Ο καλύτερος drummer

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.447
Reaction score
21.196
Ναι, πολύ ωραία είναι τα Κόντο, αλλά δεν είναι τα τυπικά ντραμς.

Γω λέω για απλό σετ ντραμς, να κάνει ωραίο παιχνίδι, ρυθμικό, ευχάριστο, με γεμάτες μποτιές και πληθώρα ήχων μεγάλου δυναμικού εύρους και πλούσιου σε συχνοτικό φάσμα.
OK, άκου αυτό:


από το κομμάτι 13 και μετά. Δύο (2) jazz drummers παίζουν ταυτόχρονα (!!!) με συνοδεία από big band. Στο δε τελευταίο κομμάτι που παίζουν μόνοι τους, γίνεται το "έλα να δεις".
 

Μηνύματα
1.372
Reaction score
2.284
Καμία σοβαρή ηχογράφηση ντραμς στο τινταλ έχετε να προτείνετε;

Ν'ακούγεται όμως σωστά, όχι ότι να'ναι..
Δοκίμασε το παρακάτω.
Τωρα βέβαια αν σου κάνει για υτά που θες, δε γνωρίζω αλλά εμένα μου αρέσει να το δυναμώνω.

Gojira - The Link Alive - Drum Solo
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.917
Θα τα ακούσω όλα όσα προτάθηκαν από τινταλ και θα σας πω. 👍

Θενκς!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.917

Έχει λίγο παραπάνω μπάσο φορτωμένο, αλλά νταξ..



ΥΓ.

Όλος ο δίσκος ωραίος, ενδιαφέρουσα κι η ηχογράφηση. Έχει άφθονα κρουστά.



ΥΓ.
OK, άκου αυτό:


από το κομμάτι 13 και μετά. Δύο (2) jazz drummers παίζουν ταυτόχρονα (!!!) με συνοδεία από big band. Στο δε τελευταίο κομμάτι που παίζουν μόνοι τους, γίνεται το "έλα να δεις".
Άθλια ηχογράφηση..

Ο δίσκος με Κόντο που είπες, έχει αρκετά καλή ηχογράφηση.



Δοκίμασε το παρακάτω.
Τωρα βέβαια αν σου κάνει για υτά που θες, δε γνωρίζω αλλά εμένα μου αρέσει να το δυναμώνω.

Gojira - The Link Alive - Drum Solo
Κακή ηχογράφηση κι αυτή. Για πολλούς λόγους.
Ωραίο κομμάτι όμως, το πήγα μέχρι τέλους.





Το three chairs από τον δίσκο των anonymous bash που έβαλε η μαϊμού, προσοχή τη στάθμη άμα το βάλετε. 🤣😜
1000000141.jpg


Πιο μετά, το sudden curve έχει κάτι ντραμς ωραία, και το επόμενο, το τελευταίο. Γενικώς ωραίος δίσκος.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
Θα τα ακούσω όλα όσα προτάθηκαν από τινταλ και θα σας πω. 👍

Θενκς!
Σου βάζω μερικά άλμπουμ (όχι uncompressed samples κλπ αλλά μπάντες για όλα τα μουσικά γούστα που βρήκα στο ίντερνετ) ... σε ότι μορφή τα βρείς και σε όποια πλατφόρμα (επειδή το θέμα είναι η ηχοληψία, το στουντιο, ο μηχανικός , μικρόφωνα και 1002 ). Φυσικά κορυφή το Spectrum, το White Pony και το Aja. (πρώτο, δεύτερο και τρίτο λινκ).

https://www.youtube.com/watch?v=OU7T51LYD6I
https://www.youtube.com/watch?v=TxDED9oB0Rc (dvd)
https://www.youtube.com/watch?v=qwQw3pQ1aCM
https://www.youtube.com/watch?v=IE3akieiT9w
https://www.youtube.com/watch?v=GP6a-7MP91g
 
Last edited:

Μηνύματα
614
Reaction score
584
Αξιομνημονευτος.
Πιθανόν από τους πιο αγαπημένους τραμερ της rock σκηνής ο αυτοδίδακτος John Henry Bonham τον λάτρεψα (και τον λατρεύω ακόμα)από την πρώτη φορά που τον άκουσα (πάει πολύ καιρός από τότε 😁)
Φυσικά μπορεί να αναφέρουν πολλοί ακόμα από απο διάφορα ήδη μουσικής που έχουν διαπρέψει κατά καιρούς.
ΑΛΛΑ
Εγώ θα ήθελα να αναφέρω μόνο έναν ακόμα
Τον μεγάλο jaki Liebezeit που πέθανε σχετικά πρόσφατα.
Όπως ανάφεραν και οι CAN μίσος άνθρωπος μίσος μηχανή.

Enjoy

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.917
Φυσικά κορυφή το Spectrum
Το έχω και σε SACD, πολυκάναλο

1000000143.jpg


Για την εποχή, πολύ καλό, αλλά του '73 είναι, θαύματα δε γίνονται.
Του άφησαν 13 dB δυναμικό εύρος, και του έχουν φάει αρκετά από την πρώτη οκτάβα..
Βεβαίως ακούγεται ευχάριστα σε μεγάλες στάθμες.
 

Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
Το έχω και σε SACD, πολυκάναλο

View attachment 343267

Για την εποχή, πολύ καλό, αλλά του '73 είναι, θαύματα δε γίνονται.
Του άφησαν 13 dB δυναμικό εύρος, και του έχουν φάει αρκετά από την πρώτη οκτάβα..
Βεβαίως ακούγεται ευχάριστα σε μεγάλες στάθμες.
Ναι δεν σου έβαλα σε σχέση μόνο με το δυναμικό εύρος. Γενικά, είναι και άλλα πράγματα.

Ε, 13 δεν είναι και κακά για τέτοιο είδος.

Εσύ τώρα για πρώτη οκτάβα θες άλλα είδη. Νομιζα θες καλή ηχογράφηση σε αυτό το φάσμα τέλος πάντων που έχουν οι όποιες εγγραφές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.917
To aja είναι αγαπημένος δίσκος από παλιά, το έχω σε 192/24, από τα ελάχιστα δικάναλα που δεν έσβησα απ' το σκληρό.

1000000144.jpg


Κι αυτός του '77, θαύματα δε γίνονται.


ΥΓ. Τους Deftones δε τους αντέχω. Ηχογράφηση στο τσίτα, αισχος.
Εσύ τώρα για πρώτη οκτάβα θες άλλα είδη. Νομιζα θες καλή ηχογράφηση σε αυτό το φάσμα
Όχι, δε θέλω άλλο είδος, για ντραμς λεω.

Κανονικά έχει περιεχόμενο και κει κάτω η μπότα, αλλά να, δύσκολα..
 

Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
To aja είναι αγαπημένος δίσκος από παλιά, το έχω σε 192/24, από τα ελάχιστα δικάναλα που δεν έσβησα απ' το σκληρό.

View attachment 343268

Κι αυτός του '77, θαύματα δε γίνονται.


ΥΓ. Τους Deftones δε τους αντέχω. Ηχογράφηση στο τσίτα, αισχος.
Ε, ξανά .... δεν έβαλα μόνο για εσένα (ούτε καν για μένα) αλλά για όλους ... στύλ DJ που λέγαμε. :D

Δεν λές που δε σε έβαλα κανά μέταλ. Άντε το Black album των Metallica. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.917
Το aja πρέπει να το έχω και σε χρυσό cd της mobile fidelity.
Βαριέμαι να ψάξω..🤣
Ε, 13 δεν είναι και κακά για τέτοιο είδος.
Όχι, καλά είναι.
Αλλά θα μπορούσαν και καλύτερα.
Σε SACD πολυκάναλα, έχω κάτι 26-αρια και 29-αρια..
Αν αφήσουν λίγο λασκα την συμπίεση στα ντραμς, μια χαρά βγαίνει 30-αρα ηχογράφηση, να τρομάζεις με το δυναμικό εύρος.
 


Μηνύματα
738
Reaction score
2.511
Θα τα ακούσω όλα όσα προτάθηκαν από τινταλ και θα σας πω. 👍

Θενκς!
Αν θέλεις απίστευτα drums ακου rush και Neal peart.
Ένας παράδειγμα ο live δίσκος R30 και σαν σοlο drums το der trommler.
Βέβαια υπάρχουν και άλλα πολλά από rush kai Neal peart.
 



Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
Κρατιέμαι να μην σχολιάσω λόγω σοβαρής ενασχόλησης με το αθλημα.
Ε, μην σχολιάσεις ειδικά και εσύ. Τι να σχολιάσεις εξάλλου, απόψεις απλών ακροατών ; Κάνε μας μια γενική τοποθέτηση. 😍
 


Μηνύματα
1.857
Reaction score
3.460
Ας ξεκινήσουμε απο την αρχή.
John Bonham
Ο ανθρωπος άλλαξε τον ηχο ,το στύλ ,έφερε το power drumming στο προσκήνιο.
Ηταν ο καλύτερος ντραμμερ όλων των εποχών ?
ΟΧΙ ξεκάθαρα.
Πως να κρίνεις και με ποιά κριτήρια έναν drummer?
Με τις επιτυχίες που έχει γράψει?Με τους δίσκους που έχει πουλήσει?Πόσο γρήγορος είναι?Πόσο εντυπωσιακό σόλο μπορεί να κανει?Πόσο μουσικος ειναι?
Εχουν περασει και υπάρχουν drummer οι οποιοι ,αν ασχολείσαι και με το χόμπι ή το επάγγελμα ,σε κάνουν να θές να παραιτηθεις ,να τα πουλήσεις όλα και να πας να πιάσεις μια καθημερινή δουλεια .

Ας αναφέρω μερικούς αν και θα ξεχάσω αρκετους

jeff porcaro (roxana shuffle beat inspired by john bohnam)

Stewart copland - police

Beatles -ringo starr

Lars ulrich -Metallica (εδω πάμε σε κατηγορία μέτριου drummer αλλά οι επιτυχίες του και ο τρόπος παιξιματος ενεπνευσε ολόκληρη γενιά drummer)

Dave Weckl? Τι να σχολιάσω

mike portnoy - Dream theater

Gavin Harrison-porcupine tree ίσως ο καλύτερος αυτη την στιγμή γιατι μπορεί να κάνει τα πάντα ,απο τα στοιχεία που κάνουν έναν drummer επιτυχημένο,και φοβερή αντίληψη και τοποθέτηση πάνω σε οποιοδήποτε κομμάτι.

Benny greb

jay postones- Tesseract εδω μιλάμε για νεα γενιά και άλλο level τεχνικής αρτιοτητας.

Γιώργος κόλλιας -Εδω μιλάμε για άλλο level ταχύτητας και τεχνικής.Είμαι τυχερός που τον γνώρισα απο κοντά και ημουν μέσα στο δωμάτιο την ώρα που έπαιζε.

Tomas Haake-Meshuggah Εδώ χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα.Απιστευτη δυναμη ,απίστευτα τεχνικός,και το κάνει να φαίνεται έυκολο ενω στην πραγματικοτητα ,επιστήμονες θα είχαν παραιτηθει μόνο στην προσπάθεια να μετρήσουν τα ρυθμικά μέτρα τις μπάντας.

Παραλίγο να ξεχάσω

Danny Carey - Tool Τι να πω και εδώ.

Οταν θα έχω χρόνο θα βάλω και βίντεο με σημαντικές στιγμές των ανωτέρο και κάποιους άλλους που σίγουρα θα θυμηθώ στην πορεία.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.758
Reaction score
34.842
Το να μην φλυαρήσει ο ντράμερ αλλά και κάθε μουσικός αλλά να υπηρετεί πάνω απο όλα το κομμάτι και τις ανάγκες αυτού είνια μεγάλο πράγμα και λίγοι το κάνουνε ή αντιστέκονται στον πειρασμό θέλοντας να δείξουν τις ικανότητες τους.

Π.χ. ο ντράμερ των Κριάνμπιν ή όπως τον λέω εγώ ο μετρονόμος, ο Ρίνγκο, (αλλά ακόμη και η Meg μου :D ).
Imho ο ορισμός του play to the song από τους ντράμερ του άρθρου είναι ο Jim Keltner, ο οποίος αναδείχθηκε ως μουσικός ηχογραφήσεων γαρ.
Μόνο να αναλογιστουμε σε πόσες τραγουδάρες έχει παίξει, και πόσοι κορυφαίοι τον έχουν εμπιστευτεί, φτάνει.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.891
Μηνύματα
2.921.691
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top