Να περιμένουμε λιγάκι πριν πάμε για Class D ενισχυτή;

Y

Yiannis_B

Guest
Λες και μέχρι τώρα είχαν πρόβλημα οι class D στο efficiency. :beach:

.
Έλα ρε Κώστα.

" to cut energy usage by 10 to 20 percent worldwide by 2025."

όταν οι class D έχουν efficiency :

"Real-world power MOSFETs are not ideal switches, but practical efficiencies well over 90% are common"

https://en.wikipedia.org/wiki/Class-D_amplifier


Βάλε κάτω και υπολόγισε πόσες Wh κερδίζεις.

Και πες μου ότι δεν είναι μ@λακία το παρακάτω από το MIT μη χ3σω, :

"GaN-based power electronics, on the other hand, could boost power output for electric cars, while making them more energy-efficient and lighter — and, therefore, cheaper and capable of driving longer distances. “Electric vehicles are popular, but still a niche product. GaN power electronics will be key to make them mainstream"

Δηλαδή μέχρι τώρα δεν είναι mainstream τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, όχι λόγω υποδομών (charging stations) και τεχνολογίας μπαταριών, αλλά γιατί περιμέναμε πως και πως να πάρουμε 10% efficiency παραπάνω με GaN transistors. :laugh:

“This is a once-in-a-lifetime opportunity to change electronics and to really make an impact on how energy is used in the world,”

- Άντε ρε φιόγκο-τσιτσιφιόγκο - βλακόμουτρο , CEI co-founder Tomás Palacios, λέω 'γω. :fuckyou:
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
2.377
Reaction score
5.033
Ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει τα πάντα υποκειμενικά κατά το δοκούν. Αυτό που δέχεται με λογικά επιχειρήματα οποιοσδήποτε καλόπιστος και σχετικός παρατηρητής θεωρείται αντικειμενική αλήθεια.
Εγώ προσωπικά μπορεί να έπαιρνα έναν ενισχυτή τάξης Α για λόγους εμφάνισης. Ή επειδή οι αποκλίσεις του από την αλήθεια - ουδετερότητα τυχαίνει να ισοσταθμίζονται από τον κακό μου χώρο ή από τις συνοδευτικές συσκευές που για τον α ή β λόγο δεν θέλω να αλλάξω.
Αντικειμενικά οι μετρήσεις πχ του NAD M22 σχεδόν σε οποιονδήποτε τομέα δεν ξεπερνιούνται πχ από τον Plinius SA 100 MKII που κοστίζει τα διπλά λεφτά, πιάνει πολλαπλό όγκο και καταναλώνει πολλαπλάσια ισχύ.
Ερώτηση τώρα από τον "δικηγόρο του διαβόλου"...και γιατί να πάρεις τον NAD M22 που κάνει 3 χιλιάρικα και έχει SNB=100dB και "μόνο" 250 Watt/8Ω και όχι έναν Crown που πολυδιαφημίζεται εδώ στο φόρουμ με 400-500 W/8Ω και SNR>103dB με μόνο 700-800 ευρώ;
 

Μηνύματα
893
Reaction score
896
Ερώτηση τώρα από τον "δικηγόρο του διαβόλου"...και γιατί να πάρεις τον NAD M22 που κάνει 3 χιλιάρικα και έχει SNB=100dB και "μόνο" 250 Watt/8Ω και όχι έναν Crown που πολυδιαφημίζεται εδώ στο φόρουμ με 400-500 W/8Ω και SNR>103dB με μόνο 700-800 ευρώ;
Γιατί ο ένας είναι μετρημένος, ενώ ο άλλος δηλώνει ότι τα δίνει όλα αυτά.
Πάντως αυτός είναι και ο λόγος που έβαλα αγγελία ζήτησης crown για δοκιμή.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Ερώτηση τώρα από τον "δικηγόρο του διαβόλου"...και γιατί να πάρεις τον NAD M22 που κάνει 3 χιλιάρικα και έχει SNB=100dB και "μόνο" 250 Watt/8Ω και όχι έναν Crown που πολυδιαφημίζεται εδώ στο φόρουμ με 400-500 W/8Ω και SNR>103dB με μόνο 700-800 ευρώ;
Γενικά μην πάρεις αγγλικό μηχάνημα, μόνο ουίσκι ξέρουν να φτιάχνουν.....και ηχεία.- βλέπε ATC Εδώ η Honda τους έστελνε κινητήρες έτοιμους συναρμολογημένους μην γίνει καμιά μ@λακία. και τρέχουν. :prankster:

:roflmao: :laugh: :lol:
 

Μηνύματα
893
Reaction score
896
Ερώτηση τώρα από τον "δικηγόρο του διαβόλου"...και γιατί να πάρεις τον NAD M22 που κάνει 3 χιλιάρικα και έχει SNB=100dB και "μόνο" 250 Watt/8Ω και όχι έναν Crown που πολυδιαφημίζεται εδώ στο φόρουμ με 400-500 W/8Ω και SNR>103dB με μόνο 700-800 ευρώ;
Α ...και ο Crown είναι κακάσχημος στα μάτια μου, αν και η αισθητική είναι υποκειμενική.
Θα μου πεις, εγώ ευχαρίστως θα έπαιρνα Accuphase μόνο για το σασί και να ριχνα μέσα κανα ncore ...Αρκεί να λειτουργούσαν τα vu- meters...
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Είπα και γω...δεν θα ακουστεί?:p:D
Ωχ με πηρανε χαμπαρι?:D
Μα σε θεματα "ενισχυτικα class d vs class a διαβαζω για αντικειμενικες μετρησεις και για την αληθεια αυτων και βεβαιως δεν τις αμφισβητω

Ομως σε αλλα θεματα "μετρησεις χωρων μηχάνηματων κτλ

Διαβαζω για διαφορες μεθοδους μετρησεων που ακολουθει ο καθενας η και η καθε εταιρεια
Για διαφορετικές ερμηνείες ενος rt60 πχ
Και για διαφορετικους τροπους αντιμετωπισης και διορθωσης του
Επισης σε πολλες απαντήσεις γραφεται απο εναν γνωστη οτι το rt60 πρεπει να ειναι τοσο για να εχεις πριμα
Αλλος γραφει ναι αλλα αν δεν ειναι τοσο και ειναι τοσονκαι ξεκιναει απο πιο χαμηλα κτλ εχεις περισσοτερα μπασα
Ολα αυτα ειναι παραδείγματα
Και στο τελος πολλων τετοιων κουβεντων καταληγουν σε εναν ορο που χω συναντησει στο φορουμ πολλες φορες
Το περι "ψυχοακουστικης" αν το λεω σωστα
Ξαι εγω με το φτωχο μου το μυαλο καταληγω πως και οι μετρησεις η ερμηνεια αυτων και η διορθωση τους μεσω του χωρου κτλ
Ειναι και αυτη ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ
[DOUBLEPOST=1484334404][/DOUBLEPOST]
Γιατί ο ένας είναι μετρημένος, ενώ ο άλλος δηλώνει ότι τα δίνει όλα αυτά.
Πάντως αυτός είναι και ο λόγος που έβαλα αγγελία ζήτησης crown για δοκιμή.
Εχεις μετρησει και τα mola mola και συμπερανες αυτο που εγραψες περι ασχετων που τα αγοραζουν?:D
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.977
Reaction score
127.609
Και στο τελος πολλων τετοιων κουβεντων καταληγουν σε εναν ορο που χω συναντησει στο φορουμ πολλες φορες
Το περι "ψυχοακουστικης" αν το λεω σωστα
Ξαι εγω με το φτωχο μου το μυαλο καταληγω πως και οι μετρησεις η ερμηνεια αυτων και η διορθωση τους μεσω του χωρου κτλ
Ειναι και αυτη ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ
Εκτός από όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, να σε ενημερώσω μόνο για αυτό:

Τα περί ψυχοακουστικής, δεν ανήκουν στη σφαίρα του υποκειμενικού.
Δεν είναι αστρολογία, ούτε ζώδια, ούτε σε ρωτάει κανένας αν σ'αρεσει.
Αντικειμενικά κριτήρια είναι, ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΚΟΥΚΙΑ.
 

Μηνύματα
893
Reaction score
896
Ωχ με πηρανε χαμπαρι?:D
Μα σε θεματα "ενισχυτικα class d vs class a διαβαζω για αντικειμενικες μετρησεις και για την αληθεια αυτων και βεβαιως δεν τις αμφισβητω

Ομως σε αλλα θεματα "μετρησεις χωρων μηχάνηματων κτλ

Διαβαζω για διαφορες μεθοδους μετρησεων που ακολουθει ο καθενας η και η καθε εταιρεια
Για διαφορετικές ερμηνείες ενος rt60 πχ
Και για διαφορετικους τροπους αντιμετωπισης και διορθωσης του
Επισης σε πολλες απαντήσεις γραφεται απο εναν γνωστη οτι το rt60 πρεπει να ειναι τοσο για να εχεις πριμα
Αλλος γραφει ναι αλλα αν δεν ειναι τοσο και ειναι τοσονκαι ξεκιναει απο πιο χαμηλα κτλ εχεις περισσοτερα μπασα
Ολα αυτα ειναι παραδείγματα
Και στο τελος πολλων τετοιων κουβεντων καταληγουν σε εναν ορο που χω συναντησει στο φορουμ πολλες φορες
Το περι "ψυχοακουστικης" αν το λεω σωστα
Ξαι εγω με το φτωχο μου το μυαλο καταληγω πως και οι μετρησεις η ερμηνεια αυτων και η διορθωση τους μεσω του χωρου κτλ
Ειναι και αυτη ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ
[DOUBLEPOST=1484334404][/DOUBLEPOST]
Εχεις μετρησει και τα mola mola και συμπερανες αυτο που εγραψες περι ασχετων που τα αγοραζουν?:D
Εδώ συζητάμε αν ακούγονται διαφορές από ice power σε ncore ή από ucd σε ncore, σε νορμάλ χώρους και συστήματα. Κι αν ακούγονται, αν έχουν ιδιαίτερη σημασία ή αν κυνηγάμε τη σκιά μας διυλίζοντας τον κώνωπα και καταπίνοντας την κάμηλο. Θα ακούγονται οι διαφορές μεταξύ παραλλαγών των ncore;

Επίσης δεν τους είπα μόνο άσχετους. Είπα διαζευτικώς είτε άσχετους είτε επιδειξιομανείς (κάποιος ας πούμε που αγοράζει όσο όσο χωρίς να τον ενδιαφέρει η τιμή και ο λόγος τιμής / απόδοση μάλλον για λόγους επίδειξης χρήματος / κοινωνικού στάτους το κάνει) είτε κάποιος που του αρέσει αισθητικά η εμφάνισή τους.
 

Μηνύματα
4.984
Reaction score
26.502
δηλαδή για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου ο crown είναι εφάμιλλος-παραπλήσιος ηχητικά του nad που πιο πάνω αναφέρθηκε;
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Εδώ συζητάμε αν ακούγονται διαφορές από ice power σε ncore ή από ucd σε ncore, σε νορμάλ χώρους και συστήματα. Κι αν ακούγονται, αν έχουν ιδιαίτερη σημασία ή αν κυνηγάμε τη σκιά μας διυλίζοντας τον κώνωπα και καταπίνοντας την κάμηλο. Θα ακούγονται οι διαφορές μεταξύ παραλλαγών των ncore;

Επίσης δεν τους είπα μόνο άσχετους. Είπα διαζευτικώς είτε άσχετους είτε επιδειξιομανείς (κάποιος ας πούμε που αγοράζει όσο όσο χωρίς να τον ενδιαφέρει η τιμή και ο λόγος τιμής / απόδοση μάλλον για λόγους επίδειξης χρήματος / κοινωνικού στάτους το κάνει) είτε κάποιος που του αρέσει αισθητικά η εμφάνισή τους.
Αρα δεν τους εχεις μετρησει?
Και η κριση σου για τους mola mola ειναι υποκειμενικη?
Οκ
[DOUBLEPOST=1484335385][/DOUBLEPOST]
Εκτός από όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, να σε ενημερώσω μόνο για αυτό:

Τα περί ψυχοακουστικής, δεν ανήκουν στη σφαίρα του υποκειμενικού.
Δεν είναι αστρολογία, ούτε ζώδια, ούτε σε ρωτάει κανένας αν σ'αρεσει.
Αντικειμενικά κριτήρια είναι, ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΚΟΥΚΙΑ.
Περισσοτερο ερωτηματα βαζω δεν γραφω και δεν υποστηριζω κατι συγκεκριμένο
Εμενα να σου πω την αληθεια μ αρεσουννολα και βρισκω καλες υλοποιήσεις και σε class d class a class a/b κτλ
Αλλα με τσιγκλανε λιγο οι δογματικοι
Η ψυχοακουστικη δηλαδή μετριεται
Κανε εναν κοπο αν μπορεις να βαλεις ενα λινκ περι αυτου θα με ενδιεφερε
 
Last edited:

Μηνύματα
893
Reaction score
896
Όχι δεν τους έχω μετρήσει ούτε βρήκα πρόχειρες μετρήσεις τους στο ίντερνετ. Το συναγάγω από τις λοιπές γνώσεις που έχω αποκομίσει και τα modules που φοράνε. Ακόμη κι αν μετρηθούν κι αποδίδουν καλύτερα από τους M22 για παράδειγμα (ο τελικός της Benchmark αν δεν κάνω λάθος μετρά καλύτερα) αμφιβάλω αν ακούγεται η διαφορά σε ένα μέσο σπίτι ακόμη και με αρκετά ακριβό ηχείο.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Όχι δεν τους έχω μετρήσει ούτε βρήκα πρόχειρες μετρήσεις τους στο ίντερνετ. Το συναγάγω από τις λοιπές γνώσεις που έχω αποκομίσει και τα modules που φοράνε. Ακόμη κι αν μετρηθούν κι αποδίδουν καλύτερα από τους M22 για παράδειγμα (ο τελικός της Benchmark αν δεν κάνω λάθος μετρά καλύτερα) αμφιβάλω αν ακούγεται η διαφορά σε ένα μέσο σπίτι ακόμη και με αρκετά ακριβό ηχείο.
Με αυτη την αποψη σου δεν εχω λογο να διαφωνησω ποκυ πιθανον θεωρω κ εγω να χεις δικιο
Με τα υπολοιπα που εγραψες παραπανω διαφωνω;)
 

Μηνύματα
893
Reaction score
896
Κι εν πάσει περιπτώσει, όταν υπάρχει το Kii με 10.000 ευρώ και το Grimm με περίπου 15.000 ευρώ (να μη βάλω τα αγαπημένα του CostasEar neumann), έχει νόημα να συζητάμε για σκέτους τελικούς ενισχυτές των 12.000 ευρώ; Την τιμή την είδα από εδώ http://www.6moons.com/audioreviews2/molamola/1.html

Εάν έκανε 4-5.000, λόγω ισχύος και εμφάνισης μπορεί να ήταν μια αρκετά λογική επιλογή για κάποιον που δεν θέλει diy ή pro audio τελικούς, αλλά ένα πολυτελούς εμφάνισης και εξαιρετικά μεγάλης ισχύος μηχάνημα.
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Class D amplifiers are fundamentally different from analog amplifiers, not only in their circuitry, but more importantly in the way they operate. Yet, engineers continue to test Class D amplifiers using the same tests and test procedures that were developed generations ago specifically for analog amplifiers. Because these tests were designed for analog amplifiers and are focused on analog particulars and capabilities...
Εκεί σταμάτησα να διαβάζω...
Να πει κάποιος στον άσχετο ότι υπάρχουν class D ενισχυτές που είναι αναλογικότατοι.


https://www.linkedin.com/in/james-shanahan-17a9717

Summary

I am a serial entrepreneur with expertise in creating and managing start-ups, including establishing key clients, obtaining financing and developing core messaging. My strengths include the ability to seize on great technology and develop it into products, to attract and retain top talent, to understand and to effectively communicate complex technical ideas, to create and execute business plans, and to effectively execute on sales and marketing plans.
I have experience in multiple industries, including biotech drug development, consumer electronics, and power/audio electronics.
I have developed financial/sales and business models to help entrepreneurs with risk assessment, company management and valuations.

Specialties:
start-ups (fund raising, organization, resourcing)
company and value proposition development and messaging
presentations
sales/financial modeling
marketing and sales

I'm also a big Red Sox fan, South Park, Family Guy fan and I have traveled extensively


Έλεος με τον κάθε παπάρα.
Μόνο """ελαφρυντικό""" το ότι το κείμενο γράφτηκε 11.5 χρόνια πριν.


EDIT:
Διάβασα κι άλλες από τις μαλακίες που γράφει.
Έλεος με τον καθε "διαβασμένο" και "τεχνικά καταρτισμένο" παπάρα.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.101
Μηνύματα
2.888.533
Members
37.989
Νεότερο μέλος
katerinagourz
Top