Να περιμένουμε λιγάκι πριν πάμε για Class D ενισχυτή;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.977
Reaction score
127.609
Έλα μωρέ, έχει ξεχειλωσει το θέμα.

Ο κάθε πικραμένος ψάχνει να βρει κάτι μαγικό για να δήλωσει περιχαρής την δήθεν κατωτερότητα των κλας ντε.

Μπούρδες.

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι ενισχυτικά στάδια έχει βάλει ο μάστορας στο ηχείο. Με ενδιαφέρει να είναι καλός μάστορας, και να έχει βάλει πολλά ενισχυτικά μέσα στο ηχείο, να έχει εξασφαλίσει ότι θα οδηγούνται σωστά τα μεγάφωνα.

Μετά με ενδιαφέρει να έχει βάλει σωστά ντακ πριν τους ενισχυτές, και να έχει κάνει σοφή χρήση ντιεσπι για το ηχείο.

Τέλος θα με βόλευε να του δώσει και μία ασύρματη σύνδεση, να το παίζω το ηχείο από το κινητό μου.

Εσείς που ενδιαφέρεστε για ενισχυτικά στάδια, ψαχτε τα. Φιλ φρι.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Ποιος ο λόγος να υπάρχει το ερώτημα;
Κ βέβαια πρέπει να είναι ψηλά κ μέσα σε λίστα αν τώρα ψάχνει κάποιος κάτι σε ενίσχυση.
Τα πολλά watts προσωπικά δε με απασχολούν ιδιαίτερα,αν έχω εξασφαλίσει οδήγηση ηχείων όπως πρέπει.
Αφού τα φέρνει η D μαζί , καλοδεχούμενα.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Τα πολλά watts προσωπικά δε με απασχολούν ιδιαίτερα,αν έχω εξασφαλίσει οδήγηση ηχείων όπως πρέπει.
Χωρις πολλά βατ δεν έχεις οδήγηση.......απλά δεν το ξέρεις και ψαχνεσαι σε καλώδια η βυσματα .
Το γ@μημένο το headroom φταίει :D
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Χωρις πολλά βατ δεν έχεις οδήγηση.......απλά δεν το ξέρεις και ψαχνεσαι σε καλώδια η βυσματα .
Το γ@μημένο το headroom φταίει :D
Μια χαρά είμαι σε watt !!! 100 τώρα μ' αρκούν . Αν υπάρξει ανάγκη σε μελλοντική αλλαγή θα ψάξω.
Όσο αφορά καλωδίου αναφορά,όποτε έκανα αλλαγές κ δοκιμές ήταν απλός για να βρω πιο θα αναδείξει πιο καλά κατ' εμέ τις αρετές ενισχυτή - ηχείων.
Τα περί headroom δε τα καταλαβαίνω εγώ :onthequiet:
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Έλα μωρέ, έχει ξεχειλωσει το θέμα.

Ο κάθε πικραμένος ψάχνει να βρει κάτι μαγικό για να δήλωσει περιχαρής την δήθεν κατωτερότητα των κλας ντε.

Μπούρδες.

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι ενισχυτικά στάδια έχει βάλει ο μάστορας στο ηχείο. Με ενδιαφέρει να είναι καλός μάστορας, και να έχει βάλει πολλά ενισχυτικά μέσα στο ηχείο, να έχει εξασφαλίσει ότι θα οδηγούνται σωστά τα μεγάφωνα.

Μετά με ενδιαφέρει να έχει βάλει σωστά ντακ πριν τους ενισχυτές, και να έχει κάνει σοφή χρήση ντιεσπι για το ηχείο.

Τέλος θα με βόλευε να του δώσει και μία ασύρματη σύνδεση, να το παίζω το ηχείο από το κινητό μου.

Εσείς που ενδιαφέρεστε για ενισχυτικά στάδια, ψαχτε τα. Φιλ φρι.
KEF LS50 Active ή ό,τι αντίστοιχο βγει από άλλους δλδ;)
 


Μηνύματα
148
Reaction score
98
Είναι απλό, το λέει η λέξη : head-room, δηλαδής πόσος περισσευούμενος χώρος μένει, σε τριάρι που κατοικεί τετραμελής οικογένεια, για γήπεδο γκολφ. :rolleyes:
Μπαστούνια δηλαδή!:rofl:
 

Μηνύματα
1.622
Reaction score
2.271
Φανταζομαι μια εικονα. Να είμαι στον καναπε μου στα 50 μου,στο αφροντιστο ηχητικα σαλονι μου,ν ακουω την οποια μουσικη μου,απ το συστημα μου και να σκαει ενας τυπος με pdf και να μου λεει πως ακουω χαλια ,ΠΡΙΝ ακουσει αυτό που ακουω.
 


Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Χωρις πολλά βατ δεν έχεις οδήγηση.......απλά δεν το ξέρεις και ψαχνεσαι σε καλώδια η βυσματα .
Το γ@μημένο το headroom φταίει :D
δεν ειναι διαφορετικα τα 50 πχ watt της καθαρης ταξης Α απο τα 50 της α/β τα 50 της D κτλ?
[DOUBLEPOST=1484376652][/DOUBLEPOST]
Έλα μωρέ, έχει ξεχειλωσει το θέμα.

Ο κάθε πικραμένος ψάχνει να βρει κάτι μαγικό για να δήλωσει περιχαρής την δήθεν κατωτερότητα των κλας ντε.

Μπούρδες.

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι ενισχυτικά στάδια έχει βάλει ο μάστορας στο ηχείο. Με ενδιαφέρει να είναι καλός μάστορας, και να έχει βάλει πολλά ενισχυτικά μέσα στο ηχείο, να έχει εξασφαλίσει ότι θα οδηγούνται σωστά τα μεγάφωνα.

Μετά με ενδιαφέρει να έχει βάλει σωστά ντακ πριν τους ενισχυτές, και να έχει κάνει σοφή χρήση ντιεσπι για το ηχείο.

Τέλος θα με βόλευε να του δώσει και μία ασύρματη σύνδεση, να το παίζω το ηχείο από το κινητό μου.

Εσείς που ενδιαφέρεστε για ενισχυτικά στάδια, ψαχτε τα. Φιλ φρι.
εχεις δικιο μπουρδες τα περι ανωτεροτητας η κατωτεροτητας της οποιας D - A - A/B κτλ κτλ

κατ εμε υπαρχουν καλες υλοποιησεις και κακες υλοποιησεις σε ολα
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
5.033
Με ενδιαφέρει να είναι καλός μάστορας, και να έχει βάλει πολλά ενισχυτικά μέσα στο ηχείο, να έχει εξασφαλίσει ότι θα οδηγούνται σωστά τα μεγάφωνα. .
Ξέχασες να πεις και το πιο σημαντικό......να μας ενδιαφέρει όχι μόνο πόσο πολλά ενισχυτικά έβαλε μέσα στο ηχείο...αλλά κυρίως να μας ενδιαφέρει η ποιότητα των μεγαφώνων που έβαλε μέσα στο ηχείο!!!! Γιατί μην τα ισοπεδώσουμε όλα και πούμε ότι όλα τα μεγάφωνα π.χ των SEAS, Scan-Speak κ.λ.π είναι ίδια!!
 

Μηνύματα
893
Reaction score
896
δεν ειναι διαφορετικα τα 50 πχ watt της καθαρης ταξης Α απο τα 50 της α/β τα 50 της D κτλ?
[DOUBLEPOST=1484376652][/DOUBLEPOST]

εχεις δικιο μπουρδες τα περι ανωτεροτητας η κατωτεροτητας της οποιας D - A - A/B κτλ κτλ

κατ εμε υπαρχουν καλες υλοποιησεις και κακες υλοποιησεις σε ολα
Τα βατ είναι ίδια ανεξαρτήτως από που προέρχονται.
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Γιατί μην τα ισοπεδώσουμε όλα και πούμε ότι όλα τα μεγάφωνα π.χ των SEAS, Scan-Speak κ.λ.π είναι ίδια!!
Σαφως και δεν ειναι ίδια ,αλλά......σημασία έχει το ΣΩΣΤΟ μεγάφωνο για την καθε κατασκευή πχ τα περιώνυμα Grimm με το φτηνο SEAS tweeter που κανει τέλεια την δουλειά του για την συγκεκριμμένη σχεδίαση .
Καλο-ακριβο μεγαφωνο ΔΕΝ σημαινει καλο ηχείο υποχρεωτικά .;)
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Δέν υπάρχει να "περιμένεις" κάτι σε μία τεχνολογική εποχή.

Η μέση καλή τηλεόραση είχε την ίδια τιμή σήμερα και το 1995. Απλά το 1995 είχες ένα κουτί 32 ινστών και σήμερα μία 60άρα επίπεδη.

Δέν νομίζω οτι οδηγεί κάπου η άποψη να φρενάρει κάποιος το 1995 και να πάρει τηλεόραση το ... 2017!!!

Αν η διακοπτική τεχνολογία γίνει καλύτερη απ ότι σήμερα θα γίνει φθηνότερη και με τη σειρά της θα σβήσει την παλαιά όπως έκαναν και οι επίπεδες τηλεοράσεις...
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
5.033
Καλο-ακριβο μεγαφωνο ΔΕΝ σημαινει καλο ηχείο υποχρεωτικά .;)
εννοείται αυτό.....καλή/σωστή σχεδίαση...αλλά και καλά μεγάφωνα...γιατί εδώ τείνουμε να θεοποιήσουμε ακόμη και κάτι ενεργά ηχειακια των 100 ευρώ...του στυλ έλα μωρέ τι να δώσεις τώρα 3-4 χιλιάρικα για ηχεία (είτε ενεργά είτε παθητικά), πάρε αυτά.... με 200 ευρώ και ένα subγουφεράκι με 150 και είναι το ίδιο....είτε έχει tweeter των 400 ευρώ ειτε των 30 ευρώ το ίδιο θα ακούγεται;
 



Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Φανταζομαι μια εικονα. Να είμαι στον καναπε μου στα 50 μου,στο αφροντιστο ηχητικα σαλονι μου,ν ακουω την οποια μουσικη μου απ το συστημα μου και να σκαει ενας τυπος με pdf και να μου λεει πως ακουω χαλια ,ΠΡΙΝ ακουσει αυτό που ακουω.

...η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Εγώ προσεύχομαι για σένα... :angel:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.101
Μηνύματα
2.888.533
Members
37.989
Νεότερο μέλος
katerinagourz
Top