν προχωρήσει στην απόκτηση κάποιου class D ενισχυτή;
Αφού ήδη οι καλοί class d είναι σαφώς ανώτεροι ηχητικά από αυτό που μπορείς να ακούσεις.... Θα ακούσεις πχ διαφορά παραμόρφωσης (τυχαία νούμερα) από 0,05% σε 0,005%; Σε ποιό χώρο με ποιό σύστημα; Πρακτικά η υπόθεση ενίσχυσης έχει κλείσει από χρόνια.
Αν ήμασταν σοβαροί θα έπρεπε όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές τουλάχιστον στις χαμηλές - μεσαίες κατηγορίες τιμής να κυκλοφορούν αποκλειστικά με class d άνω των 100 βατ στο κανάλι... Υπάρχει νόημα για ενισχυτή τάξης Α/Β με 100 βατ στα 2.000 ευρώ;
Τα ανωτέρω ισχύουν για τους οπαδούς του "δρόμου της λογικής".
Εάν τώρα δεν είσαι του "δρόμου της λογικής" και των μετρήσεων αλλά της υποκειμενικής αίσθησης, υπάρχουν λυχνίες, ενισχυτές με ιδιαίτερες χροιές, με μελετημένες αποκλίσεις από την ουδετερότητα, με ...αμελέτητες αποκλίσεις από την ουδετερότητα, υπάρχουν ψηφιακά συστήματα εισαγωγής "χαρακτήρα" (αν δεν έχεις λεφτά να αγοράσεις λαμπάτους με μεγάλη ισχύ) κοκ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.927
Reaction score
127.498
Αν ήμασταν σοβαροί θα έπρεπε όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές τουλάχιστον στις χαμηλές - μεσαίες κατηγορίες τιμής να κυκλοφορούν αποκλειστικά με class d άνω των 100 βατ στο κανάλι...
Τώρα είναι απολύτως σωστό.

Υπάρχει νόημα για ενισχυτή τάξης Α/Β με 100 βατ στα 2.000 ευρώ;
Κι αυτό.

Οι ενισχυτές είναι πλέον φτηνοί, με πολλά βατ, και δουλεύουν υποδειγματικά σωστά και ακούγονται εξαιρετικά.

Όποιοι διαφωνούν:

FB_IMG_1484226722803.jpg
 


Μηνύματα
893
Reaction score
896
Τώρα είναι απολύτως σωστό.



Κι αυτό.

Οι ενισχυτές είναι πλέον φτηνοί, με πολλά βατ, και δουλεύουν υποδειγματικά σωστά και ακούγονται εξαιρετικά.

Όποιοι διαφωνούν:

View attachment 68532
Εξ επαγγέλματος έχω μάθει να αφήνω πάντοτε μια πισινή, διότι ζούμε στην εποχή των πισινών... :)
Προσωπικά θεωρώ ότι οποιαδήποτε άλλη επιλογή ενισχυτή πλην καλών class d ανήκει στη σφαίρα του γούστου και της προσωπικής προτίμησης κι όχι της αντικειμενικά σωστής επιλογής.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Πως ακριβώς τα νέα τρανζίστορ επηρεάζουν θετικά την PWM διαμόρφωση? Π@πάρια μάντολες. :rolleyes:

Και :

"And, what if the switching technology of a Class D audio amplifier could boast an "On" resistance with switching losses that were so low that power dissipation became negligible, thereby enabling the world to enjoy the benefits of Class D, at or above the quality of Class A?"

-Πιο μ@λάκας πεθαίνεις. Λες και μέχρι τώρα είχαν πρόβλημα οι class D στο efficiency. :beach:

Δεν τα μπορώ αυτά τα θέματα, τέρμα από μένα, κάθε λίγο και λιγάκι, κάποιο περιοδικό αισθάνεται την ανάγκη να μπουρδολογήσει.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Πως ακριβώς τα νέα τρανζίστορ επηρεάζουν θετικά την PWM διαμόρφωση? Π@πάρια μάντολες. :rolleyes:

Και :

"And, what if the switching technology of a Class D audio amplifier could boast an "On" resistance with switching losses that were so low that power dissipation became negligible, thereby enabling the world to enjoy the benefits of Class D, at or above the quality of Class A?"

-Πιο μ@λάκας πεθαίνεις. Λες και μέχρι τώρα είχαν πρόβλημα οι class D στο efficiency. :beach:


Δεν τα μπορώ αυτά τα θέματα,τέρμα από μένα, κάθε λίγο και λιγάκι, κάποιο περιοδικό αισθάνεται την ανάγκη να μπουρδολογήσει.
Ξύδι :p
 

Μηνύματα
2.376
Reaction score
5.031
Αφού ήδη οι καλοί class d είναι σαφώς ανώτεροι ηχητικά από αυτό που μπορείς να ακούσεις.... Θα ακούσεις πχ διαφορά παραμόρφωσης (τυχαία νούμερα) από 0,05% σε 0,005%; Σε ποιό χώρο με ποιό σύστημα; Πρακτικά η υπόθεση ενίσχυσης έχει κλείσει από χρόνια.
Αν ήμασταν σοβαροί θα έπρεπε όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές τουλάχιστον στις χαμηλές - μεσαίες κατηγορίες τιμής να κυκλοφορούν αποκλειστικά με class d άνω των 100 βατ στο κανάλι... Υπάρχει νόημα για ενισχυτή τάξης Α/Β με 100 βατ στα 2.000 ευρώ;
Τα ανωτέρω ισχύουν για τους οπαδούς του "δρόμου της λογικής".
Εάν τώρα δεν είσαι του "δρόμου της λογικής" και των μετρήσεων αλλά της υποκειμενικής αίσθησης, υπάρχουν λυχνίες, ενισχυτές με ιδιαίτερες χροιές, με μελετημένες αποκλίσεις από την ουδετερότητα, με ...αμελέτητες αποκλίσεις από την ουδετερότητα, υπάρχουν ψηφιακά συστήματα εισαγωγής "χαρακτήρα" (αν δεν έχεις λεφτά να αγοράσεις λαμπάτους με μεγάλη ισχύ) κοκ
Άρα, η απάντηση του Σπύρου ειναι; : όχι... δεν χρειάζεται να περιμένει κανείς...δεν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης των ενισχυτών της τάξης D...έχουν φτάσει στο ζενιθντης εξέλιξης; και άρα όλοι οι ενισχυτές τάξης D που κυκλοφορούν τώρα είναι όλοι ίδιοι; Μην ψαχνόμαστε δηλαδή με ncore ή ice power ή tripath ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο κυκλοφορεί!
 
Last edited:


Μηνύματα
893
Reaction score
896
Εγώ προσωπικά υποστηρίζω - συμπέρασμα που έχω εξαγάγει με την κοινή λογική - ότι είναι πρακτικά αδύνατον να ακούσεις τις διαφορές μεταξύ πχ icepower και hypex σε ένα νορμάλ σύστημα και σε συνήθη οικιακό χώρο. Δεν είμαι απολύτως πεπεισμένος αν ακούγεται διαφορά πχ σε ένα ηχητικά φροντισμένο στούντιο και με συνοδά κορυφαίου επιπέδου, αλλά έχουμε τόσα προβλήματα να λύσουμε στα συστήματα που δεν αξίζει να ασχολούμαστε.
 


Μηνύματα
2.376
Reaction score
5.031
Εγώ προσωπικά υποστηρίζω - συμπέρασμα που έχω εξαγάγει με την κοινή λογική - ότι είναι πρακτικά αδύνατον να ακούσεις τις διαφορές μεταξύ πχ icepower και hypex σε ένα νορμάλ σύστημα και σε συνήθη οικιακό χώρο. Δεν είμαι απολύτως πεπεισμένος αν ακούγεται διαφορά πχ σε ένα ηχητικά φροντισμένο στούντιο και με συνοδά κορυφαίου επιπέδου, αλλά έχουμε τόσα προβλήματα να λύσουμε στα συστήματα που δεν αξίζει να ασχολούμαστε.
Μάλιστα...σύμφωνος με την τεχνοκρατική άποψη ότι όταν οι ενισχυτές λειτουργούν εντός των ορίων τους (χωρίς δηλαδή clipping κ.λ.π) ακούγονται όλοι ίδιοι....ανεξαρτήτως τάξης Α,Β.D κ.λ.π...ποιος θα μπορούσε να διαφωνήσει άραγε;.........
 

Μηνύματα
430
Reaction score
381
Άρα, η απάντηση του Σπύρου ειναι; : όχι... δεν χρειάζεται να περιμένει κανείς...δεν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης των ενισχυτών της τάξης D...έχουν φτάσει στο ζενιθντης εξέλιξης; και άρα όλοι οι ενισχυτές τάξης D που κυκλοφορούν τώρα είναι όλοι ίδιοι; Μην ψαχνόμαστε δηλαδή με ncore ή ice power ή tripath ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο κυκλοφορεί!
Κατά την άποψη μου, δεν χρειάζεται να περιμένει κανείς, όχι για τους λόγους που αναφέρεις,γιατι η Εξέλιξη δεν πρόκειται ποτε να σταματήσει, αλλά γιατί η ρημαδα η ζωή περνάει γρήγορα, τρέχει με Απίστευτους ρυθμούς και δεν προκανουμε.
 

Μηνύματα
2.376
Reaction score
5.031
Κατά την άποψη μου, δεν χρειάζεται να περιμένει κανείς, όχι για τους λόγους που αναφέρεις,γιατι η Εξέλιξη δεν πρόκειται ποτε να σταματήσει, αλλά γιατί η ρημαδα η ζωή περνάει γρήγορα, τρέχει με Απίστευτους ρυθμούς και δεν προκανουμε.
Χα,χα...συμφωνώ... 5-6 μήνες εννοούσα!
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Αφού ήδη οι καλοί class d είναι σαφώς ανώτεροι ηχητικά από αυτό που μπορείς να ακούσεις.... Θα ακούσεις πχ διαφορά παραμόρφωσης (τυχαία νούμερα) από 0,05% σε 0,005%; Σε ποιό χώρο με ποιό σύστημα; Πρακτικά η υπόθεση ενίσχυσης έχει κλείσει από χρόνια.
Αν ήμασταν σοβαροί θα έπρεπε όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές τουλάχιστον στις χαμηλές - μεσαίες κατηγορίες τιμής να κυκλοφορούν αποκλειστικά με class d άνω των 100 βατ στο κανάλι... Υπάρχει νόημα για ενισχυτή τάξης Α/Β με 100 βατ στα 2.000 ευρώ;
Τα ανωτέρω ισχύουν για τους οπαδούς του "δρόμου της λογικής".
Εάν τώρα δεν είσαι του "δρόμου της λογικής" και των μετρήσεων αλλά της υποκειμενικής αίσθησης, υπάρχουν λυχνίες, ενισχυτές με ιδιαίτερες χροιές, με μελετημένες αποκλίσεις από την ουδετερότητα, με ...αμελέτητες αποκλίσεις από την ουδετερότητα, υπάρχουν ψηφιακά συστήματα εισαγωγής "χαρακτήρα" (αν δεν έχεις λεφτά να αγοράσεις λαμπάτους με μεγάλη ισχύ) κοκ
Το τοποθετεις στο εχω λεφτα παιρνω λαμπατο ή καθαρη ταξη Α πανακριβη
Δεν εχω λεφτα παιρνω class d με κανταρια βατ και λογικες τιμές?

Τα mola mola τοτε ποιος τα παιρνει??:p

Επισης οταν λετε εισαι αντικειμενικος και κρινεις βαση μετρησεων
Εννοειται πως υπαρχει ενας τροπος ή μεθοδος μετρησης κοινα αποδεκτος απο ολους?
Γιατι εγω καταλαβαινω πως και οι μετρησεις ή η μεθοδος καινο τροπος μετρησεων ειναι υποκεινμενικος
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.421
Reaction score
78.429
Το τοποθετεις στο εχω λεφτα παιρνω λαμπατο ή καθαρη ταξη Α πανακριβη
Δεν εχω λεφτα παιρνω class d με κανταρια βατ και λογικες τιμές?

Τα mola mola τοτε ποιος τα παιρνει??:p

Επισης οταν λετε εισαι αντικειμενικος και κρινεις βαση μετρησεων
Εννοειται πως υπαρχει ενας τροπος ή μεθοδος μετρησης κοινα αποδεκτος απο ολους?
Γιατι εγω καταλαβαινω πως και οι μετρησεις ή η μεθοδος καινο τροπος μετρησεων ειναι υποκεινμενικος
Είπα και γω...δεν θα ακουστεί?:p:D
 

Μηνύματα
893
Reaction score
896
Το τοποθετεις στο εχω λεφτα παιρνω λαμπατο ή καθαρη ταξη Α πανακριβη
Δεν εχω λεφτα παιρνω class d με κανταρια βατ και λογικες τιμές?

Τα mola mola τοτε ποιος τα παιρνει??:p

Επισης οταν λετε εισαι αντικειμενικος και κρινεις βαση μετρησεων
Εννοειται πως υπαρχει ενας τροπος ή μεθοδος μετρησης κοινα αποδεκτος απο ολους?
Γιατι εγω καταλαβαινω πως και οι μετρησεις ή η μεθοδος καινο τροπος μετρησεων ειναι υποκεινμενικος
Ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει τα πάντα υποκειμενικά κατά το δοκούν. Αυτό που δέχεται με λογικά επιχειρήματα οποιοσδήποτε καλόπιστος και σχετικός παρατηρητής θεωρείται αντικειμενική αλήθεια.
Εγώ προσωπικά μπορεί να έπαιρνα έναν ενισχυτή τάξης Α για λόγους εμφάνισης. Ή επειδή οι αποκλίσεις του από την αλήθεια - ουδετερότητα τυχαίνει να ισοσταθμίζονται από τον κακό μου χώρο ή από τις συνοδευτικές συσκευές που για τον α ή β λόγο δεν θέλω να αλλάξω.
Αντικειμενικά οι μετρήσεις πχ του NAD M22 σχεδόν σε οποιονδήποτε τομέα δεν ξεπερνιούνται πχ από τον Plinius SA 100 MKII που κοστίζει τα διπλά λεφτά, πιάνει πολλαπλό όγκο και καταναλώνει πολλαπλάσια ισχύ.

http://www.stereophile.com/content/...-amplifier-specifications#ErjGhJxlS5yQCKk3.97
και
http://www.stereophile.com/content/...er-amplifier-measurements#Lw2db2VEGC7rJJvI.97
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.071
Μηνύματα
2.887.595
Members
37.982
Νεότερο μέλος
Kleiber
Top