Featured Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.776
Το 1985 ήταν το απόγειο ; Εντάξει τώρα αν θελουμε να κοροϊδευόμαστε…
Εντάξει λίγο πρίν.

Ποιό ήταν δηλαδή κατά τη γνώμη σου ; Για πες.
 

Μηνύματα
871
Reaction score
699
Εντάξει λίγο πρίν.

Ποιό ήταν δηλαδή κατά τη γνώμη σου ; Για πες.
Δεν έχει νόημα να πω τη γνώμη μου σε κάτι τόσο αυτονόητο. Για την ακρίβεια δες την επόμενη πρόταση που έκοψες στην παράθεση και βρες μου ένα αντιπαράδειγμα που να σπάει τον κύκλο εξέλιξης
 
Last edited:





Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.776
Γαιτί ; Eπειδή είμαι επικριτικός και αυστηρός με τους ανθρώπους που ασχολούνται με το "audio" ;

Αυτή είναι η άποψη μου, ότι είναι απο το χαμηλότερο επίπεδο που έχω συναντήσει στην κονωνία. Αυτό είναι φυσικά υποκειμενικό ανάλογα σε τι κύκλους κινείται κανείς ... αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Στο συγκεκριμένο προκύπτων θέμα : Εξάλλου δεν απευθύνθηκα εγω σε κάποιον λέγοντας του "Είσαι καθόλου καλά ;" πρώτος και απρόκλητα. Άς μας έλεγε ποιά εποχή θεωρεί χρυσή και με αυτό τον τρόπο να με διόρθωνε. Εγώ ποτέ δεν ξεκινώ μια αντιπαράθεση, ούτε τις συνεχίζω εάν δεν τις συνεχίζει ή συντηρεί ο άλλος .... αλλά όταν δεν με σέβονται απαντάω. Όχι θα κάτσω να διαβάζω προσβολές.
 
Last edited:

Μηνύματα
871
Reaction score
699
Γαιτί ; Eπειδή είμαι επικριτικός και αυστηρός με τους ανθρώπους που ασχολούνται με το "audio" ;

Αυτή είναι η άποψη μου, ότι είναι απο το χαμηλότερο επίπεδο που έχω συναντήσει στην κονωνία. Αυτό είναι φυσικά υποκειμενικό ανάλογα σε τι κύκλους κινείται κανείς ... αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Εξάλλου δεν απευθύνθηκα εγω σε κάποιον λέγοντας του "Είσαι καθόλου καλά ;" πρώτος και απρόκλητα. Άς μας έλεγε ποιά εποχή θεωρεί χρυσή και με αυτό τον τρόπο να με διόρθωνε. Εγώ ποτέ δεν ξεκινώ μια αντιπαράθεση, ούτε τις συνεχίζω εάν δεν τις συνεχίζει ή συντηρεί ο άλλος .... αλλά όταν δεν με σέβονται απαντάω. Όχι θα κάτσω να διαβάζω προσβολές.
Εγω εχω το χαμηλοτερο επιπεδο που εχεις συναντησει στην κοινωνια? Θιχτηκες ενω πρωτος με προκαλεσες? Σου απανταω και δεν κανεις παραθεση ολη την απαντηση μου και μου λες αρχισαν οι χρησμοι. Εσυ το γυρισες στην τρελα. Αρα ναι , δε θα με τρελανεις με αυτες τις απαντησεις. Πιστευω οτι σου απαντησα οπως μου απαντησες εσυ.
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.776
Εγω εχω το χαμηλοτερο επιπεδο που εχεις συναντησει στην κοινωνια?
Όχι, αυτό είναι γενική απάντηση στον Νταλίπη καθώς αυτό εννοεί με το να έχω φάει ban . Ότι τους "προσβάλλω" όλους με τέτοια στάση απαξιωτική μερικές (πολλές) φορές. Υπάρχει ιστορικό.

Εσένα αφορούν τα μετά το "Στο συγκεκριμένο προκύπτων θέμα" ... δες edit μου.

Το να ρωτάω απλώς δεν είναι προσβολή. Εάν εννοοείς το "χρησμό" ή αυτό θεώρησες προσβολή ή "πίεση" να σου θυμίσω τις δικές σου πιέσεις και ειρωνίες να μάθεις την γνώμη για πολύ πιο σημαντικά πράγματα που με αφορούν αλλά και της θεώρησης μου σε κάποια του audio ... απο αυτό το απλό που σε ρώτησα εγω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.132
Όχι θα κάτσω να διαβάζω προσβολές.
Σιγά μην ανεβάσεις πίεση, κι η ηλικία είναι επικίνδυνη για εμφρακτα ολόβε. 😜🤣😁🤭

Τέλος πάντων, από την δεκαετία του '80 έχουν βελτιωθεί τρομερά τα πάντα όλα στο audio, και δεν είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς το αντίθετο.

Έχουν γίνει τρομερά τεχνολογικά άλματα από τότε, μιλάμε για μισό αιώνα τεχνολογικής εξέλιξης, τίποτα δεν έχει μείνει πίσω σε κείνη την εποχή, ούτε στην εικόνα, ούτε στον ήχο, ούτε στους υπολογιστές, στα αυτοκίνητα, στα τηλέφωνα, στην φωτογραφία και στο βίντεο, στην πληροφορία, κλπ.

Τα μετρητικά εκείνης της εποχής, δεν μπορούν να συγκριθούν με τα μετρητικά του σήμερα.

Στον ήχο; Αυτό κι αν είναι ανέκδοτο.
Ούτε τα στούντιο ηχογράφησης, ο εξοπλισμός τους, οι δυνατότητες γενικά της ηχογράφησης και επεξεργασίας, κλπ.

Βεβαίως σα το βινύλιο δεν εχ, και ομοίως σα την παλιά καλή ασπρόμαυρη τηλεόραση καθοδικού σωλήνα, πακέτο με το τηλέφωνο με καντράν και (γιατί όχι) το αγνό παρθένο γραμμόφωνο.

Εννοείται πως τα αυτοκίνητα εκείνης της εποχής είναι αξεπέραστα, ιδίως σε μετρήσιμες επιδόσεις επιτάχυνσης. Εννοείται. 50 χρόνια πάμε συνεχώς πίσω, μέχρι να γυρίσουμε πριν την ανακάλυψη του τροχού. 🤣😜😁
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.650
Reaction score
28.788
Για να επιμένει ο Μάρκου ότι είναι καλά που έχει ακούσει τόσα πολλά , θα μπορούσε να έχει τόσα πολλά άλλα και όμως επιμένει σε αυτά και είναι και επιφανές μέλος του site... πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν σοβαρά. Εγώ δεν τον πάω και πολύ γιατί είναι παρά πάνω απο το στάνταρ μου αντικειμενικός :D 😍 αλλά η αλήθεα είναι αυτή.
Πέτα λοιπόν τα προάκ και πάρε κοράλ! :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.132
Πέτα λοιπόν τα προάκ και πάρε κοράλ! :biggrin:
Έχει καβούρια στην τσέπη ρε!

Με τα προακ θα πάει κι όσο πάει.

ΥΓ. Μόνον με φωτογραφίες άφθονες του χώρου του Θήβα θα δεχτώ ότι δεν έχει προακ. Μέχρι τότε;
Proac Proac Proac.
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.776
Σιγά μην ανεβάσεις πίεση, κι η ηλικία είναι επικίνδυνη για εμφρακτα ολόβε. 😜🤣😁🤭

Τέλος πάντων, από την δεκαετία του '80 έχουν βελτιωθεί τρομερά τα πάντα όλα στο audio, και δεν είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς το αντίθετο.

Έχουν γίνει τρομερά τεχνολογικά άλματα από τότε, μιλάμε για μισό αιώνα τεχνολογικής εξέλιξης, τίποτα δεν έχει μείνει πίσω σε κείνη την εποχή, ούτε στην εικόνα, ούτε στον ήχο, ούτε στους υπολογιστές, στα αυτοκίνητα, στα τηλέφωνα, στην φωτογραφία και στο βίντεο, στην πληροφορία, κλπ.

Τα μετρητικά εκείνης της εποχής, δεν μπορούν να συγκριθούν με τα μετρητικά του σήμερα.

Στον ήχο; Αυτό κι αν είναι ανέκδοτο.
Ούτε τα στούντιο ηχογράφησης, ο εξοπλισμός τους, οι δυνατότητες γενικά της ηχογράφησης και επεξεργασίας, κλπ.

Βεβαίως σα το βινύλιο δεν εχ, και ομοίως σα την παλιά καλή ασπρόμαυρη τηλεόραση καθοδικού σωλήνα, πακέτο με το τηλέφωνο με καντράν και (γιατί όχι) το αγνό παρθένο γραμμόφωνο.

Εννοείται πως τα αυτοκίνητα εκείνης της εποχής είναι αξεπέραστα, ιδίως σε μετρήσιμες επιδόσεις επιτάχυνσης. Εννοείται. 50 χρόνια πάμε συνεχώς πίσω, μέχρι να γυρίσουμε πριν την ανακάλυψη του τροχού. 🤣😜😁
Σιγά την εξέλιξη. ¨Εναν Τούλ βγάλατε και αυτό ... ωραία εμπορική , φθηνή, βολική για σπίτι λύση και δεν πουλάτε τίποτε. :D

Υπερβάλλω λίγο όπως καταλαβαίνεις ... ελπιζω. :D
 

Μηνύματα
871
Reaction score
699
Επισης δε καταλαβα τι εννοεις οτι εισαι επικριτικος με τους ανθρωπους που ασχολουνται με το audio? Εσυ με τι ασχολεισαι? Με τον τουλου προηγουμενως δεν συγκρινατε ιδιοτητες για πανελ απορροφησης ? Για την εικονα μιλουσατε?
Σιγά την εξέλιξη. ¨Εναν Τούλ βγάλατε και αυτό ... ωραία εμπορική , φθηνή, βολική για σπίτι λύση και δεν πουλάτε τίποτε. :D

Υπερβάλλω λίγο όπως καταλαβαίνεις ... ελπιζω. :D
Ο Τoole ειναι 86 χρονων
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.776
Επισης δε καταλαβα τι εννοεις οτι εισαι επικριτικος με τους ανθρωπους που ασχολουνται με το audio? Εσυ με τι ασχολεισαι? Με τον τουλου προηγουμενως δεν συγκρινατε ιδιοτητες για πανελ απορροφησης ? Για την εικονα μιλουσατε?
Τέλος πάντων , εάν σε προσέβαλα .. στγγνώμη. Ή παρεξήγησις προθέσεων. και braek down επικοινωνίας Το πόστ εξάλλου ήταν έν είδει χιούμορ και δόσης υπερβολής. Δεν το καταλαβαίνεις και εσύ και πολλοί άλλοι, για ποιό σκοπό το χρησιμοποιώ έτσι και αναγκάζομαι.

Δεν θα μπορέσω να απαντήσω στα υπόλοιπα ερωτήματα σου πρός το παρόν. Σόρρυ.
 

Μηνύματα
4.922
Reaction score
4.064
Με την ευκαιρια να πω οτι ολα τα ηχοσυστηματα σε υπαθριες συναλιες πριν χρονια δεν μου γεμιζαν ηχητικα. Ολο και κατι δεν μ αρεσε. Τελευταια με αυτα που ειδα κι ακουσα, ακομη και στην επαρχια (ΦΛΩΡΙΝΑ), εμεινα ακρως ενθουσιασμενος. Οι τεχνικοι που επιμελουνται των υπαιθριων συναυλιων (ενδεχομενως και σε κλειστους χωρους) εχουν πλεον παει το αθλημα σε αλλο επιπεδο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.132
Εκείνη την εποχή των 80'ς, ο ήχος των κλιψχορν ας πούμε, ήταν ένας από τους καλύτερους ήχους που θα μπορούσες να έχεις στο σπίτι.

Και γω όταν τα άκουσα αυτά τα ηχεία τότε, σωστά στημένα, από άνθρωπο που ήξερε το ποίημα και είχε αλλάξει ένα σωρό ενισχυτικά μέχρι να "ταιριάξει" τα κομμάτια μεταξύ τους, ήταν λίαν επιεικώς, εκπληκτικός.

Λάιβ αίσθηση, δυναμικός, με έκταση στο φάσμα, εντυπωσιακός ήχος, αναμφισβήτητα.

Άλλωστε και τα quad εκείνης της εποχής ακούγονταν μοναδικά σε ότι μπορούσαν να παίξουν.

Εκείνη την "χρυσή εποχή" κατά πολλούς, τόπ ηχείο αναφοράς θεωρούσαν ένα σωρό περιοδικά του hi-fi το μπιενταμπλεγιου το 801 FS, με την κλειστή καμπίνα.

Εκείνη την "χρυσή" εποχή, έφερα σπίτι μου τα 808 της μπιενταμπλεγιου, κάτι κουτιά πελώρια. Δύο γουφερ σα του 801 και δύο ίδια μιντ.

Αυτά:


Κλπ κλπ κλπ, ιστορίες να λέμε μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Όλα τα ανωτέρω τοπ ηχεία εκείνης της εποχής, με τα σημερινά δεδομένα είναι αστεία.

Ανέκδοτα. Παλιατζούρες.

Βεβαίως, κάποιος που έστησε τότε ένα τέτοιο τοπ στέρεο, και έχει ένα σωρό δίσκους του τότε με ηχογραφήσεις του τότε, μπορεί να κάτσει στ'αβγά του, δεν έχει νόημα πλέον να τα πετάξει όλα, μια χαρά συνέργεια έχουν αυτά μεταξύ τους (όπως και οι δίσκοι γραμμοφώνου, από γραμμόφωνο πρέπει να παίζουν, όχι από κάτι άλλο), Ε, θα είναι και μιας Α ηλικίας, όλα ανόητα φαντάζουν πλέον.

Βεβαίως δεν μπορούμε να πούμε σε καμία των περιπτώσεων πως τα μεγάφωνα ας πούμε του κλιψχορν ήταν πατάτες. Ή του 808 που έπαιζα με λάμπες τότε. Κάθε άλλο. Ήταν πολύ σοβαρά μεγάφωνα, φτιαγμένα με αγάπη για το χόμπι, ευαίσθητα, με κορυφαία (για την εποχή) δυναμικά, αλλά και έκταση στο φάσμα. Κάνανε καλή δουλειά οι άνθρωποι. Ότι μπορούσαν, το κάνανε. Μέχρι εκεί.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.776
Εκείνη την εποχή των 80'ς, ο ήχος των κλιψχορν ας πούμε, ήταν ένας από τους καλύτερους ήχους που θα μπορούσες να έχεις στο σπίτι.

Και γω όταν τα άκουσα αυτά τα ηχεία τότε, σωστά στημένα, από άνθρωπο που ήξερε το ποίημα και είχε αλλάξει ένα σωρό ενισχυτικά μέχρι να "ταιριάξει" τα κομμάτια μεταξύ τους, ήταν λίαν επιεικώς, εκπληκτικός.

Λάιβ αίσθηση, δυναμικός, με έκταση στο φάσμα, εντυπωσιακός ήχος, αναμφισβήτητα.

Άλλωστε και τα quad εκείνης της εποχής ακούγονταν μοναδικά σε ότι μπορούσαν να παίξουν.

Εκείνη την εποχή, τόπ ηχείο αναφοράς θεωρούσαν ένα σωρό περιοδικά του hi-fi το μπιενταμπλεγιου το 801 FS, με την κλειστή καμπίνα.

Εκείνη την εποχή, έφερα σπίτι μου τα 808 της μπιενταμπλεγιου, κάτι κουτιά πελώρια. Δύο γουφερ σα του 801 και δύο ίδια μιντ.

Αυτά:


Κλπ κλπ κλπ, ιστορίες να λέμε μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Όλα τα ανωτέρω τοπ ηχεία εκείνης της εποχής, με τα σημερινά δεδομένα είναι αστεία.

Ανέκδοτα. Παλιατζούρες.

Βεβαίως, κάποιος που έστησε τότε ένα τέτοιο τοπ στέρεο, και έχει ένα σωρό δίσκους του τότε με ηχογραφήσεις του τότε, μπορεί να κάτσει στ'αβγά του, δεν έχει νόημα πλέον να τα πετάξει όλα, μια χαρά συνέργεια έχουν αυτά μεταξύ τους (όπως και οι δίσκοι γραμμοφώνου, από γραμμόφωνο πρέπει να παίζουν, όχι από κάτι άλλο), Ε, θα είναι και μιας Α ηλικίας, όλα ανόητα φαντάζουν πλέον.

Βεβαίως δεν μπορούμε να πούμε σε καμία των περιπτώσεων πως τα μεγάφωνα ας πούμε του κλιψχορν ήταν πατάτες. Κάθε άλλο. Ήταν πολύ σοβαρά μεγάφωνα, φτιαγμένα με αγάπη για το χόμπι, ευαίσθητα, με κορυφαία (για την εποχή) δυναμικά, αλλά και έκταση στο φάσμα. Κάνανε καλή δουλειά οι άνθρωποι. Ότι μπορούσαν, το κάνανε. Μέχρι εκεί.
Σιγά βρε σου θίξαμε την εξέλιξη. :D :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.132
Σιγά βρε σου θίξαμε την εξέλιξη. :D :D
Δεν θίγεται (δυστυχώς) ούτε η εξέλιξη, ούτε γω, με κανένα τρόπο στο γνωστό σύμπαν. 🤣🤭🤪😜😁

Παν ανεπιστρεπτί αυτές οι εποχές. 🤭
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.776
Δεν θίγεται (δυστυχώς) ούτε η εξέλιξη, ούτε γω, με κανένα τρόπο στο γνωστό σύμπαν. 🤣🤭🤪😜😁

Παν ανεπιστρεπτί αυτές οι εποχές. 🤭
Πως δεν θίγονται ; Εάν το χόμπυ και το audio (ή την όποια "εξέλιξη") το παιρνει κάποιος τόσο πολύ προσωπικά και το θεωρεί μέρος και προέκταση του ευατού του και της ταυτότητάς του , θίγονται. Βέβαια αυτή είναι η αφελής προσέγγιση σε ένα θέμα περιέργο που μπορεί να είναι ψυχολογικό αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι μπορεί και να μην είναι. :D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.790
Μηνύματα
2.917.605
Members
38.097
Νεότερο μέλος
George Balsamas
Top