Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
832
Reaction score
645
Καιι μαζεύεις γενικά πληροφορίες και γνώμες ε ;
Δεν μπήκα για να πάρω γνώμες για να αγοράσω κάτι . Απλώς για την αλληλεπίδραση συν ότι γίνεται διάλογος και υπάρχουν επιχειρήματα σε τεχνικό επίπεδο που έχουν ενδιαφέρον
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.307
Reaction score
131.745
δεν έχω Proac.
Τώρα γιατί λες ψέματα στο παιδί;

Δεν'ναι σωστό.

Κοντζαμάν νταγλαράς.
έχουμε συμφωνησει να το αγοράσω με δώρο το πολυπριζο σου.
Μπα; Ξύπνησες κι άρχισες τα παζάρια;

Τι έκανες πάλι όλη νύχτα; Αγοραπωλησίες;

Η γειτόνισσα το ξέρει;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.307
Reaction score
131.745
Μπα, μη τη φοβασαι, την εκπαίδευσα όταν ήταν μικρή

1000012836.jpg


Μετά την πασσαρα στον παη, αφού πούρεψε.


ΥΓ. Ο προακάς την είχε όταν πήγαινε δημοτικό, την τάιζε, την έπλενε, μέχρι που έγινε κοπελάρα και μου την έδωσε. Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τότε που πήρε τα Proac. Εγώ είχα ήδη μαγκνεπαν, τα παλιά μου είναι, τα πρώτα. Αυτός έμεινε με τα Proac από τότε.

1000012835.jpg
 

Μηνύματα
832
Reaction score
645
Μπα, μη τη φοβασαι, την εκπαίδευσα όταν ήταν μικρή

View attachment 342393

Μετά την πασσαρα στον παη, αφού πούρεψε.


ΥΓ. Ο προακάς την είχε όταν πήγαινε δημοτικό, την τάιζε, την έπλενε, μέχρι που έγινε κοπελάρα και μου την έδωσε. Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τότε που πήρε τα Proac. Εγώ είχα ήδη μαγκνεπαν, τα παλιά μου είναι, τα πρώτα.

Τα δικά σου ήταν πιο ψηλά από τα response 4 του , αλλά είχαν λιγότερο εκτενες μπάσο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.307
Reaction score
131.745
Τα δικά σου ήταν πιο ψηλά από τα response 4 του , αλλά είχαν λιγότερο εκτενες μπάσο
Εγώ είχα σαμπ με τα μαγκ ρε!

Άσε που τα μαγκ σειράς 3 κατεβαίνουν και 20 κύκλους, αλλά δεν έχουν SPL τα καημένα, τελειώνει το x-max.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.505
Reaction score
40.408
...κ βατ, καμποσα βατ.
(...ενταξη εδω μιλάμε γι' αντιστοιχια ταψιου οχι για πχιατο.... 🙊🙉🙈)
+Οκ το κόβω! Συνεχιζω ανάγνωση (τομ ρομπινζ)
 
Last edited:


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.336
Reaction score
21.377
οταν ειμαι μονος .....καθομαι στο κεντρο με τα δυο ηχεια δεξια και αριστερα μου στα 3,5 μετρα το καθε ενα.
Εντάξει τώρα δηλαδή, ένα 6.5αράκι γουφεράκι ανά ηχείο σε τριάμισυ μέτρα τί να παίξει το καημένο. Τίποτε δε μπορεί να παίξει. Είναι μετά να μην πάθεις σοκ με τα 15ιντσα; Αφού μέχρι πριν να τα ακούσεις, δεν άκουγες τίποτα - φαίνεται άλλωστε.

Λοιπόν, κοίταξε! Εφ' όσον πρόκειται για φίλο και πελάτη, είναι μάλλον εφικτό να τα δανειστείς για δύο εβδομάδες (όχι λιγώτερο), να τα ακούς στο σπίτι. Η ασχήμια είναι υποκειμενική έννοια, αλλά οδηγεί σε αντικειμενικές καταστάσεις, όπως εν προκειμένω η απόρριψή τους. Μπορείς να μετριάσεις αυτήν την αποστροφή, έχοντας τοποθετημένα τα υφασμάτινα καλύμματα στη θέση τους. Εντάξει, τα γυμνά ηχεία με φάτσα τα μεγάφωνα είναι φετίχ, αλλά κάνε αυτή τη δοκιμή με τα καλύμματα τοποθετημένα. Δύο εβδομάδες. Και μετά μίλα μ' εκείνο το καλό παιδί μέσα στον καθρέφτη, να δεις τί έχει να σου πει.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
645
Εγώ είχα σαμπ με τα μαγκ ρε!

Άσε που τα μαγκ σειράς 3 κατεβαίνουν και 20 κύκλους, αλλά δεν έχουν SPL τα καημένα, τελειώνει το x-max.
Φαντάζομαι ότι η σειρά 20 θα είχε και τα SPL
 

Μηνύματα
63
Reaction score
111
Αξίζει να αναφέρω μιας και παρέλειψα εν αρχή , πως τα εν λόγω vega δεν είναι ένα ζευγάρι ηχεια μαμά καταστασης .
Ο φιλος τα έχει πειραγμένα , με αλλαγμένα καλωδια , μονώσεις , ενισχύσεις και φυσικά αλλαγή κροσοβερ με ότι καλύτερο σε υλικά.
Και εκείνος παραδέχεται πως σε μαμά κατάσταση δεν ήταν κάτι σπουδαίο.

Το ότι άκουσα κάτι που μου άρεσε , αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα το θέλω, και τα αυτιά του κάθ´ ενός δέχονται διαφορετικές πληροφορίες.
Στο φίλο δε (αυτόν με την γειτόνισσα )θα πω , εχω ακούσει πολλά ηχεια γύρω γύρω , και τα epos που εχω τώρα, έχουν δέσει τόσο όμορφα με τον Sphinx , που δεν εχω σκοπό να αλλάξω κάτι, και φυσικά δεν διαθέτω ακόμη πολυμπριζο παρά ένα απλό αντικεραυνικο apc των 29 ευρώ .
 


Μηνύματα
4.644
Reaction score
8.071
Αξίζει να αναφέρω μιας και παρέλειψα εν αρχή , πως τα εν λόγω vega δεν είναι ένα ζευγάρι ηχεια μαμά καταστασης .
Ο φιλος τα έχει πειραγμένα , με αλλαγμένα καλωδια , μονώσεις , ενισχύσεις και φυσικά αλλαγή κροσοβερ με ότι καλύτερο σε υλικά.
Και εκείνος παραδέχεται πως σε μαμά κατάσταση δεν ήταν κάτι σπουδαίο.

Το ότι άκουσα κάτι που μου άρεσε , αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα το θέλω, και τα αυτιά του κάθ´ ενός δέχονται διαφορετικές πληροφορίες.
Στο φίλο δε (αυτόν με την γειτόνισσα )θα πω , εχω ακούσει πολλά ηχεια γύρω γύρω , και τα epos που εχω τώρα, έχουν δέσει τόσο όμορφα με τον Sphinx , που δεν εχω σκοπό να αλλάξω κάτι, και φυσικά δεν διαθέτω ακόμη πολυμπριζο παρά ένα απλό αντικεραυνικο apc των 29 ευρώ .
Πόσο δυνατά ακούς μουσική?
Σε τι στάθμες έπαιζαν τα ηχεία του φίλου σου?
 

Μηνύματα
14.816
Reaction score
16.653
Πόσο δυνατά ακούς μουσική?
Σε τι στάθμες έπαιζαν τα ηχεία του φίλου σου?
Ξέχασε να πάρει db μετρο μαζί του. Δεν είναι όλοι σαν εσένα. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.015
Reaction score
55.424
Εγώ είχα σαμπ με τα μαγκ ρε!

Άσε που τα μαγκ σειράς 3 κατεβαίνουν και 20 κύκλους, αλλά δεν έχουν SPL τα καημένα, τελειώνει το x-max.
Με αυτό το σχόλιο έχουμε επαναφορά στο θέμα αφού κύριο προτέρημα στα μεγάλων διαστάσεων μεγάφωνα και κατ'επέκταση ηχειακά συστήματα δεν είναι το πόσο χαμηλά θα ξεκινούσε η ωφέλιμη απόκριση αλλά το πόσο ακαταπόνητα θα έβγαινε εκείνη σε δεδομένη στάθμη και σε σχέση με μικρότερων διαστάσεων που θα ήταν προδιαγεγραμμένα για εφάμιλλο κάτω όριο απόκρισης.
Και κάνω και downplay όπως κάθε έξυπνος άνθρωπος.

Το δικό μου το IQ είναι μεταβαλλόμενο και αυτορυθμιζόμενο ανάλογα με ποιόν μιλάω.

Ήταν καλά ηχεία αυτά ; Ρίχνω στάχτη στα μάτια του κόσμου τώρα.
Οπωσδήποτε... Εντυπωσιακά και τα μεγαλύτερα Dipole από εκείνη τη σειρά με τους ερμηνευτές ν'ακούγονται σταθερά...όρθιοι.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
111
Πόσο δυνατά ακούς μουσική?
Σε τι στάθμες έπαιζαν τα ηχεία του φίλου σου?
Γενικά ακούω σε χαμηλες ανθρώπινες στάθμες , έτσι ώστε να μπορώ να ακούω αν μου μιλάει η μουρμούρα (καλή ώρα σαν τώρα χαχαχαχχα) και σπάνια δυνατά , σαν την Παρασκευή που πάντρεψα το μεγάλο μου καμάρι και μας άκουσε και η γειτόνισα αλλά δεν είπε κάτι ….
Στου φίλου τα άκουσα και χαμηλά και δυνατά .
Δυνατά δεν με τρέλανε αλλά σε χαμηλή στάθμη ομολογώ την άκουσα….
 

Μηνύματα
4.644
Reaction score
8.071
Ξέχασε να πάρει db μετρο μαζί του. Δεν είναι όλοι σαν εσένα. :D
Δεν χρειάζεται ντεσιμπελομετρο, με το αυτί καταλαβαίνεις την στάθμη που χρειάζεται το τραγούδι για να αποκτήσει ζωντάνια. Όσες φορές την μέτρησα μετά ήταν εκεί που έπρεπε να είναι. Δεν ειμεθα όλοι σαν και σένα που ακούμε για να ακούμε από συνήθεια, το ζούμε το κομμάτι 😛😀
 

Μηνύματα
14.816
Reaction score
16.653
Δεν χρειάζεται ντεσιμπελομετρο, με το αυτί καταλαβαίνεις την στάθμη που χρειάζεται το τραγούδι για να αποκτήσει ζωντάνια.
Αυτά τα έλεγα εγώ πριν ένα χρόνο και με κορόιδευες. Αλλά λόγω ηχογράφησης μόνο γιατί εμείς με τα καλά μηχανήματα ζωντανεύει απο πολυ χαμηλά. :D :D
 

Μηνύματα
205
Reaction score
118
Στο κομμάτι αυτό, πράγματι χρειάζονται subs, cervin και ότι άλλο παρεμφερές!
Στο παραπάνω όμως που έβαλες, χρειάζονται μηχανήματα με ούμπαλα!
To κομματι "και πολυ του ειναι ο ορισμος" αυτο θελει μηνανηματα σβηστα οτι και να ΄χει καποιος :lolsign: :drinks:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.742
Μηνύματα
2.915.803
Members
38.091
Νεότερο μέλος
djalex17
Top